BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. A D V E R T E N T I E N. bekentenis door de bepaalde en naaiiwkeurige omschrijving der daad zaken door getuigen als anderzins volkomen wordt bevestigd. In het arrest wordt er op gewezen, dat de Jongh eerst nadat eene zijner zus ters hem had bezocht, lot volledige bekentenis is gekomen, liet hof heeft daarop Willem Marianus de Jongh schuldig verklaard aan ontvoering van een minderjarige, aan hel b(j naamloos geschrift bedreigen met moord met bevel om eenige voorwaarde te vervullen en aan manslag met voorbedachten rade (moord) op Marius Uogaardt. Het hof heeft de Jongh veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Voorts heeft het hof hem veroordeeld in de kosten; vernieling van het koord en den degenstok en aanplakking van het arrest te's Gravenhage en Loosduitien. Na het uitspreken van hel arrest herinnerde de voorzitter den veroor deelde dat hij drie vrije dagen had om tegen dit arrest te komen in cassatie. Gedurende de behandeling van deze zaak heerschte de diepste stilte in de geregtszaal. Talrijk was de menigte zoowel daar binnen al daar buiten. De veroordeelde bleet kalm bij het uitspreken van het arrest, geene ge waarwording was bij hem zigtbaar Zoowel bij het gaan als bjj het terug- keeren uit de geregtszaal werd hij door marechaussées begeleid. i ÊHGEkANI». LONDEN, 29 December De Pall Mali Gaz. toont aan, dat de Transvaalsche Boeren in het minst met verdienen bestempeld te worden als rebellen, en dit om de afdoende reden, dat zij nooit sinds hunne inlijving, middellijk of onmiddel lijk, het gezag der koningin erkend hebben. Hunne houding was sinds drie jaren eene houding van protest. Hun land verkeerde al dien tjjd in een slaat van invasie. Elk onpartijdige moet dus den Trausvalers de volle regten van oorlogvoerenden toekennen. De Indische regering heeft last ontvangen eene afdeeling troepen, be staande uit eett regiment ruiterij, een regiment voetvolk en eene batterij artillerie, naar de Kaap te zenden. De inschrijving ten behoeve van kapitein Boycott bedraagt reeds 1400 Engelsche ingenieurs hebben het onderzoek begonnen voor een Saltara- spoorwegdie te Tripolis zoude beginnen en eindigen te Kauka aan het meer Tschad. De weg zal eene lengte van circa 310 geogr. mijlen hebben en binnen 20 jaar voltooid worden. De hoofdstations zullen zijn Tripolis, Bouhem, Sokita, Zegan, Jeded. Murztik. Gatrone, Tegerny, El-Beb, Se- gtden, Amoy, Bilme. Avaden. Wandi (haven aan het meer Tschad) en Kauka. De kosten worden op 192 millioen gulden geschat en tie waarschijnlijke jaarljjksche zuivere winst op ruim 7 millioen gulden, aldus een interest van ongeveer 4 pCt. Uit New-Yot k meldt men nadere bijzonderheden omtrent den brand die te Pensacola heeft plaats gehad. Hij brak uit in den nacht van 10 op 11 December in een suilterbakkerswinkel in het centrum van de stad. De eenige stoombrandspiiil was onklaar en moest eene herstelling ondergaan, die eenige uren duurde, eer zij water kon geven. Dit had ten gevolge, dat de vlammen niet gestuit konden worden en ongeveer negen tienden gedeel ten van die wijken, waarin tie handelshuizen gevestigd waren, afbrandde. Honderd labrieken en magazijnen zijn door het vuur vernield, en evenzoo het tolkantoor, het postkantoor, de twee telegraafkantoren en de twee couranieubureatix. Vijltig families werden van woning berooid, en het ver lies wordt op een millioen dollar geschat. Te New-York is in de vorige week eene proefneming aangevangen met het Brnscli-clectrisch-licht tol straatverlichting. De Broadway was daartoe gekozen en werd door dit middel verlicht omtrent een halve En gelsche mijl lang. Er waren 15 lampen elk van 2000 kaarsen-kracht, 262 voet uit elkander staande, verbonden door 10000 voet draad en voorzien door eene dyuamn-eSectrische machine van 100 paardekracht. waarvan echter tltaar 14 werdtn gebezigd. Op het midden tnsschen de lantarens was de kleine druk van een dagblad leesbaar. Het licht was opmerkelijk gelijk en vast. De lampen branden 16 uren zonder dat er naar wordt omgezien. De proefneming zal eene maand worden voorgezet. FRAN KRUK, De senaat heeft de begrooiïng aangenomen zooals die door de kamer van afgevaardigden was gewijzigd. Het schrikbeeld van eene botsing tus- schen de beide kamers is dus verdwenen en de regering is ontheven van de verpligling om eene credietwet itt te dienen. Hel Kerstfeest voor Elzas-Lotharingen, dat sedert 1872 jaarlijks Ie Parijs gevierd wordt, had ditmaal een in het oog vallend demonstratief ka rakter. Midden in het Hippodróme verhiel zich een reusachtige, uit den Elzas aangevoerde Kerstboom en 15000 personen, waaronder Gambetla Jules Perry. Floqtiet, Atidrieux en andere politieke personen, woonden hel feest bjj. Aan 4000 kinderen werden geschenken uitgereikt tot een geza menlijk bedrag van 60000 fr. Herhaaldelijk hoorde men "leve Frankrjjk, leve 'de Elzas!" roepen. Een meisje overhandigde Gambetla een zinnebeel- digen lak en las een "smartkreet" der Elzassers voor. Over de aanneming van het wets-ontwerp betreffende het neutraal on derwijs laat de Vnivers zich o. a. aldus uil: De oude Herodes vergenoegde zich met het bloed der ounoozelenmaar de Fransche wetgeving is gruw zamer dan de oude Herodes; zjj rooft de onschuld, het geloof en alzoo hel ware leven der ziel Protot, die voorheen gemagligde der commune was bij justitie en ten gevolge der amnestie in Frankrjjk is teruggekeerd, heeft zich te Parijs als advocaat w illen laten inschrijven. Maar het is hem geweigerd door den raad der orde van advocaten. De weigering is gegrond op Protot's deel neming aan de commune. De Avenir dipt. meldt, dal het verschijnen van het Fransche schip Président in de wateren van Tunis van gewonen aard is, en in geen enkele bijzondere gebeurtenis aanleiding vindt. Een ander Fransch schip is in de Tunesische wateren verschenen om zich van leeft logt te voorzien, en de Président gaat vertrekken, zoodra de leeflogt aan boord genomen is. Het blad logenstraft de berigten omtrent het zamentrekken van troepen aan de Tunesische grenzen. Te Parijs is eene "Vereeniging Ier ondersteuning van vrouwen uit de groote wereld" upgcrigtwelke haar leden alleen onder de hoogere standen telt en die ten doel heeft deze dames, wanneer zjj door de wisselingen der fortuin lot armoede vervallen zijn, door den invloed van haar meer vermo gende leden, door geldelijken onderstand, het bezorgen van eervolle betrek kingen enz tooi t te helpen en voor gebrek Ie bewaren In geval van ziekte worden de leden kosteloos verpleegd. De vereeniging heeft ook een magazijn ingerigt, waar zij zich belast met den verkoo|> der door hare leden vervaar digde handwerken, om dezen de vernedering te besparen van zelf haar werk in de magazijnen te koop te moeten bieden. Uit de sacristy van de Notre-Dame te Parjjs zijn in den nacht van Maandag op Dingsdag' 30000 fr. gestolendie bijeengebragt waren ter onder steuning der verdreven Jezulten. In eene steenkolenmijn te Saint-Etienne heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad. Hoeveel personen bij die ramp omgekomen zijn, was nog niet bekend. Elf lijken zijn opgehaald. Zalurdag II. is onder de vesper in een dorpje vau hel dep. Tarn-Ga- ronne hel verwulfsel der kerk ingestort. Vijl inensclien kwameu daarbij om het leven en vijftig werden gewond. D(JIT«C II LAS D. De voorgenomen verhooging derj invoerregten in Rusland met 10 pCL, waarvan melding is gemaakt, heeft te Berlijn een ongunstigen indruk ge maakt en volgens de höln. Zeil. zou de regering er op bedacht zjjn naar vermogen stappen daartegen te doen. NEW-YOBK, 29 December. De ontvangsten van de "Chicago and Northern railway" sedert 1 Julij overtreffen die gedurende hetzelfde tijdvak van 1879 met 2 millioen dollars. Gisteren is tie inschrijving geopend voor de Mexicaansche spoorwegleening. De inschrijvingen zijn te New-York, Phi ladelphia en Boston aanzienlijk. DUBLIN, 29 December. Het proces tegen Paruell en de hoofden der Land-League is heden hervat. TOULON, 29 December, liet gepantserde schip Hichelieu lag bjj het arsenaal in reserve. Men heeft het laten zinken, waardoor de brand is gestuilalvorens onherstelbare schade Ie kunnen aanriglen WEENEN, 29 December.. De Pol. Corr. meldt uit Konstantinopel, dat men in de regeringskringen aldaar nog weifcli ten aanzien van het voor stel, om de Grieksch-Turksche quaestic door een schcidsgerigt te laten be slissen. Men gelooftdat de Porie het voorstel noch onvoorwaardelijk aannemennoch geheel en al verwerpen zalmaar ter tegemoetkoming een tegenvoorstel zal doen. LONDEN 30 December. De bladen melden uit Durban van gisteren: "De Boeren hebben Derby ingenomen enna een gevecht van 48 urenhet paleis van justitie te Potchefstroom veroverd. Zjj belegeren nu het fort. Kriiger is te Potchefstroom aangekomen. Bjjna al de inwoners der stad zijn de gevangenen der Boeren. Alle winkels werden opengebroken en geplunderd. In Utrecht dreigen de Boeren ieder dood te schieten, die zich niet bjj hen aansluit. De opstandelingen patrouilleeren langs de geheele Buffel-rivier. In Transvaal is door de regering de krijgswet afgekondigd." EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet hoe moeielijk gewoonlijk verkoudheden, bronchitis en an dere kwalen van dien aard te genezen zijn, vanwege hare hardnekkigheid en hoeveel aftreksels, stroopen en andere geneesmiddelen men moet gebrui ken, om die ziekten kwijt te raken. Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid heel licht in eene bronchitis ontaardt, ja zelfs soms in longtering overgaat. De talrijke ondervindingen hebben sinds lang bewezen, dat de zuivere Noortreegsclie Teer, goed toebereid, een bijna wonderdadige uitwer king heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet in substantie gebruikt worden vanwege haar onaangenamen smaak en kle verige bestanddeclen. Een pharmaceut te Parjjs, de heer GUYOT. is op het denkbeeld gekomen die teer te omgeven met gelatine, ter grootte van een gewone pil. Niets is gemakkelijker om in Ie nemen. De capsule lost zich terstond op en de teer doet hare werking. Twee ol drie leercapsules, genomen onmiddelijk vóór den etenbrengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds ecnigzins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de de compositie van de tubcrkels, eu met medewerking der natuur is de genezing dikwjjls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelenzoo wel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Elke flacon bevat zestig capsules; de geheele behandeling komt dus slechts op vijf of zeven en een halve cent daags en ontheft van het gebruik van afkooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte capsules Coudron de Guyot heeft, moet men op de driekleurige handterkeniug van den heer GUYOT, op het etiquette, letten. Te verkrijgen in de voornaamste apotheken. Met zekerheid hebben wij vernomen, dat aan verscheidene personen, die aan verkoudheid, bronchitis of longtering leden en in zekere apotheken leercapsules vroegen, niet uit onze fabriek afkomstige capsules zjjn ver kocht. Wij meenden den patiënten daarom in herinnering te moeten bren gen, dat alle teer op verre na niet op dezelfde wijze is samengesteld en de uitwerking er van dus ook niet hetzelfde kan zijn. Geen verantwoordelijkheid op ons willende laden, welke niet op ons rust, verklaren wij bij deze. dat wij alleen kunnen instaan voor de kwaliteiten bijgevolg de geneeskrachtige eigenschappen van de echte leercapsules van GUYOT, die op hel etiquet van de fleseh van onze in drie kleuren gedrukte handler* kening voorzien zijn. Op den 19'1"1 December jl. overleed lot onze diepe droefheid, in den ouderdom van ruim 76 jaren, onze geliefde Vader, dc Heer W. H. WEY- DUNG, in leven Wijnhandelaar alhier. Uit aller naam. Leiden, 30 December 1880. J W. H. WEYDUNG. Wegens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden onzer moeder Mevr. de Wed. R. JESSE, gcb. CATHARINA VAN GEER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens allen Leiden 30 December 1880. J. JESSE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3