BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 8 J) ovember d880, JY". 262, ÜUii E:\LAlNDSCilE BElUGTEtN. Door het geregtshof te Leeuwarden is arrest gewezen tegen J. d. H., landbouwer te Luikewoude, die door de regtbank veroordeeld was tot 183 dagen celstraf, met ontzetting van het regt tol waarneming van openbare ambten en bedieningen en van het regt tot het afleggen van getuigenis onder eede in burgerlijke zaken ingeval van wraking, gedurende den tijd van 5 jaren, ter zake het afleggen van een valschen eed in een civiel pro ces. Het hof achtte dit feit wel wettig, maar niet overtuigend bewezen, vernietigde hel vonnis en sprak hem vrij Dezer dagen waren te Leur eenige mannen bezig eene zwaar beladen kar in beweging te brengen Een der paarden sloeg achteruitwaardoor de voerman Matlhijssen op den grond viel en onder de wielen geraakte, niet het ongelukkig gevolg, dat een zijner beenen boven de knie geheel verbrijzeld werd en de man aan de gevolgen is bezweken. Naar men uit Mheer, in Limburg, meldt heeft men wegens de vele schade, die aldaar en omliggende gemeenten werd aangebragt door de hazen en konijnen, die het winterkoren verwoesten en afknagen, eene klopjagt gehouden, waarbij niet minder dan 750 stuks van die dieren gevangen wer den. Hun aantal is echter nog zoo groot, dat men nog wel eens tot dit redmiddel de toevlugt zal moeten nemen. Eene vroedvrouw te Bochum was Maandag avond te Alt-Bochum ont boden. doch kwaai niet terug. Toen men haar den volgenden ochtend wilde gaan halen, vond men aan den weg haar lijk met doorgesneden polsaderen en een digtgetrokken strik om den hals. Blijkens het sectie-verslag van de tweede kamer over de begrooting voor 1881, meenden, ten aanzien van de wet op de middelen, eenige leden bij het bestaan der noodzakelijkheid om naar nieuwe bronnen van inkomst voor den staat uit te zien en tevens om tot eene meer billijke verdeeling der lasten te geraken, op nieuw de aandacht te moeten vestigen op het wenschelijke der invoering van een tabakaccijns: er gingen zelfs enkele stemmen op ten voordeele der vestiging eener tabaksregie als in Frankrijk en Oostenrijk, Men vroeg of de tabaks- en sigarenverkoopers niet evenals in België aan een regt van licentie kunnen worden onderworpen, waarvoor zij natuurlijk zich door het verlioogen van den prijs hunner waren schade loos zouden stellen. Naar sommiger oordeel was de raming van de opbrengst der middelen te hoog opgedreven, en kwam dit vooral uit met opzigt tot de registratie en hypotheekregten. Over het geheel kon wat men van de opbrengst der middelen gedurende de eerste maanden van dit jaar wist, als bevredigend worden beschouwd. Men raamde dat cijfer voor het geheele jaar reeds op 102,700,000dat is ƒ2.200,000 meer dan in 1879. Sommige leden leidden uit de opbrengst der grondbelasting in vergelijking met andere belastingen af, dat verhooging der grondbelasting alleszins in aanmerking verdiende te komen. Van zulk eene verhooging kan in elk geval geen sprake zijn, dan nadat de thans plaats hebbende herziening van de taxatie der be lastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen is afgeloopen. Met eenigen aandrang werd gevraagd hoe het met die herziening staat; in hoe verre zijbij den gebrekkigen toestand van het kadaster of liever van de kadastrale kaarten, met goed gevolg kan worden doorgezet, en of de thans bestaande gelegenheid wel genoegzaam te baat wordt genomen om in dien toestand verbetering te brengen. Sommigen wilden den accijns op het ge distilleerd aanmerkelijk verhoogd hebben ook omdat daarin een middel meer zou gelegen zijn om het gebruik van sterken drank tegen te gaan. Daar tegen stelde men over, dat het niet op den weg van den staat list, om door het buitensporig opdrijven eener belasting, die grootendeels door de mindere volksklasse wordt opgebragt, eene volksondeugd te bestrijden. Sommigen opperden de vraag of niet met de aangrenzende staten eene internationale overeenkomst te treilen zou zijn, waarbij men zich wederzijds lot de heffing eener gelijke belasting op het gedistilleerd verbond. Dat denkbeeld vond echter van den anderen kant krachtige bestrijding. Zoo de accijns op het zout nog niet geheel afgeschaft kon wordenzou naar veler gevoelen ver laging daarvan zeer in aanmerking komen. Op nieuw kwam de afschaffing van den accijns op de zeep, die, evenals van die op het zout, natuurlijk niet zonder een voldoend equivalent zou kunnen plaats hebben, ter sprake. Ook de afschaffing van den bieraccijns vond voorstanders bij hen die daarin een middel zagen om hel bier tot volksdrank te verheffen. Anderen integen deel bleven het wenschelijk achten dat de zware bierenwaarvan het ge bruik tot zekere hoogte met dat van gedistilleerd gelijk staat, aan eene meer evenredige belasting onderworpen moeten kunnen worden De ondervinding schijnt meer en meer te leeren', dat het bij de wet op de successie in de t'egte lijn aangenomen stelsel omtrent de vrijheid van inbreng veel aan leiding tot misbruik geeft. 'sGRAVENHAGE6 November. Tot notaris te IJsselstein is benoemd de heer N. ltnminkcand.-nota ris aldaar. De heer C. M. van Soest, te 'sGravenhage, is benoemd tot leeraaraan de rijks- hoogere burgerschool te Alkmaar. Aan den heer mr. J. Snijder is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als voorzitter van den militieraad in Zeeland. De 1« luit. der cavalerie jhr. C. F. A. Roëll, thans op non-activiteit, is, op zijne aanvrage, tijdelijk op pensioen gesteld. De luitt. ter zee 2e kl. W. P. A. M. Kluit en jhr. J. A. G. van der Staal, dienende aan boord van het fregat Evertsen, worden, onder intrek king hunner overplaatsing respectivelijk aan boord van de wachtschepen te Amsterdam en Willemsoord, op non-activiteit gesteld, terwijl de luit. ter *ee le kl. H. L. Cadet en de luit. ter zee 2' kl. G. J. Sluyterman worden geplaatst, respectivelijk, aan boord van de wachtschepen le Willemsoorden Hellevoetsluis. De minister van justitie zal üingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De zaak van de Jongh is bij beschikking van de raadkamer der regt bank verwezen naar den procureur-generaal bij het geregtshof. Naar men verneemt zal de betrekking van decoratie-schilder van den koninklijken schouwburg alhier worden opgedragen aan den heer Plaat, schilder-decorateur van den grooten schouwburg le Rotterdam, onder direc tie van de hh, Le Grasvan Zuylen en Haspels. De residentie zal in het voorjaar met een groot hotel vermeerderd worden, gelegen in een der fraaiste wijken van de stad. Ten einde tot hotel te worden verbouwd en ingerigt is, naar wij vernemen, dezer dagen aangekocht het prachtige en sierlijke heerenhuis op den hoek van het Lange Voorhout en het Vos in Tuintje, vroeger bewoond door baron van Brienen tot de Groote Lindt. Door eene verbouwing op groole schaal die eerstdaags zal aanvangen, zal men het pand zoo inrigten, dat het aan zijne nieuwe bestemming beantwoordt. Te dezer stede zijn in de afgeloopen week drie diefstallen gepleegd: 1". in eene bierbrouwerij op de Prinsengracht, 2°. in eene open poort in de Trompstraat, 3". in eene woning op de Breedstraat. Te Scheveningen zijn des nachts in de villa "Buitenzorg", ten nadeele van den heer A. A. T., een paar pendules, eenige dekens, spreijen en ander beddegoedalsmede twee tafelkleeden ontvreemd. BELGIË In eene kolenmijn te Dour, bij Bergen in Henegouwen, heelt een droevig ongeluk plaats gehad. Dertien mijnwerkers werden in eene kooi naar boven geheschen, toen op een afstand van 300 meter boven den bodem der mijn de kooi plotseling uit de rails sprong en door den schok de ket tingen braken, ten gevolge waarvan de kooi met de dertien ongelukkigen naar beneden stortte. ËNGELANB. LONDEN, 5 November. De ministerraad, die eerst op 8 November bepaald was, is tot 11 No vember verdaagd. De heer Gladstone wordt op 8 November alhier ver wacht. De Birmingham Daily Pont verlangt van de regering, dat zij, bij ge legenheid van den ophanden zijnden officiëlen maaltijd in het Mansion House, formeel de verklaring aflegge, dat het haar voornemen is de Iersche landwet ten te hervormen in vrijzinnigen geest. Dit, meent het blad, zou het beste middel zijn om orde en veiligheid in Ierland te doen terugkeeren en tevens het Iersche volk regt te doen wedervaren. In eene te Dublin gehouden meeting der »Land-League" werd o. a. besloten, aan een uit de hh. Parnell. Dillon, Shaw, Sullivan en Brennan bestaand sub-comité op te dragen, de noodige maatregelen voor de verdedi ging van de aangeklaagden te nemen. Men zal niet trachten de instructie te belemmeren, maar integendeel alles doen ter bespoediging van de zaak. Ten behoeve van de verdediging zal een bijzonder fonds worden opgerigt. In Schotland heerscht groot gebrek aan drinkwater. Te Greenock is dit zóó erg, dat het bestuur der waterleiding besloten heeft aan de suiker raffinaderijen aldaar haren watertoevoer te onthouden, zoodat die inriglin- gen den arbeid zullen moeten staken. Bljjkens berigten uit de Vereenigde Stalen ging het op den dag der verkiezing, op enkele uitzonderingen na, bijna overal rustig toe. Te Denver was de orde hersteld, nadat 1000 burgers den eed hadden afgelegd als vrij willige constabels. Te Philadelphia had een straatgevecht plaats, waarbij één persoon werd doodgeschoten. Ook te Johnson (Zuid Carolina) had een gevecht plaats tusschen negers en blanken, waarbij één neger gedood en drie gewond werden. Van verdere ongeregeldheden heeft men niets verno men. Dé New-York Times zegt over de groote zegepraal der republikei nen, dat het land gelukkig bewaard is voor de twisten over eene twijfel achtige verkiezing, maar dal dan ook thans de republikeinsche partij, die de uitvoerende magt en het congres in handen heeft, voor het volgende viertal jaren eene groote verantwoordelijkheid op zich laadt. Zij moet toonendat zij begrijpt wat eene ware nationale politiek is en dat zij de magt bezit die tot uitvoering te brengen. FRANkRIJ K. Tc Parijs is nu mede uitvoering gegeven aan 'de )Maart-deereten. Elf inrigtingen van niel-erkende geestelijke orden zijn gesloten Brandspuitgas ten hakten met de bijlen de deuren open. Overal werd tegen den maat regel geprotesteerd en hier en daar hadden zamenscholingen plaats, die echter tot geen botsingen aanleiding gaven. Enkele personen werden gear resteerd. maar ook weder losgelaten. De prefect van politie liet den Capu- cijn Arsène, die hem in den ban had gedaan, aanhouden. Zaturdag zal de uitvoering der besluiten geheel zijn afgeloopen en zullen alle niet-erkende congregatiën van mannen ontbonden zijn, behalve die der Ivarthuizers en Trappisten. Het "Tribunal des conflits" heeft bekrachtigd de besluiten, genomen door de prefecten van het Noorder-departement en van Vaucluse. Het acht de bezwaarschriften der Jezuïten en de ordonnantiën en bevelschriften, gege ven door de voorzitters der regtbanken te Lille en te Avignonniet-ont- vankelijk. De advocaat der Jezuïten, Bosirel, verklaarde, dat hij, met het oog op de executie, welke te Parijs plaats had, het verder pleiten nutteloos achtte en dat hij er van afzag in naam van het regt een ijdel protest te laten hooren in een land, waar de regering het devies volgt: magt gaat boven regt.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5