brik zitten nu hoog op de Onrust vast, en wel zóó, dat op afbrengen of vlot komen weinig kans bestaat. v>: Eergisteren morgen vervoegde zich een boer bjj den horlogemaker'van Bemtnel, te Maastricht, om een horloge te koopen. Toen hjj het in handen hadstoof hjj er mede de deur uit en zette het op een loopengevolgd door een troep jongens, die hem onder een aanhoudend "houdt den dief!" narenden. Ook een agent van politie, hoewel nog niet wetende wat er eigenljjk gebeurd was, sloot zich bij de vervolgers aan. Zoo werd de wed ren de geheele stad door voortgezel. Maar de dief stoof door de gesloopte vestingwerken het boschje in, hetwelk het gesloopte fort Koning Willem I omgeeft, ontdeed zich daar van z|jne laarzen en zette z|jne vlugt met merk baar voordeel op zijne vervolgers voort. Deze verloren echter geen moed, maar de vlugge boer haalde de Belgische grenzen in de rigting van Lanae- ken en liet den hijgenden politieagent en hel troepje jongens, dat dezen vergezelde, zeer ontstemd aan de grenspaal staan. 'sGRAVENHAGE5 November. De heer J. E. van Cleef, scheepsbouwkundig ingenieur, is benoemd tot adspiranl-ingeiiieur voor het vak van scheepsbouw in Nederlandsch Indië. Aan den heer N. L. Marie, geb. te Meslay (Frankrijk), is, mits hij ove rigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. Door den minister van koloniën zijn de onderwijzeressen mejufvrou- wen C. B. van ileockelum, M. A. C. Tjjdeman, H. S. G. BuysB. II. J. Scherer, C. C. de Bochemont en M. L. C. Beuling gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot hulponderw|jzeres voor de dienst daar te lande- In de zitting van de tweede kamer van heden, b|j de verdere behan deling van het strafwetboek, is uitvoerig gediscussieerd over den titel: be- leediging, dat smaad als laster straft, indien het bewijs der waarheid van het feit door den beleediger niet geleverd wordt. Door aanneming van een amendement is dat bewijs van waarheid echter alleen toegelaten, wanneer de regter het noodig acht en bij aantijging van ambtsmisdrijf aan een ambtenaar. Voorts heeft de regering wijziging aangebragt, zoodat de ver spreiding van beleedigende geschriften alleen strafbaar is als er van opzet blijkt. Tegen eenvottdigen diefstal en verduistering is thans gevangenisstraf of geldboete van hoogstens /60 bedreigd. De discussie is gevorderd tot titel 25. Ter gelegenheid van den verjaardag van zijn souverein gaf de heer Nagaoko, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van het keizerrijk Japan aan ons hof, gisteren middag in het hótel den Ouden Doelen een gala-diner, waaraan door de genoodigden in groot costuum werd deelgeno men. De ontvangst- en eetzalen leverden een prachligen aanblik, zoowel door de schitterende verlichting als de weelderige versiering, gedeeltelijk in Japauschen stijl aangebragt. Tropische sierplanten en Japansche kamer- sieraden en oudheden wezen op de nationaliteit van den gastheer. Het hoofd van het gezantschap ontving met het legatie-personeel de gasten,, - Gisteren middag z|jn op den llollandschen spoorweg Hab|j het station alhier twee koeijen die uit het land op den weg waren geloopen, door een trein overreden. De dieren werden geheel verpletterd. Bij de strandvonderij te Scheveningen zijn uit zee aangebragt 1 scheeps- roeiboot en een groot aantal Fransche haringnettenbreils of tonnetjes, 3 jools en meer dan duizend meters rceptouwen. liljlTKNLANDSCIlK BKHKÏTKV BELGIS. In de Pauselijke brêve, waarbij de bisschop van Doornik van zjjne waardigheid is ontzet, wordt daarvan als reden opgegeven: Het is nog geen jaar geleden, dat wij, zwichtende voor talrijke en voor de ernstigste inuiiven, voor het heil der zielen, voor de goede orde en de rust der kerk van Doornik, door een decreet der heilige congregatie, belast met de zaken der bisschoppen en regulieren, aan monseigneur Edmond Dumont, bisschop van Doornik de uitoefening hebben moeten ontnemen van alle jurisdictie, zoowel geestelijk als wereldlijk, in dat diocees. Wij hebben tegelijkertijd volle jurisdictie over dat diocees toegekend, ten gelieve van den H. Stoel, aan een apostolischen bestuurder. En ziedaar ons, tot onze diepe smart, genoodzaakt verder te gaanom door onze opperste magt een krachtig en afdoend middel te bezigen tegen de rampen en schandalen, die door de handelingen van genoemden prelaat, op rampzalige wjjze, het diocees van Doornik beroeren. Onwederlegbare rapporten, die ons van alle zijden ver strekt zjjn, zoowel door de geloovigen als door de geestelijkheid in het diocees, bovenal van hel kapittel der kathedraal en van alle bisschoppen van België; openbare en voor ieder zigtbare feiten laten ons niet meer twijfelen aan de treurige handelwijze van dezen bisschop. Zoodanig is se- dert verscheidene maanden reeds zijne geestverbijsteringzoodanig de bui tensporige ongeregeldheid zijner handelingen, dat hij niet ophoudt, door woorden en geschriften zich tegen bovengenoemd besluit te verzetten. Bo vendien een steen des aanstoots geworden zjjnde, in zamenwerking hande lende met de vijandigste schrijvers tegen de katholieke kerk, strooit hij bijna dagelijks beleediging en laster rondom zich; spoort hjj de geloovigen tot dezelfde onbeschaamdheid aan; hoont hij de mannen, die met de hoogste kerkelijke waardigheden bekleed zijn, zonder ons zeiven te sparen en verzet hij zich eindelijk halsstarrig, zelfs zijne loevlugt tot de burgerlijke regtban- ken nemende, tegen de geregelde gevolgen van de kanonieke interdictie. De Paus verklaart verder: «Den prelaat Edmond Dumont af te zetten, hem geheel en voor altijd elke jurisdictie in het diocees Doornik, zoo gees telijk als wereldlijk, te verbieden. Wij ontnemen hem ook en verklaren hem ontnomen den titel van bisschop van Doornik, waarvan wij hem be- rooven. Tevens verklaren .wij, dat deze prelaat door ons ontslagen wordt van eiken bijzonderen band, die hem met de kerk van Doornik verbood, krachtens de apostolische letteren van 22 November van het jaar 1872 van 's Heeren geboorte, waardoor hij tot bisschop werd aangesteld". ENGELAND. LONDEN. 4 November Aan de Daily News wordt het volgende medegedeeld, om eene sehels te geven van den tegenwoordigen toestand in Ierland: Zekere kapitein Boycott in het graafschap Mayo, die niets gedaan heeft dan zijne pacht betalen en besloten is niet te vluglen of zich te laten verschrikken, is, door den ban der «League" getroffen zijnde, door al zjjne dienstboden en arbeiders verlatenbehalve door ééne meid. Hij is verpligt zijne schapen zelf te hoeden en zou reeds lang onder die bezigheid doodgeschoten zijn, zoo hij niet van politie-agenten omgeven was. Ook het leven van zijne vrouw loopt gevaar. Zoo men hem het leven niet ontnemen kandan poogt men hem toch te ruïneren door het hem onmogeljjk te maken den oogst, die op het veld staat, binnen te brengen. Er wordt thans te Dublin eene collecte voor hem gedaan en men spreekt er van, voor dat geld hem een aantal gewapende arbeiders te leveren, om zijne aardappelen te rooijen en andere veldvruchten gezamenlijk ter waarde, naar men zegt, van 500 binnen te brengen. Naar men verneemt zijn er 19 punten van beschuldiging tegen de leden van de «Land League". Hun wordt ten laste gelegd het zamenspan- nen om de pachters te weerhouden van het betalen der wettige pachtsom men, en om den grondeigenaars te beletten hunne pacht te innen en hunne hoeven te verhuren; en voorts het bijeenbrengen van groote volksmenigten en het bezigen van heftige taal tegen hen, die hunne pacht betaalden of onbezette hoeven betrekken durfden. Welke onheilen de jongste stormen hebben aangerigt, blijkt uit het wekelijksch overzigt der schipbreuken. In de jongste acht dagen werden 186 Britsche en buitenlandsche zeerampen, waaronder 161 onder de Britsche kust, gemeld, een aantal, dat tot dusver in één week nooit of zeer zelden werd bereikt. Het gezamenljjk aantal ongelukken in hel loopende jaar bedraagt thans 1223, of eene vermindering van 96 in vergeljjking met het zelfde tjjdvak van het vorig jaar. De geraamde waarde van de verongelukte goederen en vergane schepen bedraagt 48 millioen gulden, waaronder 36 millioen Britsch eigendom. Het bestuur van het kristallen Paleis heeft bekend gemaakt, dat het eene reeks van internationale tentoonstellingen zal houden en daarmede in het volgende jaar een aanvang zal maken. Alsdan zal worden gehouden de tentoonstelling van wol en andere ruwe hulpgrondslofTen van de wol-industrie en van de voortbrengselen van deze. Sir Th. Bouch, de hoofdingenieur bij den bouw der Tay-bridge, is dezer dagen overleden in den ouderdom van 56 jaar. Naar men zegt is hij den schokdien de vernieling van dit werk en de omstandigheden waaronder dit plaats had, hem gaven, nooit te boven gekomen en zou daarin de oorzaak van zjjn dood te zoeken zijn. Zekere vrouw Brown te Glasgow, die na den dood van haar man aan den drank was geraakt, heeft haar 5-jarig dochtertje en haar 2-jarig zoontje uit een raam van eene vijfde verdieping geworpen en poogde daarna zich zelve hel leven te benemen. Hierin werd zij echter door de politie verhinderd. Het meisje is overleden en de toestand van het jongentje moet zeer gevaarlijk zjjn. Berigten uit dc Vereenigde Staten melden, dat een brief, voor eenige dagen verschenen en die men aan den generaal Garfield toeschreef, veel op gewondenheid heeft opgewekt: omdat men er erne kiesmanoeuvre in meende te zien. In dien brief toch werden de Chinesche landverhuizers in be scherming genomen. Te Denver, in Colorado, is hel Zondag lot een ge weldigen oploop gekomen, liet graattw was eenigen tijd geheel meester in de stad-, alle Chinezen, die zich vertoonden, te lijf gaande en verscheidene woningen van Chinezen verwoestende. Verscheidene personen kwamen om hel leven en vele werden min ol meer ernstig gekwetst. Een Chinees werd met een touw om den hals de straten rondgcsleurd en hem werd de schedel ingetrapt; eencn anderen had men reeds de ooreu afgesneden, toen de politie hem int de klaauwen van het gemeen bevrijdde en in de gevan genis in veiligheid bragl. Het volk omringde het gebouw met luid getier, waarop de brandweer uitrukte en de oproermakers met brandspuiten te keer ging. Zij werd echter op hare beurt aangevallen en twee spuit gasten werden gekwetst. Den geheelen nacht was het graattw de baas. Driehonderd ingezetenen werden toen als bijzondere constabels beëedigd en Maandag werd de rust hersteld. Al de huizen der 150 Chinezen te Denver zjjn op drie na uitgeplunderd. FRANKRIJK. Woensdag is de uitvoering der Maart-decreten in verschillende plaatsen voortgezet. De Recollecten te Macon zijn uit hun klooster verdreven. De poorten werden stuk geslagen met de bijl. Dc in het klooster aanwezige niet-geestelijken zjjn insgelijks uiteengejaagd. De politie moest hen naar buiten brengen. Te Lorient heeft de superior van het klooster der Domini canen den commissaris van politie in den ban gedaan. Te Toulouse zjjn de Capucjjnen verdreven. De deuren van het klooster zijn ingetrapt. De deu ren waren echter zoo goed gebarricadeerd, dat de politie door de vensters moest klimmen om binnen te komen. Te Lyon en te Carcassone zijn de monniken der niel-erkende orden almede verjaagd. Het aantal kloosters, dat van 29 Mei tol 1 November opgeheven is, bedraagt 110. Op grond van het tweede Maart-decreet zijn er van 16 tot 30 October 35 gesloten en wel 16 der Karmelieten. 4 der Capucijners, 4 der Recollecten, 3 der Dominikanen, 2 der Oblaten van Maria, 2 van St. Jean de Lateran, 1 van het II. Hart, 1 der Benedictjjnen1 der Spaansche mis sionarissen en 1 der Baruabieten. Door Felix Pyal is een leestje gegeven aan hen, die ingeteekeml heb-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2