zonder le vragen voor wie dezelve zijn. Of n deze persoon Iaat arreste ren of niet dat zal uw leven niet redden. Ik zal naar Frankrijk gaan, en 11 zal mij nooit meer zien. Geeft gij het geld niet, gjj zult het met den dood bekoopeu; dat zweer ik bij God en zijne Heiligen. UEd. doods vijand A. F. Fr." Hij gal dien brief in den avond van den 23st,n October aan de dienstmeid van den buigemeester af, en meldde zich nog denzelfden avond aan om de geëisclite som in ontvangst te nemen. Hij werd mitsdien beschuldigd van voorwaardelijke bedreiging met moord bij naamloos geschrift, en dit na vroegere veroordeeling door den militairen regter tot kruiwagenslraf van meer dan een jaar. De beschuldigde was ge durende de teregtzilting onverschillig en brutaal. De adv.-generaal eischte eene tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. De verdediger mr. Leesberg gaf zijn leedwezen te kennen voor dezen persoon te moeten optreden toen hij hem in de gevangenis bezocht, had de beschuldigde hem verklaard geene verdediging noodig te hebben en liever 12 jaar gevangenisstraf dan 2 jaar celstraf te ondergaan. De verdediger beval niettemin den beschuldigde in de clementie van het hof aan. Te 's Bosch is aangehouden eene jonggehuwde vrouwdie de daderes blijkt te zjjn van den diefstal, gepleegd ten huize van Z. Exc. den commis saris des konings alhier. Zij heeft bekend de diefegge te zijn en eenige der gestolen voorwerpen in de bank van leening te hebben verpand en het horloge, uit vrees van ontdekking, in de Dieze te hebben geworpen. De' vtouw was als waschvrouw op het gouvernement werkzaam. - Uit Maastricht meldt men, dat in het onder Meerssen gelegen klooster Mariawaard de typhus is uilgebroken. 20 kinderen zijn reeds door die ziekte aangetast, terwijl één is bezweken. De overigen zjjn naar de ouder lijke woning vertrokken. Regtstreeksche berigleu uit Zuid-Alrika van 23 November, door het Ubl. medegedeeld, bevatten bijzonderheden over de schermutselingen, die dagelijks in Basuto-land plaats hebben, doch die nog tot geen hoofdtreffen hadden gevoerd. De Dasuto's legden zich vooral toe om de koloniale troe pen af te matten en konvooijen aan te vallen, waarvan zij onderscheiden wagens hadden buitgemaakt. Naar alle zijden trekken nog voortdurend opgeroepenen of vrijwilligers uit de Kaapkolonie naar de grenzen. Deze berigten gewagen nog krachtiger dau te voren van de opgewondenheid, die in hel Transvaalsche begint te heerschen. De boeren, gesteld op hunne onafhankelijkheid, meenen, dat "tijdelijk" verzet, zooals een Kaapsch blad opmerkt, slechts »jjdeljjk" verzet is, en steken de hoofden bij elkander; zoodat het op de aanst. volksvergadering in Januarij tot besluiten kon komen, die de zaken tot een uiterste konden voeren. - Toen de trein van den Rijnspoorweg, die gisteren ten 8 u. 5 m. van hier was vertrokken, Zoetermeer naderde, zijn de voorwielen van de locomotief uit de rails geraakt. De daarop volgende trein heeft de reizigers overgeno men, die er met den schrik zjjn afgekomen. BUlTENLANDSCIlli BKRIGTEV 'sGRAVENIIAGE. 17 December. N.iar men verneemt zal Z. K. II. de prins van Oranje eenige maanden in het zuiden van Frankrijk gaan doorbrengen. De prins vertrekt 27 dezer van hier. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden aangenomen eenige naturalisatie-wetten en met 56 tegen 7 stemmen de voordrag! lol wijziging van art. 70 der wet op de spoorwegdiensten van 1875, zoodat het onder houd van alle toegangswegen ten laste der gemeenten is gebragt. Rij de beraadslagingen over het hoofdstuk Marine der staatsbegrooting verzekerde de minister, dat de toestand onzer marine hier uitstekend en in Inilië voldoende is. Enkele verhoogingen van tractement werden geschrapt.: Toegestaan werd het bedrag noodig voor de zeetractementen van officieren die deelnemen aan de Noordpooltogten. De discussie is gevorderd tot art.' 34. Morgen voortzetting. Met leedwezen vernemen wjjdat in den afgeloopen nacht alhier over leden is de heer mr. J. Heemskerk Bzn. Van 1849 af was hjj lid der tweede kamer van de staten-generaa! voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam, wejke betrekking hij bleef bekleeden lot den jare 1872, toen hij benoemd werd tot lid van den raad van state. Hjj was vereerd met het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Zoo als men weet schaarde hij zich in de kamer nooit, immers uiterst zeldzaam, onder de sprekers, maar in de afdeelingen en in commissiën nam hjj een werkzaam aandeel aan de overwegingen en belastte hjj zich dikwerf met het opmaken der verslagen. Onder deze laatste is in herinnering gebleven dal over de scheepvaartwetten. Hij was eene specialiteit in staats- en diplomatiek regt. De regering trok daarvan partij door hem het voorzitterschap op te dragen van de commissie voor de diplomatieke examens, welke betrekking hij vele jaren met de meeste naauwgezetheid vervulde. In regtsgeleerde tijdschriften vindt men vele opstellen van zijne hand over Engelsch constitutioneel regt. Bekend is hij door zijne critiek op werken van Groen van Prinstercr. Voor het geregtshof alhier stond gisteren tereglonder beschuldiging van vier diefstallen in bewoonde huizen, drie met behulp van inklimming en een met inklimming en binnenbraak. de 16-jarige koewachter P. P. P., uit Schoondijke. Deze jongen, die van den vroegen ochtend lot den laten avond mei zijns meesters beesten ronddoolde, zag in de maand Augustus jl. zijn kans schoon, om, gebruik makende van de afwezigheid der bewoners, j herhaaldelijk door een raam te klimmen, zoowel van de woning van den arbeider K. als van de weduwe L. te Schoondijke en dan verschillende kleine geldsommen magtij te worden. Eenmaal, toen het geld niet zoo voor de hand lag, wist hij een meubelstuk le openen, waaruit hij zich eveneens eenige muntspeciën toeëigende. Hij bekende volledig zijne schuld en gaf voor het geld lol het koopcu van kleêren bestemd te hebben, hjj had nu slechts een klein bedrag uitgegeven, hel grootste gedeelte kon aan de eigenaars worden teruggegeven. Advocaat-generaal mp. Gregory ge loofde dal van dezen jeugdigen besch. óf een flink werkman óf reu groote deugniet zou groejjen; om het laatste te voorkomen oordeelde hij eene cel lulaire opsluiting noodzakelijk en requireerde derhalve eene veroordeeling tot drie maanden celstraf De verdediger, ntp. van der Kun, wees den hove op eenige verzachtende omstandigheden. Daarna verscheen voor het hof zekere K. F. C. F., laatst wonende te Rotterdam, beschuldigd van diefstal van vee uit de weide. Besch., die reeds meermalen ter zake van onderscheidene feiten werd veroordeeldbegal zich i in den nacht van 21 op 22 September jl. in eene weide le Crooswjjk nahij Rotterdam en ontvreemdde daar eene zwartbonte koe, ter waarde van/100. Hij trachtte dit beest terstond hij den slager B in de Vogelenzang te ver- koopen, maar toen hij dacht daar een kooper te vinden, ontmoette hij de politie, die hem arresteerde. Besch. bekende door benarde omstandigheden tot den diefstal te zjjn gedreven. Advocaat-generaal mr. Gregory requireerde eene veroordeeling tot 6 jaren tuchthuisstraf. Ook de verdediger van dezen besch., mr. M. Polak Daniels, voerde verzachtende omstandigheden aan. Het hof deed in beide zaken uitspraak en veroordeelde P. P. P. tot de geëisclite 3 maanden eenzame opsluiting en K. F. C. F. lot 5 jaren tucht huisstraf. BELGIË I De train-éclair of vliegende trein is Dingsdag nabij Verviers ontspoord, waarbij de ingenieur-chef van dienst, de heer Hamoir, werd gedood. De trein moet eene buitengewone snelheid gehad hebben. Volgens de Etoile Beige hadden de hoogste ambtenaren der staatsspoorwegen zeiven hel voor beeld van doodsverachting willen geven, en daarom besloten in persoon de proef te doen. Het doel van den proeftogt was: snellere verbindingen tot stand te brengen tusschen Engeland en Duitschland, ten einde te trachten voor België een vervoer le behoudenhetwelk meer en meer de neiging heeft over Nederland te gaan. En tot deze proef werd besloten, hoewel verscheidene hooge ambtenaren van den staatsspoorweg hunne ernstige be zorgdheid voor de organisatie van dezen trein niet verborgen gehouden hadden. EIGEl/AKD. LONDEN, 16 December De Times bevat eene beschouwing over de Turksche nota in zake het Griekschc vraagstuk. De Oclober-voorslellen der Porte kunnen noch Grie kenland noch de mogendheden bevredigen. Alleenljjk zou Griekenland de I onderhandelingen weder kunnen opvallen, indien het zeker was van de on dersteuning der Europesche mogendheden Engeland kan echter het initiatief in het Gricksche vraagstuk niet nemen; dit zou wel door Frankrijk kunnen geschieden. Het blad acht het dus wenschelijk, dat Frankrijk zjjne confe rentie-voorstellen weder opneme, of nieuwe voorstellen doe, welke door Grie kenland kunnen worden aangenomen en met de besluiten der Berlijnsche conferentie niet onvereenigbaar zijn. Alsdan zou Engeland, in vereeniging met de mogendhedenop de aanneming daarvan door de Porie aandringen. De Times verneemt, dat onder de hervormingsmaatregelen voor Ier land ook zal behooren eene organisatie op groote schaal van de landver huizing, tot vermindering van de overbevolking, vooral aan de westkust. Met de Canadasche regering moeten te dezer zake reeds onderhandelingen zijn gevoerd en de medewerking van die zijde zou reeds verkregen zijn. De Globe acht de poging van de regering om met eene bedreiging, dat over eene maand de Habeas Corpus Act zal geschorst worden, het schrikbewind in Ierland lot staan te brengen verkeerd en ongerijmd. In de laatse maanden is de toestand in Ierland hoe langer hoe meer verer gerd, het terrorisme heeft zich steeds meer en beter georganisc rd en er bestaat hoegenaamd geene reden om te verwachten dat genoemde bedrei ging iets zal uitwerken. Het blad acht het waarschijnlijk, dat, eer men eene maand verder is. er in Ierland beslist revolutionaire bewegingen en een begin van burgeroorlog zich vertoonen zullen. Niet le vergeefs zjjn er zulke groote hoeveelheden wapenen in Ierland ingevoerd en aan het volk uitgedeeld; vroegere ervaring heeft voldoende bewezen, dat de leren niet voor bedreigingen wijken. De heer Fawcett heeft dezer dagen, in eene rede voor zijne kiezers gehouden, medegedeeld, dat hel stelsel van sparen door middel van post- zegels eene schitterende uitkomst heeft opgeleverd. Gedurende de eerste zeven weken toen het stelsel nog slechts op beperkt terrein in werking was, werden 14000 formulieren, met 12 postzegels beplakt, ingeleverd en 7000 nieuwe spaarbankrekeningen geopend. Na uitbreiding van het stelsel tot het geheele land is in weinige weken dat getal formulieren aangegroeid tot 83000 en het getal nieuwe spaarbankrekeningen vermeerderd met 58000. De heer Fawcett berekent, dat er op deze wjjze per jaar 5 miilioen M meer zal gespaard worden. Uit Ierland verneemt men op nieuw een voorbeeld van het zoogenaamde "boycotteren". De heer Bence Jones is een Engelschman, die 40 jaren lang als landeigenaar in Ierland woont. Zijne landgoederen zijn in uitne- menden staat, zijne pachters waren tot nog toe zeer tevreden, hjj behan delde hen reglvaardig, hij ging steeds voor in het aanbrengen van verbe teringen en zijne pachters waren uitnemend in staat de pacht te betalen. Op eens is hierin verandering gekomen. Het regende dreigende brieven aan de pachters, zij durfden op den vervaldag hunne pachten niet betalen; de dagloouers hielden op geheim bevel op met werkenniemand kocht van het door den heer Jones ter markt gebragte; voor zjjne woning werd hem zjjn graf gedolven. Geen winkelier wil hem van benoodigdheden voorzien en slechts vier zjjner onderhoorigen zijn gebleven, omdat zij nog geen bevel gekregen hebben om te vertrekken. De heer Jones is begonnen met een deel van zjjn vee naar Engeland te zenden. Niemand heeft aan de dieren die een dag te Cork op de stoomboot moesten wachten gedurende dien dag voedsel willen geven. Politiemagt is thans in zijne woning gelegerd en hij bereidt zich op een beleg voor. Te Moisin het Iersche graafschap Limerick, heeft eene bende van 30 gemaskerde en gewapende mannen een aanval gedaan op het huis van eene landeigenares, mevrouw Switzer. De mannen schoten eerst de venster ruiten in en begonnen toen met balken en landbouw gereedschappen storm te loopen op de deuren, lntusschen waren de drie dochters en de zoon der dame naar de bovenverdieping gegaan en schoten van daar op de woeste lingen. Eindelijk bezweek de deur voor het geweld; de bende stormde naar binnen en viel op de meisjes aan, die zich met de kracht der wanhoop verdedigden. Een der jonge dames werd ernstig gekwetst en de andere ver dedigers zouden zeker ook weldra voor de overmagt hebben moeten zwich ten, als niet een troep gereglsdienaars lol hulp was konten opdagen, waarvoor de aanvallers de wijk nemen. De president van de reatbauk te Galway heeft een brief ontvangen, waarin hij met een gewissen dood wordt bedreigd, wanneer hij er toe mogt durven overgaaneen der leden van de Land-League te veroordeelen. Volgens officiële opgaven zijn in de vier laatsie maanden, alleen in het graafschap Mayo, 236 misdrijven en vergrijpen gepleegd en is de justitie slechts een twaalftal der boosdoeners op het spoor kunnen komen. Uit Honolulu meldt men, dat de werking van den vulkaan Muaa Loa op llawai alles, wat op dit gebied ooit is aanschouwd, overtreft. Sedert 5 November werpt de berg reeds onder vreesselijke ontploffingen ontzaglijke lavastroomen over een omtrek van 9 kilometer om den krater. EKAKKR IJ K. De hooge raad van fraaije kunsten, die geraadpleegd moet worden over de aangelegenheden van den Salon, de jaarlijksche tentoonstelling van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2