PER TELEGRAAF. Omtrent de uilvoering der decreten in andere plaatsen verneemt men nog enkele bijzonderheden: Te Bourges sloeg bij de verdrijving der Franciska- nen een cavalerie-officier een persoon die geroepen hadLeven de beslui ten, met de karwats. Te Besangon nam de volkshoop eene zeer vijandelijke houding aan tegen de overheid. Een metselaar, die door een venster in het klooster wilde klimmenwerd op steenworpen onthaald. Onder groote moeijelijkheden werden de poorten opengebroken en twee personen in ver zekerde bewaring genomen. Te Nantes werden twee smeden, die door de overheid geroepen waren om de sloten te doen springen, zwaar gewond. De opgewondenheid was aldaar zoo groot, dat de politie buitengewone maat regelen heeft moeten nemen tot bewaring der rust. Te Tours moesten bij de Oblaten vijftien deuren stuk geslagen worden, voordal de politie het klooster kon binnendringen. Een paar personen werden in verzekerde be waring gebragt. Woensdag 11. heeft de internationale postconferenlie te Parijs hare laatste vergadering gehouden en de overeenkomst betreffende het vervoer van postpakketten ouderteekend. De heer Cochery, minister van posterijen en telegrafen, hield daarna eene toespraak, waarin hij den leden dank zeide voor hunnen arbeid en de hoop te kennen gaf, dat de hartelijke ge voelens, door hen aan den dag gelegd, de conferentie zouden overleven. De Nederlandsche gedelegeerde, de heer Hofstede, dankte Frankrijk in aller naam voor de hun bereide ontvangst. De heer Barthélémy St. Hilaire, minister van buitenlandsche zaken, is in, persoon van de leden afscheid komen nemen. In de Commune leest men het verzoekdat aan den gemeenteraad zal gedaan worden tot slechting der boetkapel, aan de nagedachtenis van Lodewijk XVI gewijd. Daarin komt o. a. voor: Overwegende, dat de kapel de verheerlijking is van het goddelijk tegenover het menschelijk regt, een bestendig protest in het belang van den volksmoord tegen het ter dood brengen der vorsten, eene verdediging in steen van een door de wet als misdaad geoordeeld en veroordeeld feit, van de grootste misdaad, de mis daad van hoogverraad, gekwetste majesteit der natie en der revolutie, kortom: van den moord van allen door en voor een enkel persoon, van volksmoord tegen vorstendood, koningschap tegen republiek, restauratie legen revolutie, bevelen en gelasten wij, burgers, wij, kiezers, wij souve- reinen, aan onze lasthebbers in den gemeenteraad, de boetkapel af te breken en in plaats daarvan een standbeeld op te rigten voor Danton. Het berigt betreffende den brand in een badhuis te Parijs, door de Voltaire met allerlei bijzonderheden medegedeeldwordt thans door dit blad voor een verzinsel verklaard. Er hebben te Parijs in de eerste helft van dit jaar 1150 branden plaats gehad, waarvan 113 van grooten omvang. De schade bedraagt niet minder dan 5.947,438 fr. De dagbladen melden het overlijden van den graaf de Semellé, bekend om zijne reizen in Afrika. Na als officier in Algiers gediend te hebben kreeg hij smaak in reizen en maakte twee jaar geleden deel uit eener out- dekkingstogt in het beneden Niger-bassin. Hij was naar Frankrijk terug gekeerd met de tijdingdat hij met de vorsten aan de boorden van den Niger verschillende handelstractaten had gesloten, en in de eerste plaats met den sotiverein van Niffe. Hij had de noodige fondsen verzameld om de voordeelen, door die traclaten verkregen, te exploiteren en was vertrok ken met een schip, dat geheel en al door hem was uitgerust. Men was tot nog toe zonder tijding van deze belangrijke ondernemingdie den Franscben handel in die gewesten]moest invoeren, waarmede tot nog toe zich de Engelschen alleen hadden bezig gehouden, toen men eensklaps ver nam dat de heer de Semellé te Madera overleden was. ITALIË. Te Milaan is op 3 November het gedenkteeken onthuld ter nagedach tenis van de Italiaansche vrijwilligers, die in 1867 bij Mentana gevallen wa ren door de Fransche chassepots. Duizenden en duizenden waren op de been. Garibaldi, die tegenwoordig was bij de onthulling, welke ten 7 ure's ochtends plaats had, was aanhoudend het voorwerp van toejuichingen. Er werden verscheidene redevoeringen uitgesproken. Henri Rochefort sprak het laatst. Een warme bijval viel hem ten deel en de menigte hief kreten aan ten gunste van Frankrijk. Eerst ten drie ure 's namiddags was alles afgeloopen. Gari baldi's terugkeer naar zijn hotel was als een zegetogl. De orde liet niets te wenschen over. DEITICHLAD1». In de Pruissische kamer van afgevaardigden heeft de interpellatie plaats gehad naar aanleiding der overstroomingen in het gebied van den Boven-Oder. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde en begon met de onwaar heid aan te toonen der beweringdat de Sileziërs op eene of andere wijze de stiefkinderen der monarchie zouden zijn. Evenals in het voorjaar heeft het ook nu niet aan spoedige hulp ontbroken en als er meer noodig is vindt men de regering bereid die te verstrekken. Van hongersnood in de distric ten Ratibor en Kosel is geen sprake. Voorts verklaarde de minister, dat het verbeteren van het stroomgebied van den Boven-Ovep eene zaak is, waar mede de regering zich reeds jaren bezig houdt. Eerstdaags zal er eene com missie benoemd worden tot onderzoek der zaak en het resultaat daarvan zal aan het huis worden medegedeeld. De uit Hamburg, Altona enz. verdreven socialisten laten niet minder dan 60 vrouwen en ongeveer 100 kinderen onverzorgd achter. Dezer dagen heeft zich op nieuw geconstitueerd het comité voor de oprigting van een Lessings-monumentnadat een groot getal nieuwe leden waren toegetreden. Tot voorzitter werd benoemd de opperburgemeester von Forckenbecken tot diens plaatsbekleeder Landgerichtsdirecior Lessing, tot secretarissen dr. Kletke en Georg von Bunsen, tot penningmeester Geb. Commerzienrath Delbrück. Deze heeren, waarbij later dr. Auerbach zich voegde, vormen het comité van uitvoering. In kas is van het vorige co- milé 27000 Mk, vermeerderd met 2000 Mk., sedert het optreden van het nieuwe comité ingekomen. Het comité zal thans op nieuw eene oproeping doen en zich bezighouden met de keus eener plaats voor het standbeeld, dat zij hoopt in weinige jaren te kunnen oprigten. -- Een kapitein bij het garnizoen te Ludwigsburg had aan een soldaat eene blijvende straf opgelegd, hierin bestaande, dat hij niet meer buiten de kazerne, zelfs niet uit de hem aangewezen zaal mogt komen. Nadat de soldaat dit ruim een jaar had volgehouden, verklaarde hij, zich van kant te zullen maken wanneer hij niet eens tnogt uitgaan. De kapitein gaf hem daarop 24 uren verlof en hiervan maakte de soldaat gebruik om naar Stutt gart te gaan en aldaar bij den generaal van zijn corps te klagen. De gene raal bragt de zaak terstond voor de militaire regtbank, en deze heeft thans den kapitein veroordeeld tot drie maanden vestingarrest, met verlies van aanspraak op avancement gedurende acht jaar. Sedert het ongeluk met de IJ ansa, welk schip indertijd door eene ontploffing van benzine verbrandde, was er te Lubeck geen kapitein of schipper te vinden, die de lading benzine, welke genoemd schip niet had ingenomen, naar Riga wilde vervoeren. Maar onlangs verklaarde kapitein Raddik, van het zeilschip /Jnna Katharina, zich daartoe bereid en vertrok met de gevaarlijke vloeistof aan boord. Thans wordt echier berigt, dat het schip in volle zee, ongeveer vier mijlen van de kust, verbrand is, waarbij de geheele bemanning om liet leven kwam !let wrak is op de kust van het Deensche eiland Moen aangespoeld. TURK 3.6 E. Uit Salonika wordt gemeld, dat Aril-bey, het hoofd van het gemeen tebestuur aldaar, op een uitstapje met eenige zijner ambtenaren en vrienden naar eene zijner bezittingen bij Larissa, met zijn geheele gezelschap door eene rooversbende gevangen is genomen. De bandieten eischen een hoogen losprijs; men vermoedt, dat zij hunne slagtoöers over de Grieksche gren zen hebben gebragt om hen daar gevangen te houden. Omtrent de zaak van Dulcigno wordt niets vernomen. De Porie schijnt er maar al te goed in te slagen de overgave op de lange baan te schuiven. BUDA-PESTH, 5 November. De budget-commissie der Oostenrijksche dele gatie behandelde heden de buitengewone begrooting van het dep. van oorlog. De minister van oorlog verdedigde in eene uitvoerige rede de sommen, ge vraagd voor versterkingen. Hij zeide, dat de uitrusting van Oosieurijks veldleger thans slechts zeer geringe leemten heelt, maar daarentegen voor de lortificaiiëu bijna niets is gedaan. Bij de behandeling der artikelen werd voor aanschaffing van kustgeschut van groot kaliber ten behoeve van Pola, in plaats van 960,000, slechts 320,000, voor het bouwen van nieuwe wer ken te Pola, in plaats van 750,000 slechts 240,000fl. toegestaan. De post voor vergrooting van liet versterkte kamp te Krakau werd geschrapt. De post voor vestingwerken te Przetnysl werdovereenkomstig het voorstel der re gering met 400.000 van de raming van 5y2 uiillioen, goedgekeurd. Ook werden de herstelling der versperringen te Predel en in het dal aan den straatweg van Pouteba, overeenkomstig het regering-voorstel, toegestaan. De overige posten werden in hoofdzaak goedgekeurd. Bij dc behandeling der buitengewone begrooliug voor marine werd de post voor twee torpedo- vaartuigen van 134.000 tot 67000 verminderd. Evenzoo de post voor geschut- aankoop van 138.000 tot 92000 fl. De begrooliug werd overigens aangenomen. LONDEN, 6 November. De Standard verneemt dat het kanaal-eskader, onder admiraal tiood, bevel gekregen heelt Dingsdag naar de lersche kust koers te zetten. De lersche Land-League vraagt in hel openbaar bjjdragen in geld tot het vormen van een verdedig iugsl'onds. De Times zegt, naar aanleiding van eene rede van den Oostenrijkschen 'minister llaymerle: De beslissing of, om tot de oplossing van het Oostersche vraagstuk te geraken, al dan niet gehandeld moet worden, hangt alléén van Europa al. Engeland zal die oplossing, hoe zij ook tiilvalle, met een zuiver ge weten aannemen. Engelands eig ne, onmiddellijke belangen zijn te ernstig dan dal deze mogendheid eene poging zou doen om alleen eene quaestie op te lossen welke Europa in de gegeven omstandigheden weigert op te vatten. Het blad hoopt dat de politiek van Griekenland voortaan zich zal laten leiden door het gezond verstand en door waakzaamheid. AEADEMIE'NIEIJWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 6Jen November de heer E. Baak, geb. te Amsterdam, in de regtswe- tenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de beteeke- nis der woordenpartijenhare erfgenamen en rechtverkrijgenden'' en derden. ZWOLLE, 5 November. Tarwe 10 h 10 50; rogge ƒ8 h 8.50; boekweit f 6.50 'a f 7gerst 6 a 6 50; paardeboonen j8.50 a ƒ9; aardappelen 2 a ƒ3.50, alles per HL. Boter. Aanvoer 570/8 en 420/16 vat, benevens 220/2 KG. stukgoed. Totaal 31420/2 KG. Middelmarkt 1.55 per KG. Handelswaarde 24350.50. Notitie van heden: per KG. 1.30 a ƒ1.60; per 20 KG. of vat prima kwal. ƒ36.50 a 37.50; afwijkende soort ƒ31.50 a. ƒ33.50; tweede soort 27 h 29. Eijeren ƒ4.50 a f 5.50 per 100 stnks. ZWOLLE, 5 November. Vee. De Zwollerkerspel voormarkt was gisteren druk en willig. De stalhandel gedurende de geheele week was belangrijk. De heden gehouden gewone Vrijdagsehe weekmarkt was bezet met ruim 1800 stuks vee en ruim 700 varkens van verschillende soort. Dc omzet was belangrijk en de prijzen over het geheel stijgende. Specifieke opgave is voor dezen gevarieerden tijd zeer ondienstig. MASTENBROEK, 5 November. Hooi en stroo. Bij geregelden handel wordt thans besteed: buitenhooi 20 h 24 en binnen dito ƒ16 a ƒ19 en stroo ƒ15 a, ƒ17; alles per 1000 halve KG. vrij scheep. NIEUWKUYK5 November. Hop. De markt is zeer gedrnkt. De prijzen loopen van 12 tot 16 de 50 KG. In het buitenland is de markt ongekend onregelmatig. RAALT.E, 5 November. Honig en was. De markt is stationair. ZWOLLE, 5 November. Huiden. De tweede helft van Oct. ondergingen de prijzen geen verandering en was de vraag levendiger. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6