LIIDSCIE COURANT. 1880. VRIJDAG 24 DECEMBER. W°. 302. STAD 8-BERICHTE IN. NATIONALE MILITIE. BINNEN L A ND8CHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijg haar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant \nordl verzonden btadz. 7576 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). Uithoofde van het Kersteest wordt Zaturdag avond deze Courant niet uitgegeven. BURGHMEKSTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der Wet van den lüden Augustus 1861, (Staatsblad N". 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren lien, die op den lsten Januari 1881 hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in liet jaar X802, alsmede hen, die eerst na het in treden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 205le, ingezetenen zijn gewordende verplichting tot het doen van de aangifte voor de nationale militie, in de maand Jannari 1881. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden toor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den 1"™ Januari van hel jaar hun 19Jr jaar waren iugetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1». hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden overle den wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) 2'. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laat9te, aan het inde eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maan den in Nederland verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, beboerende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20sle, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezelcn; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wetwaarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn heiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde of van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l8lcn en den 31slen Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: dat lot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhnis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 10 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag 11 x> 4 en 5 Woensdag *>12 v C, Donderdag 13 7, Vrijdag 14 8 en 9 of de buitenwijk, Eindelijk, dat de geboorte-aklendie de belanghebbenden hij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooien over te leggen, da gelijks, de 7.on- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrij ging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 17(,eD, den 24iteo en den 31sten dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 16 December 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST Sècretaris. LEIDEN. 23 December. Bij de op lieden ten raadlutize dezer gemeente gehouden openbare aanbesteding van het driejarig onderhoud van: 1'. de Spanjaardsbrug met pachlerswoning onder de gemeente Leider dorp, en 2e. onderscheidene werken aan den Zijldijk en langs den Leiderdorpschen weg is als minste inschrijver voor de som van /700 en ƒ1600 per jaar aannemer geworden de heer S. van Leeuwen, aannemer alhier. Het hoogst was ingeschreven voor ƒ840 en ƒ2125 per jaar. 3e. Van het vijfjarig onderhoud vau den dijk langs de Zijl en het jaag pad Ier zijde van dien dijk is als minste inschrijver aannemer gewordeu de lieer C. Alkemade Jr.aannemer te Noordwijk, voor de som van ƒ800 'sjaars. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ1795. Tevens had de openbare herverhuring plaats: 1*. van liet exercitieveld gelegen aan den Rjjnsbnrgersingel cn 2'. van het sluk weiland gelegen in den Peslhuispolder aan de Militaire strafgevangenis onder de gemeente Oegst- geest, waarvan bjj de verhuring op 6 December 11. de gunning niet heeft plaats gehad. Thans is bij afmjjning het le perceel verhuurd aan den lieer W. Bremmer alhier, voor ƒ260 'sjaars, terwijl van het 2' perceel als hoogste inschrijver huurder is geworden F. Filippo, landbouwer te Lei derdorp, voor de som van ƒ220 per jaar. De minste inschrijving bedroeg voor hel eerste perceel 180 en voor het tweede perceel 135 per jaar. In de Stads-zaal maakten wij gisteren avond kennis met de gezusters Worlicek, uit Praag. Wij kunnen niet genoeg uitweiden over de wijze, waarop zij hare instrumenten meesier waren. Dc nuancering was uiterst fijn, de toonen kristal-helder, hetwelk vooral in de liooge partijen uitkwam, met de grootste gemakkelijkheid overwonnen zij alle mogelijke technische bezwaren. Het niet talrijke publiek werd door haar spel als het ware medegesleept hetgeen ten duidelijkste bleek uit de doodelijke stilte, die er in de zaal ge durende de muziekuitvoering hcersclite, terwijl hel uitbundig in zijne bij valsbetuigingen was hij liet einde van elk nommer. De //Zigeunerweisen", door Frl. Lndmilla Worlicek uitgevoerd, braglende toehoorders zoo in verrukking, dat zij een op hel programma niet vermeld sluk ten beste moest geven. Ook den pianist, den heer A. Schmitt, kunnen wij een woord van lof niet onthouden voor de wijze, waarop hij de vrou welijke artisten accompagneerde. Het Nederlandsch publiek mag den graaf van Limburg Stirum wel dank weten, dat hij het in de gelegenheid gesteld heeft, deze uitnemende virtuosen te leeren kennen. Zeer was hel te betreuren, dat Leidens ingezetenen niet meer van deze gelegenheid hebben gebruik gemaakt. Wij veroorloven ons eene opmerking. Zoude het publiek in de koflfijkamer niet vroeger kunnen gewaarschuwd worden? Verscheidene personen toch, die er onwetend van waren, dat de tweede afdeeling reeds een aanvang genomen had, misten een nommer. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. H. H. Nauta en L. van der Hoeven. Het getuigschrift voor het eerste ge deelte is uitgereikt aan de hh. C. J. Kleyn, L. Jansen en J. Th. Hermans. Door de commissie, zitting houdende te Kampen, is ais apothekers bediende toegelaten de lieer A. Visscher, van Arnhem; ée'n candidaat trok zich terug en één werd afgewezen. Het bestuur >an de Broederschap der ontvangers heeft bij circulaire de leden uitgenoodigd lot deelneming in een londs, dat bij overlijden van liet hoofd des gezius de uitbetaling van eene som gelds aan de nagelaten betrekkingen zal waarborgen. Die uitkeering zal bedragen 1000 in eens, o( zooveel minder als de toestand van het fonds zal blijken toe te laten. De contributie bedraagt jaarlijks 1 pCt. van den pensioensgrondslag der deelnemers; tol bestrijding van de noodzakcljjke onkosten en tol vorming

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1