i>uti:m,am>s»:uk lskiuutkn. PEK TELEGRAAF. Naar men verneemt, zullen de maréchaussees, die dezer dagen bij de overbrenging van de Jongh naar de lereglzetting van hel hof le 's Hage zijn gebruikt, aldaar voorloopig blijven gestationeerd, om dienst te doen, ten einde na te gaan in hoeverre het wenschelijk is de rijksveldwacht overal door marèchausées te doen vervangen. In de Haagsche bladen lezen wij de volgende bekendmaking: De on- dereeleekcnde Carl Baijer, solo-violist van den kon. Franscheu schouwburg te 's Gravenhage, verklaart, naar aanleiding van het incident in zake het restsgeding de Jongh, dat hij den persoon van Willem Marinus de Jongh nimmer viool-les heelt gegeveu en evenmin dien persoon ooit heeft gezien, gesproken of gekend. Carl llaijer. BELGIË Volgens berigten van verschillende zijden, blijft de daling van het water aanhouden, liit Maaseyck meldt men een treurig ongeluk. Het stadje ligt aan eeue bogt der rivier, terwijl westelijk daarvan het spoorwegstation ligt, hetwelk door eene uitgestrekte vlakte van de stad gescheiden is. Over die vlakte heeft de Maas zich ctn nieuw bed gevormd, zoodat de stad als een eiland tusschen twee armen van de rivier ligt. De met de treinen aanko mende passagiers worden in schuitjes naar de stad gebragl, en zoo werden ook Donderdag avond acht personen overgezet. Het schuitje schijnt tegen een boomstam gesiooteu te hebben en omgeslagen te zijn althans in het halfdonker vernam men van de zijde van hel station luide hulpkreten en weldra kwamen twee personen aanzwemmen, die hel ongeval mededeelden. Onmiddellijk werd al het mogelijke in het werk gesteld om de ongelukkige drenkelingen te redden; drie hunner, die zich aan boomtakken hadden vast geklemd, werden gered, doch eerst den volgenden ochtend werden de lijken der drie nog vermiste reizigers gevonden. De slagtoflers van deze ramp zijn een postbeambte, die eeue weduwe met vier kinderen achterlaat, een student te Leuven en een vreemdeling. FRANKRIJK. lil de zitting der kamer van afgevaardigden van Vrijdag is de beraad slaging voortgezet over het w ets-ontwerp op het verpligt lager onderwijs. Het ernstigste debat liep over art. 4, dat na verwerping van het tweede artikel art. 3 werdwaarin hel beginsel der wet is neêrgelegd. Dit artikel bepaaltdat hel lager onderwijs verpligt is voor kinderen der beide sexen van C tol 13 jaar, en dat hel onderwjjs moet gegeven worden in de open bare scholen, in de bijzondere scholen ol in de familie. Verschillende amendementen werden hierop voorgesteld, o. a. door den heer Beaussire, om eenvoudig het beginsel in de wet néér le schrijven en geheel facultatief te laten, op welke wijze en waar het onderwijs zal worden genoten, en door den heer Lorois, die in plaats van 6 en 13 wilde lezen 7 en 11 jaar. Beide amendementen werden verworpen, doch aangenomen eene bijvoeging, dus luidende: Een bijzonder reglement zal bepalen op welke wjjze lager onderwijs aan doofstommen en blinden kan worden verzekerd. De overige artikelen leverden weinig stof op voor deliberation. Het geheele ontwerp werd ten slotte aangenomen met 351 tegen 152 stemmen. De heer Talandier brast het kiesregt der geamnestieerden ter sprake. Hij meende, dat de verkiezingen der burgers Humbert en Trinquet vernietigd waren, en dat de inschrijving van vele geamnestieerden op de verkiezings lijsten geweigerd was. Dit is niet het gevalzij waren volgens de kieswet niet verkiesbaar, omdat zij geen woonplaats hadden te l'arijs, en de.in- schrijving van andere burgers kon niet geschieden, omdat de lijsten volsens de kieswet gesloten waren, toen zij aankwamen. Volgens Talandier waren de geamnestieerden wel verkiesbaar en kiesbevoegd, en de regters, die iets anders beweerden, moesten vervogld worden, en de minister, die iets an-,- ders beweerde, kwam de wet niet na. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Maandag heeft de heer de Girardin gewezen op eene beschuldiging, tegen hem gerigt in een der bladen, waai in hij werd voorgesteld als hoofd van Pruissische spionnen. Ilij verlangde deswege voldoening. De heer Laisant sprak over een brief iu de Lanteme verschenen Dien Griel had hij aan de commissie van enquête medegedeeld, en deze had hem dien teruggezonden. Aan den eisch van den heer de Girardin om de beschuldiging te doen intrekken kon niet worden voldaan. De heer I'hilippopeau verklaarde, waarom de commissie, met het oog op hel cinstigc der uilgebragte beschuldiging, den brief niet in het arenief had willen doen opnemen. De heer de Girardin drong er op aan. dat de brief zou worden voorgelezen. Nadat hiertoe was besloten en de voorlezing had plaats gehad, werd door den heer Clemen- ceau eene tnotic ingediend, om eenvoudig over le gaan tot de orde van den dag. Deze motie werd met 393 tegen 79 stemmen verworpen. Daarop volgde eene motie van den lieer Devcsberlinhoudende de verklaring, dat de kamer vertrouwen stelt in de commissie van enquête en de door haar gedane terugzending van den brief goedkeurt. Deze utotie werd met alge- mcenc stemmen aangenomen. De lieer Bri-son sprak over de wet op de middelen en verlangdedat de kamer hare goedkeuring zou weigeren op de wijzigingen, die de senaat daarin had gemaakt. De lieer Wilson daarentegen drong namens de rege ring aan op aanneming dezer wijzigingen. De kamer verwierp met 311 legen 183 stemmen de redactie der commissie, en vcreeuigde zich niet de door den senaat gewijzigde artikelen. Alleen in art. 4 werd, op verlangen van den heer Brisson, eene kleine wijziging gemaakt. De minister van justitie heeft den voorzitter der kamer den tekst toegezonden van een vonnis, waarbij het Bonaparlitisch lid de Rouville wegens opligting lot een half jaar gevangenisstraf is veroordeeld. - In liet dep. Aube is tot senator gekozen de heer Gayot, van de lin kerzijde, met 267 stemmen tegen 176 op den heer Saussier, van de uiterste linkerzijde. ODITHCHLAND. De hiiln. Zeil. ontvangt uil Bern liet berigt. dal de nieuw benoemde president van den Zwitserschen bond, de heer AnderwertZaturdag avond ten 9 ore op den wandelweg, genaamd de Kleine Schans, te Bern. zich met een revolver heeft doodgeschoten. Reeds sedert eeuige maanden was hij lijdende aan hevige zenuwpijnen, verergerd door de in de dagbladen tegen hem serigte aanvallenvan welke bladen beui verschillende nommers nog denzelfden dag, waarop hij de hand aan zich zeiven sloeg, waren toe gezonden. Ilij heeft eenen brief nagelaten, aldus eindigende: "Gjj wilt een slag toiler, hei zij zoo"! Ztjn dood heeft in het geheele land een smartclijken indruk gemaakt. OÜ8T-I1VDIG. BATAVIA, 25 November. Van den gouverneur van Aljeh en onderhoorigheden is van 18 dezer het volgende telegram ontvangen: Na hevige regens van 14 dezer, 1 unr namiddags, schier zonder ophouden, zijn in den morgen van den dijken der Aljeh-rivier en Kroeng-Daroe doorgebroken. Geheel Pakan-Atjeh en Pendeti overstroomd en met levensgevaar ontruimd; nagenoeg geheel de kraton, oorlogsvivres en kledingmagazijnen en Gedah onder water. Spoorwegdijk, wegen naar Gedah en Olehleh belangrijk vernield; bandjir 30 cM. hooger dan in November 1878. 's Middags en 's avonds weder. Heden nacht ook dijken van het hospitaal, dat lol nog toe niet geleden had, doorgebroken; zieken naar nieuw hospitaal overgebragt, waar de zalen te gebruiken waren. Gisteren namiddag begon hel water zeer langzaam te zakken; tot heden 8 uur voorntiddags slechts ongeveer een halven meter gezakt. Blijft dalende. Drie militairen en drie inlanders verdronken. De koorts blijft in de residentie Bantam nog altijd veel slagiofTers eischen. Verleden maand bedroeg het getal overledenen niet ntindcr dan 2500. -- De raad van justitie te Samarang heeft mr. Cohen Stuart veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en 10 boete, wegens smaad, vroeger door hem als redacteur, in den l.ocomctief, den generaal Aufmorllt aangedaan. Van Batavia is naar Singapore vertrokken de vorige ontvanger der successieregtentegen wien verdenking bestond van belaugrjjke sommen door hem aan successieregt ontvangen, niet gestort te hebben De eerste openbare zitting in de zaak was uitgesteld wegens ziekte van den betrokkene. Door den gouverneur generaal van Ned.-lndiê zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den notaris le Japara L. C Filz; aan den adsist.-resident van I'anaroekan (Bezoeki) G. H. Blanken; aan den adspir.-controleur bij het binnen!, bestuur op Java en Madura II. Th. Heudriksz; aan den resident van Madioen A. G. G. Pellzer; aan den onderw 3' kl. A. Bijvoet. Benoemd: tot 3° subsi.- griflier bij den raad van justitie te Batavia, de ambtenaar voor de regterl. mag! mr. 11. C Lammers van Toorenburg; lot griffier bij den landraad te Magetan, de Commies-arch. op het bureau van bet mijnwezen E. O. Ilinze; tot 3eo subst.-griffier bij het hoog gereglshol, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. V. A. van den Bossche. Tijdelijk benoemd: tol ingenieur-werk- tuigk. 2* kl. bij de staatsspoorwegen op Java, de gewezen le werktuigk. bij de Bataviasche havenwerken 0. Grothe. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan de kaptt. der inf. L. Th. van der Upwich en J. M. Juda; aan den 2"" luit. der inf. G. A. van Leeuwen. Ontslagen: eervol, de kapt. der art. S. A. Boas; de burger!, schrijver 5' kl. bij de milit. geneesk. dienst A. A. P. (I. Jacobs. Bevorderd: bjj het wapen der infanterie, tot majoor, de kapt. C. J. van den Vrijhoef; tot 1'° luit., de 2e luit. A. J. Engelman. MADRID, 27 December. Vermoedelijk zal Spanje presideren in de con ferentie over arbitrage in de Grieksche quaestie. In de provincie Corunna is door overstrooming veel schade aangerigt. LONDEN, 28 December. De Times meldt uit Durban van den 27, dat het berigt van de geleden nederlaag door het 94e regiment overdreven is geweest. Niet meer dan 30 man zijn gesneuveld ol gekwetst, de overigen werden ontwapend en kregen vergunniug naar Pretoria te gaan. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 27 December 1880. Kantonrechter Mr. H. L. A. Obreen. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bmtingha Wichera. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. J. B.Stompwijk baggeren in Rijnlands boezem- wuter, f 10.of 2 dagen. G. W. K., Leiden, tweemaal na gezetten tijd zijn 20.of 3 dagen en 25 koffiehuis voor het publiek of 5 dagen. geopend houden, Leiden, J. B,idem verkeer belemmeren door zon. f\of 1 dag en 2.50 der noodzaak voorwerpen op of 1 dag, <je straat neder te leggen (tweemaal)idem A. G. K.idem gebruik van brugleuningen tot het te droogen hangen van goederen, idem. 1 of 1 dag. P. K.idem nachtelijk burengerucht idem 5.50 of 2 dagen. M. K. idem idem idem. J. K.idem. idem idem. P. K.Mom idem idem. F. V.idem idem, idem. M. S. S.idem beleedigend burengerucht, id., rijden in verboden richting door vrijspraak. D. T.idem, f 3.of 1 dag. een steeg, idem, J. v. P.Rjjnsburg, idem idem. J. v. B., Leiden, idem idem. J. G.idem idem, idem. A. B., idem, idem idem. J. B. v. H.idem, in draf rijden waar dat verbo- idem. den wasLeiden J. v. d. M.idem, idem idem. A. v, 1)., Katwijk, idem idem. T. R.Leiderdorp, idem idem. S. G.Leiden idem idem. C. B., Waddinxvcen, idem en in verboden rich idem (tweemaal). ting door een steeg, N. D.Leiden in draf rijden waar dat verbo den was en op het spoor- wegstationsplein zijn paard en rijtnig los en zonder toezicht ƒ5.of 2 dagen (tweemaal) laten staan, idem, op het spoorwegstationsplein zijn paard en rijtuig los en zon der toezicht laten staan id. G. v. d. V., idem, ƒ3.— of 1 dag. G. v. G., idem, idem (tweemaal), 5 o.' 2 dagen (tweemaal). Chr, v. D.Voorscho een paard en rijtnig los en zon ƒ3.— of 1 dag. ten der behoorlijk toezicht op den weg laten staanidem H. F.'s Hage idem, idem. A. v. d. L.Veur, idemZoeterwoude idem. M. v. d. V., vuil werpen in het water der gemeente, Leiden, 1.— of 1 dag. G. de R., idem idem.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3