BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag W December J880, J\7°. 298. BUITENLANDSCIIE BEUIGTEN. die het gevolg is van het onlangs behandelde ontwerp, zal worden verlost. Het scheen aan de meerderheid niet noodig den termyn te verlengen voor 1 January 1882, op grond, dat reeds voor dien tijd eene nieuwe ijk- wet Uan tot stand worden gebragt. Daarentegen achtten eenige leden het tot stand komen eener nieuwe ykwet vóór 1 Jannarij 1882 niet waar schijnlijk, zoodat zij op eene verlenging van den termijn aandrongen. Wegens het niet overeenkomen der cijfers, betreffende het aantal in ver schillende tydvakken geijkte gasmeters, werden inlichtingen verzocht. Ont kend werd, hetgeen men uit de toelichting der regering zou opmaken, dat slechts weinig gasmeters meer behoeven geijkt Ie worden. Het vermoeden werd uitgesproken, dat nog duizenden gasmeters niet tot den ijk aangebo den zijn. Tevens werd gewezen op de moeijelijkheid en groole kostbaarheid voor kleine plaatsen om de gasmeters op te zenden naar een der weinige verificatie-ykkantoren. Ten einde te doen uitkomen hoe weinig trouwens die ijk van gasmeters beteekent, werd de aandacht gevestigd op het feit, dat een gasmeter, eerst kort geleden geijkt, een verschil van 100 pCt. aanwees. Met het oog op de bezwaren verbonden aan de verandering der balansen, ten einde die geschikt te kunnen maken aan eene der bepalingen van den yk te voldoen, werd de aandacht gevestigd op het middel, dat de balansen en gasmeters, van het overgangsmerk voorzien, voor altijd van den ijk werden vrygesteld, zoodat alleen de nieuwe balansen en gasmeters zouden behoeven geykt te worden. In de vergadering der afd. Leiden en Omstreken der Hollandsche Maat- schappy van Landbouw, gisteren avond in het hotel den Burg gehouden, werden, aan de op de laatstelijk alhier gehouden tentoonstelling bekroonden, door den voorzitter de toegekende pryzen uitgereikt, en wel aan: N. J. Stallinga alhier, V. Z. M., getuigschrift en 10; J. D. Speet te Lef derdorp, Z. M. en B. 51.; P. van der Voort te Warmond, Z. 51.; J. L. Creyghton te Leiden, Z. 51.; J. Springer te Leiden, B. M.; C. van Santen te Zoeterwoude, B. M.firma P. F. von Siebold te LeiderdorpZ. 51.G. S. van der Spruyt te Oegstgeest, getuigschrift en ƒ10; P. van Rhjjn te Leiderdorp, getuig schrift en 10; J. van der Voort te Alkemade, getuigschrift en 10; 51ej. Cato Speet te Leiderdorp, getuigschrift; H. Beekman te Oegstgeest, getuig schrift en ƒ30; J. Plantfeber te Leiden, geiuigschrilt; P. D. Steenhuizen te Leiden, getuigschrift en ƒ15; J. de Graaf Ie Leiderdorp, getuigschrift en 15; P. Rijnsburger te Oegstgeest, getuigschrift en 15; L. van der Land te Hoogmade, gétuigschrift en 50. Wenschte hij ben daarby met de behaalde bekrooningen geluk; hij voegde er tevens nog den wensch bij dat zij nog dikwerf als overwinnaars uit het strijd- perk mogten tredenen bragt hen den dank voor de moeitedie zij zich wel hadden willen geven om de eer der afdeeling op de tentoonstelling zoo waardig op te houden. By de opening der vergadering had de voorzitter niet onopgemerkt gela ten het berigt dezer dagen door de couranten medegedeeld omtrent de op- rigting eener afdeelidg Leiderdorp—Zoeterwoude. Hg betreurde het dat vele leden zich van deze afdeeling hadden meenen te moeten afscheiden, vooral om de motieven, die daarby werden opgegeven. Tegen deze motie' ven meende hy ernstig te moeten protesteren en hy wees daarbij vooral op hetgeen deze afdeeling ten nutte van den landbouw had gedaan, zoowel door het organiseren eener afdeelingslentoonstelling als by de herdenking van haar 25-Jarig bestaan. Uit de ingekomen stukken bleek o. a, dat de thans verhoogde contributie van 3 zal worden verdeeldals ƒ1.10 voor de afd. en ƒ1.90 voor de alge- meene kas. Verder bevatten zij opwekkingen van het hoofdbestuur tot deel neming aan de tentoonstellingen in 1881 te Birmingham en te Schagen te houden. Tot leden van het bestuur in plaats van de heeren J. Buys Jr. en K. Bulk, die beiden hun ontslag hadden genomen, werdeu gekozen de heeren: P. E. Cunaeus te Leiderdorp en A. Hartevelt Jz. alhier. De behandeling der in de vorige vergadering in de bus gevonden en toen door ons medegedeelde vragen, gaven daarna tot eenige gedachtenwisseling aanleiding. De eerste om te trachten verbetering te brengen in de plaats en wijze van verkoop der boter aan de Waag alhier, werd ingeleid door den heer Rinkes Borger, die daarbij in eene uitvoerige beschouwing trad omtrent den slechten toestand van het Waag-gebouw alhier. Dit is voorden handel te klein, heeft gebrek aan lucht en licht en is bovendien zeer on zindelyk daar het tevens tot bewaarplaats van verscheidene andere zaken dient, en, om de kroon op alles te zetten, is de eenige in- en uitgang vlak tegenover eene zoiïte-vischwinkelwat voor de goede keuring der boter Zeer belemmerend is. By de deliberatiën hierover werd nog de aandacht gevestigd op het nadeelige van het wegen en langer of korter tyd doen verblijven van vee, op dezelfde plaats waar de handel in boter gedreven wordt; terwijl tevens het wenscheiyke werd uitgesproken van een beter toezigt op de notering der marktprijzen, niet alleen van boter, maar ook van andere producten. Die notering was in alle opzigten, zoo wat pryzen als hoeveelheden betrof, zeer gebrekkig. Omtrent een en ander werd besloten dat de afd. zich by adres tot het gemeentebestuur en de kamer van koophandel zou wenden. De beantwoording der tweede vraag: om de rijzing of beft in de kaas te voorkomen, leidde tot geen voldoend resultaat, zoodat overeenkomstig den wenseh van den atelier der vraag wordt besloten deze quaestie bij het hoofdbestuur aanhangig te maken. "sGRAVENHAGE. 18 December. Door Z. 51. is bepaald, dat in den loop van het jaar 1881, voor den lijd van vijfjaren, zullen worden gedetacheerdbij het leger in Nederl. Indië, de kapitein 51. Jorissen, van het 8', en de 1' luitt. P. E. Mulder, van het 2*, en H. L. Le Maire, van het 3« reg. infanterie; en by het leger hier te lande, de na te noemen officieren der infanterie van het leger in Nederl. Indië, als: bij het 8e reg. infanterie, de kapitein J. A. Vink; by het 2e reg. infanterie, de 1luit. A. J. Visser, en bij het 3e reg. infanterie, de 1" luit. G. A. Hansen. Z. K. 11. de prins van Oranje zal, naar men verneemt, den winter te Cannes doorbrengen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen de ontwerpen lot onteigening voor de verbetering van het 51eppelerdiep en pro vinciale belastingen; voorts zijn aangenomen de hoofdstukken 51arine met 59 tegen 4 stemmen en Nationale schuld met algemeene stemmen. Bij het laatste hoofdstuk werd sterk aangedrongen op vergrooting van het kapitaal muntbilletten. Hoofdstuk Financiën is aangenomen, met inbegrip van een paar amendementen en nadat de heer Donner sterk bad aangedrongen op de volledige scheiding van kerk en staat. - De hooge raad heeft arrest gewezen omtrent de vordering der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen tegen den staat der Neder landen, betreflende eene vergoeding van schade door overslrooming veroor zaakt aan het gedeelte spoorweg Vught-Boxtel, door de maatschappij geëxploiteerd wordende. De hooge raad heeft beslist, in stryd met het beweren van den staat, dat met het woord ^overslrooming" in de tusschen partijen aangegane overeenkomst niet bedoeld zijn buitengewone en zel den voorkomende hooge waterstanden, maar dat telkens wanneer de lan derijen met het water uit de rivieren worden bedekt, aan overstrooming moet worden gedacht. De raad oordeelde mitsdien in zoover de gestelde daadzaken ter zake dienende en afdoende. Wat echter het schadecijfer van 20800 betreft, dit werd geacht niet voldoende te zijn gestaafd. Daarom trent werd nader bewys bevolen en de eischeresse toegelaten tot het leve ren van dat bewijs door getuigen, voor den kantonregter te's Hertogenbosch. In de zitting der kamer van koophaudel en fabrieken, Dingsdag ge houden is van den minister van binnenlandsche zaken ingekomen het vol gend antwoord op de klagt der kamer, over achterstelling der binnenland sche nijverheid: "De veronderstelling, welke uwe kamer zegt zoo gaarne te willen aan nemen als de verklaring der notavoorkomende onder 18 van het bestek n°. 13 wegens de verbouwing van het voormalig landbouw-kabinet te Utrecht, is inderdaad met de feiten geheel in overeenstemming. Gelijk de kamer wenschte te mogen vermoeden, heeft die nota enkel en alleen ten doel eene inlichting, een leiddraad aan belanghebbenden te verschaffen bij hunne be rekening der kosten van het werk. Dat die nota de veronderstelde be- teekenis heeft, blijkt uit de termen, waarin zij vervat is, terwijl door my, ten einde elk misverstand deswege te voorkomen, reeds op 24 November jl. de rijksbouwkundige is aangeschreven om by deaanwyzing, die op 27 Novem ber d. a. v. zou plaats hebben, ten overvloede uitdrukkelijk aan de gegadigden mede te deeten, dat de aanduiding in het bestek niets anders is dan eene inlichting en geenszins de strekking heeft om den aannemer te verpligten, aan de aldaar genoemde firma de bedoelde leverantiën en werken op te dra gen. Met belangstelling vernam ikdat de hierbedoelde werken en leve rantiën nog goedkooper door Nederlandsche etablissementen kunnen worden verrigt, hetgeen ik, op grond van uw schrijven, mij vlei dat weldra uit de lage cijfers van de inschrijvingen voor de aanbesteding volkomen zal blyken. Intnsschen volgt uit het bovenstaande, dat hier van een voor de schatkist nadeelige krenking der nationale nijverheid geen sprake kan zyn". De heer J. C. Jansen, ingenieur der marine te Nieuwe Diep, zal zich met den inspecteur der artillerie begeven naar de fabriek van den beer Krupp te Essen, om tegenwoordig te zyn by den aanmaak van yzeren voor- en achterstevens. BELGIE. De minister van openbare werken heeft in de kamer, op een gedaan verzoek, eenige mededeelingen gedaan omtrent het ongeluk met den nieuwen "Irain-e'clair" bij Verviers. In afwachting van nader onderzoek stond voor- loopig zcoveel vast, zeide hy, dat het onheil was toe te schrijven aan het breken van een rail door nog onbekende oorzaken en geenszins aan eene te groote snelheid van den trein, die integendeel juist begonnen was zijne vaart te vertragen. De weg van Ostende naar Ans, waarop de snelheid bet grootst was, werd zonder het minste ongemak afgelegd. Door geen enkel der bevoegde beambten was tegen de beraamde snelheid het minste bezwaar gemaakt. Tevens nam hij de gelegenheid te baat om Ie antwoorden op de klagten van sommige bladen over hel toenemend aantal spoorweg-ongelukken in het algemeen. Hy deed opmerken, dat hy het eerst aan zijn departement een volledig bureau had ingerigt, uitsluitend voor het bestuderen van zoo danige ongelukken. 5Ien vergat by al de klagten, dat niet alleen de onge lukken waren toegenomen, maar ook het verkeer. Dit jaar waren 1,600,000 ton koopwaren meer vervoerd dan in het vorige. Op den eersten dag van den historischen optogt te Brussel werden dezen zomer 300,000 reizigers heen en weêr vervoerd. ËIGELAND. LONDEN, 17 December, De Timen deett berigten mede uit Calcutta, waarin wordt verzekerd, dat de hooge raad van Indië den afstand van Kandahar heeft afgeraden. Desniettemin zou de Engelsche regering besloten hebben die plaats te ont-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5