LEIDSCHE MIRANT. 18S0. WOENSDAG 23 DECEMBER. ST A.DS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. UI MSN KM LA N USC11K l'KKIGTKM. M°. 305. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, kuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van het bepaalde bjj de aankondiging van IS December jl., door het invallen van den Eersten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op Za terdag. de gewone wekelijksche markten zullen worden gehouden op Vrjjdag den 2A,"° en den 31slrB December 1880, terwijl de vee markten, anders op die dagen gehouden, zullen plaats hebben op Woens dag den 22s1'" en den 29sle" December bevorens. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 20 December 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te we ten dat de ingevulde patentbladen van het 2e kwartaal, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijndagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 28 tot en met 31 Decem ber e. k.lerwjjl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der direcie belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden. 27 December 1880. M'. P. C. L1BRECHT LEZW1JN. LEIDEN. 28 December. Met ingang van 1 Jan. aanst. zijn op nieuw tot burgemeester benoemd: te Voorschoten de heer J. P. Treub; te Warmond de heer mr. A. Neder- burgh; te Hazerswonde de heer m'. C. van der Vlies; te Ter-Aar de heer A. E. van Dam; te Nieuwveen en Zevenhoven de heer S. van Driel. D'. P. Deetman, pred. te Kampen, heeft voor het beroep van de Ned. hervormde gemeente alhier bedankt. Heden morgen is een 7-jarige jongen, genaamd W. S., op de Hooge- woerd, ter hoogte van de Vrouwensteegdoor een goederenwagen van den Ned. Rijnspoorweg legen het heen gereden. Dit ongelukdat aan den jon gen zeiven te wijten was, had geen ernstige gevolgen. Naar aanleiding van de treurige berigten omtrent den watersnood in Limburg en Noordbrabanl heeft de algemeene vereenigde commissie lot leni ging van rampen door watersnood in Nederland, die eerst onlangs ontbon den was, zich op nieuw onder voorzitterschap van den burgemeester van Amsterdam geconstitueerd. Hel kapitaal onder haar beheer is voldoende om voorloopig in de bestaande behoefte aan onderstand te voorzien, en mits dien schijnt op dit oogenblik een beroep op de openbare liefdadigheid tot leniging van den nood haar onnoodig toe. Door de commissie, zitting houdende te Kampen, zjjn als apothekers bediende toegelaten de hh. J. Zeilstra, te Sneek; S. 11. Hempenius en A. 11. llempenius, beiden te Amsterdam. Een transport schepelingen van de marine, bestaande uit 100 koppen, onder ecri luit. ter zcé 1"* kl.zal 12 February aanst. per Celebes van de stoomvaartmaatschappij //Nederland" worden overgevoerd, terwijl den 29sU'n Januarij aanst., door bemiddeling dierzelfde maatschappij, een transport manschappen van de landmagt naar Oost-Indië zal worden verscheept. Prof. Harting schrijft in het Ulr. Dit., dat hij reeds een aantal be wijzen van instemming met zijn adres in zake den Transvaal heeft ont vangen. llij dringt nogmaals aan op spoeddaar het Engelsche parlement reeds den 6 0 Januarij bijeenkomt. Aan het slot van zijn artikel bespreekt de hoogleeraar nog de wenschelijkheid van een afzonderlijk adres van de Nederlandsche vrouwen en meisjes aan de Engelsche vrouwen en meisjes, wier hart voor regt en billijkheid welligt warmer klopt dan bij hare man nelijke landgenQoten. Het stoomschip Utrecht is op 25 Dec. van Batavia naar Rotterdam vertrokken. De Celebes, op weg naar Amsterdam, is op 26 Dec. van Suez vertrokken. Een uit Leiden verzonden, van ferme sloten voorziene koHer werd den dag vóór Kerstmis te Goes in een treurigen toestand ontvangen. De spoorwegdieven waren aan den gang geweest! Tijd om valsche sleutels te passen, schijnen de heeren niet gehad te hebben, daarom hadden zij de sloten eenvoudig opengestoken, en lijd om den inhoud, na het doorwoelen, weêr netjes op zijne plaats te leggen, evenmin. Wat den inhoud zelf aan gaat, schjjnen de dieven teleurgesteld te zijn geworden. Van Leiden tot Goes is Hollandsch spoor en staatsspoor. Aan beider directie is kennis ge geven van dezen nieuwen diefstal. De stuurman en een matroos van het te Vlaardingen te huis beboorende vaartuig de Noordster, stuurman J. Pennig, zijn, terwijl het vaartuig op de beugvisscherij was, overboord geslagen; ofschoon de stuurman nog met de boot gered werdis hij toch eenige oogenblikken daarna overleden. Te Nieuw-Vennep zijn de lijken van twee vrouwen uit het water ge haald; waarschijnlijk zijn zij, door de duisternis misleid, te water geraakt. Te Amsterdam had zekere Marlens, een jong zeeman, langen tijd moeite gedaan om het hart te veroveren van zekere Geertruida G.doch te vergeefs. Dezer dagen van Bremerhaven hier binnengekomen kwam de oude liefde weer boven en hij hoopte nu heter te slagen. Maar alweder lukte het niet. Vrjjdag avond den Zeedijk langs gaande, ontmoette hij haar met een ander. Dat was te veel. Hij werpt zich op haar en brengt haar inderhaast een vijftiental dolksteken toe. Van het oogenblik der verwarring maakt hjj gebruik om te ontkomen, vlagt naar haar moeder, vraagt ter stond om een glaasje cognac, vertelt dal het nu met Trui gedaan is en dat hij met den eigen dolk, dien hij vertoonde, nu ook zichzelf zou vermoor den. De man werd echter spoedig in verzekerde bewaring genomen. In middels werd Triu de eerste hulp toegediend. Geen dér bekomen verwon dingen is van doodelijken aard. Door wijlen den heer F. Dage is een legaat van 1000 besproken aan het gesticht van liefde St. Bernardus Ie Amsterdam. Te Utrecht is ter beschikking der justitie gesteld en naar de cellu laire gevangenis overgebragt de 22-jarige L, die als dienstbode bij den heer A. D. H. op de Oudegracht aldaar op verschillende lijden ten nadeele van haren meester groote geldsommen heeft ontvreemd Toen Vrjjdag avond dc diefstallen uitlekten trachtte zij zich van het leven te beroovendoor vóór het huis van genoemden heer in het water te springenwaaruit zjj echter spoedig door een politiebeambte en een burger werd gered. Na in hare dienst verpleegd te zijn, kon de politie de hand op haar leggen. Op den avond van den eersten Kerstdag was door de zorgen van II. M. de koningin, evenals verleden jaar, weder een Kerstboom opgerigt in het paleis hel Loo. Tal van kinderen uit dc gemeente waren daartoe uitge noodigd, en allen keerden huiswaarts, voorzien van geschenken, die de boom had opgeleverd De jonge prinses was ook bij dc feestvreugde tegen woordig. Een landbouwer onder dc gemeente Diepenveen ontving verleden week een brandbrief, waarin eenc som van ƒ1500 van hem geëischt werd. De som werd op de aangewezen plaats gelegd, maar Zaturdag avond, toen zekere J. II. dat geld in bezit wilde nemen, werd hij gevat. Te Gramsbergen had Zondag 11. het water eene ongekende hoogte be reikt, vooral in het oostelijk gedeelte dezer gemeente, waar ten gevolge van eene nieuwe doorbraak in den Vechthoek bij het Laar (Pruissen) alles is overstroomd. Aanhoudend werd gedijkt om woningen en stallen te be- veiligrn en om op hel drooge te brengen hetgeen geborgen kon worden en gevaar liep van beschadigd te worden. Alles geleek eene watermassa en de schade, aan de te velde slaande rogge aaugebragl, is aanzienlijk. Door de politie te üssendrecht is een persoon aangehouden, verdacht van 's avonds de dochter van den landbouwer Kooien op den weg naar Putten te hebben aangerand en, met bedreiging haar den keel te zullen toewringen, zoo zij schreeuwde, van hare portemonnaie met ƒ5 te hebben beroofd. Iets later is op denzelfden weg nagenoeg onder geljjke omstan digheden eene andere vrouw mede van 5 beroofd. De verdachte persoon is echter door beide personen niet als de dader herkend. 's Herlogenbosch is nagenoeg geheel overstroomd. Niet alleen de ach terbuurten. maar ook de breede en smalle haven, de Vughlerstraat, Vugh- terdijk, Si. JorisslraatKeizerstraat, Waterstraat, VerwerstraatPeper straat, Paradeplaats, een gedeelte der Ilinlhamerstraat, Clarastraat, Papen- hulst SnelslraatPostclstraal en meer andere aangrenzende straten zijn alle met water bezet. In verschillende dier stralen, worden de bewoners met vaartuigen af- en aangebragt en van het noodige voorzien; in hooger

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1