TAMAR INDIEN HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW, 5. MMIISMANMTEG5. ANEKDOTEN-MAGAZIJN Openbare Volksbijeenkomst, [Parapluies, Encas, Ombrelles et Cannes. C. KAOAKFK, Nieuwen Stijn 16, Stads Bank van Leening te Leiden ADVERTENTIE N. Afdeeling Leiden en Omstreken. Yendredi prochain ouvertnre du magusin de JAO 11. IlOLSWILDEtt. Bij den Boek-, Papier- en Kunsthandelaar GRILLON Door de commissie, zitting houdende te Middelburg, zijn als apothe kers-bedienden toegelaten de hh. G. J. Kaps, geb. te Zutphen; G. Alberts, geb. te llindeloopen; J. F. van Wijngaarden, geb. te Dordrecht, en A. Kooreman, geb. te Rotterdam. Door de commissie te Kampen zijn drie candidaten afgewezen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is op 17 December van Napels vertrokken. De Gelderland, op weg naar Batavia, vertrok op dien dag van Suez. Te Amsterdam werd Vrijdag op de Oosterbegraafplaats m'. P. J. Su- ringar, in leven regter in de arrond.-regtbank aldaar, ter aarde besteld in tegenwoordigheid van vele leden der magistraluur en van de balie. Jh'. m'. C. H. Backer, president van de regtbank, bragt aan de groeve een tredend woord van hulde aan de nagedachtenis van den gestorvene. Hjj wees in hel bijzonder op de groole reglskennis, de strikte regtvaardigheid, de onverdroten pliglsbetrachting door hem in zijn regterljjke loopbaan steeds betoond. Als regier-commissaris was het herhaaldelijk aan zijne scherpzin nigheid, aan zijne uitgebreide kennis van toestanden, aan zijn groote men- schenkennis te danken, dat in duistere omstandigheden de draad werd ge vonden, waardoor het mogelijk werd den schuldige aan eene misdaad te ontdekken en dezen zjjn geregte straf te doen ondergaan. Was het bij voorkeur en op zijn dringend verlangen, dat Suringar steeds als regter plaats nam in de kamer van strafzaken, hij mogt daarom geen criminalist heeien, wiens streven naar de strengste en scherpste toepassing van het strafregt was gerigt. Hij was in.den uitgebreidsten zin een goed mensch, iemand wiens welwillendheid en humaniteit spreekwoordelijk was gewor den, wiens vriendschap zoowel als karakter en kunde door allen die hem kenden om het zeerst werden gewaardeerd. De officier van justitie, mr. A. Telders, sprak vervolgens zijn diepgevoeld leedwezen uit over het verlies door den staat geleden, door het sterven van dezen zijnen hoogst bekwamen en nuttigen ambtenaar van de regterlijke magt. Namens het openbaar ministerie bragt hij Suringar's nagedachtenis de hulde van een goed regter te zijn geweest. Hij was een man, wiens werken en streven, wiens voorbeeld een edele prikkel tot navolging zal zijn, wiens beminnelijke hoedanigheden als mensch hem onvergetelijk zul len maken voor allen, die met hem hebben mogen zamenwerken. Al laat hij geen echtgenoote of geen kinderen na Suringar zal daarom toch niet vergelen worden. Hij ruste in vrede. Dr. Suringar, uit Leiden, sprak als broeder van den overledene een woord van dank voor de hartelijke belangstelling hier beloond aan deze groeve, om ten slotte ook met weemoed de vele hoedanigheden van hoofd en hart zijns broeders te gedenken. (iV. v. d. D.) Te Maassluis is door een vischlogger binnengebragt eene Zweedsche schoener, op zee gevonden. Na voldoend afgelegd examen zijn lot de nieuw te vormen klasse der kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem toegelaten mej. M. Pfeiffer, W. Vigelius, J. Meeuwig, allen van Haarlem, E. Doorn van Zaandam, M. M. Rakket van Wageningen, J. E. Pigeaud van Leiden, A. de Vries van Haar lem en VV. J. Wijn van Hazerswoude. Naar men uit Amsterdam meldt, zal H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, die onder behandeling van dr. Metzger weder nagenoeg hersteld is, eerstdaags van daar vertrekken om een paar maanden in een zachter klimaat door te brengen. Daarna zal zij weder naar Amsterdam terugkeeren tot het ondergaan eener zoogenaamde nakuur. De kroonprins van Zweden wordt in de volgende week te Amsterdam verwacht tot het afleggen van een bezoek bij zijne moeder. Aanstaanden Maandag zal als translateur in de NederlandscheFran- sche, Etigelsche, üuitsche, Spaansche, Italiaansche en Hebreeuwsche talen bij de arrond.-regtbank te Amsterdam worden beëedigd en toegelaten mevr. wed. R. Bueno de Mesquila, geb. Belinfante. Het is voor het eerst, dat in ons land eene vrouw zich voor dit vak beeft aangemeld. Een ontvanger der registratie in den omtrek van Zutphen verkocht onlangs verbeurdverklaarde stroopers-geweren enz. Toen één der koopers naar zijn naam en beroep gevraagd werd, gaf hij voor het laatste ronduit op: /'Strooper meneer". Dingsdag avond had er in de buurtschap Oosterweld, in de nabijheid van Nieuw-Dordrechteene hevige vechtpartij plaats, waarbij een der twis tenden ernstige wonden aan het hoofd en de dij ontving. Ofschoon hij nog leeft, is zijn toestand bedenkelijk. I liet geregtshof Ie Leeuwarden heeft arrtst gewezen tegen Jellje Eizes Bosnia, oud 31 jaar, naaister te Oldeboorn; het heeft haar schuldig ver klaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwJe moeder gepleegd, en veroordeeld, met toepassing van verzachtende omstandigheden, tot gevangenisstraf voor den tijd van 2 jarenin eenzame opsluiting te ondergaan. Volgens den provincialen almanak van Limburg bedraagt thans het aantal kloosters in die provincie 67. Te Hockelslei, bij Vianden, in Luxemburg, is in den nacht van 14 op 15 December een groot rotsblok losgeraakt en afgeschoven, met bet gevolg, dat drie huizen werden medegesleepl en elf personen liet leven hebben verloren. Onder dagleekening van 16 December is het verslag nilgebragt betref fende het afdeelings-ondcrzoek in de tweede kamer van het wets-ontwerp lot vaststelling van nadere wettelijke bepalingen betreflende den ijk van in gebruik zijnde weegwerktuigen en gasmeters. In verhand met de omstandigheid, dat de wet van 7 April 1869 reeds twee jaren geleden had moeten herzien worden en de intrekking onlangs van hel wets-ontwerp, dat verschillende verbeteringen bevatte, vroeg men of de regering voornemens is spoedig een nieuw wets-ontwerp op den ijk aan de vertegenwoordiging aan te bieden, waardoor men uit de onzekerheid, (Zie verder het Bijvoegsel). Het Bestuur brengt ter kennis van de ledendat bij besluit der Algemeene Vergadering op 1 December jl. te Amsterdam gehoudende contributie is bepaald op ƒ3.per lid; dat evenwel de vrijwillige bijdrage van 25 Cents voor het Maandblad vervalt, en alle stukken kosteloos worden toegezonden. Mogt men evenwel om een of andere reden voor zijn lidmaatschap wenschen te bedankengelieve men dit vóór 25 December a. s. op te geven aan den Heer A. C. SMIT, Secr.-Penn. der aid.te Leiderdorp. HET BESTUUR VOORNOEMD. op MAANDAG 20 December 1SSO, des avonds ten S ure, IN HET BOVENLOKAAL DER STADSZAAL. Spreker: de Heer S. P. l'ERDIJK. De Commissie der Volksbijeenkomsten, A: M. L. RÏIMKE, Voorzitter. M'. N. L. J. VAN BUTTINGHA W1CHERS, Secretaris. zijn voorhanden: GrootboekenJournaals, Memoriaals, Kas boekenCopleboeken, CoplëcrperscnNota's, binnen- en builenlandsche Wissels, Kwltantlën, in alle formaten. Kantoorboeken, volgens model, worden binnen eenige dagen afge leverd. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat, ten gevolge van het Kersfeest en den Nieuwejaarsdag, de Bank op Vrijdag den 24""1 en 0j, Vrijdag den 31"t0 December a. s. zal geopend zijn des avonds tot het lossen van panden tot half elf ure. 18 December 1880. ZEGT HET VOORT. LAXEERENDE EN VERFRISHENDE VRUCHT Gegen VERSTOPPINGEN AANBEIEN Het aangenaamste purgeermiddel voor kinderen E. GRILLON, 27, rue Rambuteau, PARIJS.— 1,25 per doof. Depot bij X. K. SWEMKIi te Leiden Bij de Uftgevers KliPPERS LAIIREY te Haarlem, is verschenen en alom verkrijgbaar gesleld, de eerste aflevering van het Tijdschrift voor beminnaars van humor en satire en voor verza melaars van anekdoten, snedige gezegden, extempore s enz. Dit tijdschrift, waarvan de titel eene nadere beschrijving van den inhoud overbodig maakt zal verschijnen in maandelijksche afleveringen van 16 pagina's. Twaalf afleveringen vormen een deel. De inteekenaren ontvangen gratis titel en omslag van eiken jaargang. De prijs van elk deel of jaargang is slechts één gulden. Franco per post één gulden lien cents. Over dit bedrag wordt bij het einde van eiken jaargane gedisponeerd. Afzonderlijke afleveringen zijn voor tien cents verkrijgbaar. De Nieuwe 1/aarlem.sc/ic Courant zegt o. a. van dit Tijdschrilt liet volgende: «Te oordeelen naar den inhoud der eerste aflevering, belooft dit werkje een waardige plaats in te nemen in onze humoristische literatuur. De anek doten zijn alle geestig en, '1 zij ter eere van den verzamelaar en tot meer dere aanbeveling gezegd, onschuldig. Met gerustheid kunnen wij dus dit tijdschrift aan beminnaars van luimige lectuur aanbevelen. Trouwens wie wil in onze sombere en zorgvolle dagen niet eens lachen? Waarlijk, een onschuldige en geestige anekdote geeft ons niet alleen genot en genoegen maar kan ons ook dikwijls tot nut verstrekken. De prijs van dit tijdschrift is fabelachtig goedkoop. Een geheele jaargang 12 afleveringen, elk van 16 pagina's zeer duidelijke» en netten druk, kost slechts één gulden. Ongetwijfeld zal dit werk zijn weg wel vinden. Wij wenschen het in veler handen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2