begon de Jongh Ie knarsselanden, zijn kaken gingen op en neer en eindelijk zeide hij: '/wal ik hel eerst bekend heb, was waar, maar ik heb het nu eenmaal zoo ingekleed, dat ik het kind ook heb gedood." Nadat pleiter de Jongh had verlaten, barstte hij in tranen uit in zijn cel en zeide den ge vangenbewaarder: //de advocaat wil dingen van mij weten, die ik niet zeg gen wil." Van dit oogenblik is pleiters overtuiging, alsof de besch. het kind heeft gedood, verzwakt. Ook is die overtuiging aan het wankelenge- bragt door de tegenstrijdigheid van de verklaringen van verschillende getui gen, welke pleiter tracht aan te toonen. Op de bekentenis van besch. valt volgens peliter ook al af te dingen. Hier herinnert hij aan de oogenblikkendie pl. heeft bijgewoonddat zijne moe der en zuster hem smeekten en baden den waren schuldige te noemen, en dat besch. telkens antwoordde: "ik mag het niet!" En tot den verdediger zeide hij telkens: //neem nu toch maar aan, wal ik eens gezegd heb: ol dat waarheid is, daarover wil ik mij niet meer uitlaten." Het wettelijk bewjjs van het dooden moge dus geleverd zijn, het werkelijk bewijs is niet geleverd. l)e geheele instructie is gegrond op de bekentenis van den beschul digde, maar is die bekentenis alzoo geloofwaardig? De ondervinding leert het tegendeel. De qualiflcatie aan het slot van het arrest van tereglstelling maakt op pl. den indruk, dat het O. M. den besch. in ieder geval tot levenslange tucht huisstraf wilde veroordeelen. De qtialificalie sub 2 is bij ons wetboek on bekend. Onze wet kent w èl doodslag met voorbedachten rade en wèl dood slag, voorafgegaan en gevolgd door twee andere misdaden, enz. maar niet doodslag met voorbedachten rade, voorafgegaan en gevolgd door twee andere misdaden, enz. Bovendien is de qualificatie onjuist, omdat dezelfde feiten èn als zelfstandige misdrijven èn als verzwarende omstandigheid zijn ten laste gelegd. Naar pl. meent, kan op grond van art. 3 der wet van 1870 in geen ge val hier van levenslange tuchthuisstraf sprake zijn. maar alleen van eenege vangenisstraf van 5—20 jaren. Pleiter staat verder nog uitvoerig stil bij de vraag: Is de premeditatie bewezen? welke vraag hij ontkennend beantwoordt. In ieder geval hoopt pl. het hof de overtuiging te hebben geschonken, dat wij hier te doen hebben met een niensch. die volgens zijn aard en zijn natuur niet de levenslange tuchthuisstraf verdient, die nog eene roeping kan vervullen. In zi'ne rei liek bragt de proc.-gen. hulde aan de bekwaamheid rn de overtuiging, waarvan het pleidooi van den verdediger blijk gaf, maar plei ters critirk van de houding van gel. Musqneiier heeft den proc.-gen. zeer celroflcn. Mnsquetier heelt gehandeld als een eerlijk man en als een braaf soldaatdie niet gehandeld heeft alvorens eerst als het ware een krijgsraad in de kazerne te hebben belegd. Breedvoerig treedt de proc.-gen. in eene verdediging van de houding van get. Musqnelier, bij wien pligt ging boven vriendschap De qualificatie der acte van beschuldiging wordt door den proc-gen. ten volle gehandhaafd. Er is manslag gepleegd met voorbedachten rade en er is manslag gepleegd om de ontdekking van een misdrijf te voorkomen. Het strijdt volstrekt niet met de wet dat men hetzelfde misdrijf aanneemt als zcllstandig misdrijf en als verzwarende omstandigheid voor een ander misdrijf. De verdediger dupliceertPleiter blijft overtuigddat besch. den doodslag niet heeft gepleegd, hoezeer hij dit bekent. Nogmaals komt pl. terug op de bezoeken den besch. door zijne moeder en zuster gebragl. De moeder knielde voor den besch. om den waren naam van den moordenaar te noe men. Er deed zich een ontzettend tooneel voor tusschen moeder en zoon. De zoon rukte zich van zijne moeder los met deze woorden; "gij knielt en ik weiger!" Pl. persisteert zijnerzijds bij zijne kritiek der qualificatie, bij zijne opvatting van den dreigbrief. Bij doodslag met geweid moet de doodslag ook het gevolg zijn van hel gepleegd geweld. De hooge raad heeft dus bij verschillende arresten beslist. Tusschen het binden en dooden moet verband beslaan Pleiter eindigt met de hoop uit te drukkendat zijne rede aan het hof de overtuiging heeft mogen schenken welke bij hem bestond. De voorzitter verklaart de zitting gesloten en bepaalt de uitspraak op Donderdag, 30 December, 'snamiddags half twaalf ure. BUITENLANDSCIIU BKTUGTEN ENGGIiANit. LONDEN, 23 December De Daily News wijst er op dat de Transvalers niet ter sluiks zijn te werk gegaanzij gaven toch vroeger duidelijk Ie kennendat hun feitelijk verzet slechts eene quaeslie van tijd was. De Pall Mall Gaz. waarschuwt legen het zetten van kwaud bleed onder de zeer talrijke, inderdaad nog steeds de meerderheid uitmakende llollandsche bevolking van de Kaap kolonie. De afdeeling van de Land-League te Bantry heeft last gegeven tot het //boycotten" van Barrett, lord Kenmare's agent. Godfrey, zijn deur waarder. Manning, den pachter, die tegen Healy en Walsh eene vervolging instelde, en nog drie andere personen. Nabij Leeds zijn twee treinen tegen elkander geloopen. Van de rei zigers bleef er één dood, en bekwamen er een vijftig min of meer letsel. niANKRIJK. Naar men verneemt heeft de heer llérold, na het votum van den senaat ten aanzien van het wegnemen van het kruis en het Maria-beeld uit de openbare scholen te Parijs, het voornemen te kennen gegeven om zijne be trekking als prelect der Seine neder te leggen; maar de heer Ferry heêft verklaard, dat. mogt de beer Hérold zijn ontslag aanbieden, hij het niet zou aannemen. Hérold heeft toen op aandrang der ministers zijn voornemen laten varen. Gambctta schijnt bij de aanslaande vernieuwing der kamer zich niet geheel zeker meer te gevoelen van zijne vorige kiezers te Belleville; zijne vrienden zien reeds naar een ander district om en hebben daarvoor hel 9 arrondissement van Parijs gekozen, dat eerst door Thiers, daarna door Grévy en laatstelijk door de Girardin in de kamer vertegenwoordigd was. Daar laatstgenoemde niet weder in aanmerking verlangt te komen, heelt zich een comité gevormd, om de verkiezing van Gambetta voor te bereiden, om hem in de gelegenheid te stellen afgevaardigde van Parijs te blijven, ook al wordt hij niet door Belleville herkozen. Uit verschillende plaatsen ontvangt men treurige beriglen over den Imogen stand der rivieren. De gemeenschap is op vele plaatsen afgebroken, doordien de wegen ondergeloopen zijn. Hier en daar is groote schade aan- gerigt. In vele fabrieken van het depart, du Nord heeft men den arbeid moeten staken. UUITRCli LAND. Zondag heeft er op de Main-Weserbaan een spoorweg-ongeluk plaats gehad. De trein uit Frankfort naar Berlijn ontspoorde op het gedeelte Gerstungen-Guntershausenten gevolge eener aardstorting, die bijna op het zelfde oogenblik dal de trein passeerde geschiedde. Locomotief en tender werden omvergeworpen en gedeeltelijk verbrijzeld, even als de postwagen, terwijl enkele personen- en goederenwagens zwaar beschadigd werden. De machinist heeft ernstige brandwonden bekomen en is aan de linkerzijde ernstig gekneusd; de stoker en de postconductetir zijn zwaar gekwetst, terwijl men omtrent de passagiers niets vernomen heeft. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 23 December. De Globe meldt in een telegram uit Dublin van heden, dat beambten der douane gisteren het schip Juno in de Clare nabij de monding der Shannon hebben aangehouden. Dit schip had Amcrikaan- sche bemanning cn wapenen aan boord. Een detachement soldaten heeft zich daarop meester gemaakt van het vaartuig. Een aantal jongelieden, die onlangs uit Amerika gekomen waren, worden thans door de politie in het oog gehouden. Er heerscht groote agitatie in dal lersche district. LONDEN, 23 December. Eene dépêche van heden uit Durban meldt het gerucht, dat de Boeren in de Transvaal de Engelschen bij Middelburg heb ben geslagen, waarbij 200 Engelsche soldaten gedood en 50 gevangen ge maakt zijn. PABIJS, 23 December. In de kamer is de discussie over het vcrpligt on derwijs voortgezet. Art. 1 van hel ontwerp is aangenomen, doch art. 2 werd verworpen, waarna de zitting werd opgeheven In den senaat heeft Clement voorgesteld de artt 3 en 4 van het ontwerp betreffende de fiscale maatregelen ten aanzien van vereenigingen te splitsen, doch dit amendement is met 145 tegen 130 stemmen verworpen. INGEZONDEN. ilotertjc tot den boons. Boter, Mijnheer de Redacteur, is een zeer gevoelig artikel cn daarom kom ik met nadruk tegen het artikel op van iemand, die zich "geen redenaar" enz. noemt in uwe courant van den 21,tcD. Hij toch had ten minste wel mogen doen uitkomen, dat de ecnige in- cn uitgang van het Boterhuis vlak over den zoutevisch-winkel doorgaans gesloten is, bij geval des zomers eens openstaat met een hek er in, bij welke gelegenheid de dikke, zeer geurige tabakswolken, die er in dat Boterhuis op marktdag door boeren, burgers en buitenlui worden uitgeblazen, en er wel te snijden zouden zijn, ondanks liet uitdrukkelijk op de wanden vermelde gebod: Niet rooken, met letters als koeijen, zich een uitweg trachten te banen in de Mandemakersteeg en doordringen vlak tot in den zoutevisch-winkel meergemeld. Daar nu rooken in onze dagen tol eene der eerste levens behoeften der beschaafde en onbeschaafde menschheid schijnt te behooren kan men den redenaar in de landbouwvergadering op II. Vrjjdag avond, bij zijne veel omvattende zienswijze, niet al te hard vallen, dat hij juist over dat punt gezwegen heeft. Doch welke reden kan hij, die zich in uwe courant //geen redenaar" enz. noemt, gehad hebben even stilzwijgend het voetspoor van den ander te volgen? Voor zulk eene tekortkoming ver diende hij schoon ik niemand eenig kwaad hoop toe te wcnschen zjjn geheele leven lang tweemaal in de week zoutevisch te eien zonder boter. Overigens ben ik het met hem eens met de Waag en het Boterhuis korte metten Ie maken. Verbeeld u, er is geen licht, maar er zijn gronte ramen aan alle kanten in het gewelf; er is geen lucht, maar die ramen worden gesloten gehouden met de poortde eenige in- en uitgang ge noemd, er bij; er is geen ruimte, maar er staat allerlei overtollig gerei iu de Waag en soms ligt er nog een hoop zand bij dat alles, alsof deze of gene boer moest onthoofd worden, die het gewaagd had te veel wei in zijn boter Ie laten, hetgeen van boeren, die te kcrksch zijn om oneerlijk te wezen echter nooit zelfs mag verondersteld worden. Voeg hierbij het gezabbel, het ge- kwalster en gezeur, dat strijkelings bij de vaten met boter plaats heeft, die terstond na de keuring behoorden achlerafgezet te worden. Voorts bij deze echt llollandsche zindelijkheid den tabaksrook iu dat boterhuis, dat zonder dat alles reeds van builen met een zoutenvischwinkel ter eenre, met een riviervischverkoopershuisje, waar ook haring verkocht wordt, en welk huisje eene belemmering te meer geworden is voor het lossen der vaten met boter, ter andere zijde, bedreigd wordtVrage- is er dan nog heil voor de l.cidsche boter Ie wachten? De keuring van boter behoort bij gevolg te geschieden, zoo niet elders, dan vèr verheven boven het algemeen verkeer der maatschappij Leiden, 24 December 1880. Q N. ZWOLLEUK ICKSI'KLS3 December. Vee. De voornmrkt was heden Imiten- ^gewoon druk. De Imltcnlandsche kooplieden spoeden zichom voor de feestdagen thuis te zijn. De Vrijdagsche weekmarkt zal morgen weinig beduiden, omdat de Utrechtsehc markt Zaturdag niet gehouden wordt, lien en ander staat altijd in verband. Bij ruimen aanvoer werd vlug gehandeld. Men besteedde voor: Neurende en versch gekalfde koeijen !50 h ƒ200; dito schotten en vaarzen ƒ125 h ƒ200; guste koeijen en ossen voor den hak 100 a 200vette koeijen 200 h 300 drachtige pinken ƒ95 a ƒ160; vette kalveren ƒ45 h 70; fok dito ƒ25 h ƒ50; nuchtere dito ƒ7 a/10. Vette schapen f 16 h 28. Vette varkens eerste soort 55 a 60 ets en tweede soort 48 a 54 ets per KG. ruw. De aangevoerde vette varkens uit Servië zijn allen verkocht en gcslagt, zijn uitnemend doorwassen, fijn van smaak en p. m. 15 pCt. voordeeliger dan onze inlandsche soorten. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 8