BUITKIN LA NDSCllK BK BI GTE De Nederlandsche barddraverjj-vereeniging beeft besloten tot het honden van een nationalen en internationalen wedren in 1881 met prijzen en premiën, ten bedrage van tien duizend gulden. Zalurdag jl. is de examen-commissie uiteengegaandie onder het voorzitterschap van den generaal-majoor, inspecteur van het militair onder- j wijs, gedurende verscheidene weken bezig is geweest met het afnemen der examens van de onderofficieren der verschillende hoofdcursussen tot het verkrijgen van den 2'" luitenants-rang bij de wapens der infanterie, cava lerie. artillerie en administratie, zoowel voor het leger in Oost-Indië als voor hier te lande. L)e uitslag dier examens was als volgt: Infanterie. Van de 56 adspiranten, die het mondeling examen aflegden, voldeden er 46 aan de eischen en daarvan werden er, in verband met het aantal opengestelde vacatures25 voorgedragen voor benoeming tot 2de luitenant bij de infanterie van het leger hier te lande en 20 voor het O.-I. leger. F.en dergenendie aan het examen voldeed, de serg. Ducroix, doch die uitsluitend voor hier te lande in aanmerking wenschte te komen, kon niet voorgedragen worden. De 25 candidaten. die voor de infanterie hier te lande slaagden, zijn, in alphabetisclie volgorde gerangschikt.de volgende: de sergeanten Bellaard, van Bockum Maas, Britt, Bueninck, van Delft, van DiermenFuhrkop, van de Garden, llabbema, llaussenHoorn. Jacobs, de Jager, Johannes, Land, Leenriertz, van de Pol, Rijkens, Sch&fer, Sluiter, Sommer, Gordon Spandaw SpirletStoof en de Snarz. Voor de infanterie van het O.-I. leger de sergeanten Albcrtz, van Alphen de Veer, van Ileynze. Keeser, Kimmjjscr, Lach de Bere. MommersMon tague. II. J. Muiier, II. W. Muller, van Munster, OkhnyzenOudendal, Pilger. Pompe. Romein, Sleinde Visser, de Vlaminck en YVanjon. Ca-alerie. Van de 5 adspiranten slaagden in hun examen de wachtmees ters Schreuder. van Overveldt, Tielens en van Hoogstraten. Artillerie. Van de 6 adspiranten voor dit wapen slaagde alleen de sergeant Collard voor het O. I. leger; terwijl de sergeant Giel door ziekte verhinderd werd aan het examen deel te nemen. Administratie. Voor het examen van 2' luit .-kwartiermeester hier te lande voldeden de sergeanten Schoenmaker, de Bloeme, van Hille, van Resteren en de Jong: voor Oost-lndië de sergeant Beets; terwijl de sergeant de Voider van Noorden door ziekte verhinderd werd aan het examen deel te nemen Door den president der Fransche republiek is aan Teunis Dogger, bevelhebber der reddingsboot van Texeleen zilveren medaille toegekend voor de zelfopofferingdoor hem beloond bij het redden van de bemanning der brik iyie van Vannes. die er den 9den Aug. II. schipbreuk leed. Zalurdag middag had bij den landbouwer D. de Vlieger. Hoofdweg bij den Lisstr.veg, een treurig ongeluk plaats. Men was bezig met stoom te dorsehen. De machine stond bij den graanberg; terwijl de zoon van G. Verver van Abenes met een mes bezig was met het lossnijden der schoven, brak de kap van den berg. ten gevolge waarvan deze omviel en de jonge Verver er onder, liet bleek al spoedig dat hij niet meer leefde; hij had verwondingen aan mond en hoold, door hel mes, dal hjj gebruikte, veroorzaak', De sergeant v. V., van den cursus der artillerie te Delft, had zich door een zijner kameraden doen helpen aan eene teekening, welke hij op het officiers-examen, waaraan hij zoude deelnemen, moest overleggen, en op welke teekening de verklaring moest gesteld worden van den kommandant der cursus-compagnie, dat zij door den adspirant zeiven was vervaardigd. Voor deze misleiding werd hij door den kommandant der cursus-compagnie, den kapitein t. VV., gestraft met twee dagen arrest. De sergeant v. V. ge voelde zich over deze straf bezwaarden beklaagde zich deswege voor den krjjgsraad te 's Hage. De krijgsraad stelde echter den klager in het onge lijk. en strafte hem wegens oneerbiedigheid en het inbrengen van onge gronde reclames met 14 dagen provoost. De sergeant v. V. teekende echter onmiddellijk van dit vonnis appèl aanzoodat nu het hoog militair geregls- tiuf in deze te beslissen zal hebben. Te Amsterdam wil men op nieuw de vestiging beproeven eencr gere gelde Amsterdamsch-Amerikaansche stoomvaartlijn. Op aandrang van eenige stadgenooten heelt namelijk de kon. Nederlandsche stoombootmaatschappij zich bereid verklaard, één jaar lang, met drie van hare booten, de Castor, de l'o lux en de Stella en zoo noodig met gelijksoortige andere booten, eenmaal in de drie weken geregeld togten van Amsterdam naar New-York en terug te ondernemen, te beginnen met 1 Maart 1881. onder voorwaarde, tegen een mogelijk verlies lol een maximum van J 125,000 Ie worden ge waarborgd. De kon. Ned. stoombootmaatschappij zelve is bereid van die som een vijfde te dragen, en door een twintigtal firma's en maatschappijen is reeds voor ongeveer 50000 voor het waarborgkapitaal geteekend, o. a. door de Ned. handelmaatschappij voor ƒ20000. Bijna allen hebben zich tot medewerking verbonden voor een tweede jaar. Indien de 17 reizen winst opleverenwordt deze naar verhouding der inschrijvingen verdeeld. Te Amsterdam is gisteren morgen brand ontstaan op een bovenver dieping op de Bloemgracht. Met 2 handspuiten werd het vuur gebluseht. Bij de opruiming in dit perceel werd een onbekend man, die zich in het brandende perceel had begevenverkoold teruggevonden. Een der brand- wachls redde met levensgevaar een dienstmeisje uit de vlammen. Uit Arnhem meldt men, dat de verdachte Roeien uit zijne preventive gevangenisschap is ontslagen, wegens het ontbreken van bewijzen, dat hjj de schrijver zou zijn van den brandbrief aan den heer van Nispen. In de gemeente Gaasterland heeft de politie aangehouden zekere G. v. d. II., die bekend heeft een schaap uit de weide van den veehouder F. P. gestolen en daarna geslagt te hebben. Na zjjne bekentenis is hij voorloopig weder op vrije voelen gesteld. Inmiddels hebben nog twee an dere veehouders, die ieder een schaap uit de weide missen, by de politie daarvan aangifte gedaan. Zalurdag ochtend vond men iu eene sloot onder Oosterhoul het ljjk van A. B., oud 60 jaar. koopman in aardewerk aldaar. Toen hij met eene hon denkar, beladen met aardappelen, van Gorincbem kwam. is de kar wettigt van de helling van den straatweg in de sloot nedergekomen. De overledene gaf zich dikwijls aan het misbruik van sterken drank over. 'sGRAVENHAGE7 December. Aan den heer A. G. J. Dericks is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonregter-plaatsvervanger te Drillen, en aan den heer mr. D. 11. van den Acker, schoolopziener in het district Eindhoven, is vergunning verleend lot het gelijktijdig bekleeden dezer betrekking en die van kan- touregler-plaatsvervanger te Eindhoven. De kapitein S. baron van Lijnden, van hel 4' reg. infanterie, is op zijne aanvrageop pensioen gesteldonder toekenning van den rang van majoor. liet kon. besluit, waarbij o. a. de kapitein F. W. A. baron van Dedem ran Driesberg, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, voor den lijd van vjjf jaren werd gedetacheerd bij het wapen der infan terie van het leger in Nederl. Indië, is, voor zooveel dien kapitein betreft, buiten werking gesteld. De luit. ter zee 2' kl. J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck, die nende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. W. P. A. M. Kluit. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn bij het hoofdstuk buitenlandsche zaken, door het aannemen van amendementen, geschrapt ƒ2200 tot verhooging der tractementen van ambtenaren en ƒ38000 voor verhooging van het traclement van den gezant te Parijs, de vestiging van gezantschappen te Rome en te Konstantinopel en de aanstelling van een zaakgelastigde te Bucharest. Morgen voortzetting. De heer mr. C. L. de Vos van Nedervcen Cappelraadsheer in den Imogen raad der Nederlanden, herdacht heden den dag, waarop hij vóór 25 jaren van president der arrond.-regtbank te Utrecht, tot zijne tegen woordige hooge regterlijke betrekking geroepen werd. ENGELAND. LONDEN, 6 December, De Daily News schrjjlt aan prins Bismarck het gevoelen toe, dat n en bet Grieksche vraagstuk gedurende den winter moet laten rusten tot aan de maand April, maar dat de mogendheden tot dwangmaatregelen zouden moeten overgaan, indien Turkije in het aanstaande voorjaar weigeren mogt zich naar het verlangen van Eutopa te voegen. De Times zegt, dat de demonstratie ter zee, met toestemming der mo gendheden en op het bepaalde voorstel van Engeland, geëindigd is verklaard. Bij de wenschen van Europa tot volledige beslechting van bel Oostersche vraagstuk zal Engeland niet achterblijven, maar eerst handelen wanneer andere mogendheden voorgaan. Engeland heeft geenc bijzondere belangen bij het Oosten. Er is reeds een begin gemaakt met de ontruiming van Kandahar, Shere-Ali, dien lord Lytton tot regent van die provincie verhief, heeft ver lof gevraagd en bekomen om zijn ambt neder Ie legsen en hel land te ver laten. Het gewest vervalt nu weder aan den Emir te Kabul. In Ierland blijft de ongunstige slaat van zaken voortduren. Op een pachter te Doonleg, graafscnap Clare, die onlangs aan zijne verpligtingen jegens zijn landheer voldaan had, werd door het raam gescholen, terwijl hij met vrouw en kinderen aan tafel zat. De man bleef ongedeerd, maar de kinderen en de vrouw werden gekwetst. Twee in hetzelfde graafschap wonende weduwen, die zich om dezelfde reden gehaat gemaakt hadden, kresen een bezoek van cenise wijven met zwart gemaakte gezigten, die de weduwen deerlijk mishandelden Twee mannen, die in dienst van een in den ban gedanen pachter gebleven waren, daar deze dubbel loon had be loofd, werden bijna dood geslagen en verwittigd, dat zij dood geschoten zouden worden, als zij den pachter niet dadelijk vet lieten. Een pachter, Mahoney genaamd, werd niet ver van Tralee vermoord gevonden. De houtverster van graaf van Shannon heelt een brief ontvangen waarin hem bevel wordt gegeven op de landgoederen van zijn meester geen hout te laten hakken noch verkoopen. Te New-York zijn twee schipbreukelingen aangekomen van het En- gelsche schip County of Richmondna eene week lang op een stuk van het wrak te hebben rondgezwalkt. 14 October, verhaalden zij, was dit schip in een storm met zeven man vergaan. Zij alleen hadden zich eerst op een trap en later op een deel van het voorschip boven water gehouden. Dit laatste was dertien voet lang en acht breed en met stukken touw van het want hadden zjj zich daarop vastgesjord. De een, de matroos Lang. had slechts een hemd en een linnen broek aanzoodal hij zeer veel van de koude te lijden had. Hun toestand werd verergerd door een zwerm haaijen, die hun vlot omringden, en door een onleschbaren dorst. Na drie dagen begon Lang te ijlen en een Jag daarna zijn medgezcl. de luitenant Macdonald. Zij hielden niet op met praten en verbeeldden zich allerlei sche pen te zien, welke hen kwamen redden, totdat eindelijk de Léandre van Boston hen opnam. FRANKRIJK. Het Journ. off. bevat een besluit, houdende benoeming van een bis schop te Poitiers. De abbé Bellot des Minières, vicaris-generaal te Bor deaux, is voor dat diocees benoemd. De minister van financiën heeft aan de commissie voor de begrooting medegedeeld, dat de vermindering van den suiker-accijns, die met 1 October is ingevoerd, minder ongunstige uitkomsten heeft opgeleverd dan men ver wacht had. Men zag namelijk voor de drie laatste maanden dezes jaars eene vermindering van 15 millioen aan suiker-accijns te gemoet. Zooals hel zich laat aanzien, zal de vermindering niet meer dan 10 millioen bedragen. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Soubeyran gevraagd, welke maatregelen de regering denkt te nemen, om de metaalcirculatie, door de gebeurtenissen der jongste maanden zoo ernstig bedreigd, te be schermen. De minister Magnin erkende, dat er sehaarschte aan goud was; men zou trachten den metaalvoorraad der bank zooveel n ogelijk te be schermen, zoowel door het verhoogen van het disconlo als door het in omloop brengen van billetten beneden de 100 franken. De heer Soubeyran raadde het gouvernement, met de Vereenigde Staten en Duitschland in over leg te treden, om te trachten tot eene gemeenschappelijke regeling van muntstelsel te geraken met deze twee landen. De wijze, waarop de minister van buiter.l. zaken zich in de kamer van afgevaardigden heeft uitgelaten omtrent de Oostersche zaken, bepaalde lijk over Griekenland, vindt bjj de radicale bladen weinig goedkeuring. Volgens den Rappel stellen zijne woorden op de bedenkelpkste wijze den vrede in de waagschaal, voor welks verdediger de minister zich uitgeeft. En het bewijs, dat onder deze omstandigheden de vrede ver van verzekerd is, ligt in de bewoordingen zelve, waarvan bij zich ter reglvaardiging van zijne politiek bediend beeft. Zjj levert, zeide hij, vrij wat kansen op voor het behoud van den vrede. Vrij wat kansen! Maar dat is niet genoeg. Wij zitten niet aan eene speeltafel; het land speelt niet in eene loterij. De vrede moet eene zekerheid, niet eene waarschijnlijkheid wezen, aangezien Frankrijk dien wil en daarom niemand hem zou durven ol kunnen aantas ten. Aan den eenen kant eene verouderde kamer zonder veerkracht; aan den anderen kant een kabinet, hetwelk een ieder zjjne afhankelijkheid ver wijt zonder dat het door het gevoel zijner waardigheid gedreven wordt om te protesteren, en, als onderpand onzer veiligheid, een minister, die naïef eene sentimentele, phantastische politiek aanbeveelt.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2