BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Vrijdag 24 December ÓHSO, JV". 302. BU1TENLANDSCIIE BEMGTEN. PER TELEGRAAF. gende: «dat hij, na het eerst geweest te zijn bij het bataillon te Kampen en anderhalf jaar later bij het regiment grenadiers en jagers te zijn over geplaatst, in Mei 1879 heeft overgeteekend naar Oost-Indië; dat de reden, waarom hij naar Oost-Indië is vertrokken, gelegen was in eene nieuwe re geling van den minister van oorlog, die, naar besch. meende, hem in zijne carrière bemoeijelijktedat hij niet langer dan tien maanden in Oost-Indië is gebleven, daar hij in Juni) 1880 wegens borstziekte werd afgekeurd; dat hij in Nederland teruggekeerd, gepoogd heeft eene betrekking te krij gen, en reeds na indiening van cc'n request, als volontair bij het ministe rie van koloniën werd geplaatst voor ƒ10 'smaands; dat hij bovendien als onderofficier een pensioen genoot van ƒ130; dat hij zijne betrekking bij ko loniënbehalve aan de gunst van den minister, te danken had aan de voor spraak van zijn oom, den overste van de Indische administratie de Jongh, die met den secretaris-generaal daarover was komen spreken; dat hij Maan dag den 27!ttD September het eerst bij koloniën begon te werken; dat een jaarlijksch inkomen van 250 zeker niet veel was, geen rijkdom, maar dat hij, inwonende bij zijne moeder, het noodige bezat; dat hij bovendien nog ƒ40 wegens tractement uit Oost-Indië in zijn bezit had; dat zijn oom hem eene bijdrage van ƒ30 had toegezonden en de heer Wiggers hem voor ver sterkende middelen ƒ25 had overhandigd". Maar zeg mij nu toch eens gaat de voorzitter voort in zijne vragen hoe is deze vreesselijke gedachte van bedreiging met een brandbrief bij u opgekomen? Hoe? Eensklaps, of was de daad de vrucht van langdurig overleg w De gedachte is bij mjj reeds eenige weken te voren gekomen. Het is voor mij een treurig genoegen, zegt de voorzitter, maar in zekeren zin toch een genoegen, dal gij dit zegt; in de instructie hebt gij verklaard: eenige dagen te voren. Gij keert thans tot de volle waarheid terug; dit zal u volkomen gemoedsrust schenken. Maar hoe is de gedachte bij u ontstaan? Hebt grj een roman gelezen, waarin iets dergelijks voorkom t Ja, ik heb in de Hollandsche Illustratie een roman gelezen: «de twee Moeders" en daarin lag dezelfde gedachte. Gij wist, dat de heer Bogaardt en zijne vrouw buitengewoon rijk wa ren, dat hij twee dochters en een zoontje had en gij hebt dat zoonije wel eens gezientoen gij uw moeder afhaalde bij mevrouw van Daalen Welters op den Denneweg. Ja, maar ik heb den jongen nooit gesproken; ik kreeg het oog op Marius Bogaardt, enkel omdat ik wist dat zijne ouders rijk waren. Hebben de heer Bogaardt en zijne vrouw u ooit iets geweigerd? hebt gij ze ooit iets gevraagd? hebt gij ze ooit iets in den weg gelegd? Neen. Voelt ge thans niet al het verschrikkelijke dezer daad, steldet gjj u niet voor de mogelijke gevolgen Gij dacht aan straffeloosheid Ja. Gij dacht als ieder dader dat gij bij uitzondering ontsnappen zoudt aan de menschelijke geregligheid, vergetende, dat er een Alwetende is, die tot iederen misdadiger zegt: Tot hiertoe maar niet verder! De beschuldigde zwijgt. En nu nog eene vraag: gij erkent, niet waar, dat gij op 23 Septem ber een rijtuig hebt genomen op liet Rijnstation, gereden zijt naar het huis van den heer Bonscholte, aangebeld hebt, toen juist een ander rijtuig aan kwam, den jongen hebt meêgekregen gereden hebt naar het einde van de Laan van Meerdervoortgereden zijt naar liet duin, het kind daar hebt gebon den en daar hebt gedood. Ja. Wij zullen dit alles later zienmaar dus volhardt gij bij hetgeen gij bij den regter-commissaris achtereenvolgens hebt beleden Ja. Daarna ving het getuigenverhoor aan. Door dit getuigenverhoor werden de bekende bijzonderheden omtrent het feit, ook in de acte van beschuldiging' vermeld, nader bevestigd. De deskundigen, die het lijk onderzocht hadden, leidden uit het feit, dat alle steken in de nabijheid van het hart zijn toegebragt, de conclusie af. dat de wonden met toeleg zjjn toegebragt, omdat zij zoo juist op de hartstreek waren teregt gekomen. De sergeant Musqnetièr was óij het afleggen van zijne gc'uigenis zeer ontroerd. Hij sprak gunstig over het karakter van den beschuldigde, zooals hij dit bij vroeger verkeer had leeren kennen. BELGIE De overstroomingen op verschillende punten des lands beginnen een onrustbarend aanzien te krijgen. Vooral Luik wordt bedreigd. Het te Luik verschijnende blad le Perron meldt, dat het zijne uitgave moet schor sen, aangezien de werkplaatsen onder water geloopen zijn Dc stad Hoey staat grootendeels onder water. De spoortreinen tusschen Luik en Maas tricht en tusschen Luik en Namen hebben de dienst gestaakt. Verscheidene stations zijn overstroomd. Uit Verviers, Charleroi, Namen en Bergen zijn berigten omtrent rampen ten gevolge der overslrooming ingekomen. Te Namen is ook de nood groot door gebrek aan levensmiddelen. Ten gevolge van den snellen was van het water heeft de tijd ontbroken om den wintervoorraad uit de kelders te bergen, welke alle zonder onderscheid onder water stonden, terwijl geen enkele bakker brood kon bakken, daar het water de ovens had uitgedoofd. ENCIELAND. LONDEN, 22 December, De koningin heelt aan den president der Vereenigde Staten eene kun stig bewerkte schrijftafel geschonken, die meer dan 1300 pond weegt. Dit meubel is vervaardigd uil het hout van het Engelsche vaartuig Resolute dat een deel uitmaakte der expeditie, die in 1852 uitgezonden werd om Franklin op te sporen. Volgens berigten van Znid-Afrika hebben 5000 Transvaalsche boeren Heidelberg bezet, en aldaar eene republiek geproclameerd, met Paul Kruger tot president en Joubert tot militair kommandant. Geweld was daarbij niet gebezigd; doch het verkeer tusschen Natal en Pretoria was afgesneden. Sir George Colley had onverwijld alle beschikbare troepen tegen de boeren doen oprukken, De Times gelooft niet, dat de opstand van de Transvaalsche boeren een zeer ernstig karakter heeft, en houdt bet voor waarschijnlijk, dat bij de komst van de Britsche soldaten te Heidelberg de boeren zullen uiteengaan en hunne ver uiteenverspreide woonplaatsen gaan opzoeken. I In het proces der Engelsche regering tegen de telephoon-maatschappij is uitspraak gedaan. In het vonnis wordt verklaarddat de lelephoon be schouwd moet worden als een telegraaf, in den zin der wet van 1869, zoodat door het exploiteren daarvan door particulieren inbreuk gemaakt wordt op het regt, dat de regering verkregen heeft door den aankoop der telegrafen. Het bestuur der telephoon-maatschappij is onmiddellijk van die uitspraak in hoogcr beroep gekomen. Men verneemt dat de voornaamste bepalingen, welke door de regering voor Ieiland zullen vastgesteld worden, de volgende zijn: algemeene ont wapening der bevolking, schorsing van het onbeperkt regt van vereeniging en vergadering, schorsing van de habeas-corpus-acte. De troepenmagt in Ierland bestaat thans uit 13 regimenten infanterie en 9 afzonderlijke bataillons, waaronder 2 bataillons garde-troepen; voorts 7 regimenten cavalerie, 10 batterijen artillerie en 3 compagniën genie-troe pen. De gezamenlijke troepen staan onder het opperbevel van generaal Steele. Ter versterking van het civile bestuur in sommige deelen van Ierland, in het bijzonder van de autoriteiten te Dublin, zijn 300 van de beste constables der Londensche politie aangewezen om in de Iersche politie te worden ingelijfd. Hevige sneeuwstormen hebben het spoorwegverkeer in Schotland groo tendeels gestremd. De postpakketten werden ten deele reeds met sleden vervoerd. Het vriest zeer vinnig. FRANKRIJK. Bij den senaat is het rapport der commissie ingediend omtrent de wet op de middelen. De hoofdquaestie daarbij is, dat de kamer van afgevaar digden een voorstel heeft aangenomen, om op de geestelijke orden, die van sommige belastingen vrijgesteld waren, het gemeene regt toe te passen. Het rapport nu kan zich met sommige bepalingen van het amendement vereeni gen; maar andere daarentegen verwerpt het. Het wil inzonderheid alles er uit verwijderd hebben, wat een uitvloeisel schijnt te zijn van hatelijkheid jegens de geestelijke orden. Zoo verwerpt het de bepaling van het amen dement, volgens welke dc orden bij de registratie der acte van oprigting het aantal harer leden moeten bekend maken. De commissie meende, dat dergelijke bepaling op hare plaats is in eene wet op de vereenigingen, en niet iii eene financiële wet. De clericale bladen behelzen een manifest van een comité van protest aan de kiezers te Parijs, met het oog op de eerstdaags te houden verkie zingen voor den gemeenteraad. De aftredende raad, zoo wordt in dit stuk gezegd, heeft op allerlei gebied zijne bevoegdheid overschreden, beurtelings het politiek en het privaat gebied zich aangematigd. Geen enkel ook der heiligste volksregten is gespaard gebleven. Zij hebben de ordebroeders uit onze scholen, de liefdezusters uit onze gasthuizen verdreven, de armverzor ging gedesorganiseerd, de ijverigste administrateurs afgezet, de namen onzer straten met vertrapping van het gezond verstand veranderd en onophoudelijk de organisatie eener magt geëischt, welke weder de commune heeten zou! Wil Parijs evenals elke andere Fransche gemeente zich zelve besturen Of wil het integendeel voor Frankrijk en de geheele wereld openbaar worden als het brandpunt der revolutionaire commune? Uwe keuzen zullen het uitmaken. Het oogenblik van den strijd is daar; wij roepen alle goede bur gers op om te protesteren tegen de handelingen van het aftredend bestuur, door raadsleden le kiezen, der eerste stad van Frankrijk waardig. EUITSCHL A SI J». De Berlrjnsche gemeenteraad heeft 200,000 mark bijgedragen, als zijn aandeel in het geschenk der groole Duitsche steden bij gelegenheid van het aanstaande huwelijk van den oudsten zoon van den kroonprins. Vroeger werd hel denkbeeld geopperd om door eene inschrijving prof. Mommsen eenigzins schadeloos te stellen voor het verlies van een deel zijner bibliotheek, gelijk men weet door brand vernield, Thans vindt men in de bladen eene kennisgeving van de Duitsche bank, inhoudende, dat er 106,000 mark is bijeengebragtwelk bedrag op zijn 64sltD verjaardag voor hem be schikbaar is gesteld. Met de Silezia kwam 25 November een gedeelte der uit Hamburg verdreven Ilamburuer socialisten te New-York aan. Het gezelschap bestond uit het personeel der voormalige Gerichtzeitung. Men is van plan de uit gave van dat blad thans in Amerika voort te zetten en van daar de exem plaren naar Duitschland te verzenden. De Nat. Zeit. deelt mede, dat de socialist Emil Werner, eenige in den geleden uit Berlijn verwijderd, bij de bevoegde autoriteit eene petitie heeft ingezonden van de volgmde strekking. Na te hebben verklaard, dat hij sedert zijne verwijdering uit Berlijn alle betrekkingen met de socialisten heeft afgebroken, uithoofde hij tot andere en betere inzigten is gekomen, vraagt hij dringend opheffing van het besluit, hetwelk te zijnen aanzien op grond der gemelde wet is genomen. Hij voegt daarbij de verzekering, dat hij voortaan als een rustig en vergeten burger aan de wetten des lands zal gehoorzamen. Tol waarborg van zijne goede gezindheid beroept hij zich op zijn gedrag sedert zijne verwijdering uit Berlijn. Zrjn verzoek is gewezen van de hand. PARIJS, 22 December. De senaat heeft heden beraadslaagd over de be grooting van uitgaven, zooals die door de kamer van afgevaardigden is gewijzigd. Het heeft de amendementen verworpen, die strekten om de door den senaat reeds aangenomene cijlers op de begrooling van ceredienst te handhavenen de cijlers goedgekeurd gelijk die door de kamer waren aangenomen. De senaat heeft nog andere amendementen verworpen en zich vereenigd met de door de kamer vastgestelde cijlers. LONDEN. 22 December. Officiéél wordt uit Kaapstad van 21 dezer ge meld, dat generaal Baker Umhlonlo volledig geslagen heeft. De vijand ver loor 300 man. Er is veel vee buit gemaakt; Umhlonto ontkwam. De onzen verloren aau dooden 1 officier en 3 man; gewond werden er 15. PARIJS, 22 December. Naar gemeld wordt heeft de Bulgaarsche kamer het ministerie gemagtigd het onderzoek tot aanleg van spoorwegen ter ver binding met het Europesche spoorwegnet voort te zetten. LONDEN, 23 December. De Times meldt dat lord Ripon, onderkoning van Indië, ontslag krijgen en weldra naar Engeland terugkeeren zal, daar hij het klimaat niet verdragen kan. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5