LEIDSCHE COURANT. iV. 27ih ISSO. WOENSDAG 17 NOVEMBER. binnenlandsciie berigten. I De Courant vei'schijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijg haar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers dei- Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN16 November. Aan dc Kon. Nederl. Grofsmederij alhier werd heden de kiel gelegd van een stoomvaarluig groot 100 ton, ten behoeve van den heer Ootmarsnm te Amersfoort, ont te voorzie» in de dienst tusschen genoemde plaats en Rotterdam; ketel en machine worden aan dezelfde inrigting vervaardigd. De uitvoeringen, ten vonrdeelc van de weesinrigting te Neerbosch, onder directie van den beer Job. van 't Lindenhont, door de koninklijke klokkenspelers van Engeland, gedurende de vorige week in verschillende steden van ons land gegeven, hebben de aanzienlijke som opgebragt van ƒ4000, voor een deel van welke som cenige bonders grond zijn aangekocht tot verbouw van voedingsmiddelen, waarloc men tot heden gehuurden grond bezigde. Het stoomschip Prinses J malta, van Amsterdam naar Batavia, is op 14 Nov. van Suez vertrokken. De Voorwaarts, op weg naar Amsterdam, kwam op 14 Nov. te Marseille aan. Te Wateringen is eergisteren nacht de in 1869 nieuw gebouwde slee- tien balie-korenmolen van de erven wijlen C. Persoon in brand geraakt. Door den sterken zuidelijken wind aangewakkerd, vlogen de vonken over het dorpzoodat men zich ernstig ongerust maakte en per expresse om de stoombrandspiiit uit 's llage gezonden werd. Deze heelt echter geen dienst behoeven te doenzoodat dc brand zich tol den molen heeft bepaald. Volgens hel Pal. v. Just, is de regtbank te Amsterdam zoo met werk overladen, dat voor zaken, die thans zoover gevorderd zijn, dat de dag van pleidooi kan worden bepaaldbij de eerste kamer geen eerdere dag dan tegen hel einde van Jnnij 1881 kan worden verkregen, en dat men binnen een paar weken eerst na dc vacantie van het volgend jaar lot plei dooi kan komen. Wie thans een burgerlijk proces aanvangt, kan, als alles meeloopt en geen bijzondere incidenten voorvallen, tfgen het einde van 1881 ongeveer zijne zaak beslist zien. Uit IJmttiden meldt men aan het Hbl.Bij toenemend ruw weder, vergezeld van hevige stormvlagen, kwam hier Zatnrdag eene vloot van 11 zeilschepen en 2 stoomschepen binnen en zoo spoedig achter elkander kwamen de schepen, die allen binnenzeilden, dat de mond van de haven als het ware versperd was gedurende een paar uren; een drietal groote schepen en eene brik moesten dientengevolge achter de buitenpieren op- zwaaijen en ankeren. Nimmer was het schouwspel in deze haven zoo schoon en wat gelukkig mag genoemd worden, is, dat alle vaartuigen zonder averij vaslgemeerd werden, hoewel het reeds duister was eer de dienstdoende sleepbooten er in waren geslaagd om dc laatste twee groote schepen (een Noordsch fregat en eene Engelsche bark) binnen te halen. Op Texel is veel wrakhout aangespoeld, benevens eene gebroken sloep, eene raenz. Aan het strand tusschen Koog en Etjcrland zijn ruim 200 planken en eenig ander hout aangekamen. Voor het hof te Arnhem heeft zekere J. S. tereglgestaan wegens het zenden van een bedrcigbrief aan den heer v. S,te Wageningen. De be schuldigde is 30 jaren ottd en een zoon van een predikant, llij heeft blijk baar eene goede opvoeding genoten en bezocht o a. tol zijn 16e jaar de Pransche school. Sedert is hij van trap tot trap gezonken enna reeds eenmaal veroordeeld te zijn, er toe gekomen, een achtenswaardig grijsaard met de onwaardigste handelingen te bedreigen. Zoo verstokt in het kwaad is hij, dat hij, tegenover den president, die niet gelooven kon, dat hij die bedreigingen werkelijk zou uitvoeren, pertinent het tegendeel volhield De eisch is 18 jaren tuchthuisstraf. Men schrijft uit Dokkttm het volgendeDat de gehecle gemeente met belangstelling den gang .van het onderzoek, in zake den door den heer II. D. Drukker ontvangen dreigbrief volgde, is zeker niet te verwonderen. Dat ook zeer velen wel geneigd waren dc behulpzame hand bij dat onder zoek te bieden is gebleken, doordien, nadat door den commissaris van po litie in de beide hier verschijnende couranten een klein relaas van het voorgevallene was gegevenmet verzoek hem in zijn onderzoek dc behulp zame hand te bieden en hem alle inlichtingen, al waren zij nog zoo onbe duidend, te willen verstrekken, en de originele brief Ie zijnen burcele voor een ieder ter inzage lag, er niet minder dan 80 personen hij hem zijn ge weest om de een ditde ander dat mede te deelcn. Naar wij vernemen is het den commissaris gelukt de hand te lessen op den vcrmoedelijken briefschrijver. Het is zekere D. d. J.iemand die vroeger wegens misbruik van vertrouwen en opligting ten nadeele van den heer Drukker tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld geweest. Ofschoon hij nog niet heeft bekendheeft zijn handschrift zulk eene in het oog vallende gelij kenis met het schrift in den dreigbrief, dat er proces-verbaal is opgemaakt en de stukken aan den officier van justitie te Leeuwarden zjjn verzonden. 'sGRAVENHAGE. 16 November. De kapitein P. van Assen, van het 2e reg. infanterie, is, op zijne aan vrage, op pensioen gesteld. Aan den gepensioneerden majoor provincialen adjudant P. F. A. Le Cocq d'Armandvliet is de rang verleend van luit.-kolonel. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp tot regeling der Indische bijdrage. De lilt. van üedem en van der Hoeven waren er voor. De lib. Bastert. Eenling. Rut gers, Schimmelpenninck en van Gennep bestreden het. hetzij om hel be ginsel der vaste bijdrage, hetzij omdat het den beslaanden toestand niet verbetert. Morgen voortzetting. Nu de zaak van W. M. de Jongh door den procureur-generaal bij het gcregtshof te 's Gravenhaae bij dat hof is aangebragt en dc raadkamer over de verwijzing naar de openbare teregtzitling zal moeteu beslissen, meent men naar de artt. 124—153 van het wetb. van strafvordering te moeten verwjjzen, waarin de wijze wordt aangegeven waarop de zaak verder moet worden behandeld, alvorens zij ter openbare tereglzitting komt. Daarbij zijn termijnen vastgesteld, die in acht genomen moeten wordenzoodat ook met de zucht, om zooveel mogelijk spoed le betrachten, er nog eenige lijd zal moeten verloopcn alvorens de zaak in het openbaar kan worden behandeld. Het geregtshof te 's Gravenhage hield zieh heden bezig met de behan deling van onderscheidene appellen van vonnissen; In de eerste plaats betoonde zich bezwaard door eene veroordeeling tot drie maanden celstraf eene Haagsche schoonmaakster, die zich de vrijheid had veroorloofd de bedden baars meesters van veêren te ontdoen en daar mede haar eigen bed le vullen. De regtbank te dezer stede had daarin ge zien diefstal in dienstbaarheid. De vrouw hield echter vol geheel onschuldig te zijn, hoewel zij aanvankelijk had bekend. Daarna verscheen een meisje uit Zwijndrecht, die door de regtbank te Dordrecht, met aanneming van oordeel des ouderscheids, is veroordeeld tot 10 maanden eenzame opsluiting, omdat zij ten huize haars meesters te IJssel- monde met een valschen sleutel de lade eener chiffonnière geopend en daaruit twee rijksdaalders ontvreemd heeft. Zij was op heeterdaad betrapt en ver zocht nu vermindering van straf. Het openb. min. bjj de regtbank had hare veroordeeling tol 4 maanden celstraf gerequireerd. Vervolgens was het de Rotterdamsche koopman M. v. d. S.die zich in hooger beroep had voorzien van een vonnis der regtbank te's Hage, waarbij hem 3 maanden celstraf en ƒ25 boete was opgelegd ter zake van den ver koop van katoen voor linnen. Eindelijk nam voor het hof plaats de metselaarsknecht B. B. uit Dordrecht, die, na vroegere veroordeeling, door de regtbank aldaar tot 2 jaren celstraf is verwezen wegens bedriegelijke opligting. Adv-gen. m'. Gregory was van meening, dat de respective vonnissen, wal de uitgesproken straffen aangaatgoed waren gewezen en requireerde de bevestiging daarvan. Uitspraak aanstaanden Maandag. BL11 ELAMlSClIK RERIGTE El Cf EL AM D. LUNPEN15 November Den eersten dag, dat de nieuwe lord-mayor van Londen in het Man sion House zitting hield, werd hem uil naam van een onbekende 1000 ter hand gesteld om naar goedvinden le besteden. Dc aangekondigde expeditie tot bescherming van kapitein Boycott is cr in geslaagd zonder botsingen met de vijandige bevolking zijne woning le bereiken. De huzaren, die het geleide uitmaakten, zijn teruggekeerd en binnen acht of tien dagen hoopte men den oogst binnen Ie hebben. In- tusschen is het aantal opgeroepen «redders" zoo grootdat de bewering

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1