LEID8CHE COURANT. K*. 202. MAANDAG 13 DECEMBER. binnen landsgue berigten. bq vonnis van den krijgsraad in het lsle arrondissement (Zuidholland en Zeeland, standplaats 's Hage) is C. H. P., 23 jaren, geb. te Rotterdam, militien-nommervcrwisselaar van de ligting van 1877 bij het depöt-cscadron 3e reg. huzaren, laatst in garnizoen te 's Gravenhage, schuldig verklaard aan: 1°. hel mankeren op84 hoofdappels, gevolgd door vrijwillige aanmelding op den 28s,eo dag na zijn eerste mankeren en zulks na vroeger, ter zake van eerste desertie, te zijn gestraft (alzoo 2' desertie): misdrijf, ten aan zien van het misdadige, de meeste overeenkomst hebbende met het feit by art. 137 van het crimineel wetboek strafbaar gesteld, en 2'. het zoek maken van groote en kleine equipemenlsstukken, op den 24,,,n September II. uit Vlissingen, van waar hy uit de klasse van discipline naar zijn corps werd teruggezonden; met een reiswyzer over Rotterdam naar 'sGravenhage, alwaar hij zich des avonds moest melden, vertrokken, heeft hij zich te Rotterdam opgehouden en met den laatsten trein willende vertrekken, is hg dronken geworden en op weg naar het station gevallen en in slaap geraakt, terwijl hy bij zijn ontwaken zijn mantelzak, waarin zijn reiswijzer en eenige kleedingstukken geborgen waren, vermiste; zoodat hij niet naar zijn garnizoen durfde terugkeerenmaar bij zijne ouders te Rotterdam is verbleven tot 22 October jl als wanneer hij zich naar zijn garnizoen heeft begeven en zich des avonds bij den kommandant der poli tiewacht aan de kazerne te 's Gravenhage heeft gemeld; wijders bewerende die 27 dagen steeds te Rotterdam te zgn gebleven en geen nacht te Schie dam te hebben vertoefdalwaar een huzaar in den nacht van 30 Sept. op 1 Oct. jl. met toestemming van den schippersknecht aan boord van diens schip geslapen heeft en 's nachts vertrokken is, met medeneming van eenige kleedingstukken, doch door den knecht niet is herkend in den persoon van den deserteur P. Hij is veroordeeld tot eene militaire detentie van 6 maanden met last, dat hg, na het ontslag uit de detentie, weder zal geplaatst wor den in eene klasse van militairen aan eene gestrengcre krijgstucht onder worpen voor den tijd van 6 maanden met vrijspraak van hetgeen den ver oordeelde meerder is ten laste gelegd. 1880. De Courant verschijnt dagelijks, Zon«i Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Hel er slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenlifn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. R|) deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden btadz. 9194 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingrerslagen bladz 7172 Ingekomen stukken). LEIDEN, 11 December. Bg kon. besluit van 25 November jl. is de bezoldiging van den com missaris van politie alhier nader geregeld in dier voege, dal zij, te rekenen van 1 Januarij 1881, zal bedragen ƒ2600 's jaars. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier is tot predikint beroepen d'. P. Deelmanpred. te Kampenen tot onderlip benoemd de heer F. Uittenbroek. De schilder- en teeken-akademie "Ars Aemula Naturae", diezooals wy gisteren reeds deden uitkomen, ditmaal hare tenten een dag vroeger in de Stads-zaal had opgeslagen om daarin de Leidsche aid. voor tuinbouw en plantkunde hare gastvryheid te betoonenhield nu gisteren avond zelve receptie voor hare leden met hunne dames. Van de alzoo gewoouiyk vier malen in liet saizoen ter kunstbeschouwing aangeboden gelegenheid wordt, vooral iiu sedert verleden jaar de gele genheid ter beschouwing zooveel doelmatiger is ingerigl, steeds een getrouw gebruik gemaakt. Ook gisteren avond was dit weer het geval. Ditmaal was de staal- en kopergravure, en wel vooral de oude kunst op dat gebied de hoofdschotel van het menu. De portefeuille behoord hebbende aan wijlen jonkheer Rutgers van Rozenburg was daartoe welwillend afge staan. Wel ontmoette men hier en daar, als half tusschen de grootere pla ten verscholen eene bescheiden teekening, en waren de merkwaardige reproduc- tiSn van crayon- en waterverf-leekeningenvolgens het helaas! verloren ge gaan procédé van Ploos van Amstel, ook tamelgk wel vertegenwoordigd, maar hoofdzakelijk waren het toch de gravuren die heden avond de aandacht vroegen. Of haar die geschonken werd? Wij gelooven het wel. Of zij het allen verdienden Deze laatste vraag zouden wy niet gaarne toestemmend be antwoorden. Ook hier toch was, zooals meermalen voorkomt, nogal kaf onder het koren, tot welke opmerking vooral de aanwezigheid van ver scheidene gravuren van later dagteekening aanleiding gaf. Als men tusschen deze en hare oudere zusters ook slechts eene opper vlakkige vergeiyuing maakte, dan lag de gevolgtrekking voor de hand, dat de graveerkunst aanmeikelgk is achteruitgegaan, en de palm der cere in deze aan het voorgeslacht toekomt. Zelfs in de bekende en overigens zeer verdienstelijk «au burin" uitgevoerde gravure Coming to age in the old time", hoewel geheel in het genre van dien tgd bewerkt, viel dit toch nog op te merken. Was het toeval of opzet, dat eene moderne gravure naar Landseer eene plaats had gekregen naast de meesteriyke gravure uit de tweede helft der 17* eeuw, van Gerard Edelinck, een portret van mr. Charles d'IIogier, en naar onze meening de prachtigste der geheele collectie? Wat viel die eerste daarbij al! en geen wonder! toonloos en kleurloos als zij zich nu voordeed, was daarentegen de gravure van Edelinck, bij ongemeen breede behandeling, een meesterwerk van lichtschakering, waar door het geheel een betooverenden indruk maakte. Er waren er trouwens nog meer, die, den stempel van circa twee eeuwen dragende, een cgns van bewondering vroegen en verdienden, en die haar dan ook vooral door de kenners niet onthouden werd. Tot deze rekenen wy: ut he Farmers Stable", prachlproduct van zwartekunst door Morland, the Battle of the Nile"'la Piquere la moins dangereuse" e. a. Schoons was er dus ook te zien en wij gelooven dat niemand der bezoe kers onvoldaan huiswaarts is gekeerd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagclgks van 51 tot 74 volwassen personen en 7 tot 15 kinderen. Gisteren avond verspreidde zich, ten gevolge van een hevigen gloed aan den hemel in de rigting van de Morschpoort. het gerucht, dat er brand was, hetgeen echter spoedig bleek een loos alarm te wezen. lieden morgen ten half tien heeft de vischsjouwer B op de Botermarkt een toeval gehad, dat zich ten half een ure op de Breedstraat ter hoogte van de Vrouwensteeg herhaalde; na telkens te zyn bygeholpen. kon de man zijnen weg weder vervolgen. Ten 11 ure lieden morgen is op de Vischbrug een kinderwagentje in aan raking gekomen met eeu handwagenten gevolge waarvan het eerste is slukgereden; een 2- a 3-jarig daarin zittend kind, dat op straat werd ge worpen kreeg gelukkig geen letsel. De commissie, benoemd voor het afnemen te Middelburg van de examens van apothekers-bediende, heeft aan drie candidaten eene acte van bevoegd heid uitgereikt, zynde: mej. E. de Leeuw, gcb. te 'sGravenhage, mevr. de wed. A. C. BruinsWijs, geb. te Haltem, de heer T. L. F. Neomagus, geb. te Amsterdam, terwijl een candidaat werd afgewezen. Te Kampen zij als apothekersbediende toegelaten de hh. R. C. L. ten Bosch te Arnhem en P. Rozenberg te 's Gravenhage. 3 candidaten werden afge wezen terwijl een niet is opgekomen. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Eerlang zal onze gemeente door eene dagelijksche stoombootdienst met Rotterdam in verbinding komen. De hh. Stal, Warnaar en van der Schilt te Rotterdam zullen een vervoer openen voor personen en goederen vice versa. Deze dienst zal in eene lang gevoelde behoelte voorzien. Als een voorbeeld van zeldzame vruchtbaarheid kan worden gemeld, dat door den landbouwer J. Venle te Zevenhuizen van 100 oude roeden land 400 11. suikerbieten geoogst zijn, de meeste van verbazende grootte; een van die vruchten woog zelf 28 halve Ned. ponden. Tegen dit vonnis is door den advocaat-fiscaal voor 'skonings zee- en landmagt bij het hoog militair geregtshof appèl aangeteckend. Zekere J. J. van Bcrkel, een 68-jarig koopman in schrijfbehoeften, die veelal met zijne negotie de dorpen bezoektheeft zich in de gemeente Wormer schuldig gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, en is te dier zake gisteren door de arrond.-regtbank te Haarlem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden. In 1873 heelt hg voor dergelgk wanbedrgf gevangenisstraf ondergaan. Behalve eene zilveren medaille, door de Fransche regering beschikbaar gesteld voor den bestuurder der Texelsche reddingsboot, voor de redding der bemanning van de Pigie, heeft ieder der roetjers 25 fr. ontvangen, terwgl bovendien aan de weduwe van den verdronken roeijer F. Veen 500 fr. was gezonden. Wegens eene vergissing in den naam des schippers kon de medaille aan T. Dogger niet worden algegeven, omdat Jan L. Schagen tijdens het ongeval als schipper werkzaam was. Beiden staan als kloeke zeelieden hekend.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1