B0EKVERK00P1NG PER TELEGRAAF. ADVERTENTIEiN ten huize van de Boekbandelaren GEBROEDERS V AN DER HOLK, des namiddags ten half zes ure precies, VRIJDAG 10 DECEMBER, vervolg- der Godgeleerdheid, Kerkelijke Geschiedenis; aangezien anders, te midden eener onberekenbare opgewondenheidjuist daarover de strijd bij de aanstaande algemeene verkiezingen loopen zou. Het lijk van den afgevaardigde Albert Joly is met veel plegtigbeid te Versailles ter aarde besteld. De president der republiek heeft zich laten vertegenwoordigen door den heer Duhamel. De voorzitters van den senaat en de kamer van afgevaardigden waren in den Igkstoet. Bij de groeve voerden zeven personen het woordonder welke ook Gambelta. Later is ook met veel staatsie te Parijs het lijk ter aarde besteld van den Japan schelt gezant Sameshima. Het lijk werd geschoren voordat het in de kist kwamwaarin ook reukwaren werden gelegd. De slippen van het lijk kleed werden gedragen door de Duitsche, Spaansche, Belgische en Zwit sersctie gezanten. De Japansche gezant te Londen was overgekomen en ging in den stoet vooraf. Op de begraafplaats voerden eenige personen het woord in het Franscli, Engelsch en Japansch. De Japanners zeiden voorts een gebed bij wijze van recitatief op. Het schijnt dat bij de ontbinding der niet-erkende congregaties de Karthuiser-monnikende vervaardigers der bekende likeur, door de regering niet lastig gevallen worden. In 1816 is het voornaamste klooster der orde, vla Grande Chartreuse", bij besluit als regtspersoou erkend en dientenge volge zou de regering ook de overige kloosters blijven dulden. Alleen zullen de vreemde monniken, die er in vertoeven, weldra uit het land worden gezet. Hei geregtshof voor criminele zaken te Nantes heeft alle personen vrijgesprokendie beschuldigd werden van verzet tegen de politie en be- leediging der autoriteiten by de verdrijving der Capucijnen. Het hof ver klaarde, dat het huisregt onschendbaar was en men hen, die daartegen zon digden met geweld mogt te keer gaan. Slechts twee personen werden tot nominale geldboeten veroordeeld voor het uiten van oproerige kreten en één voor het dragen van een degenstok. DUITSCHLASD. Door de Israëlitische leden van rijks- en landdag, benevens een groot aantal personen, insgelijks belijders van de Israëlitische godsdienst, behoo- rende tot de aanzienlijke klassen der Berlijnsche burgerij, is eene bijeen komst gehouden. Professor Lazarus had het plan daartoe beraamd en hij was hetdie de uitnoodiging tol het houden dier bijeenkomst had verzon den. Het doel der bijeenkomst was in overleg te treden over de maatre gelen, welke behoorden te worden genomen ter bestrijding der agitatie, op het getouw gezet door den heer Slöeker c. s Langdurige beraadslagin gen werden door de talrijk bezochte vergadering gevoerd. Resolutien zjjn door de vergaderden niet genomen; de zaak is uitvoerig besproken en toe gelicht; vele wenschen en voorstellen zijn aan de vergadering medegedeeld en aan het slot daarvan is men algemeen overeengekomen om binnenkort eene commissie te benoemen, in welker hand de leiding der gansche zaak zal worden gelegd. Neurenberg wordt in dén laatsten tijd overstelpt met socialistische ge schriften, die langs heimeljjken weg worden verspreid. Zjj worden in menigte langs de openbare straat gevonden, in de woningen aangetroffen zonder dat men weet wie ze daar heeft nedergelegd, per post aan eene menigte toegezonden, in een woord alom ter sluiks verbreid. Het gevolg hiervan is geweest, dat talrijke huiszoekingen hebben plaats gehad, waar van de uitslag niet aan de verwachting heeft beantwoord Men heeft wel enkele socialistische geschriften buit gemaakt, maar van de daders der ver melde feiten heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Te Leipzig is onlangs een rentenier, de heer Grassi, gestorven, die zjjn geheele vermogen aan de stad vermaakt heeftna aftrek van eenige legaten, die te zaaien 1,152,000 mark bedragen. Hoe groot het overblij vende deel der erfenis is, wordt niet gemeld, maar renten zoowel als kapitaal mogen uitsluitend, volgens de beschikkingen des erflaters, besteed worden ter verfraaijing van de stad en veraangenaming van het verblijf aldaar. De stadhouder van Elzas-Lotharingenbaron von Manteuffel, heeft het lands-comité een diner aangeboden, en daarbij een toast uitgebragt, waarin hij o. a. zeide: Ik wordt belicht van den Duitschen geest hier in gevaar te brengen door zwakheid tegenover de sympathie voor Frankrijk. Ik ge loof niet, dal de meest trotsche Romein ooit trotscher op Rome is geweest dan ik op mijn vaderland ben: op mjjne reizen in uw land heb ik dan ook dikwijls duidelijk genoeg gezegd, dat ieder, die met het buitenland wil heulen, met mij breekt. Maar in ieder voorkomend geval, waarin mijne beschikking wordt verlangd, eerst te gaan onderzoeken of de aanvrager tot de protestpartij behoort, of hij nog heele tranen schreit, omdat de Duitsche vaan op de muren van Straatsburg wappert, neen. dat doe ik niet! Wanneer een vader mij verlof komt vragen om zjjn zoon nog eenigen tijd in het land te mogen houden omdat de moeder op sterven ligt, dan ga ik geen inqui sitie uitoefenen, maar vraag alleen, hoe ik de moeder bjj het sterven eene b'ijde gewaarwording, den zoon haren laatsten zegen kan doen deelachtig worden. Dat geeft geen gevaar voor den Duitschen geest; integendeel, het is echt Duitsch. Z. M. de keizer heeft mjj hier ook niet naar dit land gezon den om wonden te slaan, maar om ze te heelen. Ik moet het natuurljjk gevoel eerbiedigen, hetwelk is teweeggebragt door de afscheiding des lands van een staat als Frankrijk, waartoe het twee honderd jaar heeft behoord. Ik moet dien overgang gemakkelijk maken door bevordering van de regt- maiige intellectuele en stoffelijke belangen. Dat is de instructie, die ik van tien keizer heb ontvangen. i Daar er pogingen werden aangewend om onder de militairen in Elzas- Lotharingen propaganda te maken voor de anti-Joodsche beweging, heeft de stadhouder in eene dagorder aan de officieren en militaire ambtenaren alle deelneming aan die beweging verboden, en hun gelast, haar ook bij de manschappen te keer te gaan. RUSLAND. Naar men uit St. Petersburg aan de Köln. Zeil. schrijft, neemt de invloed van generaal MelikofT aanhoudend toe. De graaf heeft zich nu eeu dubbele taak gesteldverbetering van den financiëlen toestand en decen tralisatie van de administratie op uitgebreide sehaal. Hij wil in de provin ciën ligrhamen in het leven roepen, die, deels met raadgevende, deels met beslissende stem, de autocratie der gouverneurs zullen beperken en de ambtenaars controleren. Men acht den lijd voor deze hervormingen gekomen, nu de nihilisten voor langen tjjd onschadelijk gemaakt zijn. Aan dit laatste valt niet meer te twijfelen, want de bekentenissen van den nihilist Golden- berg schijnen de regering zeer te stade gekomen te zijn. Aan het berigt van zijn zelfmoord in de gevangenis gelooft men niet: men acht het zoo goed als zekerdat de regering dit slechts verspreid heeft om hem tegen de wraak zijner vorige vrienden te beschermen. 009T-INDIE. BATAVIA. 5 November. Aan d'. Arntzenius, laatstelijk 2« stads-seneesheer te Samarang. is bij zijne aankomst uil Nederland door de regering eene zending naar Ban tam opgedragen, tot het beramen van maatregelen tegen de langdurige koortsepidemie in dal gewest. Uit Samarang wordt van 27 October gemeld: Een groote diefstal is gisteren nacht gepleegd. De Baudjarees Intjik Amit, woonachtig in de kampong Tjirbonan, bewaarde in een kistje ƒ8000 aan contanten en voor eene waarde van circa ƒ20000 aan goud- en diamantwerken. Toen lijj gisteren ochtend ontwaakte, was zijn schat verdwenen, gelijktijdig met een zijner bedienden, ook een Baudjarees. Tot dusver is het nog niet gelukt den vermoedelijken dief te achterhalen. Volgens het Bat. Hand. is van geheel Buitenzorg de hoofdpangoeloe de eenige, die door den rijksbestierder te Solo is uitgeuoodigd om voor zjjne rekening met de geheele familie over te komen, ter bijwoning der huwelijksleestendie geschat worden meer dan ƒ200.000 Ie zullen kosten. Door den gouverneur generaal van Ned.-Iudië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 3'» commies op het resid.-kantoor te Pontianak (Wester-afd. van Bor neo) F. R. Roos. Benoemd: tot officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaija, de voorzitter van de landraden Ie Meester-Gornelis en Bekassi mr. VV. C. Veenstra; tol voorzitter van de landraden te Meester-Cornelis en Bekassi, het lid in den raad van justitie te Batavia mr. A. L. Clignett; tot lid in den raad van justitie te Batavia, de officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaija mr. J. Hiilsholl Pol: lol controleur 2' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit J. II. F. Ter Meuleu; lot 3'" commies op het resid.-kantoor te Pontianak, de ambtenaar op wachtgeld S. de Bruin Veldkamp; tol adsist.-resident van Patjitan (Madioen), de controleur le kl. bjj het binnenl. bestuur op Java en Madura C. G. van Baerle; lot controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, J. C. Castens. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den l" luit. der inf. C. J. Leenderlr. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der inf. J. 0. Thile; de officier van gezoudh. 1« kl. S H. A. Bege- mann. Bevorderd: bij de mil. geueesk. dienst, tot officier van gezondh. 1* kt, de officier van gezondh. 2kl. M. F. A. Perk. Departement van marine. Benoemd: tot kommandeur voor scheeps touw bij het etablissement te Soerabaija. de vice-kommandeur A. van Hoek. NEW-YORK, 8 December. De heer Thompson, minister van marine, heeft aan den heer de Lesseps getelegrafeerddat hy voor goed het president schap van het Amerikaansche comité voor de doorgraving der landengte van Panama aanneemt LONDEN, 9 December. De deurwaarder, die belast was met de tenuitvoer legging van een vonnis tot inbeslagneming bjj een pachter niet ver van Cookstown. in het graafschap Tyrone, werd doodgeschoten. De moorde naar is op de vlugl. De Times meldt; «De opstand in Durban is onderdrukt. De Pondomieren. zijn volkomen geslagen". BERLIJN, 9 December. In het huis der afgevaardigden, bij het behande len der kerkelijke zaken, bragt de heer Windthorst de bezwaren van het centrum bij en kondigde hg een voorstel aan, volgens hetwelk het uitdeelen van aalmoezen, hel bedienen van de sacramenten eu het lezen van missen niet aan straffen zouden zijn onderworpen. De minister van eeredienst ver klaarde, dat het de regering smartte, dat men met een vergelijk in de kerke- lijk-staatkuudige vraagstukken tot dusver niet verder gekomen was, dat zij met bekommering de toekomst van de kerkelijk-siaalkundige betrekkingen tegemoet zag, dat zij door het laatste voorstel betreffende de eerediensten een middel tot het verkrijgen van een vredelievenden toestand had aangebo den, maar dat door het afstemmen daarvan de pogingen der regering om een weg tot den vrede te banen geheel en al verijdeld waren. De rege ring was alzoo gedwongen elke verantwoording van zich af te werpen; zij zou eene afwachtende houding aannemen en de bestaande wetten met ver schooning handhaven. Om dadelijk in dienst le treden verlaugl men iu een fat soenlijk gezin eene H.EUH.1ÜN9I.ËID, voor noodhulp ol voor vast. Goede getuigen is een vereischte. Adres met franco brieven aan het Bureau dezer Courant, ouder letter 91. ien 6 ure da m. ongeveer; Rechtsgeleerdheid, Staat- en Staathuishoudkunde.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3