LEIDSCI1E COURANT. 1880. MAANDAG 6 DECEMBER. BP. 280. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Pe prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoor# een Bijvoegsel. STADS-BER ICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN: Gelet op de verordening van den 9d'n Januari 1868. houdende aanwij zing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen de gemeente Leiden Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de St. Nilcolaasmarkf in plaats van op 5 Decemner, dit jaar zal aanvangen op Baandag G December a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 20 November 1880. E. KIST, Secretaris. BINNENLAMhSUIK BERIGTEN. LEIDEN. 4 December. De werkmansvereenising «Nut en Genoegen'-' vierde gisteren avond, in haar lokaal in de Schoolsteeg, weder op hare wijze, met het oog op den naderenden St. Nicolaas, feest. Niet met muziek en dans of tooneel- matigen toestel, maar door eene étalage van keurige spijzen, waarvoor reeds eene week te voren onder de leden de loten waren rondgedeeld en waarvan thans op vertoon van het lot de uitreiking aan ruim 200 geluk kige winners geschieden zou. Het was om te watertanden zoo frisch en behagelijk die runder-rolladen of lapjes, varkenskarbonaden, worst en spek er uitzagen. De kaasjes van voorleden jaar waren door potjes met geurige boter vervangen, terwijl keurige erwtenboonen en gort weder ruim vertegenwoordigd waren. Behalve onzen geachten burgemeester, vereerden onderscheidene genoodig- den deze expositie met hunne tegenwoordigheid, waarna ten acht ure de uitdeeliug een aanvang nam, en op het gelaat van menige huismoeder was het ziglbaar, dat zij met een tevreden hart huiswaarts loog. Deze vereeniging, die nu reeds tal van jaren heeft bestaan, mag zich nog steeds in toenemenden bloei verheugen, en de inrigling harer bibliotheek en ziekenfonds, maar vooral ook haar weduwenfonds, waaruit reeds tal van weduwen ondersteund werden, verdienen de aandacht van allen, die in practische philanthropic belang stellen. Aan het bestuur, maar vooral aan haren ijverigen secretaris niet het minst, n.ag een woord van lof, voor het goed slagen van dit telken jare wederkeerend feest, niet worden onthouden! Bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest heeft de heer Greeve, sigaren handelaar op de Haarlemmerstraat alhier, in zijnen winkel keurig geëtaleerd. Door middel van tabak en sigaren heeft de vervaardiger een grot kunnen daarstellenin het front waarvan een spiegel is geplaatst. Op den grond zjjn fijne sigaren en kistjes verspreid. De étalage trekt dan ook de aan dacht van eiken voorbijganger. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 71 volwassen personen en 6 tot 12 kinderen. De redactie van Eigen Haard heeft, Ier gelegenheid van hel St. Niko- laasfeestaan de abonné's op dit tijdschrift eene eigenaardige verrassing bereid door de uitgaaf van een Sinterklaasnummer. Dit nummer is geheel aan het feest van den vaderlandschen Saucl gewijd en van een toepasselijk geïllustreerd omslag voorzien. Het bevat, behalve eene Sinterklaasschets van 11. de Veer, getiteld «Hoe Sinterklaas van zijn voetstuk viel", verschil lende andere bijdragen, als: «St. Nikolaas in de Noordsche sage", door M. W. Maclaine Pont; «Het lijk en de voet van St. Nikolaas", door P. H. Witkamp: «Amstcrdamsche Sinterklaas-herinneringen", door mp. N. de Roe ver; «Uit de legenden van St. Niklaas", door J. A. Alberdingk Thijm; «Mijn eerste Indische Sint-Nicolaas", door Sally; «St. Nicolaas in België", door M. H. van L.; «Een Sinterklaasviering te Nev-York", overgenomen uit Stuart's «Zes Maanden in Amerika". Onder de gravures verdienen vooral de aandacht een meesterlijke «Sinterklaasavond", door Ch. Rochussen voor dit nummer geteekend; het «St. Nikolaasfeest naar Jan Steen en naar Comelis Troost"; het «huys genaempt Sterclaes" in 1604, op den hoek van Dam en Damrak te Amsterdam: de «Sint Nikotaastoren te Amsterdam in 1536", enz. 1 De uitgever heeft gemeend deze verrassing uitsluitend te moeten bestemmen voor de abonné's op Eigen Haard en daarom het nummer niet afzonderlijk verkrijgbaar gesteld Trouwens de uiterst lage abonnementsprijs maakt het bijna voor elkeen mogelijk zich het tijdschrift en daarmede het Sinterklaas- nummer aan te schallen. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan den hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens te Utrecht, is benoemd de heer G. van der Waals. De officier van gezondheid ls,e kl. der zeemagt dr. F. J. van Leent,' begeeft zich dezer dagen naar Amerika om onze regering te vertegenwoor digen op het sanitair congres, hetwelk op 1 Januarij e. k. te Washington zal worden geopend. Naar men verneemt wordt in Engeland voor rekening der maatschappij «Nederland" weder eene nieuwe mailboot gebouwd, geheel gelijk aan de beslaande, om tot reserve-schip te dienen. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Tot notabelen bij de hervormde ge meente altiier zijn herkozen de heeren: G. Klapwijk, A. Paul Ilz. en L. van Leeuwen, en gekozen, in de plaats der afgetreden heeren H. Ripping, J. V°nte Lz., die tot kerkvoogd gekozen is, en den heer J. Bos, overleden, de heeren C. v. d. Wilt, C. Bos en D. Mark. Werden in den laatsteu tijd enkele malen brandbrieven geschreven, waarvan de bedoeling later slechts eene grap bleek te zijn, wij voor ons hebben het grappige daarvan nog niet kunnen inzien en houden dergelijke aardigheden voor zeer onaardig en streng te veroordeelen. Van onschuldi ger aard, door den dwazen inhoud, dunkt ons echter een andere brand brief. Dezer dagen ontving namelijk een landbouwer te Vlaardinger-Ambacht een brief, waarin hem werd gelast eene som gelds onder eene aangeduide brug neder te leggen. Deed hij hel niet, dan dreigde de schrijver hem en zijn geheel gezin, ja zelfs al zijn vee.... te belooveren! De politie is ijverig aan het zoeken naar den briefschrijver. Zeer zeker een zonderlinge vorm van bedreiging, die echter ten eenenmale onmogelijk zou zijn, wan neer het bjjgeloof ten platten lande nog niet zoo geducht heerschende was. (IV. v. d. D.) Te Amsterdam heelt de politie de hand gelegd op een vroeger her haaldelijk veroordeelden man, die bij eene poging tot diefstal door middel van insluiping op heeterdaad is betrapt. Uit IJmuiden meldt men: Kapitein Adams, voerende de sleepboot Werkendam n". 8, die 30 November II. werd uitgezonden om hulp te ver- leenen aan het nabij Katwijk aan den grond geloopen barkschip Hlavis, kapitein Amstrong, en van daar dien namiddag hier teruggekeerdna vruch teloos beproefd te hebben het schip af te sleepen, werd in den avond van dien dag nogmaals naar de slrandingsplaats gezonden om, zoo noodig, het leven van de opvarenden der Mavis te redden. Het verslag omtrent zijn togt luidt als volgt: Op den avond van 30 Nov. ontving ik orders om naar het gestrande schip Mavis te sloomen om nog eens te beproeven de aan boord zijnde menschen te redden; mijn patroon zond ter adsistentienog een man of zes aan boord, ook eenige bootslieden mede, wier vlet achter aan sleepte; wij stoomden omstreeks 7.30 's avonds builen de pieren van IJmuiden, het was dik van mist, veel en hooge zee, wind Zuid-West, zeer stijve bries, stoomden langs de kust met veel zorg zoekende naar het schip, hetwelk wij omstreeks 10 uur 30 minuten gelukkig vondendadelijk poog den wij op zijde van de Mavis te komen, hetgeen ons wegens de zware zee en branding niet gelukte, daarom ankerden wij zoo na mogelijk bij de gestrande bark, digt genoeg dat kapitein Armstrong (die zich van IJmuiden af bij mij aan boord bevond) zijn manschappen kon toeroepen het schip te verlaten en zich op de sleepboot te begeven, dat zij deden, komende zij met twee sloepen en met behulp van de vletterlieden van IJmuiden bij mij allen gelukkig aan boord, doch lang niet zonder gevaar, omdat gaandeweg de wind heviger en de zee al hooger werd, waardoor de ankerketting brak en het anker met 30 vadem ketting verloren ging. Toen de twee sloepen en de vlet der bootslieden goed waren vastgemaakt achteraan op sleeptouw, stoomden wij met halve kracht, dewijl het toen vreesselijk dik van mist was, noordwaarts; alles ging met veel zorg gepaard, om reden er geen gezigt op kustvuur was en wij alleen op het lood moesten werken; ten twee ure 's nachts kregen wjj in het gezigt de nieuwe vurendie toen den zelfden avond voor het eerst waren ontstoken, doch toen wij die vuren zagen, waren wij, door den mist misleid, zoo digt bij de pieren, dat ik g

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1