ambtshalve was opgedragen, in eene met humor doorweven rede krachtig in de bres voor de boomen op het Rapenburg, die maar zoo eenvoudig oud en gevaarlijk werden verklaard. De voorzitter meende, op grond van het oordeel van bevoegden, die bewering te moeten handhaven tot dat hem het tegen overgestelde kon worden aangetoond. De voordragt werd met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. Heden had ten raadhuize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats van 1°. verschillende onderhoudswerken behoorende tot het Utrechtsche jaag pad De laagste inschrijving bedroeg ƒ4230, terwijl het werk bij afmijning is gegund aan den heer P. Verbrugge, aannemer te Waddinxvecn, voor de som van ƒ4180; 2e. hel vijljarig onderhoud van onderscheidene werken behoorende tot de llairlemsche trekvaart. Als minste inschrijver is voor de som van ƒ1085 per jaar aannemer geworden de heer L. Maas, timmerman alhier. Hel itoog.i was ingeschreven voor ƒ1490 per jaar, en 3'. hel opmaken, reinigen en onderhouden van een gedeelte der Haar- lemsche trekvaart, voor den tijd van vijf Jaren. Hiervan is als eenige inschrijver aannemer geworden de heer N. v. d. Voort, landbouwer te Noordwijkerhoulvoor 109 per jaar. Van de mesispecil'n afkomstig uit de riolen en kolken binnen deze ge meente, waarvan de openbare verpachting mede plaats vond, is pachter ge- worden de heer (I. Vink. landbouwer alhier, van de rioolspecie voorƒ0.30 en van de kolkspccie voor 0 35 per kub. meter. Gisteren avond is alhier door de politie aangehouden een manspersoon genaamd \V G. v. L.als hebbende zich schuldig gemaakt aan dielstal van eene hanglamp, welke voor den gevel van eenen winkel aan den Nieuwen Rijn was uitgestald. Iu den afgeloopen nacht is door de politie alhier opgevangen een groote langharige hond van het mannelijk geslacht, zijnde bruin met grijze vlek ken welke hond ter beschikking van den eigenaar in een der afzonde ringslokalen is geplaatst. lieden middag, omstreeks 12 ure, is bjj den tapper D.aan de Turf markt, een peirolctim-toesiel in brand geraakt. Door een tafelkleed daar over te werpen hebben de bewoners den brand gebluscht. Men schrijft ons het volgende: Rijnland heeft geruimen tjjd den boe zem op een lagen stand kunnen houden, doch de menigvuldige regen en bijgevolg bet malen der poldermolens hebben hem zeer doen zwellen. Hierbij kwam dat de wind dikwijls ongunstig was om te spuijen. Ofschoon er weinig val in den boezem is te bespeuren, blijft hij steeds onder peil; een -toestand, die niet zorgzaam, veeleer bevredigend mag genoemd worden hoogst gelukkig zelfs bij de schrikbarende berigteu, die van elders over het water alkomen. Kr is kans op, in het duin bloeijende viooltjes te plukken, zooals llilde- brand op een oudejaarsmorgen overkwam, als hij spreekt van zachte win ters, Zattiidags vóór Pasclien over den straatweg narde en de Meimaanden November-weer meêbragten. Het narren met Paschen daargelaten, kon bet voorjaar, zoo de winter zich uitstelde, zells nog kouder dan Novemberzgn. Nu bloeit reeds bet zoogenaamde nieskruid, de Helleborus in zjjue verschei denheid. met groote bloemen. Mooi als anders dit kruid in Februarij zijne bloemen vertoont. Loopt bet weer wat meè, dan blijft het vastenavond zot,je ook niet lang verscholen Doorgaans komen zij anders bijna geza menlijk de lei.te aankondigen. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer M. T. Tichelaar, med. doctorandus; hel getuigschrift voor het eerste ge- ueelte van het artsexamen is uitgereikt aan de hh. J. A. Guldenarm en A. II. Hermans, uied. doctorandi. De heer d'. W Burck. lecraar aan de hoogere burgerschool te Apel doorn. is benoemd tot adjunct-directeur van 's rijks plantentuin te Buitenzorg. Tc Rotterdam werd, volgens de iV. li. C.Zondag avond door een persoon eene stoute poging tot opligting gedaan bij een bewoner van de beuvebavcu. Bedoelde persoon, wetende dal de bewoner in quaestie ge woonlijk des Zondags afwezig is, heeft eerst afgewacht tot de huisbewaar der wcèr was uitgegaan, en schelde toen ten ongeveer 8 ure aan, zich het gelaat afwisschende en zich aaustellende alsof hij zeer hard gcloopen had. Mijnheer was, zoo vertelde bij aan de huisbewaarster, die hem opendeed, in het water gevallen en had hem gezonden om een rijtuig te bestellen en klieren, winterjas en wollen dekens te halen. Hij maande de jufvrouw 'aan die voorwerpen onmiddellijk mede te geven, aangezien mijnheer ze natuurlijk dringend noodig had. De huisbewaarster liet zich door dit ver haal niet om den tuin leiden, en eisclite dat hij dan maar eerst het rijtuig moest halen, middelerwijl zou zij dan het een en ander in gereedheid bren gén. De man, alsnti begrijpende dat zijn toeleg mislukte, trachtte toen niet geweld binnen te dringen en bragt de vrouw een paar hevige stompen in het aangezigt toe. Hoewel doodelijk ontsteld, behield zij tegenwoordigheid van geest genoeg, om luidkeels haten man bij zijn naam te roepen, zich houdende alsof deze Ie huis was. De dief koos toen ijlings hel hazcn|tad. Tc Haarlem is gisteren, hij het changeren van wagens aan de werk plaats vuii. liet oude station, een wiel over den voet van den wagenmaker Martin gegaan, die daardoor zeer crnslig gekwetst werd. In eene, te Amsterdam gehouden vergadering van inschrijvers voor het waarborgfonds voor eene stoomvaartlijn van Amsterdam op New#-York is besloten deze maildienst voorloopig nog niet te ondernemen, aangezien slechts voor ƒ104,750 van de 125 mille garantie ingeschreven is. Vrrschei 'ene hoekverkoopers in de hoofdstad hebben volgens hel Nieuw&l. r: tl. BótkA. een moedig Besluit genomen Daartoe gedrongen door de ver anderde ^tijdsomstandigheden, die het gewone crediel. hun van den kant des uilgevers steeds verleend, door hei iu zwang gekomen tusschenlijds be schikken aanmerkelijk hebben veranderd, zullen zij ook bet aan hunne begunstigers te verleeiien crediel verminderen en voortaan alle drie maan den eene rekening over het afgeloopen kwartaal zenden. Door wijlen mevrouw de wed. Sicnes, geb. Levert, Ie Hoorn overle den, zijn o. a. de navolgende leuaien vermaakt, als te Hoorn: aan de armen der Ned. Iterv. diaconie ƒ1000. aan de algemeene armen ƒ1000. aan het prol. weeshuis 1000; te Schermerhoru aan de armen der Ned. Iterv. dia conie ƒ1000, aan de algemeene armen ƒ1000: Ie Hoogwoud aan de armen der Ned. herv. diaconie ƒ1000, aan de algemeene armen /1000; aan bet instituut voor doofstommen te Groningen 1000aan bet instituut voor jeugdige blinden te Amsterdam ƒ1000. voor volwassen blinden ƒ1000; aan de Maatschappij van weldadigheid ƒ500; aan het Ned. zendelinggenoot schap Ic Rotterdam ƒ500; al deze legaten vrij van successiereglenIe Me- dembiik aan de armen der Ned. herv. diaconie 8000 en aan bet armhuis aldaar ƒ2000; dit laatste onder den last van vruchtgebruik. Voor de regtbank te Arnhem stond eergisteren teregt een Duitschcr, ecni- gen tijd geleden aangehouden wegens kerkdiefstal op St. Walburg aldaar. Hij bleek genaamd te zijn Matthias Bales, uit Steele bij Essen. Volgens beriglen van daar was zijn verleden niet onberispelijk en was hjj o. a. ook reeds aldaar wegens diefstal veroordeeld. Hij bleef thans alle schuld oni. kennen. Bjj hel requisitoir wees de substituut-officier, die het feit. dtg verdachte ten laste gelegd, ten volle bewezen achtte, op het hoogst lakens, waardige karakter van het feit voor een man in de kracht des levens, og de penningen te gaan roovenwelke zijne eigen geloofsgeoooten voor dt armen hadden bestemd, iets wat kennelijk door dezen man reeds gerui men tijd was gepleegd. De eisch was 1 jaar en 6 maanden celstraf. Het Itooren van dien eisch gaf aan den verdachte als liet ware een electrischen schok. Plotseling veranderde hij van tactiek, zoodat de behandeling vag de zaak eindigde met 's mans bekentenis en smeekgebeden, om medelijden met zijne arme vrouw en kinderen. In de stoomspinnerij Ie Oldenzaal heeft een werkman ten gevolge van het springen van een gaspijpterwijl hij bezig was hel licht te ontsteken, zware brandwonden in het aangezigt bekomen. Men vreest, dat hij hei gezigtsvermogen kwjjt zal zijn. Voor eeltige dagen kwam een vreemd man bij eene familie te Tolbert in Groningen berigl brengen, dat een harer leden, en wel de broeder der vrouw, verdronken was. De familie huurde paard en rijtuig en begaf ziclt naar Deels, de plaats des onheils, zes uren van Tolbert gelegen Men stelle zich echter den gemoedstoestand der familie voor, toen zij, in deherbergte B. uitspannende, aldaar den dood gewaanden broeder zag zitten. Men meldt uit 's Herlogenboscb: De peilschaal teekendc gisteren och tend 6.24 M. Iu de laatste 24 uur 2 cM. val. Neemt men in aanmerking, dat de hoofdstraten op vele plaatsen 30 cM. onder water staan, dan is deze val zeer onbeduidend. Onder het voorzitterschap van den burgemeester dezer gemeente is eene vergadering belegd van de besturen der instellingen van weldadigheid van de verschillende godsdienstige gezindtenten einde te overwegen wat Ie doenom in de eerste en noodzakelijkste behoefte der armen te voorzien. Er zal eene buitengewone bedeeling van brood en spek geschieden. Blijkens ingekomen berigten van 's rijks waterstaat werkt de bovenmond van den Beerschen Overlaat over de gehecle lengte met 114 en de beneden- mond met 61 centimeier. Onder Gttyk zijn eenige huizen ingestort; de menschen zijn gered. De toestand is aldaar voor menschen en vee hagcheljjk. De Overlaat Rossum-St. Andries is overstroomd met 99 centimeter. De toe stand der Maasdijken is tot dusverre goed. De Bökhovensche Overlaat werkt met 183 centimeter. Op eenige punten onder de gemeenten Rosmalen, Nuland en Geilen lieerscht nood; door den commissaris des konings zjju aken tot redding derwaarts gezonden. Uit Venlo meldt men, dat het water aldaar reeds zooverre is gevallen, dat men weldra de tonnen en bakens zal kunnen wegnemen, die tien oever aanwezen; trouwens reeds zijn enkele daarvan weggeruimd. De scholen en garnizoensbakkerjj kunnen ook weder droog bereikt worden; niettemin is de massa water nog ontzaglijk. Te Maaslricht heeft eene inschrijving ten behoeve der watersnoodlij- denden eene soua van ƒ6000 opgebragt; te Roermond ƒ2300. 's GRAVENHAGE 30 December. Tot adjudant in gewone dienst van Z. M. den koning is benoemd de kapitein J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van het 1' reg. veld-artil- lerie, die in verband daarmede in zijnen rang wordt overgeplaatst bij den grooten stal. Aan den heer J. van Dielen is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Vaasseu, gemeente Epe. De heer II. J. Moll, controleur der directe belastingen enz. in de 31* afd. te Amsterdam, is overgeplaatst als controleur derzelfde middelen aan het depart, van financiën. Tot telegrafist 2e kl. bij den rijkstelegraaf zijn benoemd-: J. Schaay, thans leerling-telegrafist; J. F. van de Ven, G. I. Waeyhaert Az.. P. F. A. Bekker, J. C. Vissers, D. H. Vollenhoven, allen thans telegrafist 3* kl.; M. W. Bleeker, thans leerling-telegrafist; J. van Rooit, thans telegrafist 3« lil- De le luit. op non-activiteit F. Th. Potter, van het wapen der in'au- terie, en de 1* luit. F. J. G. W'irlz, van het 4' reg. infanterie, zijn, op hunne aanvrage, tijdelijk, de eerste voor 5 jaren, de tweede voor één jaar, op pensioen gesteld. De luit. ter zee kl F. W. Hudig uit O.-I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Ten hove is het berigt ontvangen van bet overljjdcn van prins Ulriclt van Wurtemberg, bet jongste ku.d en eenigen zoon van den kroonprins van Wurtemberg en prinses Maria van Waldeck-Pyrmont. zuster van H. M. de koningin. 11. M. de koningin van Zweden is heden voormiddag ten 11% ure per IIoll. spoor uit Amsterdam in de residentie aangekomen. Aait bet spoorwegstation werd de vorstin begroet door Z. M. den koning en ontvangen door den minister-resident van Zweden en Noorwegen aan ons hof. De gemalin van den koning van Zweden gebruikte het dejeuner ten hove en keerde met baar gevolg ten 3 ure naar de hoofdstad terug, tot aan bet station begeleid door den vertegenwoordiger van het Zweedsche koningrijk. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Netl -lndiê, de lieer F. 's Jacob, heeft gisteren, in tegenwoordigheid van den minister van koloniën, baron van Gollstein, en den directeur van hel kabinet des konings. ut'. Alewijn, in handen des konings de gevorderde eedeu afgelegd. Z. Exc. beeft vervolgens gedineerd bij II k. H. prinses Hendrik. -- Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren avond ten 8 ure iu audiëntie ontvangen den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Nederlandsch lndië, den beer F. 's Jacob. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleeuen. Het geregtshof te 's Gravenbage heeft beden zijn arrest gewezen iu de zaak van W. M. de Jongh, beschuldigd van moord met voorbedachten rade enz. op den 13-jarigen jongeling Bogaardl. De voorzitter van bel hof, m'. W. F. G. L. Frangois, beeft bet arrest voorgelezen, waarvan de voor lezing ruim een unr geduurd heeft. In dat arrest wordt de geheele treurige geschiedenis uiteengezet, en uit de bekentenis, de getuigenissen, het visum rrper- tum enz. al de bekende feilen getrokken. Door persoonlijk onderzoek en bezigli- ging heeft hel hof al de feiten als bewezen aangenomen de bekentenis volkomen bevestigd geacht door de verklaringen der getuigen enz. Hel bof heelt niet aangenomen, dat de Jongh bet vooral beraamd plan heeft gehad om den jongeling te dooden, maar daar hij het koord had gekocht en gebruikt om den knaap te binden en weerloos te maken, heelt bet hof daaruit afgeleid, dat de ontvoering van den minderjarige heeft plaats gehad en de moord gestrekt heelt om de voorgenomene misdaad te volbrengen. De bekentei is in baar geheel en tie getuigenissen in haar onderling verband beschouwd, hebben het bof de volle overtuiging verschaft, dat de gereglelijk afgelegde

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2