LEIDSCHE COURANT. 1880. i\°. 304. DINGSDAG 28 DECEMBER. ST A. DS-BE RICHTEN. PATENTBLAOEN. BINNliiNLAiM 1SCHE liKIl IGTKA De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk i» verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te we ten dat de ingevulde patenlbladen van hel 2e kwartaal, dienstjaar 1880/81, bjj het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 28 tot en met 31 Decem ber e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden, 27 December 1880. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 30 December 1880, des namiddags te 2 uren. 1*. Benoeming van eene tweede onderwijzeres in de vrouwelijke hand werken aan de scholen 3<e en Aic klasse n". 2. (241) 2°. Idem van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie. (245) 3°. Idem van vijf leden der Plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar ouderwijs. (237) 4". Idem van een lid der Commissie voor de bewaarscholen. (249) 5*. Voorwaarden voor den verkoop van grond bij het Plantsoen. (242) 6'. Verzoek van C. S. De Bruin, om een brug te leggen. (243) 7'. Voordracht lot vergoeding van proceskosten aan den pachter van de opbrengst der tolgelden aan het Zijlhek. (244) 8». Idem betrekkelijk de circulaire van het Bestuur der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland. (246) 9°. Idem betrekkelijk het doen rooien en planten van boomen. (248) LEIDEN, 27 December. Bij besluit van 21 Dec. jl. zijn door ged. staten van Zuidholland vastge steld de tijdstippen van den herijk der maten en gewigten in de gemeenten dier provincie. Voor Leiden is de volgende termijn vastgesteld: Eiken Dings- dag. Woensdag. Donderdag en Vrijdag, van 4 Januarij tot 30 Maart, uit gezonderd 25 Januarij. Door burg. en weth. wordt aan den raad voorgesteld over te gaan tot hel rooijen van 113 stuks boomen op verschillende plaatsen der stad Daaronder zijn begrepen de boomen, staande aan weerszijde van het Rapen burg, tusschen de Noordeindsbrug en de Doelensteeg en Houtstraat, in plaats waarvan aldaar nieuwe boomen zullen geplant worden, afkomstig van de gedempte Binuenvestgracht bij het Plantsoen. Ook wordt voorgesteld 50 jonge ypen te planten op den vestwal bij den molen de Slier, ten einde die later over te planten op andere plaatsen in de stad. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ40, ƒ410 en ƒ2 de laagste ƒ40, ƒ4 en ƒ2. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat het rjjks-etnographisch museum alhier op 1 Januarij 1881 tot nadere aankondiging voor het publiek gesloten wordt. Heden morgen, ongeveer 9 ure, is in het Galgewaler alhier drijvende gevonden het lijkje van een pasgeboren kind, van het vrouwelijk geslacht, gewikkeld in een katoenen lap; het verkeerde reeds in eenen vergevorder den staat van ontbinding. Zij die daaromtrent eenige inlichtingen zouden kunnen geven, worden verzocht, zich te vervoegen aan het commissariaat van politie alhier. Door de commissie, zitting houdende te Kampen, is de acte van be voegdheid voor apothekersbediende uitgereikt aan de hh. A. Thim, te Gouda, en A. Stark, te Leiden. Een candidaat heeft zich teruggetrokken. Op initiatief van den Hollandschen predikant is dezer dagen te Londen een informatie-bureau opgerigt, dat zich ten doel stelt, personen, aan wie uit Londen en omstreken of uit de grootere plaatsen in Engeland betrek kingen worden aangeboden, inlichtingen daaromtrent te verstrekken, zon der dat het noodig zijdat zij eerst naar Engeland overkomen. Het is ge vestigd 40 Finsbury Circus London E. C. Behalve de Ilollandsche predikant, zijn daarvan leden: de consul-generaal, vice-consul en consul-honorair der Nederlanden, benevens verscheidene Ilollandsche kooplieden. De Heraut meldt, dat er aan de Vrije Universiteit vijf studenten zijn. Voor de herberg van studenten is weder eene gift van ƒ2000 uit Rotterdam ontvangen. In het geheel is daarvoor thans ƒ13520 bijeen. In de gemeente Haarlemmermeer is de boerderij van A. Spaan, bij den Lisserweg, met 25 stuks vee, hooi en inboedel, eene prooi der vlammen geworden. De reizigers in den spoortreinwelke Vrijdag ochtend ten 10 ure uit den Haag naar Arnhem vertrok, hebben aan gevaar blootgestaan, dat ge lukkig nog tijdig kon worden tegengegaan. In een der coupé's ontstond brand door het vlam vatten van het hout, waaraan het vuur uit de gloei- jende buizen, die tot verwarming strekten, zich had medegedeeld. De rei zigers in die coupé en de daaraan grenzende, welke door de noodkreten opmerkzaam waren gemaakt, trachtten door roepen en wuiven aan de wis selwachters en den stationschef te Zevenhuizen van het gevaar kennis Ie geven, maar deze dachten, dal zij vrolijke reizigers zagen, en lachten of wuifden terug. Te Gouda, waar de trein stilstond, kon het vuur worden gebluscht en de passagiers gered. Burg. en weth. van Rotterdam hebben afwijzend geadviseerd op de voorstellen der Handelsvereeniging. liet eenig bezwaar, dat genoemd wordt om hel voorstel aan te bevelennamelijk het eventueel overttnan iu vreemde handen, is h.i. niet groot genoeg om het gevraagd oller te wettigen. De toestand der gemeente financiën is niet van dien aard, dat overname op dien voet, zelfs over vjjl' jaren, raadzaam zou zijn. Er zouden nieuwe lasten op de burgerij gelegd moeten worden, waartegen burg. en weth. bezwaar hebben. Een gezin in de Paardenstraat te Rotterdam werd Vrijdag verrast door de geboorte van een vierling, drie meisjes en een jongen. De vier kinderen zijn levend ter wereld gekomen. Zij zijn later allen overleden. Te Utreeht is Woensdag avond U. in het portaal van het postkantoor gevonden een verzegeld pakinhoudende voor ongeveer tweeduizend gulden aan postzegels, waarvan de zegels verbroken waren. Bij onderzoek is ge bleken, dat dit door de hoofddirectie der posterijen per van Gend Loos was verzonden naar Groningen. Van een en ander is aan den minister ken nis gegeven, terwjjl het pakket is ter hand gesteld aan de firma van Gend Loosom naar het geval een onderzoek te doen instellen. Op Ameland is gestrand het schip /Vel/ie G. Troop, van Baltimore met mais naar Bremen bestemd. Vier man zijn daarbij verdronken. Eergisteren en gisteren spraken de berigleu omtrent den waterstand nog veelal van het wassen van het water. Uil Brakel werd gemeld, dal de toestand der dijken bedenkelijk werd. Men was hier en daar bezig met het aanbrengen van versterkingen. Uil Drempt meldt men, dat eenige huisge zinnen niet anders dan per vlot of boot hunne woningen kunnen verlaten. Reizigers van en naar den Geldersciien achterhoek kunnen hunne reis niet anders nemen dan over Zevenaar. De omnibussen beproefden nog het sta tion Dieren te bereiken, doch het water kwam in de rijtuigen, waardoor de ondernemers genoodzaakt werden de passagiers naar Zevenaar te brengen. Uil Heerewaaidcn schrijft men: Van rondom is alles één water, waarboven zich hier en daar eene steenfabriek verheft en dat in de verte door een paar donkere lijnen, de Noord-Brabantsche en de Tielerwaardsche dijken, be grensd wordt. Het water heeft gedeeltelijk de kom der gemeente over stroomd; hel kerkhof is totaal onder water; de school is niet meer te be reiken en eenige kleine woningen zijn zelfs door de bewoners verlaten. De passagiers, Vrijdag avond met den spoortrein van 7 u. 20 m. uit Zwolle te Ilattem gekomen, waren aan het station uitgestapt, toen de snel trein van Utrecht komende moest passeren. De conducteur waarschuwde die passagiers om niet over de rails te gaan, maar eerst den sneltrein te laten voorbijgaan. Een huzaar, in garnizoen te Zutpben. heeft die waar- schuwiug of niet geboord ol zich daaraan niet gestoord; althans men vond, nadat de sneltrein was gepasseerdop eenige meter afstand van het slation zijn lijk. De beide voelen en de linkerzijde van den hoofdschedel waren verbrijzeld. Men meldt uit Tilburg: Volgens 's menschen geheugen heeft het water alhier nog nooit zoo eene boogie bereikt, als tegenwoordig liet geval is. liet slaat aan de Koningshoeve ter weerszijden van den weg nagenoeg nog even hoog. Verschillende stoomfabrieken en wolwasscherijen hebben niet

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1