BUITKNLAMlSCHK BKHKil'hiv zen van verregaande brutaliteit aan den dag legden of weigerden zich fan boord te verwijderen. Den volgenden morgen, even na het aanbreken van den dag, stevende ons schip langzaam naar de plaats, een togt, die met de meest mogelijke voor zorgsmaatregelen ondernomen werd, geljjk het voortdurend meten der diepte met een lood bewijst. Op geringen afstand van zijn vaartuig kwam de kapitein der Asia aan boord en werd kort na zyne aankomst hel anker uitgeworpen. Dadeljjk werd een begin gemaakt met de redding van alles wat te behouden was, waarbij echter, dank de zorgen van den komman- dant, alles vermeden werd wat aanleiding kon geven tot wanorde of tot de gedachte aan overdreven hulpbetoon of verwaarloozing van eigen pligten of belangen. Brak er eene kist op de Asia of viel er eene te water uit de booten, daar werd niet naar gezien, omdat toch reeds veel verloren moest gaan wat geen berging kon erlangen. Eenmaal echter op het grondgebied van de Prins Hendrik overgebragtwerden de goederen behandeld met eene zorg, waaraan menige spoorwegmaatschappij een voorbeeld zou mogen nemen. Dien dag kwamen ongeveer 3000 kisten thee over. Tegen 6 ure verlieten wij de ankerplaats, omdat een verblijf aldaar des nachts onraad zaam werd geacht. Al heen en weêr stoomende, bleef het schip steeds in de nabijheid van de Asia. Op het vernemen der tijding, dat de Prins Hendrik des avonds zou vertrekken, maakte de bemanning bezwaar langer aan boord van de Asia te blijven, uit vrees voor de eilandbewoners. Reeds op den dag had de kapitein van het verongelukte stoomschip de hulp der zich op onzen bcdem bevindende militairen ingeroepenaan welk ver zoek echter moeijeljjk kon worden voldaan. Kommandant Braat begaf zich echter met den detachements-kommandant en een eersten luitenant, allen in uniform, aan boord van de Asia, op welken bodem wapenen van de Prins Hendrik, bepaaldelijk geweren en revolvers, gebragt werden, een maatregel, die den eilanders schrik scheen aan te jagen, daar allen van boord vlugten. Ten einde de Duitsche equipage gerust te stellen en Ie over tuigen dat de Prins Hendrik voornemens was terug te keeren, bleef de 2' officier van ons schip, als het ware als gijzelaar, op de Asia achter, terwijl overeen werd gekomen, om, in geval van onraad, met vuurwerk seinen Ie wisselen. De nacht verstreek evenwel rustig zonder eenig buiten gewoon voorval en den volgenden ochtend 6 ure begaven wfl ons wederom naar de Asia Onmiddellijk daarop werd het werk der overlading van de thee hervat. Tegen 10 of 11 ure was het hoog water, van welken vloed partij werd getrokken tot het aanwenden eener poging om de Asia, met behulp van een aan dat schip bevestigden tros, af te slepen. Te vergeefs: want nadat de Piins Hendrik eenigen tjjd, zelfs met volle kracht, ge stoomd had. brak het dikke touw, tegenspoed, welke zich, nadat de einden zoo spoedig mogelijk weèr verbonden waren, herhaalde. Na deze mis lukte pozing kwam de geheele equipage der Asia aan boord van de Prins Hen drik en verklaarde kommandant Braat geen mogelijkheid Ie zien het vaartuig van het strand te slepen, ook omdat hij als gezagvoerder van een postschip meende, zich niet langer te mogen ophouden. De equipage, in het volle besef dat de gezagvoerder van de Prins Hendrik al het mogelijke gedaan had tot redding, besloot niet langer aan boord van de Asia te blijven, doch met dc Prins Hendrik mede te gaan. Na berging nog van eenige kisten thee, vertrokken wjj des avonds. Den volgenden dag werd de equipage der Asia ingedeeld en de geredde bagage geborgen. Woensdag was er groot diner, aan welken gezelligen disclt de kommandant Braat de passagiers bedankte voor hun betoond ge duld en het hem geschonken vertrouwen. Verscheidene toasten werden gedronken. De kapitein der Asia betuigde zjjnen dank voor de welwillende opname der bemanning en bragt hulde aan de llollandsche zeemanschap en hulpvaardigheidouder uitdrukkelijke verklaring tevens dat de equipage van de Prins' Hendrik alles had gedaan wat in haar vermogen lag. Twee daaen later ontmoette ons schip Z' M» oorlogsvaartuig Madura, op reis naar l'oint de Galle. De oorlogsbodem nam de equipage van het ge strande en verlaten stoomschip bereidwillig over. 'sGRAVENHAGE. 9 December. Bij Z'. M'. gezantschap te Konstantinopel zijn benoemd: lol eersten drogman dc heer P. Keun; tot hulpdrogman de heer A. Scaszaro. De heeren W. A. Travers en H. H. de Vos, benoemd respectivelyk tot consul en vice-consul der Nederlanden te Konstantinopel, zijn in die hoe danigheid door de Turksche regering erkend. Door Z. M. zijn benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen: van de 2e klasse in de divisie van inspectie Dordrecht, 11. van Goudoever, thans inspecteur van de registratie en domeinen van de 3' klasse in de divisie van inspectie te Middelburg; in dezelfde klasse te Middelburg, P. J. Ueuia Greidanus, thans inspecteur dier middelen te Woerden. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond is benoemd de heer W. 0. Swaving, tijdelijk leeraar aan die school. In de zitting van de tweede kamer van heden is het algemeen debat over het hoofdstuk Justitie afgeloopen. De minister heeft uitvoerig de ver schillende sprekers beantwoord. Hij verklaarde steeds naar elk te zullen luisteren en waarheid Ie zoeken, maar door niemand zich Ie laten beheer- schril. De klanten over de openbare veiligheid achtte hij zeer overdreven. Tegen een internationalen meisjeshandel zouden maatregelen genomen wor den. Bij het departement zijn gereed o. a. de ontwerpen tot beperking der preventive hechtenis, binnenvisscherijmarkenverdeeling, kinderarbeid, vica- riën. Bij den uiini>Lerraad is aanhangig het ontwerp op het krankzinnigen- wcz-'it; in zake processien streeft hij naar regeling. Zoowel de wet als de ge loofsovertuiging van anderen zou hij eerbiedigen. Ten slotte spoorde h(j tot ceudragt aan met terzijdestelling van persoonlijke rancunes en gemeen- schappclijken eerbied voor en handhaving van regt, om sociale gevaren te kccri-n. Dc commissie van rapporteurs voor het begroolingsboofdstuk Binnen- laiidsche zaken heeft ecne reeks van amendementen op dit budget voorge dragen, waarvan twintig de strekking hebben om tal van posten te ver minderen tot een gezamenlijk bedrag van ruim 177,000. Andere door haar gedane voorstellen hebben ten doel: art. 176 te lezen: Kosten voor het onderwijs in de toepassing van de kunst op de nijverheid, memorie; den memoriepost (art. 4) te doen vervallen; te besluiten tot opheffing van het bureau der commissie van adviseurs voor de monumenten, en art. 148 (een tweede post voor onvoorzien ten behoeve van speciale behoeften) niet aan te nemen. De meerderheid der commissie van rapporteurs voor de marine-begroo ting heeft voorgesteld de uitgaven voor dat departement te vermindereu met ƒ1600; die voor oorlog: a. met ƒ65000, aangevraagd voor kazernen en militaire gebouwen; ft. met ƒ285,000, voor het bouwen van eene cava- lerie-kazerne, van cavalerie-stallen en van eene overdekte rijbaan te Haar lem; c. met ƒ2500, ten einde op min kostbare en eenvoudige wijze Ie voorzien in de behoeften aan de kazerne te Gouda. Voorts is voorgesteld op de vestingbegrooling te doen vervallen posten ten bedrage van ƒ250,000, ƒ150,000 (verbeteren van de stelling op den zuidelijken oever van het Hollandsch Diep) ƒ150,000 (maken van een werk bjj Willemsdorp). Aan hel diner, dat heden middag door den president der tweede ka mer, den heer Dullert, aan de tweede reeks der leden van dat staalsligchaam in het Hotel Paulez wordt aangeboden, zjjn als gasten tegenwoordig de mi nisters van oorlog en van marine. In den toestand van den staatsraad mr. J. Heemskerk Bzn. was heden geen verandering gekomen. De krachten van den zieke nemen blijkbaar af. Het geregtshof alhier heeft heden W. v. M.uit Asperenter zake van twee valschheden in geschriften cn van bedriegelijke opligting, waarbij hjj gebruik maakte van den naam zijns vaders, veroordeeld tot 1 jaar celsiraf en 4 boeten van ƒ50. Onder beschuldiging van twee dielstallen op de aanhooriglieden van be woonde huizen stond vervolgens voor het hof teregt een man van 67jaren, zekere D. O.uit Breskens. Deze werd in den nacht van 21 op 22 Aug. jl. door de maréchausées aangehouden in het bezit van eene hoeveelheid groen ten in een baalzak en van eenige liters melk in een emmer. Na aanvan kelijk te hebben opgegeven, dat dit door hem gekocht was, bekende hij eindelijk de groenten uit een afgesloten tuin ontvreemd en de melk uit eene afgesloten weide van eene koe te hebben uitgemolken, welke bekentenis hij heden volhield. Armoede had hem er toe gedreven. Het O. M. reqni- reerde 6 maanden gevangenisstraf, maar nadat de verdediger mr. Nilant op verzachtende omstandigheden had gewezen, veroordeelde het hof den man tot 3 maanden gevangenisstraf. Ter zake van feitelijkheid tegen de eerbaarheid van een 16-jarig meisje veroordeelde aan het eind der zitting het hof een jongen uit Rockanje, C. T. genaamdtot 6 maanden celstraf. Eergisteren is op den Visschersdijk een meisje van ongeveer 10 jaren door eene vrouw van haar bloedkoralen halskettingje met gouden slotje beroofd. Onder voorwendsel, dat de halsdoek van het kind los was ge raakt en schijnbaar helpende om dien weder vast te maken, heeft de dief egge haar kans waargenomen. ENCiEI.AND. LONDEN, 8 December De Daily News acht een oorlog lusschen Griekenland en Turkjje onvermijdelijk, tenzij de mogendheden tusschenbeide komen. Het blad hoopt, dat Griekenland niet zelfstandig en alleen, tegen den raad der mo gendheden. een strijd met Turkije zal beginnen Mogelijk zou het de over winning behalen, maar dan nog zou slechts ten koste van veel bloed ver kregen zijn wat aan Griekenland op den duur niet ontgaan kan. Van het hoogste belang acht het blad het intusschen, dat de mogendheden blijven zamenwerken, opdat de vrede bewaard blijve en de eenparige raad der mogendheden zoowel bij Griekenland als bij Turkije gehoor vinde. Maandag ontving de heer Parnell het eereburgerschap der stad Water ford en verklaarde, in zjjn antwoord op het adres, waarmede hem het diploma werd overhandigd, dat met het Engelse!) bestuur in Ierland nu voor goed gebroken is en Ierland ten slotte zijne wetgevende onafhankelijk heid zal hebben veroverd. Kapt. Hawkins, grondeigenaar in den omtrek van Kildare, heeft een met »Rory" onderteekenden brief o itvangen. waarin hjj met den dood wordt bedreigd, als hjj zijne pacht niet vermindert lolde zoogenaamde Griffilhsche tax. In plaats van met inkt, was de brief ge schreven met eene roodachtige vloeistof, die, naar de schrijver verklaart, het bloed van den vermoorden lord Mountmorris is. Gedurende de twee laatste weken zjjn te Londen aan de pokken over leden 26 personen; er kwamen 137 nieuwe ziektegevallen bij en in de ziekenhuizen werden 197 poklijders verpleegd. rRANHRIJK. Het Journ. off', bevat eene nota, waarin gezegd wordt, dat de getui gen, die gehoord zijn omtrent de aanvaring van de lialiaansche stoomboot Ortigia met het Fransche vaartuig Oncle Joseph, verklaard hebben, dat de sehuld van de ramp geweten moet worden aan de Ortigiadie eene beweging had gemaakt in strijd met de aangenomene regelen. De senaat heeft de commissie voor het wets-onlwerp betreflende de hervorming der reglerlyke magt benoemd. Van de verkozen leden, waar onder de hh. d'Audiflrel-Pasquier en Jules Simon, zijn zes tegen en drie voor het ontwerp, welk laatsten echter, naar het sohjjntvan de schor sing der onafzetbaarheid niets willen weten. Men berekent, dat 130 voor- en 113 tegenstanders hebben medegestemd. De senaat echter telt 300 leden. De Hép. Franf. waarschuwt den senaat het ontwerp toch aan te nemen,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2