De commissie rekent hel voor hel vervolg wenschelijk, dat zulke meer ge- wigtige aanvullingen het onderwerp uilmaken van eene suppleloire begroo- ling. Zjj verklaart de schriftelijke gedachtenwisseling over de Indische begrooling gestolen. 'sGRAVENHAGE9 November. Met 1 Januarij aanst. wordt bevorderd tot bouwkundige bjj de dienst van het loodswezen, de kust- en oeververlichling enz., de adjunct-buuw- kundige bij die diensten A. C. van Loo, en benoemd tot adjunct-bouwkun dige bij voormelde diensten W. K. C. Antheunissen. Tot ontvanger der directe belastingen z(jn benoemd: te Amsterdam, eerste kanloor, de heer N. van Hamel, thans te Leiden, en zesde kantoor, de heer J. J. Blankert, thans te Leeuwarden. Tol reserve-officier van gezondheid le kl. bjj het personeel der genees kundige dienst van de landmagt zijn benoemd de burger-geneeskundigen (artsenjdr. G. Luchtmans te Oislerwjjk en dr. J. A. Visscher, te Brielle. lie luit. Ier zee le kl. J. llaremaker, uil O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. He minister van financien zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het onlwerp-straf- wetbock aangenomen met 58 tegen 10 stemmen. Art. 446 (strafbedreiging legen den bedienaar van de godsdienstdie een hnweljjk kerkelijk inzegent voor de voltrekking van het burgerlijk huwelijk) is, na discussie en bestrij ding door de commissie, aangenomen met 46 tegen 21 stemmen; art. 447 is ingetrokken. Een nieuw artikel is opgenomen straflende den bordeel- bonder, die eene vrouw in dienst neemt of huisvest, zonder haar mede te dcelen waar zij is. He strafbepaling tegen openbare dronkenschap is aan genomen met 39 legen 28 stemmen. He nestor onzer schilderschool, Bartholomeus Johannes van Hove, is gisteren avond alhier overleden. Geboren den 28'° October 1790 te 's llage, niogt hij den gezegenden ouderdom van ruim 90 jaren bereiken. Had hij van zijn vader, een vergulder en lijstenmaker, eenig onderrigt in de gra veerkunst erlangd, Breekenheimer, de beroemde decoratieschilder aan den schouwburg alhier, bespeurde al vroeg zijn grooten aanleg en ijver en nam zijn onderrigt en ontwikkeling op zich. Het is meer gezien, dat uit deco ratieschilders, aan eene hreedc behandeling gewoon, beroemde kunstenaars opgroeijen. Hit was ook bij van llove liet geval Grooten naam verwierf hij als schilder van de decoratiën in den schouwburg alhier en zelfs elders werden zijn penseel, zijne ondervinding daarvoor ingeroepen. Talrijk zijn de doeken en gezigten. die hij voor hel looneel leverde, getuigende van zijne vlijtige studie, vooral ook van het perspectief, en zijnen smaak. In 1840 werd hij deswege door het stedelijke bestuur met eene zilveren me daille begif.igd, en niet lang geleden werd hij op de meest eervolle en vleijende wijze van zjjne betrekking van schilder-decorateur van den kon. schouwburg ontheven, liet is inzonderheid ook in het schilderen van stads- ge/igten eu hel inwendige van kerken, dat van llove zich roem verwierf, niet alleen hier ter stede, maar ook in den vreemde. Hoe zjjne groote verdiensten o. a. gewaardeerd werden, bleek uit vele bezoeken van zijn atelier door vorstelijke personen en andere kunstenaars, en door zijne benoeming tot ridder der orde van de Eikenkroon en van den Gouden Leeuw van Nassau, welke laatste orde Z. M. de koning hem op een zijner verjaardagen deed toekomen. Een 4-jarig zoontje van den heer S.wonende in de Hijswjjksche straat alhier, heelt eene flesch met vitriool aan den mond gezet. Het kind ver keert in zorgelijken toestand. iHJitKNLvyiKSCÏÏE BKKIÜTK.N. ~1 ENG ELAN I*. LONDEN. 8 November Er is een manifest verschenen van de lersche "Land-League" aan het volk van Ierland. Daarin wordt gezegd: dal hel Britsche gouvernement, gehoor gevende aan eene bevoorregte klasse van personendie eeuwen lang de last m de vloek waren van het lersche land en volkin den w ind gestrooid heeft de traditiën en beginselen van hel liberalisme, dat hel voorwendt te belijden, door zijne nijgt en zijne hulpmiddelen aan le wenden tot het voor de criminele reglbank betrekken van de werkzaamste en meest toegewijde strijders voor de zaak van letlands maatschappelijke wedergeboorte. De leden der "Land-League" betuigen plegtig, voor het aangezigt der beschaafde wereld, dal heel hun streven volkomen strookt met geregtigheid jegens alle menschen en dat al de middelendoor hen lot het bereiken van hun doel aanbevolenredelijk, vreedzaam en volmaakt wettig zijn, strijdende in geen enkel opzigt tegen hel natuurlijke regt. zedelijke verpligting en eene ver lichte menschelijke wet. Door de openbare meening wakker te schudden, beweren zij reeds iels gedaan te hebben om de pachtgelden in Ierland zoo danig te matigen, dat de pachter leven kan. Zij zullen niet rusten alvorens geheel en al door de "public action" zal zijn uitgeroeid het stelsel van wet en laudheerschap, dat hun volk afmartelt. Het manifest eindigt met eene opwekking tot liet bijeenbrengen van een nationaal fonds, hetwelk zal moeten strekken om de geregtelijkc verdediging van Parnell en zjjne mede- beklaagden le bekostigen. -- Te I'ortdown, in het lersche graafschap Ulster, heeft eene demonstra lie van 5000 personen plaats gehad tegen Parnell en diens streven. Tevens echter was de demonstratie gcrigt tegen de regering, wegens haren gerin gen ijver in de behartiging van Ierland's belangen en wenschen. Vrijdag was hel Gny Fawkes-dag ter herinnering aan het bekende buskruidverraad. Op verschillende plaatsen zijn de gebruikelijke optogten gehouden. Te Peckham heelt eene lievige vechtpartij plaats gehad, daar i eene pop, den heer Parnell voorstellende, werd rondgevoerd, hetgeen een aantal lersche landbouwers er toe dreef om een aanval op de grappenma kers te deen en de pop te vernielen. In Daily Trlegraph leest men: De Bastito oorlog is een Alrikaansche opstand geworden. Een vonk. te Theba Masigo gevallen, heeft het geheele veld in vlam gezet en in alle rigtingen breidt zich het oproer uit. Van den Vrjjslaat tot de zee, van Zululand tot de Kaap zijn de Kaffers vijandig gezind. De toestand is gevaarlijk. Eene enkele nederlaag kan het moeder land noodzaken een oorlog te beginnenerger dan tegen de Zulus. De opgestane stammen zullen ten onder worden gebragt, maar wanneer dat geschieden zal en wat het kosten zal, kan niemand berekenen. Het gevolg zal zijn: algemeene ontwapening der inlanders en confederatie. In eene dezer dagen gehouden vergadering van directeuren van den Noord-Britschen spoorweg zijn de plannen voer den wederopbouw van de brug over de Tay goedgekeurd. Er zullen dubbele rails gelegd w ordende bruggehoofden of pieren worden geheel van steen gemetseld en de brug zelve zal elf voeten lager dan de eerste worden gelegd. Ook zal aan weers zijden eene sterke ijzeren borstwering worden opgerigt. Ter hoogte van Gravesend had Donderdag avond eene aanvaring plaats tusschen de uit New-Castle komende stoomboot Pilot, eigendom der "Gene ral Steam Navigation Company", en de stoomboot Mangerton uit Nyham. De Pilot zonk, maar de equipage wist zich gelukkig nog in de booten te redden. De andere boot, die op dat oogeublik voor anker lag, schoot de voorsteven er bij in. Volgens berigten uit de Vereenigde Stalen heeft den 4Jen November president llayes generaal Garfield te Mentor, in Ohio, een bezoek gebragt. Des avonds le Cleveland gekomenwoonde hij er een fakkeloptogl bij en hield eene toespraak lol liet volk, waarin hij hel land er mede geluk wenschte, dat generaal Garflelds overwinning van dien aard was. dat zijne verkiezing onbetwistbaar zou zijn. Met lof weidde hij over den generaal als publiek en particulier persoon uit. voorspellende, dat zijn bestuur door wjjsheid, vastberadenheid, gematigdheid en grootmoedigheid zou worden gekenmerkt en door onpartijdigheid jegens alle deelen der Unie. jegens liet Zuiden zoowel als het Noorden Van liet Zuiden werd niets anders verlangd dan gehoorzaamheid aan de constitutie en eerbiediging van het regt aller burgers. Wanneer die werd betracht, wanneer ondir alle standen, de ge heele Unie door, de harmonie hersteld werd, dan zou de overwinning der republikeinen ook voor hunne tegenstanders, de democraten, eu het gan- sche land een zegen blijken te zijn. Volgens opgaven van liet statistisch bureau te Washington zijn in het thans afgesloten dienstjaar 457257 landverhuizers in de Vereenigde Staten van Amerika aangeland, een getal, dat sedert 1820. toen het bureau zijne werkzaamheden begon, nog nimmer bereikt werd. Uit Europa alleen kwamen er 347747. uit Azië 5839, uit Afrika 21, uit de eilanden van den Grooten Oceaan 954, uit andere landen van Amerika (vooral Canada) 101681 eu van elders nog 1015 aan. Nederland komt dit jaar op de lijsten voor met een cijfer van 3340 landverhuizers. Een sneeuwstorm heeft den 16d n October in Amerika en Canada ge woed, die groote schade veroorzaakte. Gedurende drie dagen is de gemeen schap van de stad Sint Paul met de omliggende sleden geheel afgesneden geweest. De telegraafdraden werden doorgebroken en de palen omver ge worpen. Eene stoomboot, die verscheiden jaren dienst doet tusschen Chicago en eenige havens van het meer van Michigan, is met man en muis vergaan. 117 personen kwamen in de golven om. Onlangs bestelde een rijk grondbezitter te San Francisco uit Florence eene copie van de Venus van Milo. aan welk beeld, dat zich in het Louvre te Parijs bevindt, de armen ontbreken. De kunstkenner scheen dit echter niet le weten en deed bij ontvangst van het beeld der Central Pacific spoor wegmaatschappij een proces aan, wegens het beschadigen van een kunst werk! Hij won het proces en de jury kende hem eene vrij aanzienlijke schadevergoeding toe. Eene Engelsche stoomboot, onlangs van Wliydah. in het koningrijk Dahomey (W.-Afrika). teruggekeerd, heeft ijzingwekkende berigten medege- bragt omtrent de in dat rijk heersehende gebruiken. De Chaca, een hoog waardigheidsbekleder. is onlangs overleden en de koning zal zijne uitvaart vieren met het ter dood brengen van een paar honderd inboorlingen. Ter stond daarop zal de plegiigheid herhaald worden ter eere van den nieuw benoemden Chaca, en daarna wil de koning nog zijns vaders sterven op eene dergelijke wijze herdenken Dit lia'sle heeft reeds meermalen plaats gehad en telkens werden er dan ren paar honderd gevangenen gedood. Ter bijwoning van die plegtigheden heeft de koning de ver-chilleude in- Iandsche hoofden, alsook de Engelsche kooplieden uitgenoodigdmaar de laatsten hebben allen vriendelijk voor die eer bedankt. U E I. r. I K. Er hebben op nieuw twee spoorwegongelukken plaats gehad. In den avond van 5 Nov. is de passagierstreindie ten 9 ure uit Luik vertrekt, voorbjj liet station van Pepinster op twee goederenwaggons geloopen. De snelheid van den passagierstrein was niet groot, doch de twee waggons werden verbrijzeld en de locomotief zeer beschadigd. De conducteurs, die de kaartjes ophaaldenwerden op den grond geworpen, doch kwamen er met ligte kneuzingen af. De reizigers kregen weinig letsel en moesten naar Verniers terngkeeren. Tusschen den Ouden-God en Morstel had mede een spoorw egongeluk plaats ge had. Een goederentrein was legen een passagierstrein geloopen, zoodat de bagagewagen en drie waggons le klasse tol splinters werden geslagen en de kussens van een compartiment in brand geraakten door het breken van eene olielamp. Gelukkig was hel getal reizigers zeer klein. Men spreekt van drie of vier, die er met den schrik afkwamen. De schade is nogtans zeer aanzienlijk. De leêren zak, waarin de brieven waren, moet door het breken van eene petroleumlamp in brand zijn geraakt, zoodat e<n deel daar van is vernield. FKANKRIJK. In den Zaturdag gehouden ministerraad deelde de minister van bitilen-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2