BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 Januarij 3883IV0. BUITEiNLAiNüSGHK BEÜIGTE.N, Die blijken van opgewektheid voor de goede zaak getuigen van het bil lijkheidsgevoel van zoovelen. Maar men bedenke, dat men voorzigtig moet zijn. Nadat eenmaal de Transvaal is ingelijfd door Engeland, worden de Boeren, die voor hunne onafhankelijkheid strijden, als opstandelingen be schouwd en hulp aan opstandelingenin welken vorm ook verleend zou tot verwikkelingen met Groot-Briltanië kunnen leiden. Daarom, helaas, kan men niet anders dan op het regtvaardigheidsbegrip der Engelsche regering of natie, of op de aloude vastberadenheid en onverzettelijke vrijheids liefde van de Hollanders in de Transvaal hopen. De 65e jaarlijksche rekening en verantwoording van de directie der weduwen- en weezenkas van de officieren van de landmagt over het jaar 1879 wijst een voordeelig saldo aan van 8573.97%. Aan inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld, rentende 2% pCt.blijft voorhanden eene kapitale som van 4 millioen gulden. Op 1 Januarij 1880 bedroeg het getal gepensioneerde weduwen 537. Aan het Nedert. Israël, meisjes-weeshuis te Amsterdam zijn door wijlen vrouwe E. E. Benjamins, wed. Gans, vermaakt twee certificaten 4 pCt. Ned. Werk. Schuld, één groot ƒ1000 en één groot ƒ100. Men meldt uit Zwolle van gisteren: De feestelijke opening van de lijn Zwolle—Almelo is heden aangevangen met een feesttogtje van hier naar Almelo, waartoe door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen welwillend een extra-trein was beschikbaar gesteld. Om 10% ure in den oormiddag vertrok het feestcomité met de feestdeelnemers in eens door naar Almelo, waar door de Almelosche feestcommissie aan de reizigers een dejeuner werd aangeboden. Om 2 ure vertrok de trein weder naar Zwolle, ditmaal aan elk station een oogenblik vertoevende. Om 4 ure waren de feestelingen weder te Zwolle. Eene kleine receptie volgde in de Buiten- societeit. Om 5 ure wordt in het Odeon jeen feestmaal gegeven, waaraan de Almelosche feestgenooteu deelnemen. Heden avond om 10 ure vertrekt een extra-treinom de genoodigde feestgasten huiswaarts te brengen. Maan dag a. s. wordt het volksfeest der opening gehouden. De muziek der Zwol- sche schutterij maakte heden de reis mede en vergastte bij vertrek en aan komst en niet minder te Almelo het publiek op menige schoone uitvoering. De afd. Zwolle der schippersvereniging /'Schuttevaer" hield gisteren avond hare gewone jaarvergadering. Het aftredend bestuur werd bij acclamatie herbenoemd. Verschillende voorstellen werden gedaan, alle betrekking heb bende tot verbetering van de algcmeene scheepvaart. Met algemeene stemmen werd besloten door tusschenkomst van het hoofdbestuur een adres aan de regering te riglen, instemming betuigende aan de meerderheid der staats commissie, om het Zwolsche diep tot 200 M. te verbreeden en positief zich te verklaren tegen de meerderheid dier commissieom de bestaande lei- dammen te verbeteren en op te hoogen. Het lid der tweede kamer baron van Dedem woonde de vergadering met belangstelling bij. De gunstige verwachting omtrent den toestand in Noordbrabant, door het dalen van den waterstand opgewekt, is helaas niet weinig geschokt door de tijdingdat een groot deel van het land van Heusden en Altena overstroomd is ten gevolge van het doorbreken van den Maasdijk bij Nieuw- kuik. Achttien dorpen zijn door deze ramp getroflen. In de overstroomde dorpen heeft alles de vlugt genomen. Eene oude vrouw, die niet vervoerd kon wordenis verdronken. De IVoordbrabanter meldt: De gevglgen van deze doorbraak zijn niet te overzien; wanneer men nagaat dat de geheele streek, die nu geïnundeerd wordt, zeer laag is gelegen, en dat voor den dijk meer dan 6 M. water stond, dan zal men zich eenig denkbeeld kunnen vormen van de ver woesting aan have en vee daar aangerigt en aan het groot gevaar voor het leven der bewoners; een gedeelte der Langstraat met het geheele land van Ileusden en Altena wordt daardoor diep geïnundeerd, daar het water zijn natuurlijken weg naar den Amer zal zoeken. De doorbraak is van 150 tot 200 M. breed; door den sterken stroom zijn vijftien huisjes weggespoeld en vele andere zwaar beschadigd. Daar hel voorland bij de doorbraak nog al hoog is zal de inundatie geene buitengewone hoogte bereiken. Er zijn onmiddellijk door het waterschapsbestuur van den hoogen Maasdijk van stad en land van Heusden maatregelen genomen tot beringing van de gevallen doorbraak, terwijl het bestuur der hulpgaten in de landen van Heusden en Altena een aanvang maakt tol opening der hulpgaten om het iuundatiewater te loozen. Uit den Bosch zijn acht kleine en vijf groote aken naar de plaats des onheils gezonden, met 16 schippers bemand, om redding aan te brengen. Ook militairen zijn gezonden om toezigt te houden. Naar men uit 's Bosch aan de IV. R. C. meldt zouden onder Vlijmen twee kinderen en de dienstmeid van den landbouwer M.benevens 35 stuks vee, verdronken zijn. Vele huizen staan tot aan den nok in het water. Van 's Hertogenbosch meldt men van gisterenVan het bovenland zijn overstroomd de dorpen Vlijmen, (Inzenoord, Nieuwkuik, Hedikhuizen, Haar steeg, llerpt, Berg, Oudheusden Elshout en Drunen. Elshout stond heden morgen 8 uur reeds meer dan een halve meter onder water; aldaar en ook te Haarsteeg en Nieuwkuik is groote nood en gebrek aan levensbehoef ten en nachtdeksel. Verschillende personen uit het overstroomde gebied worden vermist, omtrent wier lot men nog in onzekerheid verkeert; meer dan honderd stuks paarden en vee zijn verdronken. De algemeene watersnood-commissie te Amsterdam heeft voor de algemeene Noord-Brabantsche commissie reeds ƒ10000 beschikbaar gesteld. Heden meldt men nog: De doorbraak te Nieuwkuik heeft reeds 150 M. lengte. 150 stuks vee zijn verdronken. Verscheidene huizen zijn vernield. Zoover met zekerheid bekend is, zijn geen menschenlevens te betreuren. De Egyptische regering heeft aan de regters in de internationale regt- banken gevraagd, of zij geneigd zijn hun verblijf te verlengen na afloop der vijf proefjarendoor de mogendheden voor de internationale regtspraak aangewezen. De meerderheid wenscht te blijven, terwijl slechts drie hebben te kennen gege;en, dat zij hunne betrekking op 1 Februarij wenschen neer te leggen. Het voorloopig verslag is verschenen over het wets-ontwerp tot instelling eener dienst ter verzending met de post van pakketten, een gewigt van 5 kilogram niet te boven gaande. Eenigc leden zagen in de hier voorgestelde regeling eene uitbreiding van staatsbemoeijing, die zij niet konden goedkeu ren; hoogstens, zeiden zij, moet de staat er zich toe bepalen om daar, waar geen voldoende gelegenheid bestaat tol verzending van pakketten, in die behoefte le voorzien. De meerderheid evenwel deelde deze gevoelens niet en achtte het den pligt van den staat zijne hulp aan de maatschappij te verlee- nen, wanneer de particuliere krachten te kort schieten om op behoorlijke wijze aan dringende behoeften der maatschappij te voldoen. Alleen dan waren zij tegen de voorgestelde regeling gestemd, wanneer de regering ook voor hel pakketvervoer de uitsluitende bevoegdheid aan den staat wenschte voor te behouden. Het gevoelen werd echter verdedigddat het monopolie systeem onvermijdelijk is voor de handhaving van het evenwigt tusschen de baten en lasten. De vraag rees echter, of het overbrengen van stoffelijke voorwerpen, dat vóór alles ruimte, arbeidskracht en personen vergt, niet ten nadeele van de oorspronkelijke taak der brievenport het overbrengen der gedeelten in schrift en druk strekken zou. Hierop werd geantwoord, dat hier de uitbreiding der taak ook tot verbetering in de uitvoering der oorspronke lijke leiden zal Afscheiding der dienst van de eigenlijke brievenport van die der pakketten werd echter wenschelijk geacht, wilde men het vervoer der brieven niet benadeelen. Bij de bespreking der onderdeelen ontspon zich in verschillende afdeelin- gen eene gedachten wisseling over de vraag, of dé staat het regt bezit aan de spoorweg-maatschappijen de verpligting op te leggen tot het vervoer der postpakketten. Eenige leden beantwoordden deze vraag ontkennend, andere daarentegen beweerden, dat de wet aan de spoorweg-maatschappijen de ver pligting tot vervoer tegen eene zekere vracht kan opleggenzonder dat die maatschappijen op schadeloosstelling kunnen aanspraak maken. Algemeen was het verlangen meer inlichtingen te ontvangen omtrent hetgeen tusschen de regering en de directiën van spoorweg-ondernemingen voorloopig was overeengekomen. 'sGRAVENHAGE. 31 December. Aan den heer II. Severijns is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Heel, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen dienstenen lot burgemeester van Broekhuysen is benoemd de heer W. W. Hermanssecretaris dier gemeente. Ingevolge zijn verzoek is ingetrokken de benoeming van jh' m'. A. G. de Geer, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongeregten te Utrecht en Wijk bij Duurstede, tot lid van het hof van justitie in de ko lonie Curasao, terwijl als zoodanig is benoemd de heer mr. R. M. Ribbius, advocaat en procureur bij de arrond.-regtbank te Tiel. De surnumerair bij de administratie der directe belastingen, invoerreg- ten en aceijnsen in de inspectie Maastricht, G. de Bok, is uit 'srijks dienst ontslagen. De luit. ter zee le kl. II. A. Sirks, dienende bij het eskader in Oost- Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De dirigerende officier van gezondheid 2* kl. bij de zeemagt dr. D. Hellema is bevorderd tot dirigerend officier van gezondheid lc kl.buiten bezwaar van 's rijks schatkist, en de officier van gezondheid 2e kl. dr. W. Hamaker, van het leger in Nederl. Indië, is in zijnen rang overgeplaatst bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt. Z. K. H. prins Frederik is heden middag ten 1 ure uit Neuwied in de residentie teruggekeerd. BELRIE. De koningin heeft zich dezer dagen naar Epeghem begeven om hulp te brengen aan de overstroomden van de vallei der Senne. De koning heeft 20000 frs. beschikbaar gesteld voor de noodlijdenden. Twee villa's, van den heer Santé, ontvanger, en van den heer Joseph Raikem, advocaat te Luik, tegenover het kasteel van Hauster, aan den weg tusschen Henne en Ghaudfontaine gelegen, zijn onder eene geweldige aardstorting van den berg, aan welks voet zij lagen, verpletterd. Geluk kig waren zij onbewoond. Te Brussel is in hechtenis genomen een persoon, die beweert Potowski te heetenen aan de Russische legatie 50000 fr. gevraagd heeft om een nieuw complot te openbaren tegen den Czaar gesmeed. Na eenigc onder handelingen ontdekte de Russische amblenaardie in last had hem te hoo- ren, dal deze een bedrieger en opligter was. De aangehoudene wordt ver volgd wegens het aannemen van een valschen naam en wegens poging tol chantage. ENGELAND. LONDEN, 30 December, De heer. Russell, de oorlogscorrespondent van de Daily Tel., die ge- ruimen lijd in de Transvaal vertoefd heeft, noemt het onzin van dezen opstand te spreken als ware hij bet werk 'van eenige woelgeesten. De be weging is volgens hem zoo nationaal als zij maar wezen kan: eene uiting

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5