gelegen gedeelten maakt men gebruik van handwagens. Verschillende kar ren rijden door de stad met het opschrift: //Stadsvervoer"; ieder kan daar van gratis gebruik maken. Te Litli wilde zekere Martens zich des nachts van den waterstand overtuigen en stond daartoe omstreeks hall drie ure op. Het water was echter zoodanig gewassen, dat hij, zijne woning verlatende, spoedig in de diepte geraakte en verdronk In den nacht tusschen 25 en 26 Dec. is de dijk tusschen St. Agatha en Oefï'elt doorgebroken; hierdoor is alles wat daar nog vrij van water was gebleven, ondergeloopen. Geheel Oeflelt, Ilaps en Mill, benevens al de omliggende boerderijen staan op vele plaatsen tot de daken in het water. Het ergste is hel gesteld op de Kuyksche heide, waar meest ge- ringe menschen in hullen wonen, welke alle geheel onder geloopen zijn. Daar is aan alles gebrek. Overal beijvert men zich echler om de ongeluk- kigen te hulp te komenvelen maken zich in deze hoogst verdienstelijk, Men meldt uil Gennep in Limburg: /-Het water is vallende", is de blij mare, die men elkander uit de bovenverdiepingen of uit de zoldervensters toeroept. Sedert menschengeheugenis heelt het echler den legenwoordigen stand niet gehad Alleen het hooge gedeelte der stad. de markt en de hoog gelegen aangrenzende straten zijn vrij, anders staat alles onder. De com municatie in het overstroomde gedeelte der stad geschiedt met schuiten en karren; ook liet spoorwegstation is niet anders te bereiken. De rijtuig- loods der Noordhrabanlsch-Duitsche spoorwegmaatschappij is in een koestal herschapenin het raadhuis en de protestaiilsche kerk in de katholieke kerk slaat liet water zijn vlugteliiigen gehuisvest; de bewoners van het gasthuis hebben in liet ziekenhuis, of, liever gezegd, liet klooster, een onderkomen gevonden De schade door het water aaugerigt is aanzienlijk: het winterkoren is totaai weg. duizenden hectoliters aardappelen, die ge kuild waren, zijn bedorven; te veld staande korenmijten staan halverwege in het water; met uitzondering van enkele stuks is het vee gelukkig gered kunnen worden; het kleine vee, geilen en varkens heeft men meestal naar de bovenverdiepingen op de zolders medegenomen, terwijl aan koeijen en paarden elders een onderkomen werd bezorgd. De ramp is hier te meer Ie betreuren, omdat het meestal kleine landbouwers eu daglooners zijn, die er door gelroHen worden. - Uil Roermond meldt men: Nu het water eenigzins begint te vallen en de wind zich gelegd heeft, worden meer en meer de verschrikkingen van den watervloed bekend. De doorgestane angsten van de bewoners der over stroomde hoeven, terwjjl de golven de wrakke muren beukten en het in het water staande vee angstig loeide, zijn niet Ie beschreven. Velen kon den eerst in de uiterste noodzakelijkheid besluiten hunne woning te verlaten de levende have achterlatende, die, bij gebrek aan groote platboomde vaar tuigen en wegens den feilen stroom, onmogelijk gered kon worden. Het vragen op straat naar de betrekkingen, -die iu nood verkeerden en nu in Roermond, MaasnielHerten enz. een onderkomen gevonden hebben, houdt niet op En, overdreven als de geruchten geweest zijn, achten de door hel water verdrevenen zich gelukkig als kinderen, die hunne ouders weèr- zien, bij het ontmoeten van hen. die zij verongelukt waanden. De bewo ners van het 11.. ken boer, een gehucht tegenover de stad, vinden, nu zij de verlaten woningen weêr kunnen hereiken, liet vee in de stallen verdron ken. Zondag lag een dozijn, grootendeels vette koeijen, liet eigendom van écu vetweider, aan den liornschen dijk. Voor de comsumtie is het vleesch echter, naar de getuigenis van den veearts, nog zeer goed geschikt De schapen, die men in dal gehucht in de haast op de zolders in veilig heid had gebragtzijn wel niet verdronken, maar ten gevolge van het uit dijen van hel daar liggende graan, waaraan zjj zich vergast hadden, ge barsten eu dus toch nog verloren gegaan. In Buggenum is de helft van de huizen ontruimd moeten worden en is de kerk op het kerstfeest niet te genaken geweest. In Ooi, een gehucht onder Herten behooreude, zjjn verscheidene huizen ingestort. Weder werden, in de gisteren avond in het Loge-gcbouw door de afd. Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden vergadering, verscheidene nieuwe leden aangenomen. Ouder de ii gekomen stukken waren ook een paar circulaires van den commissaris des knniugs in deze provincie, omtrent de verzending van plan ten en heesters naar hel buitenland als Frankrijk en Zwitserland, waar, door de regeringen maatregelen tegen de verspreiding der phylloxera wa ren genomen. Nadat het bestuur bij acclamatie voor 1881 was gecontinueerd, en de leesbibliotheek, bij gebrek aan belangstelling, met een deelnemend woord van den voorzitter voor goed begraven was; gal een voorstel van het be stuur tot wijziging van art. 2 van het reglement, om n. I de daarin opge- uomeu leeftijd van 18 jaren voor de candidaat-ledenlot op 16 jaren te verminderen, tot vrij uitvoerige gedachtenwisseling aanleiding. Het bezwaar om aan jongelieden van betrekkelijk zulk een jeugdigen leeftjjd, gelijke regten als de andere leden te verleenen, en de moejjelijkheid om dit even tueel te regelenbleek zóó groot te zijndat de vergadering bij hoofdeljjke stemming hel voorstel verwierp. //Mest als voorbehoedmiddel tegen strenge vorst", werd ingeleid door den heer J. D. Speet, naar aanleiding van een strijd omtrent dit punt, waarin hjj op de vorige vergadering met den heer Witte werd gewikkeld Hij had zich toen beroepen op een Engelscli tijdschrift eu gaf nu. wat hij daarin omtrent dit onderwerp gevonden had. ten beste. Daaruit bleek dat de aauwending van op de moezerjjen gebruikte paardenmest met eenige vcrsche en verder met het afval der moeskruiden enz. vermengd, tot wering van de nadeelige gevolgen der vorst, o. a. voor rhododendrons, uitmuntende resul taten had opgeleverd. Hij wees hierbij op wat er alzoo hij de kweekers verloren ging dal doelmatig tot bemesting kan worden aangewend, en noemde daarvoor in de terste plaats de haardasch, die door de meesien als doelloos werd weggeworpen, en eindigde zijne mededeehng met aan de leden een exemplaar van een door hem in de vorige vergadering toegezegd recept tot bemesting te doen ronddeelen. //Iets over rcnkelooze mest voor kamerplanten", vond een niet minder degelijken en duidclijken inleider in den heer Witte. Behoefde hij bij het onaangename der gewone bemesting of begiering in vertrekken waar planten gekweekt worden niet lang stil te staan, uitvoe riger behandelde hij de methode van bemesting, voor het eerst in Frank rijk laegepast, met een chemisch praeparaat dat als reukelooze kunstmest was in den handel gebragt, en naar het scheen goede uitkomsten had op geleverd. Hij had zich echter in contact gesteld met de firma J. Mottlon Zonen in den Haag, die indertijd óók eene reukelooze meststof, voor bloem- en bladplanten in kamer of tuin. in den handel hadden gebragt, en daarvan toen zelfs eene brochure met gebruiksaanwijzing hadden uitgegeven. Van deze brochuie werden exemplaren aan de aanwezigen rondgedeeld. Gaven beide punten tot eene levendige gedachtenwisseling aanleiding, de daarna bij monde van hel bestuurs lid Mater gedane mededeeling omtrent eene te houden wandeling in den rijks akademietuin alhier, werd met niet minder belangstelling ontvangen, lie voorzitter voegde hieraan toe, dat, ij overleg met den heer directeur van den horlus, prof. Suringar, die. welwil. lend als altijd, bij gunstig weder zijne medewerking had toegezegd.de wandeling voor de leden met hunne dames was bepaald op Zondag 16 Januarij a s.en hij zich, vooral van het bezoek der kassen onder het ge. leide van deskundigen, veel genot voorstelde. Door den heer Mater was nog een exemplaar van de Aralia Mascimor- witscki geëxposeerd, die in de pauze algemeene bewondering trok. Na de pauze had de uitreiking plaats der diploma's en medailles op de tentoonstelling te Groningen behaald. Vooraf herinnerde de voorzitter m'. H, L. A. Obreen dat dit de laatste vergadering was in dit jaar, en wanneer men terugzag op het bijna afseloopen jaar men in het algemeen geen reden had lot klagen. //Wij zitten hier." vervolgde spreker, //nu op den oudejaarsavond zoo huisselijk bijeen, dat ik het niet ongeschikt acht ons eens te herinneren wat alzoo in het algeloopen jaar is verrigt, wat wij alzoo te zien kregen enz." Hij bepaalde daarbij de aandacht der vergadering op de geëxposeerde plan ten door de heeren de Graaf, Kriest, Mater e. a.. maar bovenal ook op de prachtige bollen-tenloonsteliing zoo uitmuntend door den heer Krelage inge leid. Er was dus veel te zien geweest. Of er evenredig evenveel was ge daanDe notulen konden het bewijzen. Een der leden had een geschrift in het licht gebragt dal eene aanschouwelijke voorstelling gaf van de zoo aangename als leerrijke excursie naar Gent; oude vrienden had men in zijn midden gehadiederen avond had iets nieuws te zien ol Ie hooren gegeven. Noordwijk en Boskoop zij wekten de genoegelrjkste herinneringen op! enz. Hij veesde dat hij zeker veel vergeten zou, maar vertrouwde dat ieder dat in gedachten zou aanvullen. Bragt hij den dank aan het bestuur voor den krachtigen steun hem steeds verleend, hij kon er tevens de betuiging bijvoe gen, dat het steeds voor de belangen der afdeeling werkzaam bleef en altijd een tal van plannen in portefeuille had, waarvan hij thans de leden geen deel genoot kon makenmaar waarvan hij er toch één wilde noemenen wel het voornemen dat het bestuur had om op eene der avonden in de maand Maart a. s. eene bijeenkomst met dames te houden in de stads-zaal, en bjj die gelegenheid de kweekers uit te noodigen en in staat te stellen, om eens te loonen hoe zulk een lokaal wel bij eene feestelijke gelegenheid sierlijk en smaakvol gedecoreerd kan worden. Spreker was alsnu als van zelf genaderd tot de laatstgehouden tentoon stelling te Groningen. Met welgevallen kon de afd. zeggen: //we hebben daar een goed figuur gemaakt", en het was hem een genoegenal waren ze dan ook wat lang weggebleven, de behaalde medailles aan de gelukkige exposanten van bloemen en groenten te kunnen uitreiken, als aanJ. Sprin ger, te Leiden, 1 zilveren en 2 bronzen medailles; J. D. Speet, te Leider dorp, 1 z. m.; J. de Groot, te Leiden, 1 z. m.; J. Boekee, teZoelerwoude, 1 b. m.II. Beekman, te Oegslgeest, 1 verg. z. en 2 z. m.firma F. van Siebold, 1 v. z. m., 2 z. en 2 b. m. en E. J. Heenk. te Leimttiden, 1 z. m. De heer Mater bedankte daarop den voorzitter en wenschte, onder luid applaudissemenl de vergaderingdat hjj nog vele jaren l.et eermetaal mogt uitreiken. In de bus werden een viertal vragen gevonden, waarvan wij den inhoud later mededeelen en de behandeling wegens het vergevorderde uur lot eene volgende vergadering wordt uitgesteld. 'sGRAVENHAGE. 28 December Door Z. M. is, met ingang van 15 Februarij 1881. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. van VoTlenhoven a s burgemeester van Rotterdam, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hem in die betrekking bewezen en tot burgemeester dier gemeente benoemd de heer mr. S. A. Vening Meinesz, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Kollum de heer C. PothofF Hulst, thans te Raaltc; te Groningen de heer jhr. G. T. A. Calkoen, ontvanger der invoerregten en accijnsen aldaar. Mel 1 Jan. aanst. zijn benoemd tol militie-commissaris: in de provincie Groningen de luit.-kolonel L T. J. A baron van lloecop, van het 7' reg. infanterie; in hel eirste militiedistrict van Limburg de grpens. kapitein-luit. ter zee A. J. baron van Geen. - Door Z. M. zijn benoemd de secretarissen bij de geneeskundige raden, voor het jaar 1881. Voor Zuidholland is als zoooanig op nieuw benoemd de heer dr. C. P. Pons Koolhaas, te 's Hage. De luit. ter zee 2e kl. P. H Brocx, dienende aan boord van het wacht schip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. G. M. Titsingh. Bjj gelegenheid van het Nieuwejaar zullen IIII. MM «le koning en de koningin aanst. Zaturdag, des middags ten 12 ure, de gdukwenschen ont vangen van de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, de grool-ofikieren der kroon, de leden van het civiele en militaire huis en de andere hofstaten. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Onder de ingekomen bescheiden behooren de laatsteljjk door de tweede kamer aau- genomen wets-ontwerpen. In de zitting der kamer van heden is besloten morgen een aantal kleinere ontwerpen en de hoofdstukken I, VII A en de wet op de middelen af te doen, doch de verdere behandeling der staalsbegrooting eerst aan te vangen op Maandag 10 Januarij Bjj de reglbank alhier is een belangrijk geding aanhangig gemaakt. Sinds jaren bestaat er te Leiden een Roomsch-Katholjjk Armbestuur, dat gebragt is geworden onder de soort van gemeente-instellingen van weldadig heid door de btirgelijkc overheid geregeld. Dit armbestuur strekt zijne zorgen niet verder uil dan tot de grenzen der gemeente Leiden De kerkelijke grenzen der parochie Leiden omvatten echter buiten die gemeente ook nog een deel der omliggende gemeenten, die derhalve van alle armverzorging verstoken hieven. De bisschop van Haarlem besloot, na eenige minnelijke pogingen om hel Roomsch-Katholijk Armbestuur le bewegen zijne zorgen ook over de omliggende gemeenten uit te breiden, aan dezen toestand een eind te maken door. krachtens zjjn bisschoppelijk gezag, te Leiden te vestigen een R. K. Parochiaal Armbestuur. Dat het optreden van deze laatste instelling lot conflicen aanleiding morst geven ligt voor de hand. Na den administratieven weg te hebben afge- geloopcn heeft het R. K. Parochiaal Armbestuur zich dan ook lol den regler gewend, ten einde op deze wijze eene afdoende regeling te ver krijgen. Voor het R. K. Parochiaal Armbestuur zal optreden mr. D van Eek, advocaat en procureur te 's Gravenhage; voor de gedaagde gemeente, mr. F. Was, advocaat en procureur te Leiden, en voor het R. K. Armbestuur, dat zich in het geding heeft gevoegd, mr. A. M. vanSlipriaan Luïscius,advocaat en procureur tc 's llage.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2