UI.; 1TKM LANÜSCUK BKIIIGTK.N. PEK TELEGRAAF. Aan de orde worden gesteld zeven onderwerpen, waaronder de voorstellen van gedep. staten: a. tot betaling van het aan de gemeente Charlois voor de verbetering van wegen verleend subsidie: b. tot aankoop van grond ter vergraving in het belang eener verbetering der invaart van de sluis te Bo degraven; c. de in de zomervergadering aangehouden adressen van eenige gemeentebesturen, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onder wijs, 13 Aug. 1857 (Stbl. n". 103), ten opzigte der gewone kosten van dat onderwijs, en d. de adressen uit Voorne, Gouda en Putten, om afkoop der tollen op 's rijks groote wegen in deze provincie. In handen van commissiën worden onderscheidene ontwerpen gesteld. Ten slotte is op voorstel van den voorzitter besloten de volgende verga dering Ie bepalen op Vrijdag 12 dezer, des middags ten 12 ure, zullende alsdan behandeld worden de onderwerpen, die daarvoor reeds gereed zijn alsmede de rapporten der commission, wanneer zrj zullen zjjn ingekomen. Eergisteren kwam te Scheveningen eene schuit aan van den reeder P. Krul, stuurman J. Pronk, met de treurige tijding, dat in den nacht van Vrijdag op Zaturdag een matroos, te Scheveningen te huis behoorende, over boord was geslagen en verdronken. Een matroos van diezelfde schuiteen Egmonder, was in denzelldeu storm door een rondhout zoodanig verwond, dat bij spoedig den geest gaf. De Scheveninger was ongehuwd, jde Egmon der laat vrouw en kinderen na. Van een logger van den heer P. v. Gelde te Vlaardingen vond de stuurmansmaat eveneens den dood in de golven. EIGELAKI), LONDEN, 1 November Het Parijsche gemeentebestuur heeft den lord-mayor van Londen, als dankbetuiging voor zijne heusche ontvangst, een monster-bouquet gezonden, dat een omvang heeft van 8% voet en) het wapen der stad Parijs voorstelt, in de heraldieke kleuren. De ruiker, die zoo groot was, dat men hem op straat moest uitpakken voor hij een der deuren van Mansion-house binnen gedragen kon worden, hangt aan drie-kleurige linten, met het opschrift "Au Lord Maire, 26 Oct. 1880". Het verdrijven van geestelijke orden uil Frankrijk heeft het aantal Jezuïten in Engeland doen toenemenen naar men zegt is deze orde van zins een eigen orgaan te Londen op te rigten; bet eerste nommer van be doeld blad zal weldra verschijnen. Op de kust van Norfolk is Vrijdag eene reddingsbootdie aan een in nood verkrerend schip hulp ging brengen, omgeslagen, met hel ongelukkig gevolg, dat er ran de dertien opvarenden elf verdronken zijn. De vloed en de storm hebben door het geheele land groote schade aan- gerigt. Op verschillende punten is het spoorwegverkeer gestremd door het overstroomen van de wegen of door vernielde bruggen. Niet minder dan 100 schepen moeten in de jongste dagen op onze kusten vergaan zijn. Eene aardbeving heeft in Beneden-Burmah groote verwoestingen aan- grrigt. Te Bananen duurde de schok meer dan een minuut, maar bepaalde zich daar tot het hevig schudden van de huizen, waarvan vele scheuren bekwamen, terwijl een in aanbouw zijnd huis instortte. Te Bassein, in hel westen, had de aardschudding ernstiger gevolgen. DeTsain Boo Hpayah, de voornaamste pagoda te dier plaatse, werd van zijn voetstuk neergewor pen, en de kostbare juweelen in de ijzeren Iltee, en de "umbrella" op den top werden heinde en ver weggeslingerd. De gouvernementsgebouwen heb ben veel geleden van den schok, die daar veel heviger moet geweest zijn dan de aardschudding te Rangoen. Dergelijke schokken van aardbeving in ligler of zwaarder graad duren nu reeds drie weken lang in alle deel en van hel rijk. De ontsteltenis onder de bevolking is groot. Men vreest, dat die kleine schuddingen zullen eindigen met een schok, die de stad geheel ver woesten zal. Uit Washington wordt gemeld: De chef der afdeeling geheime dienst bij de schatkist heeft een persoon ondervraagd, die onlangs te Chicago is aangehouden als bezitter van valsche obligation der Verecnigde Staten. De onlhullingendoor dien persoon gedaan, doen vooronderstellen, dat nage maakte 6 pCt. obligaties van 1000 dollars van het jaar 1881 naar Europa zijn gezonden en in beleening gegeven zijn of zullen worden. In den schouwburg in de hoofdstad St. Domingo had dezer dagen een ongeval plaats, dat angst en ontsteltenis te weeg gebragt heeft. Een rond reizend beestenspel gaf er eene voorstelling. De dierentemmer van het spel zou in de kooi van een tijger gaan en toonen hoe hij het dier iu zijne magt had; maar daar rfe tijger woedend was, verzocht hij bet publiek eenige oogenlilikkei) geduld te willen oefenen, totdat het dier lot bedaren zou zijn gekomen. Men wilde niet lang wachten en begon teekeucn van ongeduld te geven; ja, hier en daar ging zelfs de kreet op van lataard! De temmer begaf zich in de kooi van den tijger; deze wierp zich op den ongelukkige en verscheurde hem letterlijk. De ontsteltenis en verwarring te beschrijven die in den schouwburg heerschtenis onmogelijk; naar alle zijden vlugtte men; de aanwezigen, die eenige tegenwoordigheid van geest behouden hadden, openden een waar snelvuur met hun revolvers op den tijger en doodden hem op de plaats. FRAXkHIJ K. Eene deputatie van de stad Havre, bestaande uit den maire, den afge vaardigde van het arrondissement, den voorzitter en onder-voorzitter der kamer van koophandel en een lid van den gemeenteraad, is te Parijs aan gekomen om den minister van binuenlandsche zaken twee petitiën voorzien van de handteekeningen van 15,000 personen, over te reiken, waarin ver zocht wordt het arrondissement Harre tot een departement te verheffen. De heer Brissouvoorzitter van de commissie voor de begrooiing, heeft een amendement voorgesteld, volgens hetwelk de geestelijke orden die lot dusver vrijgesteld waren van zekere belastingen, in dat opzigt voor taan binnen de termen van liet gemeene regt vallen* De Siècle berekent, dat de aanneming van dat amendement aan de schatkist eene bate zal ver schaffen van 6.200,000 fr. De maatregelen, dezer dagen door de regering genomen, ter uitvoering der Maart-decreten worden op nieuw in de dagbladen besproken. In de clericale bladen vinden zij natuurlijk eene scherpe afkeuring, maar ook het oordeel der rcpubiikeinsche bladen blijft zeer verschillend. Zoo zegt de Sêmaphore van Marseille, dat de onverschilligheid, waarmede Frankrijk zjjne regeerders tot dusver had laten begaan, thans tot minachting is over gegaan en de toepassing der decreten in den lande onloochenbaar algemeen wordt aigekeurd. Vrienden en vijanden, zegt zij, allen erkennen, dat nooit eene onderneming met meer verblinding, ontijdiger, onhandiger be gonnen werd. De Parlement zegt, dat het lijd wordt op te honden want het land begint zich af te vragen, of men wel hel goede middel gekozen heeft om de openbare rust te verzekeren en alle republikeinen van eenig doorzigt verontwaardigen zich over de gevaren, welke men de republiek doel loopen door haar te compromitteren met eene politiek van onverschoon- lijke misgrepen en kleingeestige avonturen. De Rép.frang. is van meening. dat, ofschoon het pijnlijk is voor de regering deuren enz. open te houden, de wet moet gehandhaafd worden. Waarom, vraagt het blad, weigerden de orden zoo hardnekkig de vercischte autorisatie aan te vragen? Voor het overige zou haar verzet veel minder geweest zijnindien men haar vrij gelaten had, indien de monniken zich niet door de legitimisten en clericale Bonapartisten tot politieke munifestatiën hadden laten gebruiken. In de zitting van den gemeenteraad van Parijs zijn Zaturdag de alge- meene beraadslagingen over het ontwerp tol organisatie der gemeente Parijs ten einde gebragt. Na een verwarden strijd over allerlei motiën is daarop beslotenDingsdag tot de behandeling der artikelen over te gaan. Omstreeks 36 leden, die het ontwerp geheel of gedeeltelijk onaannemelijk keurden en van oordeel waren, dat de voorzitter bij hel aan de orde stellen der motiën verkeerd had gehandeld, hadden vóór de stemming de zaal ver laten. Zij werden aangemerkt als zich onthouden te hebben. Het Kdilhuizerklooslcr de Grande Chartreuse bij Valsainl heeft bij het station Romout, in hel Zwitserscbe kanton Freiburg, eene groote bezitting aangekocht om daar een filiaal voor het vervaardigen van zijn beroemd likeur op te rigten. Het klooster Grande Chartreuse bezit in Frankrijk eene uitgestrektheid van 587 hectaren aan grond en land. ter waarde van 2,633,600 fr.hel betaalt aan palent slechts 3000 fr. cn aan huur niet mei r dan 600 fr. aan den slaat, en krijgt daarenboven nog jaarlijks 432 stères hout ten geschenke voor verwarming en onderhoud der gebuurde gebouwen. OUITSCIILAXn. In het huis van afgevaardigden zal de volgende door alle leden van liet centrum geteekende interpellatie tot de regering gerigt worden: "Wat is de regering van plan te doen om de overstroomingen in het gebied van den Boven-Oder tegen te gaan cn om den nood te lenigen, die een gevolg is van de jongste overstroomingen in de districten Ratihor en Kosel?" TURKIJE. Door een correspondent van de Daily-News wordt gemeld, dal de toe stand van de bevolking in Aziatisch Turkije allerellendigst blijft. Turken en Christenen, zonder onderscheid van ras en godsdienst, lijden onder het ellendig bestuur des lands en klagen bitter over de afpersingen der Turk- sche pacha's. De berigtgever gewaagt van een groot aantal Armenische stammen, die naar Ismid zijn gelokt door de belofte, dat hun terrein zou afgestaan en levensmiddelen voor den lijd vaa een jaar zouden verstrekt worden, en die, eenmaal daar aangekomen, zonder hulp worden gelaten en van gebrek omkomen. De heer St. John, secretaris van-het Engelsche gezantschap, had de ongelukkigen Ie hulp willen komen, m3ar was daarin door den gouverneur verhinderd. Eindelijk gelukte het hem granen onder hen te verdeelen. doch zoodra hij vertrokken was, maakten de Tttrk- sclic agenten er zich meester van. ST. PETERSBURG, 1 November. Het schijnt, dat het tegenwoordige hoold van het ministerie van financiën binnen korten lijd zijne betrekking zal nederleggen. LONDEN, 1 November. Volgens de St. James Gaz. is alhier een tele gram uit Konstautiuopel ontvangen, inhoudende, dat Riza-pacha bij de St. George-brug door de opstandelingen is teruggeslagen cn daarop met zijne troepen naar Frashai is teruggetrokken. PEST11, 1 November. De begrootings-commissie der Oostenrijksche dele gatie heeft gisteren de gewone uitgaven voor oorlog behandeld. De meerdere uitgaaf wegens vermeerdering van kosten voor de manschappen heeft zij met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van den rapporteur Sturm om eene verhooging van 1,375.208 11. te schrappen, die ten behoeve van latere oproeping van recruten was voorgesteld, werd met 10 tegen 8 stemmen aangenomen. Na levendig debat werd de verhoogiug van uilga ven voor het legerbestuur in de bezette landstreken goedgekeurd. LONDEN, 1 November. Blijkens officiële telegrammen uil Kaapstad is de toestand gevaarlijk Alle Basulos ten oosten van Baukenberg en twee andere aldeelingen hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. Het ko loniaal gouvernement brengt 500 man ongeregelde troepen en 3500 kolo nisten onder de wapens. De stam der Timboes is insgelijks in opstand gekomen, ofschoon Umgelino vriendschappelijk gezind blijft. LONDEN. 2 November. Het rcglsgeding tegen Healy en Walsh is giste ren te Danby begonnen. Zij zijn, onder beschuldiging van den pachter Manning legen bel openbaar gezag te hebben aangehitst, naar het hol van assisses verwezen, doch onder borgtogt op vrije voeten gelaten. BERLIJN, 1 November. De Weener DJontagsrevue heeft gemeld, dat prins Bismarck zijn ontslag zon hebben gevraagd. In de best ingelichte kringen alhier is daarvan niets bekend. KONSTANTINOl'EL1 November. Mgr. Hassun, naar Rome ontboden om een kardinaalshoed te ontvangen, zal binnen acht dagen derwaarts ver trekken. Men zegt dat de notabelen van het Armeiiisch-katholiek kerkge nootschap aan den Paus dank zullen betuigen voor de benoeming van mgr. liassun, die de eerste Armenische kardinaal is, en levens den Paus ver zoeken hem als patriarch te Koustantinopel te laten. ALEXANDRIE, 31 October. Dr. Rohlfs en Steckcr, dc Duitsche reizigers

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2