LEIDSCHE COURANT. ISSO. VRIJDAG 10 DECEMBER. IV'". 390. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 60, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voitr 5 cents. De prijs der Advertcntifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCÜE BERIGTEN. LEIDEN. 9 December. Voor het driejaarljjksch onderhoud van eenige openbare gebouwen en verhuurde huizen dezer gemeente, waarvan de openbare aanbesteding heden ten raadhuize plaats vond in 2 percelen, waren voor het le perceel 3 in- sehrjjvingsbillellen ingekomen. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ2200 en de laagste ƒ1600 per jaar. Bij afmjjniitg is het werk gegund aan den heer J. H. Earlier, timmerman alhier, voor de som van ƒ1590 's jaars. Voor het 2e perecel waren mede 3 inschrijvingen ingeleverdwaarvan de hoogste ƒ1000 's jaars bedroeg; terwijl door den heer S. van Leeuwen, timmerman alhier, het laagst werd ingeschreven voor /650 'sjaars, aan wien heiwerk voor die som is gegund, vermits geen aCmijning plaats had. Tegelijkertijd bad de openbare besteding van het driejarig onderhoud van het raadhuis plaats. Hiervoor waren 2 inschrjjvingsbilletlen ingekomen. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ1000; terwijl de minste inschrijver was de heer W. A. van l.ith, timmerman alhier, voor de som van 795. Niet afgemijnd zjjnde, is het werk aan den minslen inschrijver gegund Bij besluit van 5 Nov. jl. is de koninklijke bewilliging verleend op bet bjj verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der acte, houdende na dere wijzigingen in de acte van oprigting vatt de naamlooze vennootschap "de Leidsche Stoombootmaatschappij de Volharding", gevestigd te Leiden. Ter vervulling der aanstaande vacature, ontstaan door het verleend emeritaat aan d\ J. E. Inckel, in te gaan den Ist" Januarij a. s.is door den grooten kerkeraad der Evang. Luthersche gemeente alhier beroepen de heer J. A. Schuurman Johz.vroeger predikant te 's Gravenhagelaatst te Batavia, in Ned. InditL Het Fransche opera-gezelschap, onder directie van den heer Voitusvan llamme, gaf gisteren avond eene voorstelling in den schouwburg, welke uruk werd bezocht. «Les Cloches de Corneville", eene lieve opera-comique, werd vlug afgespeeld en met geestdrift toegejuicht. Het moge niet de laatste maal zijn dat Leiden met mile Vialla kennis maakt. liet hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw is van meening, dat, in verband met de gunstige resultaten, op de vee- en zuivel- tentoonsleliiiig te Londen verkregen, het zaak zoude zijn ook op de in het volgende jaar te Birmingham te houden tentoonstelling voor eene goede inzending zorg te dragen; zoodoende zou men onzen goeden naam besten digen en onze producten in Engeland meer en meer ingang doen vinden. Al de leden van dat bestuur deelden de meening, dat het op den weg lag van de groote maatschappijen van landbouwte zamen de Nederlandsche inzendingen te bevorderen en te steunen; daarom heeft het hoofdbestuur zich gewend tot de Friesche en Geldersche maatschappijen om daarover in overleg le treden. De commissie, benoemd voor het afnemen van de examens voor apothe kers-bediende, heeft te Middelburg iiare zittingen aangevangen, en aan drie candidaten eene acte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde: raej. A. Krol van der Hoek, geb. te Goes; N. Denier van der Gun, geb. te Vlaardingen, en C. Grootes, geb. te Westzaan. Eene vrouwelijke candidaat werd afgewezen. Het stoomschip Prinses i mali a is op 8 December te Batavia aan gekomen. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indié, de heer 'sJacob, zal van Napels met het stoomschip Koning der Nederlanden van de maatschappij «Nederland", dat 26 Febr. 1881 van Amsterdam vertrekt, de reis naar zijne bestemming ondernemen. De terugkeerende goHverneur- generaal, de heer van Lansberge, zal waarschijnlijk met de Prins Hendrik de reis maken. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is mededeeling gedaan van eene missive van mevr. de wed. L. Lehmann, waarbij ZÜ de boekerij van wijlen haren echtgenoot, den hoogleeraar Lehmann, voor de universiteitsbibliotheek aanbiedt, welk aanbod dankbaar is aangenomen. Eergisteren en gisteren werd door het geregtshof te Amsterdam be handeld de zaak van den notaris Dijkstra te Oosthuizen, die beschuldigd wordt van misbruik van vertrouwen, valschheid in geschriften en bet desbew usl gebt uik maken daarvan. Tien getuigen a charge en zes a décharge waren gedag vaard. Het O. M. werd waargenomen door den advocaat-gen. mr. Op ten Noort, de verdediging door den advocaat ntr. Katz. De beschuldigde heeft een uitvoerig verhoor ondergaaii, waarbij hij volhardde bij zijne outkenlenis van elke strafwaardige bedoeling. Vervolgens zijn de pleidooijen gehouden. Het O. M. eischte schuldigverklaring van den beschuldigde eu zijne veroor deeling tot een jaar celstraf en eenige geldboeten. De verdediger, mr. Katz, concludeerde tot vrijspraak, Bjj den reeds vermelden brand op de Bloemgracht te Amsterdam ge schiedde de redding van de dienstbode door A. Wendelgelst, brandwacht eerste klasse. Hij was in huis te gelijk met den verongelukten Born, en ried hem heeu te gaanomdat bjj het niet gewoon was. Even daarna vielen Bom en de dienstbode, door den rook bedwelmd, neder. De brandwacht nam het meisje op en droeg haar hel raam uil langs een ladder in den tuin. Hjj wilde terugkeeren om Born op gelijke wijze te redden, maar de vlam belette de voltoojjing van zijne heldhaftige en menschlievende daad. Te Loenen aan de Vecht is door de commissie, die zich daartoe eeni- geu tjjd geleden gevormd had. een gedenksteen onthuld in den gevel van bel buis, dat de heer J. J. Cremer aldaar gedurende de jaren 1852—57 heeft bewoond. Een blok zandsteen met .eeuige sierlijke krullen bevat een voudig de woorden: J. J. Creuter 1852—57. Men meldt uit Groningen: Ten gevolge van het voorkomen van mond en klaauwzeer bij kalveren, die in Oldenburg uil ons land zjjn ingevoerd, is thans de invoer van alle vee uit Nederland in het groothertogdom reeds weder verboden, en zijn de ingezetenen gewaarschuwd, geen vee uit Ne derland aan te koopen. Volgens de Tijd is Woensdag te 's Hertogenbosch op Maria's Onbevlekte Ontvangenis, bij het plegtig celebreren van het lof en de processie door Z. D. Hoogw. den bisschop van 's Boscheen nieuwe gouden remonstrans gebezigd. Door een der rijkste ingezetenen van de kathedraal cadeau gedaan, vertegenwoordigt ze volgens schatting de waarde van 8000. Daarbij zjjn er versieringen aangebragt van edelgesteenten, die, vroeger gedragen door des donateurs overleden echtgenoole, geraamd worden op ƒ25000. In Limburg moet men in den laatsten tjjd veel last hebben gehad van zakkenrollers. Aan het station te Valkenburg, bij Maastricht, is eene por- temonnaie, waarin ƒ100 in papier en ongeveer 40 fr., ontvreemd; een der- geljjk geval gebeurde met een landbouwer, wien op de markt le Maastricht 6 uit zijn kiel werden gerold. Te Maastricht zjjn billetteu aangeplakt, waarbij het publiek tot voorzigtigheid wordt aangemaand. Omtrent de schipbreuk van den Hamburgschen stoomer Asiawiens bemanning, bestaande uit 26 personen, door het stoomschip Prins Hendrik, van de stoomvaart-maatschappjj «Nederland", kommandant kapitein Braat, medegenomen en drie dagen daarna aan hel Nederlandsche oorlogschip Madura overgegeven is, hetwelk de equipage te Point de Galle afzette, schrijft een der passagiers van de Prins Hendrik het volgende: Vrjjdag avond 8 October kwam van de brug tijding, dat de kapitein noodseinen meende te zienzoodat er welligt gestopt zoude worden en tevens de boodschap, dat de passagiers zich niet ongerust behoefden te ma ken. Kort daarop zagen allen, die op het dek waren, zeil een vuurpijl (volgens sommigen een noodsein) omhoog gaan. Onmiddellijk werd de stoomkracht verminderd en liep het schip met geringe vaart naar den wal. Op het water bewoog zich een ligchaam, dat zich als een breed vuur aan het gezigt vertoonde. Naderbij gekomen bleek die beweegbare vuur klomp eene boot te zijn, aan welker bemanning door onzen gezagvoerder Braat gevraagd werd wat men verlangde. Het antwoord luidde, dat eene stoomboot aan den grond was geraakt, zijnde de Duitsche stoomer Asia, met eeue lading thee van Ghina naar Amerika. Aanvankeljjk verkeerden wij in de meening, dat het schip eene Engel- sche boot was, omdat in het Engelsch gevraagd en geantwoord werd. Na het vertrek van de boot, verspreidde zich achteruit het gerucht, dat den volgenden morgen beproefd zou worden zooveel van de lading v#n het ge strande schip aan boord te brengen, als eenigzins mogelijk was. Komman dant en stuurman hadden inmiddels in overleg met elkander maatregelen beraamd. Volgens mededeelingen der bemanning, hadden de opvarenden reeds se dert 28 September daar ter plaatse gezeten en konden twee in dal tijdsver loop gepasseerde schepen, een Hamburgsch en een Engelsch vaartuig, geen hulp bieden. Het volk wilde gaarne dit onveilig oord verlaten, daar het aantal aan boord komende inboorlingengewapend met groote messen of sal els, dageljjks toenam, onder welke eilandbewoners er waren, die bewij-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1