PER TELEGRAAF. siet geheel óverdreven moet wezenvolgens werke de ongelukkige eere- tioer ten slotte volkomen berooid zal staanaangezien eerst zijne vjjanden ke-in de helft van hetgeen hij bezat ontroofd hebben en thans zijne redders begonnen zjjn om bet overige te verteren. Een der buren van den kapitein is thans weder bedreigd, omdat hjj eene hoeve had gehuurd, waaruit een weerspannig paehter was verdreven. Uit Cork ontvangt men het berigt van een nieuwen agrarischen moord. Een landagent, met name Henry Wheeler, wonende bij Oola. in bet graafschap Limerickwerd door een vermomden moordenaar doodge schoten. Een ander agent, in dienst van kolonel Cooper van Dalystow», werd digi bij zijne woning door een geweerschot getroffen en gevaarlijk gewond, Naar men nit Halifax meldt, had te Stcllarlon eene ontploffing in eene steenkoolmijn plaats gehad, vermoedelijk veroorzaakt door een onvoor- zigtig schot. Aanvankelijk waren de berigten tameljjk uiteenloopend. Vol gens de laatste tijdingen hield men het er voor, dal 46 man waren omge komen. Men was er nog niet in geslaagd tot het gedeelte, waar de ont ploffing had plaats gehad, door te dringen. FRAUf HRIJK. De ministeriële verklaring, Dingsdag II. in den senaat en in de kamer van afgevaardigden voorgelezen, is in alle gemeenten des lands aangeplakt, met toevoeging van deze woorden: «Na deze verklaring heeft de kamer in hare zitting van 11 dezer met 280 tegen 149 stemmen deze motie aange nomen." (Volgt de motie). lil de kamer van afgevaardigden werd gisteren de discussie over de hervorming der regterlijke niagt voortgezet. De lieer Legrand sloot zich aan bij de hervormingen, voorgesteld door de commissie. De heer Niel ver wierp die. omdat hg de onafzetbaarheid onmisbaar achtte voor de regter lijke magt om hare eerlijkheid te verzekeren. In de zitting van den senaat heeft de heer Buffet de ministeriële crisis ter sprake gebragl. Hij betoogde, dat het heengaan van den heer Freycinet door de omstandigheden niet was gewettigd. Ook de laatste veranderingen in het ministerie waren niet van dien aard om eene verandering in hel bestuur der zaken Ie brengen. Voorts prees hjj die magistraatspersonen, die vonnissen geen dienstbetoon geven. Hij vroegof het gouvernement regt had als booswichten de kloosters binnen te sluipen. Toejuiching regis, protest links. De redenaar nam de tiildrukkiitg booswichten terug, maar hield vol, dat de verrigte feiten misdrijven zijn. De heer Ferry, hem ant woordende. weerlegde Buffets argumenten tegen de tenuitvoerlegging der decre ten. De heer Freycinet gaf verklaring over zijn aftreden. Het was ook volgens hem niet de quacstie, of de decreten wettig waren, maar of het aan te raden was maatregelen van gestrengheid te nemen. Hij geloofde, dat als hij minister gebleven was, hij de ondetwerping der congregaties had kunnen verkrijgen. Vervolgens zou hij eene wel op de vereenigingen hebben aangeboden, want het was onvermijdelijk dat vraagstuk optelossen. Hij bragt hulde aan Ferry's verzoeningsgezindheid, maar hij voorzag, dat liet aanwenden van gestrenge maatregelen betreurenswaardige gevolgen zon hebben. Hij geloofde, dat de toekomst aan de republiek behoort, maar onder voorwaarde, dat men een politiek van bevrediging en verzoening volge. Over de buitenlandsche politiek sprekende, herhaalde hij: wij willen den vrede, maar een waardigen vrede zonder pralerij cn zonder zwakheid. De aartsbisschop van Tours heeft zich tot de regering gewend om vergunning tot het houden eener openbare processie op het voorplein der kathedraal aldaar, ten zoen voor het verdrijven der geestelijke orden. De regering heeft weigerend geantwoord. Zaturdag werd in de quartier Montmartre te Parijs een persoon gear resteerd, die men voor Walter, den moordenaar van den apotheker La- grande in de voorstad S'. Honoré, houdt, waarnaar sedert een jaar ge zocht wordt. Uit Madrid meldt men dal eenige Fransche geestelijken te Barcelona aan wal gekomen zijnwaar zij aan vijandige demonstratiën hebben bloot gestaanzoodal zij genoodzaakt waren in de kathedraal een toevlugtsoord te zoeken. Zij zijn van daar in een rijtuig naar boord teruggekeerd, ter- wjjl de overheid te hunner bescherming tusschenbeide gekomen was. niilTSCII I.AIVD. Een groot aantal der geaclitste burgers van Berlijn heeft een mani- lest uitgevaardigd, waarin de beweging tegen de Israëliten zoo scherp mogeljjk veroordeeld wordt. Men trelt onder de onderteekenaren aan de hoogleeraren Gneist en Virchow. den eersten burgemeester von Forckenbeck en verscheidene leden der regtelijke collegiën. Een 26-tal socialisten, op grond van den kleinen staal van beleg uit Hamburg en zijn gebied verwjjderd, is per stoomschip Silesia van daar ver trokken naar New-York. Slechts twee hunner waren in staat nog de kos ten van den overtogt voor hunne gezinnen te dragen. Tijdens hunne insche ping zamelde een onbekende, staande op de landingsbrug, geldelijke bijdra gen in ten behoeve van de vertrekkende socialisten. Het duurde niet lang of de politie verhinderde hem daarmede voort te gaan en nam hem in ver zekerde bewaring. Hij werd echter spoedig op vrije voeten gesteld. Te Ensisheimin den Elzas, heeft een zware brand gewoed. Twee- en-twiutig eigendommen werden eene prooi der vlammen30 gezinnen zijn zonder dak. Men schat het verlies op 500.000 fr. De oorzaak van den brand is onbekend. Een grondeigenaar is door het omvallen van den muur van zijn huis gedood. OOSTENRIJ K. De /ibendposl deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de fees ten, die bij gelegenheid van het huwelijk van kroonprins Rudolf zullen plaats hebben. Den 101'" Februarij worden het Belgische koningspaar en prinses Stefauia te Salzburg verwacht, waar zij op plegtige wijze door de autoriteiten zullen ontvangen worden. Den volgenden dag wordt de reis naar Weenen voortgezel. Te Weenen worden de hooge gasten door den keizer, den kroonprins en het hof opgewacht. Langs de straten, die naar Schünbrunn leidenalwaar de apartementen in gereedheid zijn gebragtzijn militairen en haie geplaatst. Ln Schünbrunn worden zij door de keizerin ontvangen, waarna de voorstelling der hofdignilarissen een aanvang neemt. Zaturdag den 12'''° Februarij is er groot gala-diner en 's avonds gala-bal in de groote opera. Zondag groote cour van gelukwensching en 's avonds hof bal in den Hofburg, terwijl Dingsdag ten 11 ure des morgens de huwelijks inzegening in de Augustijner kerk door den aartsbisschop van Weenen zal plaats vinden. De stad Agram ziet er uil als eene plaats, die een hevig bombarde ment heeft moeten verduren; de verslagenheid, angst en schrik der inwo ners is onbeschrijflijk; duizenden hebben de stad verlaten cn wederom dui zenden verblijven, trots het gure weder, in het open veld, in tenten, rij tuigen, spoorwagens overal, behalve in hunne huizen, die geene veilige wijkplaats meer aanbieden. Niet ver van de stad hebben zich spleten in den grond geopenbaard, waaruil een donkerbruine, naar zwavel riekende modder opwelt. oosT-mniE BATAVIA. 14 October. Uit de thans openbaar gemaakte officiële rapporten over de koorlsepi- demie in Bantam blijkt het volgende: Eerst twee, later een derde officier van gezondheid boven de fermatie zijn naar die residentie gezonden meteen aantal inlandsche geneeskundigen. De eerstaanwezend officier van gezondheid, de heer van Goens, is ter inspectie geruimen tjjd in Bantam geweest. Twee cn een half millioen chinine-pillen zijn verstrekt. Verband tusschen de veepest epidemie en de koorts-epidemie is niet gevonden. Toen geconstateerd was, dat duizenden pillen aan de inlandsche hoofden verstrektde bevolking niet bereikten, zijn voor de uitdeeling der geneesmiddelen en het tegengaan der anti-hygiënische gewoonten van de zieke bevolking de gecommitteerden bij de veepest in den arm genomen. De koortsen schenen op zichzelve zoo kwaadaardig niet, maar de inlandsche gewoonte om zich vooral bij ziekte aan onrijpe vruchten en klapperwater te buiten te gaan, deed bij de koort sen veel buikaandoeningen voorkomen, die dan gezamenlijk de krachten sloopten. De afkeer van Europesche geneesmiddelen is groot. Uit Klatien wordt gemeld, dat 80 pCt, van de gestrafte militairen aldaar Franschen en Belgen zijn. Een twaalftal van deze was voorgedra gen tot verwijdering uil het leger. Verregaande knoeijerijen zijn aan hel licht gekomen in het ketting kwartier te Batavia. De zaak is in handen der justitie. Door den gouverneur generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den commies 2e kl. bij de post- en telegr.-dienst F. C. Balkema; aan den hoofdcommies bij de algem. rekenkamer G. K. Pik; aan den voorzitter van den landraad te Probolingo m'. J. H. J. Schneider. Benoemd: bij de in- cn uitvoerregten en accijnsen, tot verificateur 4" kl.de ontvanger dier midde len te Grissee (Soerabaija) J. J. Sehoonenberg Kegellot ontvanger te Gris- see, de verificateur 5« kl. J. Niesten: tot verificateur 5' kl., R. L. van der Zon Brouwer; tot lid in den raad van justitie te Samarang de officier van justitie te Amboina mr. M. de Jongh; tot boekhouder op het bureau van den eerstaanw. ingenieur bij den waterstaat in de resid. Samarangde ambtenaar op wachtgeld 1. F. Mulder; lot onderw. 1« kl.V. J. Razelius, thans lijdelijk belast met de waarneming der betrekking van onderw. 2e kl.; lot 1"" commies bij 's lands kas te Samarang. de ambtenaar op non-activi teit F. J. de Calonne. I) eva riemen t van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den lrn luit. der inf. J. Bosman de Munckaan den du ig. officier van jtezondh. 2« kl. A. Ledeboer. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot dirig. officier van gezondh. 2e kl.de officier van gezondli. 1" kl. J. Sem- melinktol officier van gezondli. 1' kl.de officier van gezondli. 2' kl G. P. J. Tennissen. TOULOUSE, 15 November. De Triboulat is veroordeeld tot eene boete van 12000 fr tegenover den minister Conslans en 6000 Ir. tegenover Meffier. PETERSBURG. 15 November. Hel bekende vonnis van den districlskrijgs- raad alhier is met eenige verzachtingen door den igdcljjken kommandant in het militaire district Petersburg bekrachtigd. De keizer beeft bij Schira- jeff, Nikhonow en Okladsky de doodstraf in levenslangen dwangarbeid ver anderd. BUDA-PESTH, 15 November. In de kamer antwoordde Tisza op eene in terpellatie van Pecliy over buitensporigheden door twee officieren tegen den redacteur Bartha te Klausenburg begaan, dat eene gemengde commissie van militairen en burgers met bel onderzoek der zaak belast was. De schuldi gen zijn reeds gevat en zullen getrafl wordennaar gelang liet onderzoek uitvalt, n-et gepaste gestrengheid. RAGUSA, 15 November. De Russische korvet Zivilschouk is van Baosicli naar Corfu vertrokken. Duizend Moiitenegrijnen hebben van Catlaro naar Ceilinje 4500 geweren en 6 millioen jiatrouen overgevoerd door de h ictoria aangevoerd. LONDEN, 16 November. De Times meldt uit Durban van den 15'»: //Vier honderd boeren uil Protschcfstrom hebben den Sheriff overvallen en goe deren geroofd, die wegens belastingschuld in beslag genomen waren. Troe pen zijn naar het tooncel der ongeregeldheden gezonden". De Daily Telegraph meldt uit Konstantinopel van den 15tn: «De Porte heeft besloten de krijgsmagt van Dervisch-pacba niet eenige balaillons Ie versterken; deze zullen onverwijld op mtvscli gaan". GALATZ, 15 November. De Donati-commissic hield heden hare eerste zit-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2