COURANT. LE1DSCHE 205. |SSO. DONDERDAG 11 NOVEMBER. B1NNENLANÜSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is ]ier vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk ii verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr(js der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 75—78 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslagen bladz. 6768 Ingekomen stukken), j LEIDEN. 10 November. Na afloop der voorstelling, gisteren avond in den schouwburg gege ven, werd aan Mile Agar eene serenade met fakkellicht van wege de stu denten gebragt. De stoet verzamelde zich aan de Marekerk en trok ver volgens langs de Oude Vest, Turfmarkt, Paardensteeg, Rapenburg, om eindelijk voor hel hotel Levedag, alwaar zjj baar intrek had genomen, stand te houden. Hier werd de schouwburg-commissie door haar in de beneden-zaal ontvangen, terwijl buiten honderden stemmen haar toejuichten. Eindelijk vertoonde zij zich zelf voor het open raamwaarop zij tegen de aanwezige studenten een hartelijk woord sprak. Zjj bedankte hen voor de eer haar ook thansj weder bewezen en gaf daarbjj de verzekering, dat zjj ten zeerste dankbaar was voor de hulde haar gebragt. Langdurige toe juiching volgde weder op deze woorden. Nadat de muziek nog eenige nationale liederen, waaronder hel «Wien Neerlandsch bloed" en de //Mar seillaise", ten beste had gegeven, ontbond zich de stoet, om nog eenige uren gezellig op de sociëteit door te brengen. - De gisteren avond, onder de leiding van haren vice-voorzitter d'. Boursse Wils, door de afd. Leiden en omstrekeu der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde gehouden leden-vergadering was voor de aanwezigen weder rjjk aan leering. Behalve de kennismaking met eene fraajje collectie planten, door de heeren Mater en Kriest geëxposeerd, waaronder bij die van den heer Maler, een product van een nieuw plantengeslacht, door hem Daphnephyllum genoemd, door anderen als tot het geslacht der Myrsynae behoorende, gerangschikt, had er eene zeer levendige discussie plaats over de vraag: «wat zijn kamerplanten Deze discussie werd ingeleid door den heer Witte, die. duidelijk en be vattelijk, niet slechts die soorten aanprees welke meer bijzonder voor kamer-eultuur geschikt zijn, maar tevens uit zijne rijke ervaring tal van middelen aan de hand deed, die het welgelukkcn er van bevorderlijk kun nen wezen. Dat licht en lucht, maar ook doelmatige ruimte, aanbevolen werden ligt in, den aard der zaak. De z. g. terrariums werden door hem in het breede behandeld, en tevens welke soorten van planten daarvoor het meest geschikt waren. Hij trad voorts in eene beschouwing wat hij zoo hier en daar, bij zjjne wandelingen door de stad, voor de ramen gezien had, en noemde eenige namen op van stadgenooten voor wier glasruiten 's zomers en 's winters kamerplanten welig lieren. Bij goede verzorging kan men steeds van een gunstigen uitslag zeker zijn. Uit het daaruit voortgevloeide debat, waaraan door dr. Boursse Wils. dr. Jennes en de heeren Kriest en Speet werd deelgenomen, bleek, dat eigen- ljjk schier alle planten, mits onder zekere voorwaarden voor kamer-cnltutir geschikt zjjn. Aan de gfatf-bladerige werd daarbij boven de n/jg-bladerige de voorkeur gegeven, omdat de eerste minder van de kamerstof te lijden hebben en dus gemakkelijker te reinigen zijn. Dtenking met laanw water i cn planting in poreuse ni?l-verglaasde potten werd, vooral door dr. Jennes, sterk aanbevolen; hij bad daarvan bij eigen ondervinding zeer gunstige resultaten gehad. De heer Kriest merkte nog op hoe hij dikwerf, hg het passeren der ramen van dezen of genen liefhebber, zag hoe hier gebrek aan water, daar het benemen van licht door overgordijnen liet leven der planten deed kwjjnen; terwjjl door den heer Speet nog eenige behartigens waardige wenken omtrent de bemesting ook van kamerplanten werden gegeven. In eene volgende vergaderiug zou hij hiervoor een recept, door een Fransche kruidkundige aanbevolen, medebrengen en aan belangstellen- den ronddeden. Na de pauze werd nog door den voorzitler medegedeelddat den 23™ dezer eene vergadering met dames zou gehouden wordenen de lieer Boom kamp, van vroeger reeds gunstig bekend, alsdan eene voordrag! zou houden. Eene opmerking van den heer Witte, aan een Frarrsch tjjdsehrilt ontleend1 omtrent het bevriezen van stamrozen in den taatsten winter, waar bij som migen de wilde stam wèl, bij anderen niet was aangetast en dat met de eming van zachtere of hardere soorten op den wilden stam hi verband scheen te moeien worden gebragt, gaf nog tot zeer uitvoerige gedaehten- wisseling aanleiding, waarbij vooral de vraag op den voorgrond trad in hoever de geënte loot zich met den wilden stam vereenzelvigt, en alzoo de aandoeningen, die de loot door warmere of koudere temperatuur ondergaat, ook op den wilden stam van invloed zijn. Deze quaeslie werd niet vol doende opgelost, en vooral aan de talrijke aanwezige kweekers ter ernstige overweging aanbevolen. De zuivere opbrengst van de uitvoeringdoor de Engelsche klokken spelers alhier gegeven in het belang der weezen-inrigling Ie Neerbosch, bedraagt 703.72. D«. J. de Bruin, pred. bij de Christ, geref. gemeente te Hazerswoude, heeft het beroep naar Niezjjl aangenomen. Blijkens een van den gonverneur-generaal van Nederl. Indië Ontvangen berigt werd de gouvernements-koffijoogst op Java voor het loopende jaar onder nltimo Junrj begroot op 701,200 pikols, onder ultimo September na der geschat op 651,900 pikols, waarvan 539,000 pikols, in de pakhuizen waren afgeleverd. Van het gerucht, dat prins Alexander het voornemen zou hebben de reis met het oorlogsstoomschip Koningin Emma der Nederlanden naar Oost-Indië mede te maken, is volgens het Fad. geen woord waar. Voor het geregtshof te Amsterdam werd gisteren behandeld de bekende zaak tegen 11. W. B. Knuyf, huisschilder, beschuldigd van in den nacht van 26 op 27 Februarij 11. zjjne ten hnize van mr. J. R. Oorver Hooft in dienst zijnde zuster Catharina Elisabeth Knuyf te hebben vermoord. Deze beschuldigde is in 1870 te Almelo gedetineerd geweest ter zake van moord gepleegd op zijne huisvrouw en zijn zesjarig kind. lljj is toen krank zinnig verklaard en heeft 2% jaar in het krankzinnigengesticht te Deventer doorgebragt. Ook nn is naar zijn zielstoestand een ampel onderzoek inge steld. De benoemde deskundigen dr. Merkus Doornikprofessor C. H. Kuhn en dr. Weidtmg kwamen echter tot de slotsom, dat hier aan geen krank zinnigheid, «-monomanie homicide" of //folie morale" te denken valt. Ook op deze teregtzilting legden zij daaromtrent stellige verklaringen af. Volgens bekentenis van beschuldigde heeft hjj, terwijl mr. Corver Hooit uil de stad was, zich tot zijne zuster begeven, met het vooraf beraamd opzet haar met een mes den bals af te snijden. Hij had niets tegen haar, maar werd alleen gedreven door een onwederstaanbaren lust om vrouwen te vermoorden. Na met haar gegeten en kaart gespeeld te hebben, gingen zij te half elf ure naar bed. Te half een volbragt hij zijn plan en bragt hij haar in den slaap twee sneden in den bals toe, waaronder eene diepe snede. Zij is schier onmiddellijk daarna overleden. Na een paar uren als een wanhopige door het hsis te hebben geloopen, vloog hij op straal en liet hij zich op bet Rembrandtplein door een agent van politie arresteren, aan wien hij het gebeurde mededeelde. 11 getnigen werden gehoord, waar onder mr. Corver Hooft en de benoemde deskundigen. Mr. Corver Hooft verklaarde o. a.dat de beschnldigde veel bij hem aan huis kwam en des Zondags doorgaans bij zijne znster at. Voor zoover hij zich herinnert, heelt hij hem slechts eenmaal toegestaan ten zjjnen huize te slapen. De omgang tusschen beiden was vriendschappelijkvan angst der zuster voor haar broeder was hem niets bekend. De verslagenc was 9 jaren lang in zijne dienst geweest, was zeer zuinig en had nog al opgespaard. Zij had bem eenige effecten ter waarde tan 1500 in bewaring gegeven. Na haar overlijden vond hij in hare ehiffo- nière nog enkele stukken en aan contanten /"300. Hij had vernomen, dat de verslagenc haar broeder tot erfgenaam had benoemd. Van diefstal of poging daartoe is echter niets gebleken. Bjj het verhoor van besch. bleef hij zich beroepen op eene soort van moord lust, die hem ook was bijgebleven na den moord van vrouw en kind en dien hij herhaaldelijk had bedwongeno. a. toen hij le Bovencarspel als sehildersknecht bij eene weduwe werkte. Besch. hield voortdurend de handen voor de oogen en antwoordde in een bevenden toestand. De adv.-generaal mr. VV. R. Op ten Noort hield de schuld vol en wees op hel gruwelijke va» deze misdaad, waarbij een broeder zjjne zuster in den slaap overviel en met vaste band de doodelijke verwonding toebragl. Na le heb ben aangetoond, dat de ten laste gelegde moord was bewezen, trachttespr. te befoogen, dat bet bewezen feit den dader moet worden toegerekend. Hij reqnireerde de schuldigverklaring van beschnldigde aan moord en zjjne ter- oordeeling" tot eene levenslange tuchthuisstraf. De advocaat mr. D. Joseplms Jitta trachtte aan te toonen, dat bier de toe rekenbaarheid niet vaststaat en wees np een aantal omstandigheden, die

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1