BLiTt.NLiMksciif: BKIUGTËN. PEK TELEGKAAP. Heden heeft de beleekening plaats gehad van het arrest van teregt- sielling en de acte van beschuldiging in zake W. M. de Jongh. Als raads man is hem toegevoegd mr. W. van Rossem Bz.advocaat en plaatsvervan gend kantonregier alhier. Een vijftienjarige jongen uit het gereformeerde weeshuis te Schevenin- geu, die dit jaar voor het eerst ter zee voer, viel Zaturdag middag bij hel waterputten in zee eu kwam jammerlgk om. Het toeval wilde, dat men geen haken bij de hand had om hem toe te werpen, die waren in den laatsten storm over boord geslagen. EAVEI.ANR. LONDEN. 29 November In den nacht van Donderdag op Vrijdag en Vrijdag ochtend heeft op de westkust van Ierland en in onderscheidene streken van Schotland een hevige storm gewoed. Te Portadown in Ierland waren vier werklieden hrzig aan het herstellen van een dak van zink, toen het geheele dak met de werklieden naar beneden werd geworpen. Een hunner werd zwaar gekwetst. F 11 A Mi K IJ K. Volgens den tioleit heeft llandry -d'Asson aan Gambetta een brief ge schrevenwaarin hij hem verzoekt zijne aanvraag, om den voorzitter der kamer en de quaestoren te vervolgen wegens zijne willekeurige opsluiting, welk geval voorzien is bij art. 341 van hel strafwetboek, bjj de kamer aanhangig te maken. Voor geruimen lijd was bij de kamer een voorstel ingekomen van den heer TalandKr. volgens hetwelk aan de slagtolfers van den staatsgreep van 2 December eene schadevergoeding zal worden uitgekeerd. Dat voorstel werd in overweging genomen, en thans is de commissie benoemd lot nader onderzoek der voordragt. Het huwelijk van den zoon van prins Pierre Bonaparte met de dochter van wijlen den lieer Blauc, eigenaar der speelbank te Monaco, is de aan leiding tot een penneslrijd in de Parjjsche bladen geworden. De familie Blanc heeft nl. 40000 Irs. uitgegeven om de bladen gunstig voor zich te stemmen of altrans over haar te zwijgen en nu klaagt het eene blad het andere aan voor die verzoeking bezweken te zijn. Bij deze gelegenheid verneemt men. dat tnej. Blanc haar gemaal een millioen francs rente en het tiende deel der inkiim-den van Monaco ten huwelijk medebragt, terwijl de jeugdige Bonaparte daarenboven eene som van 9 millioen kreeg om vrijeljjk over te beschikken. Uit Genua meldt men het volgende: Kapitein Paranque van de stoom boot Marie Louise had op zijne reis, ter hoogte van Kaap Mele, een schipbreukeling van den Oncle Joseph opgenomen. De man, een Pool, had zich aan eene talel vastgeklemd en vijftig uren met den dood geworsteld. Kapitein Paranque veranderde tersiond van koers, in de hoop van in die streken meer ongeltikkigen te redden; maar hij vond niets dan lijken, planken, flesschcn en andere drijvende voorwerpen. In de haven van Genua gekomen, lag de Marie Louise naast een ander Franscli schip, welks ge zagvoerder. Nicolai. aan kapitein Paranque mededeelde, hoe het hem gelukt was een Bus te redden, die aan boord van den Oucle Joseph was geweest. De Pool. die het verhaal hoorde, vroeg den naam van den geredde eu hoorde tot zijne verbazing eu vreugde, dat deze zijn reismakker een zijner dierbaarste vrienden was. dien bij reeds lans bail dood gewaand. De plot selinge blijdschap was echier te veel voor dm man die al zooveel geleden had. De Pool moest terstond naar het hospitaal vervoerd worden, eu men vreestdat zijne geestvermogens den vreesselijkeu schok niet te boven zul- lui komen »l>IT«l'tlt.AA' I». Volgens de Nd Al'g, Xdt zijn Vrijdag ochtend in het zuidoostelijk gedeelte van Berlijn aanplakhilletlen aan de huizen en schuttingen gevon den, die een tot Joden-vervolging opruijendeu inhoud hadden. Zij wer den onmiddellijk door de politie afgescheurd. Uit de Kittellen was niet te zien. wie ze had doen drukken, noch waar ze gedrukt waren, maar de boodige stappen zijn gedaan om zoowel het een als het ander uil te vinden Tusscbeii de Dnitscbe rijks-postadministrat ie en de directie der Neder- t| landsche staatsspoorwegen is eene overeenkomst gesloten, die den l»1"1 De cember iu werking treedt, betreffende het verzenden van pakketten met en zonder aangegeven waarde van en naar Engeland over Vlissingen. O O 8 T-I N»IB. BATAVIA. 28 October. In de volgende maand gaat er weder een hooge ambtenaar in com missie naar Atjeli tot bel voorbereiden van latere regelingen, ditmaal het reglswezrn betreffende Dit is de taak van het lid in den raad van Indit! m' der Kinderen, wieu speciaal de regeling der wetgeving op de Buiten bezittingen sinds jaren is opgedragen. Hij zal vergezeld worden door mr. L. W. C. van den Berg. adviseur voor Oostersche talen en het Mohame- daansch regt, als secretaris i - Uit Atjeh schrijft men aan den Lomotief, dat op 2 dezer Ie Lambaroe een nachtelijke overval door Aljrliers heeft p'aats gehad. Een treurig ongeluk had den 26""1 dezer te Buitenzorg plaats, waar van de voorgalerij van een huis dc voorzijde instortte op het oogenblik, dat de bewoonster, de tchigenootc van den heer F., den chef der werk plaats van de staatsspoorwegen, het huis wilde verlaten en in het bijzijn van haar man doodelijk getroffen werd door een nedervallende balk. PAKIJS, 29 November. De kamer van afgevaardigden heeft de wet op kosteloos lager onderwijijtangenomen. In den senaat heeft de heer Cazol het ontwerp eener hervorming van het reglswezen ingediend. PARUS, 29 November. De hegrooiing van justitie is aangenomen. Bij het budget voor eeredienst heeft de senaat zich vereenigd met hel amende ment, waarin werd voorgesteldhet primitive door dc regering voorgestelde cijfer voor de tractementeii der bisschoppen te behouden. SCUTARI, 29 November. De inwoners van Dttlcigno zijn ontwapend. Derwisch-pacha, die zijne zending heeft volbraglis met zijne troepen hier teruggekomen en heeft gezegd naar Epirus te zullen vertrekken. LONDEN, 29 November. De heeren Crum en Balfour, liberalen, zijn respectivelyk in Renfrewshire en Clackmannan zonder oppositie tot leden van het parlement gekozen. LONDEN, 29 November. Het Goldstream garde-regiment heeft bevel ge kregen naar Ierland te vertrekken. MELBOURNE, 29 November. De commandant en zes ntan van het En- gelsche oorlogsschip Saudfly zijn door inboorlingen van de Salomonseilan den vermoord. LEID SCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van Maandag 29 November 1880 „Kabaal en liefde", Treurspel in 5 bedrijven (9 lafereelen), van Schiller. Het stuk van den genialen Schiller, waaraan de Rotterdamsche looneelis- len gisterenavond hunne krachten beproefden, behoort tot de zoodanige, welke nog steeds in staat zijn een beschaafd publiek te boeien, al kunnen wq niet ontkennen, dat de maatschappelijke toestanden, welke zij schilde ren, voorbijgegaan zijn en aan die schildering dus slechts eene historische waarde kan worden toegekend. Wal echter voortdurend, altijd menschelijk is, zijn de passieën welke die toestanden in hel leven roepen en beheer- schep.. Wij zeggen //menschelijk" niet rein menschelijk, want afgezien van andere hartstochtenwelke aan deze schepping van Schiller ten grond slag liggen, is de laaghartige wijze, waarop de Regeeringspresident zijn vorst meent te moeten dienen, zoo walgelijk, dat wg ons gelukkig mogen achten een tijdperk der geschiedenis, waarin zoo iets mogelijk, bijna naiuuriyk, was, achter den rug te hebben, en is de Secretaris Wurm zulk een doortrapte schurk en volslagen ellendeling, dat wij aan de mogeiyk- heid van zijn heslaan zouden twgfelen, indien wij niet wisten tot welk eene laagte een mcnsch kan dalen, die slechts het absoluut gezag eens menschen boven zich heelt Aangezien «Kabale ttnd Liebe" reeds in 1791, onder den naam van //Louise Millerinn", het aanzgn verkreeg, en in 1791 eene Nederduitsche vertaling daarvan eene plaats vond in den «Algemeenen Spectatorialen Schouwburg", mogen wij het onderwerp daarin behandeld bij onze lezers volkomen bekend achten en kunnen dus onmiddeiyk tot de beoordeeling van het spel der acteurs overgaan; waarbij wij echter niet mogen vergeten, dat de Heer W. Van Zuylen plotseling geroepen werd de rol van Miller, den ongelukki- gen Stadsmuziekantover te nemen, omdat de Heer D. Haspels was ongesteld geworden. Hy vervulde die rol op uitstekende wijze en werd daarbg zeer goed bijgestaan door Mw. Faassen - Van Velzendie als echtgenoole van Miller optrad. Lady Millord vond eene waardige vertolkster in Mej. Beers- mans, die vooral in de achtste afdeeling blijken gaf van waar dramatisch talent. Hetzelfde mag gezegd worden van den Heer Le Gras (President Von Waller) en van den lieer Chrispijn (Ferdinand), die hunne moeilgke rollen in liet negende tafereel tot een goed einde brachten. J. Haspels was voorlrefleiyk in ie portie marquee van Wurm; terwijl van Mw. Chrispün- Steëlz, die eene kamenier, en van den Heer A. Van Zuylen, die een kamerdienaar moest voorstellen, niet veel te zeggen valt. Gelukkiger was de Heer Nieuwland, die als Von Kalb eene welverdiende toejuiching verwierf. En nn komen wij last not least tot Mejuflrouw Jeanne De Groot, wier optreden, als eene belangrijke bijzonderheid, op het tooneelbiljel afzon derlijk vermeld staat, iets wat ons het recht geeft met buitengewone zorg haar spel te enteden, waarbij echter de eischen der humaniteit niet be lmoren uit het oog te worden verloren. Met haar uiterlgk hebben onze lezers reeds kennis gemaakt toen zg met hare zuster, Mej. Joséphine De Groot, in //Dnctrina" optrad, zoodat wg daarover niet behoeven uit te wei den. Hare stem is over het algemeen niet sterk en niet zeer melodieus; bare uitspraak nu en dan te snelzoodat bij hevige scènes wel eens woor den verloren gaan, allemaal opmerkingen, welke baar daarom nog niet behoeven le doen vreczen, nimmer de hoogte te kunnen bereiken, waarop de Directie haar stelde, door haar op eenmaal eene zoo belangrijke tol als die van Louise Miller toe te vertrouwen. Zeker had zij daarin goede oogenblikkeiimaar toch ontbrak aan haar spel hel eigenaardige cachet, dal de groote tragédienne stempelt. Dit neemt niet weg, dat zij als eene werkelijke aanwinst van het Rotterdamsche tootieel kan aangemerkt wor den. Vooral gestrenge zelf-kritiek zij haar aanbevoleu. Aanmoediging be hoeft zij niet. liet drietal hotiqiieiirnhaar bij het einde der voorstelling aangebodenbewijst, dat zij zich reeds warme vrienden en vereerders ver worven heeft. Moge zij de vrienden, die haar feilen aanwijzen, niet van zich afsiooleti; zooals wel ems het gebrek is van jeugdige talenten, die 1 met veel protectie de wereld ingaan. Gaarne zullen wg haar dan ook zien optreden in eene rol meer voor hare krachten berekend. Het ensemble in het spel der verlooners liet weinig te weuschen over. De muziek in de entre-actes, hoewel niet van prima-qualiteildeed zich hooren op eene wijze in overeenstemming met de handeling op liet tooneel waargenomen ol voorbereid. Wij zouden haar ongaarne missen en vinden haar althans wel zoo melodieus, als het gecadenseerde voetgetrap, waarop men anders wel eens in de rustpoozen wordt onthaald. Wij spraken hierboven van eene vertaling, welke in 1791 hel licht zag; eene latere herinneren wg ons niet. Die welke titans gebezigd werd is blijkbaar verouderd. Zelfs een //hetwelk" werd ons niet bespaard en het Gg" of //Je", //Jij" en «Jon" werd naar den smaak of den w ansmaak der verlooners gebruikt waar het pas gaf ol niet. Zoo tutoyeerde Louise geregeld haar Baron; terwijl deze haar steeds met //Gij" aansprak. Is er aan het Rotterdamsch tooneel niemand, die tact en in'loeil genoeg bezit, om hierin hel juiste midden aan te geven?

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3