HUI'! KiNLAiNDSCllfc] BKIUGTE-N. PEK TELEGRAAF. vrouw waren naar Veendam, Re oorzaak is onbekend. Hel gebouw en de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Er zijn 4 koeijen en 1 var ken verbrand. Te Breda zijn Zondag avond, van een bruiloftsfeest terugkeerende, een man en zijne schoonzusterdoor de duisternis misleid nabij de vroe gere Antwerpsche Poort in het water gevallen en verdronken. Door schipper v. d. Klooster, van Burgsluis, is te Zierikzee aangebragt de equipage van hel verongelukle schip Nimrod, kapt. Crocker, van Dieppe met sieeneu naar Dordrecht, liet schip is vermoedelijk verloren. De equi page had hare toevlugt in het want moeten nemen. In de laatste dagen zijn door de justitie in verschillende grensgemeen ten van Limburg niet minder dan 43 processen-verbaal gemaakt, wegens het in omloop brengen van Belgische koperen munt. 'sGRAVENHAGE3 November. Door Z. M. is aan den sergeant der infanterie van het leger in Nederl. Indië C. A. Wagner vergunning verleend tot het dragen van de herinne- rings-medaillc voor den oorlog legen Frankrijk in 1870—1871, het IJzeren Kruis 2' kl. en de medaille 2' kl. voor landweerdienst, hem in Pruissische dienst toegekend. De heer J. C. baron van Alderwerell Iloutuyn, ontvanger der directe belastingen te Duiven, is benoemd lot ontvanger derzelfde middelen te Ren- kum. Tot controleur der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Gro ningen 2' aid., de heer II. van Manen, thans belast met de waarneming van die controle; te Groenlo, de heer G. J. J. Greidanus, insgelijks belast met de waarneming van die controle. Door Z. M. zijn de gedane benoemingen van schoolopzieners in de arrondissementen Tilburg, OirschotGeldermalsenHilversum en Utrecht ingetrokken en benoemd tot schoolopzieners in de arrondissementen: Oirschotjhr. E. F. M. van Rijckevorsel van Kessclte StratumGelder malsen. W. J. Bonte, te Zalt-Rommel; Hilversum, G. C. Gülcher, te Hilversum. Aan de na te noemen vreemdelingen is, mits zij overigens aan de daartoe bjj de wet gevorderde vereischten voldoen, vergunning veileend tot het geven van lager ouderwijs hier te lande, als aan: mejufvrouwen 11 M. Verhoye. L. L. M. Vuylstcke, M. C Eickelmann, G. SiemesM. C. E. Wirtz. M. E. van Ham, M. Grocnewoud, B. Moll, M. Teigl, A. F. M. Pelz- gen. M. 11. 11 DijckerhoiT, C. C. J. Weber, A. M. Ch. MitsdörfTerM. 11. F. Rollback, M. Ch. F Sudendorf, en den heer J. L. Standley. Door Z. M. is de kapitein L. J. Souman, plaatselijk adjudant le kl. te Amersfoort, op zjjne aanvrage, op pensioen gesteld; voorts zjjn benoemd bij liet wapen der infanterie, tot luit., de 2C luilt. C. D. de Roon en W. D. Ilühuer van hel wapen, gedetacheerd bij het Nederl. Indische leger; hjj den staf van het wapen, de 2' luit. P. A. Spaan, van dien staf, werk zaam bij de kon. militaire akademie; bjj het 5' reg.de 2' luit. A. J. Ebe- ling, van het coips; bij het 7' reg.. de 2e luitt. F. H. de Vos, C. A. Zeï- vtlder en O Mees, allen van hel 8e, en de 2* luit. R. Willems. van het 6' reg bij liet 8' reg de 2' luit. J. A. A. Lodewijks, van het corps. Bij het peisoneel der geneeskundige dienst van de landmagt zijn benoemd: lot reserve-oflicier van gezondheid le kl., de burger-geneeskundige J. Paré, eervol ontslagen ollicier van gezondheid 2' kl. en arts te Oplieusden, en tot reserve-officier van gezondheid 2' kl., de burger-geneeskundigen dr. VV. Rutgers van der Loefl', arts-te Leiden, en d'. VV Jaarsma, arts te Harder wijk; tot reserve-ollicier van gezondheid le kl. H. Kroouemaneervol ont slagen ollicier van gezondheid 2' kl. van het leger in Nederl. Indie, thans genees-, heel- en verloskundige te Wijhe, en tot reserve-officier van gezond heid 2' kl. J VV. Engels, arts te Wijhe. Den 2,ltD November jl. heeft aan het ministerie van buitenlandsche za ken de onderleekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Belgis betredende de invordering van gelden op quitantiSn door tusschen- komst der posterijen. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen berigt, zijn de schroef- stoomschepen Aljehonder bevel van den kapitein ter zee J. A. Greve. en Madura, onder bevel van den luit. ter zee 1* kl. H. J, van der Mandele, respectivclijk te Sidney en Batavia aangekomen. Aan boord van die bo dems was alles wel. In de zitting van de tweede kamer van heden, bjj de behandeling van het strafwetboek, is op art. 249 (ontucht met personen aan daders hoede toevertrouwd) aangenomen een amendement, bepalende, dal geen vervolging ge-chiedtindien de dader met de minderjarige huwt. Voorts is door de regering ontucht van meesters met bedienden beperkt tot bestuurders ol opzigters van fabrieken met ondergeschikten. Art. 250 (straf legen bordeel houders. die uit winstbejag opzettelijk minderjarigen debaucheren) is na lange discussie aangenomen, lu art. 251 is overgenomen het amendement, dat bordeelhouders van hun beroep kunnen worden ontzet. Art. 254 (straf tegen dierenmishandeling) is ita breede discussie aangenomen. BELGIË De regering heeft uit de gelden, le harer beschikking gesteld voor de aanmoediging der letterkunde, jaarlijks eene som toegestaan van 4000 fr. ten voordeele der uitgave van het woordenboek der Nederlandsche taal. De wijze van uitbetaling dezer som zal worden geregeld door den minister van biuueulandsche zaken en elke der gedeeltelijke toelagen zal, door een kon besluitter beschikking gesteld worden van ecnen bijzonderen com missaris, daartoe opzettelijk door ons aangesteld. Tot commissaris bij het comité van uitgave van hel woordenboek der Nederlandsche taal is benoemd de heer dr. J. F. J Heremanshoogleeraar te Geul. Hij zal rekening doen van de vergunde toelagenen jaarlijks een verslag indienen over den toe stand en den voortgang der onderneming. Re Uien public maakt een uitvoerig document openbaar, gedagteekend uit Rome en door den Paus geteekend, waarbij msgr Dumont, oud-bisschop van Doornik, ontzet wordt van alle geestelijke en wereldlijke jurisdictie in het diocees Doornik. EHCELAN O. LONDEN, 2 November, Re gewone beriglen door de Times uit Britsch-Indië ontvangen mel den, dat de laatste lijdingen, die uit Kabul te Simla waren ontvangen, geheel bevredigend waren en geen grond gaven ont aan de waarheid der geruchten geloof te slaan, volgens welke er in Kabul revolutie zou zijn. Un Kandahar wordt gemeld, dal tot 14 October in Kabul alles rustig was. Indien er dus een opstand tegen Abdur-Rahman was uilgebrokendan zou dat na 14 Oc ober moeten geschied zijn. Zaturdag avond is alhier eene vergadering gehouden van afgevaardig. den van radicale vereenlgingenin welke de ophanden ^zijnde geregtelijke vervolging van de Iersche leiders werd afgekeurd. Een brief van den heer Labouchere werd voorgelezen, waarin bij zeide te meenen. dat de Iersche Land-League niet hopen mogl op den steun van de Engelsehe radicalen, zoolang hare hoofden niet zeer duidelijk en openlijk het doodschieten van grondeigenaars en het verminken van dieren, dat gedurig plaats had, afgekeurd en zoolang zij niet verklaard hadden gezind te zijn om hervor mingsplannen, die het kabinet voorstellen zou, eerlijk in overweging te nemen. In eene kast op een zolder van een kasteel in het graafschap York is eene portefeuille met teekeningen van oude meesters ontdekt. Zij zijn naar hel Britsch museum overgebragt. Er is eene studie bij van den Flo- reniijuer schilder Filippo Lippi, eene vrouw enkop van Michel Angelo; een «Laatste Oordeel" van Albert Altdorler; twee landschappen van Albert Cuyp en een jagt van YVouwermans. Uit New-York wordt gemeld dat er bij den laatsten storm op de groote Amerikaansche meren zeventien schepen vergaan, zes en zestig min of meer beschadigd en 93 menschen omgekomen zijn. FRANkRIJK. De ministerraad heeft volgens eene officieuse mededeeliug aan de dag bladen de lijst vastgesteld der wels-ont werpen die hij in de weldra te openen zitting der kamers in behandeling zal brengen. Voor de kamer van afge vaardigden zijn dit de verschillende voorstellen betreilende de regeling van het laser onderwijs, de reorganisatie der regtcrltjke magt en de wetten op de drukpers. Bij den senaat zal de regering op bijzondere werkzaamheid moeten aandringen, behalve de hier boven genoemde wetten, die de goed keuring van beide dcelen der wetgevende magt vereischenzal de senaat nog de tarieven moeleu behandelen, de wet tot afschaffing der «lettres d'obé- dience" en die tol bet opristen van middelbare meisjesscholen, die allen reeds door de kamers in hare vorige zitting goedgekeurd zijn. Op de mededeeliug van de Figaro, dat er aan het bureau van dit blad eene lijst is nedergclegd, om le protesteren tegen de Maart-besluiten, heelt de Lanterne geantwoord, dat er bij haar eene petitie aan de kamer van afgevaardigden ter onderleekening gereed ligt ten gunste der scheiding van kerk en staat, en alzoo tot alschaffing van de begrooting van eere- dienst. Eene dergelijke petitie gaat te Marseille ter teekening rond. Zaturdag had te Courbevoie een ontzettend ongeluk plaats. Een clown zou aan een trapéze onder een luchtballon verschillende toeren maken, liet ging goed toen de ballon omhoog ging, maar men zag. dat de man zich spoedig ter zijde neerzette en bet touw vasthield. Toen men zijn hoofd ter zijde zag zinken wer.d de onrust algemeen en op ongeveer 500 meter hoogte sloeg hij naar beneden. Het ligchaam heeft een gat van 50 cenlim< Iers in den grond geslagen en kwam met zulk een kracht neder, dat bet een viertal malen omhoog sprong. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man, zekere Navarre, waarschijnlijk reeds dood was eer hij den grond bereikte, liet was iemand die voor het eerst een togtje meêmaaktedaar de gewone acro baat verhinderd was. D II 1 T ft C II I- N D. Bij de eerste beraadslagingen over de begrooting beeft de minister van financiën heden de verblijdende verbetering in het licht gesteld van de in komsten in het afgeloopen jaar, inzonderheid in het spoorwegbehecr; echter stond daartegenover eene groote vermeerdering van uitgaven, zoodat nog een bedrag te dekken bleef door eene leeuing van 5 milliocn De bcgrooting van 1880/81 sluit in ontvangst en uitgaal met een bedrag van 912} mil- lioen; terwijl onder de uitgaven een bedrag voorkomt van 39% millioen, dat slechts voor eenmaal uitgetrokken wordt. Op de begrooting der ge wone uitgaven blijft, behalve de voor vermindering van directe belastingen bestemde 14 millioen, nog een batig saldo van 9 millioen. Met betrekking lot de groote belastinghervorming verklaarde de minister, dat bij met de ministers van financiën in de andere Duitsclie staten overeengekomen is, dat alle uil zekere rijksbelastingen aan de verschillende staten ten goede komende overschotten tot vermindering der directe belastingen zullen be steed worden. Rij den rijksdag zouden de ontwerpen betreffende verhoogiug der birrlielastingbetreilende belasting der vrijstelling van de militaire dienst en betreffende eene beurs- en haukbclasiing op nieuw worden inge diend. De opbrengst dezer belastingen zou geheel aan velschillende staten ten goede komen. Verder was eene verhooging der belasting op het gedis tilleerd le wachten, terwijl omtrent de verhoogiug der tabaksbelasting nog geen definitief besluit genomen is. Het standbeeld van den veldmaarschalk graaf YVrangel. op het Leip- ziger plein te Berlijn, is in tegenwoordigheid van den keizer en de prinsen onthuld. De keizer had in 1876 bij gelegenheid van Wrangei's 80-jarig diensljubilé bepaald, dal er voor heui een standbeeld zon worden opgcrigt. Op hel voetstuk staat vermeld, dat het monument door keizer Wilhelm I aan de nagedachtenis van den grijzen veldheer is gewijd. In de vorige week sloeg de bliksem in een populier, nabij eene meis jesschool le Jever, in Oldenburg, waar meer dan 400 kinderen bijeen waren. Vele kinderen werden door de persing der lucht op den grond ge worpen de school was 10 schreden van den boom verwijderd. Overigens liep alles goed al. Zaturdag is een extra-spoortrein uil Wittenberg naar Brcslau, geladen met buskruid, bij bet station llorka in botsing gekomen met een passa giers- en goederentrein, met het gevolg, dat de locomotief van ecrslge- noemden eu vier wagens van den anderen trein vernield werden. Re pas sagiers zijn er zonder letsel afgekomenvan hel treinpersoneel is één man gewond. ST. PETERSBURG, 2 November. Tegenover de heden Ier beurze loopende geruchten omtrent de benoeming van Melikoff tot voorzitter van het mi nisters-comité in de plaats van WalujefI, en van Rochanofls benoeming tot minister van biunenlaiidsche zaken, valt te melden, dat daarvan Ier plaatse waar men het welen moet niets bekend is. PARIJS, 2 November. In den ministerraad, onder Grévy's presidium, is heden ochtend besloten, dal bet ten uitvoer leggen der decreten morgen in een tiental departementen zal worden herval. De Commune zal vervolgd worden wegens een artikel van Cluseret, dat beleedigeud is voor het leger. PARIJS, 2 November. In een schrijven aan Guihert. wensclit de Paus de bisschoppen geluk met hunne verdediging van de godsdienstige orden, waarvan de vervolging zware rampen kan doen voorzien, lij) betreurt, dal de hoofden der regering de verklaringen hebben aangenomen van die con gregatiën, wier aanbod gekomen is van de bestuurders zeiven. Hij meent

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2