Attentie Dames!! PEK TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. De regering lièeft besloten hel gedeelte der kroonjuweelen, dat hoege naamd geen kunstwaarde heeftte verkoopen. In hel geheel worden de kroonjuweelen op eene waarde geschat van 25 millioen. De juweelen, die dc regering te gelde wil maken, worden op vijf millioen geraamd. De op brengst zal aangewend worden tol verrijking van 's lands kunstmuseums. Het nogal lange Kerstreces, dat de kamers nemen, van 20 December tot 11 Januarij staat in verband met de gemeenteraadsverkiezingen die 9 Januarij plaats hebben en die de tegenwoordigheid der afgevaardigden in hun eigen district zeer wenschelijk maken. Volgens de Ind. wcnscht de regering, dat deze verkiezingen te Parijs plaats hebben volgens het nieuwe door haar bij de kamer ingediende plan, het stelsel van groote kiesdistricten Met het oog daarop verwacht mendat het nu aan de leden rondgediende voorstel zoo spoedig mogelijk in behandeling zal komen. De heer Sameshima, gezant van Japan te Parijs, is Zalurdag aldaar overleden. Hij was reeds sedert jaren lijdende, maar bleef zich nogtans zeer ijverig aan dc belangen zijns lands wijden. Zijne diensten in de diplo matie werden dan ook zeer gewaardeerd, zoodat bij op de nominatie stond om den tegen oordigen minister van buitenlandsche zaken in Japan als zoodanig op te volgen. Te Parijs is zekere Jeanne P. in hechtenis genomen, die vijf jaren geleden een kind, waarvan zij bevalen was, voor 300.000 Ir. aan een echtpaar 11. bad verkocht, die het als hun eigen bij den burgerlijken stand deden inschrijven. Eene vroedvrouw, die men nog niet heeft opgespoord, had voor bare tusschciikomst 50000 Ir ontvangen. Ook de echtelieden B., die eene fraajje villa te Auteuil bewonen, zijn gevat. Zekere P., die door den vader van Jeanne wegens schulden vervolgd werd, heeft de zaak oitgebragt. DITITICHLAIHD. De kassier Jander, die van de Berljjnsclie firma Samson O. eeltige dagen geleden 190,000 mark gestolen had, is te Kiel in hechtenis genomen, van waar hij over Kopenhagen naar Amerika had willen gaan. Hij had daartoe een pas en andere papieren noodig, die hij zich trachtte te ver- schallen door onder valschen naam in de dagbladen een reiscompagnon te vragen, die zijne papieren van legitimatie poste restante naar Kiel zenden moest. Een Hamburger schilder, Greve genaamd, schreef op die advertentie, maar kreeg later argwaan en waarschuwde de politie. Deze herkende het bandschrill van Jander en weldra was hij aangebonden. Men vond bij Item nog 187.000 mark. Men maakt reeds toebereidselen voor een schitterend Lntherfeest, dat over tlrie jaar zal worden gevierd bij gelegenheid van het vierde eeuwfeest der geboorte van den grooten hervormer, 10 November 1883 Men is van plan den Wartbttrg bij Eisenach tot het middelpunt der viering te maken. Dr. Kitsterburgemeester van Eisenach, is president van het comité, datdc feestviering voorbereidt. GRIEKENLAND. Blijkens de verklaringen door dc Grieksche regering in de kamer afge legd, is deze verre van gezind in den loop, dien de üostersche quaestie in den laatsten lijd genomen heeft, te berusten. De n.inisler-president heeft gezegd, dal het programma van het kabinet eene active politiek is: wij maken, zeide hij, toebereidselen om de besluiten van Europa ten uitvoer te leggen, en trachten de medewerking van Europa te verkrijgen. Er is geen enkele reden om er aan te twijfelen, dal de mogendheden ons haar steun niet zullen verleenen, maar niettemin moet Griekenland vast besloten zjjn aangewezen weg gaan. De nationale eer eischt van ons elke opoflering. De minister deed vervolgens een beroep op de vaderlandsliefde der oppositie, en vroeg bare medewerking zonder voorbehoud, met bet oog op de gewig- tige tijdsomstandigheden. Vervolgens werd bel budget ingediend, hetwelk 51% millioen in ontvangst en 114 millioen in uitgaaf aanwijst. De minis ter zeide: WjJ zullen bet leger ter sterkte van 80000 man onder de wape- l.e.t houden, en waarschijnlijk ook de nationale garde oproepen. De openbare schuld Van Griekenland beloopt thans 322% millioen drachmen. De gewone jaarlijksche inkomsten des lands bedragen ongeveer 50 millioen. T V K K IJ E. Betreffende dc bemagtiging van Dnlcigno door dc Turksclic troepen ver neemt men thans meer uitvoerige hcrigten. Tegenover liet leger van Derwjsch-pacha stonden 3000 Albanezen, ten einde liet voortrukken Ie belet ten. In den beginne behaalden <le troepen der l.iga voordeelen, daar de Tnrksehe troepen in den aanvang meestal in de lucht scholen, en moeijc- lijk te bewegen waren de wapenen tegen hunne geloofsgenooten te rigten. Toen echter bet gevecht heeler werd, en de Albanezen, om eeue omsinge ling te ontgaan, een allermoorddadigst vuur op de voortrukkende bataillons openden, begrepen de Turksche soldaten, dat liet ernst was, en deden zij na een hevig vuurgevecht een aanval met de bajonet, die de Albanezen weldra aan het wijken bragl. Alles wat beeneu had liep, en toen de artil lerie een hagel van kogels tusschen de vhigtelingen wierp, was het leger der Liga in een oogenblik uit elkaar gestoven. Toen Derwisch pacha de poorten van Dnlcigno begon te beschieten, werden deze spoedig geopend. De deputatie der Albanezen werd in den beginne door den pacha zeer koud ontvangenen hij verklaarde, dat zij eigenlijk allen als muiters de dood straf verdiend hadden; later liet hij zich echter vermurwen, en kondigde hij de amnestie af. Den 24,,'n November hield de Turksche bevelhebber, aan het hoofd van 6 bataillons, zjjn inlogt in de stad. CAIRO, 6 December. Het comité voor de hervorming in het regtswezen is lieden onder voorzitterschap van Riaz-pacha bijeengekomen. Er werd besloten den "Status quo" te handhaven tot 1 Fcbruarij, tenzij de werk zaamheden vroeger afliepen. LONDEN, 6 December. Gladstone heeft aan lord Odo Russell, gezant Ie Berlijnofficiéél kennis gegevendat hij weldra tot pair zal verheven worden. PARIJS, 6 December. Heden was hier het gerucht verspreid dat mevrouw Thiers overleden is. Het wordt echter tegengespokendoch de lijderes verkeert in zorgwekkende» toestand. KONSTANTINOPËL 6 December. De Porte is voornemens de inkomende regten te verhoogen en eene nieuwe belasting op den uitvoer van tabak in te voeren. Aan de Perzische regering heeft zij den raad gegevenaan de Perzische familiën, die in zeer groot aantal naar Kurdistan grvlugl zijn, amnestie Ie verleenen. Aan de tweede kamer der stalen-gencraal. Bij de wel van',17 Juni 1873 (St.bl. 82) werden de uoodige gelden be schikbaar gesteld, ten einde onverwijld een aanvang Ie kunnen maken met de stichting van een Akademiegebouw, een Zoölomisch laboratorium en een Museum van Natuurlijke htslotie. De Gemeenteraad van Leiden besloot daarop eenstemmig, de groote Ruïne voor de oprichting van boven genoemde gebouwen aan te bieden. Dit aanbod dat van den kant der gemeente eene belangrijke opoffering vorderde, daar zij loen reeds groote behoefte aan bouwterrein had, werd door den Minister van Binnenland- sclie Zaken onder dankbetuiging aangenomen, terwijl hij te kennen gaf, dal zoo spoedig mogelijk met de bebouwing der Ruïne een aanvang zou worden gemaakt. Niemand twijfelde er dan ook aan, of de oprichting der gebouwen zou binnen betrekkelijk korten lijd plaats hebben. Het was alleen in die overtuigingzich grondende op hel eenstemmig vol urn Uwer Vergadering en op de bijna eenstemmige beslissing van de Eersle Kamer der Slalen- Generaal, dal de Raad lol den afstand besloot. Doelt wat niemand kon vettnoeden, is geschied. Nu, 7 jaren na dat besluit, is men nog niet met de werken begonnen, en zelfs verdween sedert een paar jaren de post van de begrooling, daarvoor beslemd zoodal het al den schijn heeft, alsof de bouwplannen zijn opgegeven. Dit vermoeden werd versterkt door hel oprichten van een Zoölomisch laboratorium buiten de Ruïne en door de onlangs aangevangen, vrij belangrijke restaura!ie der oude Akademie. Wel verklaart de Minister van Hinnenlandsche Zaken in het Re- geerings-antwoord op hel verslag over de Staalsbegrooling van 1881dat liet plan tol het stichten van een Akademiegebouw niet voor goed is opgegeven. Maar in weerwil van de welwillende gezindheid, die uit deze ver klaring van den Minister spreekt, blijkt levens uit dat Slaalssluk, dat eene spoedige bouw niet door deze Regeet ing zal worden voorgeslcld daar zij verklaart, dal de zucht om de uitgaven te beperkenhaar weer houdt thans de noodige voorstellen le doen. lil dezen stand van zaken meent de Gemeenteraad bescheiden, maar ernslig bij Uwe Vergadering er op le moeien aandringen, de Regeering in staat le stellen, die voorstellen in te dienen, door op ile begrooting voor 1881 eene som uil te trekken, om een aanvang te kunnen maken althans met de oprichting van een Akademiegebouw, waarop de Gemeenteraad bij den afstand der Ruïne voornamelijk het oog had. De Gemeenteraad doet dit verzoek in liet volle vertrouwendat liet door Uwe Vergadering zal worden toegestaan. Naar zijne overtuiging eiseltl èn 's lands eer, èn Uwe waardigheid, dal liet besluit, voor 7jaar genomen, nu eindelijk worde uitgevoerd. Hij houdt zich verzekerd, dal de vroeger eenstemmig uitgedrukte sympathie voor Leiden's Hoogeschool niet is verflauwden dat de belofte, bij haar 3de eeuwfeest gege ven, eindelijk zal worden vervuld. En zoover is het toch met ons va derland niet gekomen, dal alleen om finanliëele redenen een algemeen toegejuicht besluit, door Regeering en Staten-Generaal eenstemmig geno men onuitgevoerd zou moeten blijven. Mocht, tot niet geringe teleurstelling van den Gemeenteraad, Uwe Vergadering niet lol de toestemming van bovenstaand verzoek kunnen besluitendan ziel de Raad zich genoodzaakt met den meesten eerbied maar levens mei ernsligen aandrang Uwe Vergadering te verzoeken, wel Hare medewerking te willen verleenenopdat aan de Gemeente Leiden de vrije beschikking over de Ruïne worde teruggegeven. De behoefte aan let rein, zoowel voor het bouwen van woningen, als voor hel stichten van gemeente-gebouwen neemt jaarlijks toe, en ondertussclien moet midden in de gemeente een kostelijk terrein ongebruikt en als wildernis blijven liggen, lot groote ontsiering der stad en tot klimmende onte vredenheid der ingezetenen. Bij de aanbieding der Ruïne heefl de Ge meenteraad niet de voorwaarde bedongendat de bouw werkelijk binnen een bepaalden lijd zou lot stand komen, omdat hij een onbepaald ver trouwen stelde in de belofte van Regeering en Staten-Generaaleen ver- trouwen dat Uwe Vergadering wel niet zal veroordeelett. Moge dus dit vertrouwen niet beschaamd worden. Wij verwachten bet van de recht vaardigheid van Regeering en Staten Generaal. Het is op grond van al het bovenstaande, dat de Gemeenteraad van Leiden zich wendt lot Uwe Vergadering, met verzoek, op de staalsbe grooling voor 1881 eene som uit te Irekken, len einde den Minister van Binnenlandsche Zaken in staat le stellen, een aanvang le maken met de oprichting van een Akademie-gebouw le Leiden, of zoo zij daartoe onverhoopt niet kan besluiten, Hare medewerking le verleenen, opdat de gemeente de vrije beschikking over de Ruïne terugbekome. AKADE1HIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 7den December de heer A. P. L. Nelissen, geb. te Breda, in de regts- wetenschap, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Huur en vervreemding. Getrouwd: WILLEM F. VAN WIJK en CHRISTINE JEANNETTE HELFRICH, die, tevens namens wederzijdsche betrekkingen, hartelijk dank betuigen voor de ondervondene belangstelling, Leiden, 6 December 1880. J. F. RILKEMEIJERte Frederiksoord. heelt een massa pakken MATTEN gereed, welke hij voor den spotprijs van 2.30 verkoopt. Men krijgt dan 30 Matten, waaronder 12 vierkante 70 bij 35 cM., 12 idem ovale, O Tafelmatjes en zij, die een postwissel zenden vóór 20 December, krijgen er een zware ruige Voordeurmat of een mooie ronde Mat voor onder de tafel bij cadeau, naar men eerkiest.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3