LEID8CHG lOliRjtVT, mso. N\ 300. DONDERDAG 30 DECEMBER. STADS-BE RICHTEN. PATEKTBLABEW. BINNEN LANDSGIIE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Fe prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlién is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. De WETHOUDER, Voorzitter van liet College van Zetters, doet te we ten dat de ingevulde patentbladen van liet 2' kwartaaldienstjaar 1880/81 bij liet College van Zetters, in een der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van liet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijndagelijks, des namiddags van één tot drie uren. en wel van 28 tot en met 31 Decem ber e. k.terwijl na hel verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd, Leiden 27 December 1880. M'. P. C. LI11RECHT LEZW1JN LEIDEN, 29 December. De Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen field gisteren avond eene vergadering met dames, waarin als spreker optrad de lietr A J. Servaas van Rooijenuit 's Gr.nenhage, die in Julij 11. op talentvolle wijze de jaarlijksche lezing ut het Provinciaal Genootschap van kunsten en wetenschappen van Nooidbrabant vervulde door te spreken over Middeluedtrlandsche letterkunde, cn die thans eene novelle voordroeg: «Een blaadje vloeipapier" getiteld, welke met veel belangstelling werd aange hoord. Na de pauze droeg onze stadgenoot, de heer J. M. E. Dcrcksen. een drietal zjjner gedichten voor, waarvan vooral «Conservatief en liberaal" luide werd toegejuicht. lieden middag heeft zekere M. W.oud 20 jarenwerkzaam in de fabriek van den heer II.. in de Joden-Kerksteeg, het ongeluk gehad met de voorste vingers van zijn linkerhand tusschen eene machine te geraken, waardoor de voorste leden daarvan zjjn verbrijzeld. Nadat hem geneeskun dige hulp was verleend door den heer chirurgijn S., is hij naar zijne wo ning in de Hoefstraat gegaau. Gisteren avond is op de Havenbrug de persoon van L. W.60 jaar oud, lijdende aan dooiheid, door eene vigilante aangereden; hij bekwam daardoor eene verwonding aan den linkerwang, terwijl zijn geleider, W. D. genaamd, een weinig aan liet been werd gekwetst. Eerstgenoemde werd ingebragl bij den apotheker F eu aldaar verbonden. -- De spoortrein, die gisteren avond ten 6.24 ure alhier uil Amsterdam moest aankomen, is ongeveer 1% uur te laat aangekomen, ten gevolge van een oponthoud Ie Vcenenburg, veroorzaakt door bet defect geraken van de machine. De minister van biunenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- hragldat cenige localen van het MuiderslotIe weten: de ridderzaal, de gijzelkatner, hel woonvertrek iu den wesltoreu, de jagtkamer (noordtoren), de kazernezaal en de oflicierskamer (noordtoren boven), op 1 Jantiarij lot nadere aankondiging voor hel publiek gesloten worden. De Staatscourant bevat het verslag van het geldelijk beheer der com missie tot het houden eener algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1880, onder bescherming van II11. MM den koning en de koningin. Door de commissie, zitting houdende te Kampen, is de acte van be voegdheid voor apothekersbediende uitgereikt aan de lib. G. de Ven, Ie Nijkeik op de Velnwe, en C J. Schoonderwolf, te Zwolie. Een camlidaai trok zich tijdeus het examen terug. Het l'tr. Dagblad bevat de eerste lijst van onderteekenaars van hel Transvaal-adres aan de Rrilschc natie. De lijst telt ruim 600 namen. De «Nedérlandsche Koorvereeniging" hield eergisteren hare algemeene jaarlijksche vergadering te Amsterdam. De toestand der vereeniging kan gunstig genoemd worden. Haar ledental is thans tot 373 gestegen, hare koren en koralen worden meer dan in vroegere jaren gekocht en gezongen, zoodat in dit jaar/514 voor geleverde muziek is ontvangen. Zij heeft in 1880 twee afleveringen in het licht gezonden. Ter perse is thans eene afle vering, die lot inhoud heeft: «Tweede zestal Oud-Hollandsche Liederen" en «Nederland en de Zee" van L. F. Brandts Buys. De algemeene watersnood-commissie te Amsterdam heelt ten behoeve der watersnoodlijdenden in Limburg eene som van ƒ2000 afgezonden. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op 28 Dec. van Port-Sa'id. Door de politie te Haarlem zijn 7 jongens aangehoudendie zich voortdurend aan diefstal in winkels schuldig maakten. Zij werden op lice- terdaad in een koek- en banketbakkerswinkel betrapt. De oudste dezer dievenbende is 13 jaar. Te Amsterdam is eergisteren avond in het nieuwe eerst dezer dagen geopende café en wachtkamer van de Suezbooten in de Rietlanden brand I ontstaan, waardoor het perceel binnen 2 uur geheel is verbrand. De brand weer kon wegens den grooten afstand, waarop het houten gebouw van het. water verwijderd was, geen hulp bieden. Te Amsterdam zijn gisteren door de Amsterdamsche kanaal-maatschappij geveild ongeveer 50 hectaren kleigronden, gelegen tusschen het zijkanaal naar Nieuwendam en den afsluitdijk in de onmiddellijke nabijheid dier ge meente. Alles is verkocht, ter gezamenlijke opbrengst van 160.307, be halve de wegen, die p. m. ƒ5000 hebben opgebragt. De gemiddelde prijs per hectare was ruim 3200. Zondag ochtend brak in de gemeente Heer-Hugowaard een hevige brand uit iu eene boerenwoning, waarbij huis en inboedel, benevens twee keeijen, eene prooi der vlammen werden. Een kind werd nog met levensge vaar gered, terwijl ook eene belangrijke som gelds bewaard bleef. Als oorzaak van den brand wordt gemelddat bij het aanleggen van de kagchrl petroleum werd gebruikt, waardoor op eens eene hevige vlam den schoorsteen en meubelen in brand stak. Uit Deventer meldt men nog het wassen van den IJssel. Op de meeste wegen wordt met schuiten sevaren om de communicatie met de stad te onderhouden. Een groot gedeelte van de bewoners uit de buurten om de stad hebben hunne woningen moeten verlaten. De vroegere watersnood- commissie is daar weder opgetreden, ten einde in de meest dringende be hoefte aan woning en voedsel te voorzien. Uit 's Bosch Maastricht en Venlo meldt men. dal hel water langzaam vallende is Uit 's Bosch meldt men, dat ofschoon de val gering is, bijechter met vreugde wordt begroet. Een toestand toch zooals men dien voor ('e tweede maal iu één jaar beleeft, is eene ramp, die men van nabij beschou wen moet, om haar in haren geheeleu omvang. Ie begrijpen. De werkman moet zich op het zolderkamertje zijner nederige woning behelpen en door de aalmoes, die de openbare liefdadigheid hem toedacht, in zijn onderhoud voorzien. Maar wat nog meer klemt en de welvaart der stad beduidend belemmert, is. dat de handel, en in het bijzonder de kleinhandel, nage noeg stilstaat; de stad is aan vier zijden door het water afgesloten, en hoeveel schade daardoor wordt teweeggebragt, is moeijelijk onder cijfers te brengen. De kosten van de walervrijmaking der stad zijn op ƒ150,000 geraamd; handelaren beweren, dat de schade van eene waterramp het dubbele dier som bedraagt. Omtrent den toestand van den Zuidooster spoorweg in de overstroomde streek meldt men van daar: Het gedeelte tusschen Tilburg en den Bosch heeft uiets geleden. Van het gedeelte tusschen den Bosch eu Ravestein is enkel eeuige schade ontstaan aan den pas gemaakten spoorwegdijk in den zoogenaamden polder van den lagen kant, tusschen Nuland en Gefl'en, door dien hij een waterdruk van 3 M. had te weerstaan. Niettegenstaande den verbazenden waterafvoer heeft de spoorwegbrug in de Beersche Maas niets geleden. Van meer beteekenis is de schade aan den spoorwegdijk tusschen de Beersche Maas en hel sta»ion Ravestein. Men had daar niet gerekend op zoo spoedige overstortiug van tien Uuisselingscheu dam, waardoor het Beersche Maaswater zich met kracht op den nog in aanleg zijnden spoor- wegdam heelt gestort, die nog niet beschermd was. Over p. m 750 meter lengte is het zand daarvan weggespoeld; de reeds vroeger gemaakte klei- dam is echter blijven zitten. Zoowel de spoorwegbrug over de Maas als de spoorweg tot Nijmegen zijn onbeschadigd. Het blijkt thans welken gunsti- gen invloed het Noordbrahanisch gedeelte van dezen spoorweg oefent op den watertoestaud Zonder dien spoorweg zoude het Beersche Maaswater eene verhooging van den waterstand met 0.30 M. te 's Bosch hebben veroorzaakt, en waren de dorpen Nnland, Gefl'en, de lage gedeelten van Oss met al de I daarachter liggende landen overstroomd. Door den commissaris des konings in Noordbrabant is eene algemeene commissie in hel leven geroepen, die welwillend de taak op zich nemen zal, om waar loodig ter voorziening iu de behoeften der noodlijdenden door den watersnood werkzaam te zijn. Te Baamsdonk heeft een lievige brand gewoed, waardoor een geheel Iandboiitversbedrijf is in asch gelegd; 5 koeijen, 3 kalveren en 1 varken werden eene prooi der vlammen. Het ;V. r. d. D. meldt, dat de koffer, die te Goes in zoo treHrigen toestand ontvangen werd. op eene andere wijze dan door inbraak in dien toestand is geraakt. Een besteller van het spoor blijkt de schuld er van te wezen. De man had den kuiler zoo onzacht laten vallen, dat het slot brak en de inhoud er uit viel Die inhoud werd er toen haastig weder ingestopt en de koffer aan zijn adres bezorgd, waar toen moeijeljjk aan iets anders dan aan diefstal kon gedacht worden. Spoedig echter is de waarheid ge bleken, en het kantoor Goes heelt reeds schadevergoeding geschonken. Aan de /V /f. C. schrijn men het volgende: Op 24 en 25 December had te Gennep in de provincie Limburg een treilend feit van zelfopofferende menschlievendheid plaats. Door liet hoog gezwollen water van de Maas wa ren de dammen van den Tculakker eu den Doevcnakker onder Gennep door- gehrokrnm daardoor werden niet minder dan 17 huizen zoodanig door

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1