verlof lot herstel van gezondheid, in het buitenland doorgebragtop zijn post teruggekeerd. Heden middag is V. M». gezant bjj het Engelsche hof, graaf van By- landt, na een verblijf van eenige weken hier ter stede, naar Londen terug gekeerd. De gezant van Frankrijk alhier verlaat de volgende week voor eenigen tijd de residentie. HUITKISLAMiSCIlK MIKIGTEY EMGELAND. LONDEN, 18 November Te Knockanrose, een dorp bij VValshtown, is eene meeting gehouden, om het plan te bespreken tot insluiting (//boycotting") van dertien landhee- ren, rentmeesters en agenten in de nabuurschap. Er waren ongeveer 5000 menschen bijeen. De redevoeringen waren buitengewoon heftig. Een Ame- rikaansche Ier, James O'Brien, zeide, dal als //boycotting" niet het gewenscht effect had, het volk tot strengere maatregelen zijne toevlugt zon nemen en zou beproeven ol looden pillen beter aan de digestie bevorderlijk zouden zijn. De eerste pligt van iederen Ier is, zich van een goed geweer te voorzien; de tweede er gebruik van te maken. Voor de //Land-league" is uit New-York weder(eene belangrijke som van de broeders aldaar ontvangen. De pachters, die met kapt. Boycott in zoo groolen staat van vijand schap verkeerenzijn voornemens, onder aanvoering van den pastoor, vader O'Malleygezamenlijk naar Crttm Castle, in het graafschap Fermanagh, te trekken, waar lord Erne woont, de landheer der goederen, die kapt. Boycott slechts beheert. Zjj zullen hem dan de volle pacht betalen hem hun toe stand blootleggen en verzoeken om het ontslag van kapt. Boycolt. Als zjj geen voldoend antwoord ontvangen zullen zij meetings houden in de noor delijke graafschappen. om de pachters aldaar tot deelneming en bijstand op te wekken. O'Malley heeft een adres openbaar gemaakt, waarin hij gelden vraagt om de pachters in staal te stellen de reis te doen, en kapt. Boycott afschildert als iemand, wiens levensdoel het is, den pachters zooveel moge lijk het leven zuur te maken. De senaat van de hoogeschool te Cambridge heeft bij stemming beslist de vraag, of de studie van de Grieksclte taal ook verder als een verpligt leervak zal gelden, dan wel of onder zekere omstandigheden moderne talen, Duitsch en Fransch, daarvoor in de plaats zullen mogen komen. De senaat heeft met 185 tegen 145 stemmen het Grieksch als verpligt leervak ge handhaafd. FRAX K II IJ K. De kamer van afgevaardigden zet de behandeling van het ontwerp hou dende reorganisatie der regterljjke magt voort. Gisteren is de behandeling der artikelen aangevangen. By art. 1 bestreed de heer Cazot het amende- ment-Boyer, volgens hetwelk de eerste president van een hol van appèl voor taan voor levenslang zou moeten worden benoemd door den president der repuhliek. Dit amendement werd verworpen. Art. 2, 3 en 4 zijn aange nomen. De 1"* alinea van art. 5, waarin wordt voorgesteld 150 regtbanken op te heffen, is verworpen met 253 legen 208 stemmen. Men gelooft niet, dat het ontwerp, dat alleen ten doel heeft de gelegen heid open te stellen tot verwijdering van de regters die zich vjjandig tegen over de republiek toonen, zal aangenomen worden. Mogt het echter wor den aangenomen, dan is men van de verwerping door den senaat nage noeg zeker. In de gisteren door den senaat gehouden zitting heeft de heer Fresneau de door hem aangekondigde interpellatie ontwikkeld. Hij verweel aan het gouvernementde w et op het onderwjjs van 1850 te hebben geschonden door schooltnrigtingen te doen sluiten en leeraren te verdrijven. De heer Ferry antwoordde, dat dit quaesliën van zuiver juridieken aard waren. Het //Tribunal des couflits" heeft weder uitspraak gedaan in drie ge vallen, waarbij de Jezuïten ter zake hunner uitdrijving eene vervolging Ifgen de overheid hjj de regtbauk ingediend hebben, maar wier behande ling door de prefecten is tegengegaan door het opwerpen van een //arrété de conflit". Hel //Tribunal de couflits" heeft, evenals by zjjne vorige uit spraken, de prefectorale besluiten bevestigd. Er bljjfl dus der klagende partij niets anders over dan een beroep hij den raad van state, als het col- legie dat uitspraak doet in geschillen van bestuur. De rapporteur der begrootings-commissieRouvier. heeft zyn rapport uitgebragt en een algemeen overzigt gegeven van den financiëlen toestand en het budget van het loopende jaar. De begrooting voor 1881 sluit met ern overschot van 450.000 frs.ondanks de vermindering der belasting op suiker en wjjn. De commissie vereenigde zich met het amendement van Brisson, dat de strekking heeft om te bepalen, dat de congregaties voortaan geen privilegie in zake belastingen meer zullen genieten. Men rekent, dat deze-| bepaling 's lands inkomsten met 5,230,000 frs. zal doen toenemenaldus ver deeld: patentbelasting 633.000 frs., inkomstenbelasting 1,350,000 frs. en sue- cessieregten 3,247.000 Irs. De Tribouleltot 12000 fr. boete veroordeeld, wegens laster tegen den minister van binnenlandsche zaken, zal in hooger beroep komen, op grond, dat de regtbank te Toulouse geweigerd had haar toe te laten lol het aanvoeren van bewijzen voor hare beweringenwaarop zjj volgens de wet meent regt te hebben. Bij den Parjjschen gemeenteraad is berigt ingekomen, dat de regering het votum van den raadaangaande de radicale reorganisatie van het ge meentelijk bestuur, als onwettig heeft vernietigd. ITALIË. Men wil te Rome in 1885—86 eene wereld-tentoonstelling houden. Tot dat doel beeft zich aldaar een centraal-comiié gevormd, terwijl in de pro vincie-steden siib-commissiSn worden gevestigd. De Paus heeft een besluit geleekend. waarbij kardinaal Jacobini be noemd wordt tot staats-secretarisin de plaats van kardinaal Nina. OOITENRIJK. Omtrent de jongste aardschokken, die te Agram plaats hadden, meldt men van daar: Sedert middernacht was de aarde weder in voortdurend trillende beweging, die overal waargenomen werd en die van onderaard- schen donder vergezeld ging Het groote Jellalie-pleiu was weder in een oogenblik vol mannen, vrouwen en kinderen; de mannen stonden zwijgend elkander met vragenden blik aan te staren, de vrouwen weenden en klem den hare kinderen aan zich vast. Over dit treurige tooneel scheen de maan zoo helder mogelijk en verlichtte de ontzetting, de smart, de vertwijfeling der ongelukkige inwoners op spookachtige wijze. De stooien en bewegin gen volgden elkander snel op, de bodem sidderde, nu eens zwakker, dan sterker, de onderaardsche geluiden hielden slechts nu en dan even op. Na half vijf volgde weder een sterker schok. Algemeen besloot men vrouwen en kinderen per spoortrein weg te zenden en voor de mannen van de rege- ring tenten te vragen eri in het open veld te doen opslaan. Aan levens middelen is geen gebrek. Ernstige schokken schijnen evenwel na 12 Nov. niet voorgekomen te zijn. Thans begint men reeds toebereidselen te maken voor den herbouw der stad. Eene groote menigte Italiaansche werklieden zyn daartoe reeds over gekomen. Men overweegt .of het niet raadzaam zal zijn een nieuw regle ment op het bouwen vast te stellen en. daar de stad reeds zoo dikwylsva» aardbevingen te lijden had, te verbieden voortaan huizen van meer'dan twee verdiepingen te bouwen. Of de Domkerk voor herstel vatbaar zal - zynis nog niet uitgemaakt. De dorpen in den omtrek hebben niet min der dan Agram schade geleden. Natuurlijk is die schade grooter bij hooge gebouwen, gelijk in de stad en niet ten platte lande te vinden zyn. Maar de kerken der meeste dorpen zijn vernieldde torens ingestort of onherstelbaar gescheurd en vele boerenwoningen zullen roede afgebroken moeten worden. Dezer dagen had Is Klauseubnrg in Zevenbergen het volgende voorval plaats. De heer liartha, redacteur van het blad ttlenzek had in zijne courant verzekerd, dat een officier, de luitenant Riislow twee vrijwilligers openlijk voor //magyaarsche honden" had uitgemaakt. Eene uitdaging van dien oflflcier wees hij van de hand. maar daarop ontving hij van den luitenant, door nog een officier vergezeld, een bezoek in zijne woning. Zjj mishan delden hem daar en, toen hij zich met zijn slok trachtte te verdedigen, trokken zjj hunne sabels en bragten hem zulke wonden toe, dat aan het behoud van zyn leven gewanhoopt wordt. De officiereu namen toen de vlugt naar een nabijgelegen huis, maar al spoedig werden zij in arrest ge nomen enhad niet eene gansche compagnie hen legen de woede des volks beschermd, zij zouden er niet levend afgekomen zijn. Reeds is gemeld, dat deze zaak ter sprake is gebragl in het Hon- gaarsche huis en dat de minister een onderzoek en strenge bestraffing der schuldigen heeft toegezegd. Te klausenburg is, ten gevolge van deze zaak, alle gemeenschap van de burgerij met de militairen afgebroken. PEK TELEGKAAE. LONDEN, 18 November. De Standard bevat particuliere telegrammen waarin gemeld wordt, dat het Chiliaansch eskader Valparaiso reeds eenige dagen geleden heeft verlaten, om troepen te Callao aan land te brengen voor de belegering van Lima. RAGUSA, 18 November. Derw isch-pacha is met zyn staf, twee bataillons infanterie en eenige stukken geschut naar Goritza vertrokken om er een kamp op te slaan. Vier bataillons geregelde troepen zijn te Medua aange komen. De cavalerie uit Monastiro wordt morgen te Scutari verwacht. Volgens gerucht zouden de Merediteu weder de wapens opvallen. LONDEN, 19 November. De Standard verneemt, dat een kabinetscrisis voorloopig vermeden is. De heeren Bright en Chamnerlaiu blijven in het kabinet. Aan het parlement zal niet onmiddellijk buitengewone volinagt tegenover leland worden gevraagd. NANTES, 18 November. liet hoofdmagazijn der suikerraffinaderij te Si. Elicnne is in den afgeloopen nacht afgebrand. De schade wordt op een millioen begroot ST. PETERSBURG17 November. Generaal Skobeleff heeft vaste stellin gen in het lort Skobeleff en in Bami betrokken, en zal vermoedelijk van daar uitvallen doen. De nihilisten verspreiden proclamation, waarin zij voor het geval dat het doodvonnis aan Kwyalowski en Pressnjakow voltrokken mogt worden, de regeringspersonen bedreigen. Vele menschen beklagen zich, dat ze des morgens bij 'I wakker worden eene groote belemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeelljes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te geraken waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dik wijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes Ie verwijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden bewijst men een waarachtigen dienst door hun 't middel aan Ie wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om onmiddellijk vóór eiken maaltijd twee of drie Teercapsules van GUYOT te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dik wijls te vergeefs zocht in een menigte zeer samengestelde en dure genees middelen. Acht of negenmaal van de tien gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen, wanneer men geregeld gedurende eenigen lyd de teerkapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren dal elke flacon zestig teerkapsules bevat. Deze behandeling kost den geringen prijs van 5 a 7% cent daags. De teer is een zeer samengestelde zelfstandigheidwaarvan de vervaardi-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2