LEIDSCHE COURANT. 1SS9. ZATURDAG 30 OCTOBER. V, 255e STA DS-BE RICHTEN. PATENTBIADEN. B1NNLN LAN INSCllE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers deiCourant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Dc prijs der Adverlenliëu is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te we ten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1880/81zijnde aan- vnllingsrechlen van den 6de» tot den rang, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één lot drie uren, eu wel van 27 tot en met 30 October 1880. terwijl na het ver strijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moe ten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer De Wethouder voornoemd. Leiden, 26 October 1880. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. veile vermelding: F. T. Bruinsma, te Schariiegouttim. Zvvolsche en Kamper- boter (ingelegd). Eerste prijs: II. Reuyl en Zoon, te Kampen; tweede prijs: T, Uiterdijk, te Zutphen; derde prijs: U. Themans, te Zwolle. Door den heer J. L. J. Jansen te llillegom is aangenomen de door dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermecrpolder vastgestelde voor waarde voor het leggen en exploiteren van een stoomtramweg door Haar lemmermeerpolder van Heemstede langs het Hoofddorp naar Aalsmeer, in verbinding met de lijn Haarlem —Leiden. Het aantal studenteningeschreven voor het volgen van alle lessen aan de instelling voor onderwjjs in de taal-, land-en volkenkunde in Neder- landsch Indië te Delft, bedraagt 128. Te Amsterdam is gisteren nacht brand uitgebroken in een manufac tuurwinkel in de Heisteeg. Men heeft den brand tot het aangetaste perceel kunnen beperken. Eenige slapende kinderen werden met moeite gered. -- De regtbank te Tiel heeft dr. Roodhuyzen vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit: het willens en wetens verspreiden van een gedrukt geschrift, waarin de naam. het beroep en de woonplaats van den schrijver of drukker niet gevonden wordt. Te Deventer is gisteren de algemeene vergadering gehouden van het Protestantenbond, onder voorzitting van prof. van Boueval Fattre. De secretaris van het hoofdbestuur gaf daarin verslag van den staat van het bond. Tien nieuwe afdcelingen werden gevormd, twee giugeu verloren, zoodal er thans 91 afdeelingen bestaan. Er zijn 19 correspondentschappen, liet aantal leden bedraagt 10,500. dat is 900 meer dan in het vorige jaar. Tc Wcesp kwam de eerste afdeeling op initiatief van dames tot stand. Te IJmtiiden was een goede grondslag gelegd. Te Arnhem werd een legaat van 500 vermaakt aan het bond. De ontvangsten bedroegen ƒ8393 28, de uilgaven t 6438.41. De commissie der liederenbundels biedt eene verzameling van 200 liederen aan, die, door Daniel de Lange veelstemmig op muziek gezet, in den loop van dit jaar tegen 1.50 verkrijgbaar zullen zijn. Een voorstel om zich tot de regering te wenden met verzoek, om in het opleidingsprogramma voor aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen op te nemen hel onderwijs in godsdienst, geschiedenis en zedeleer is niet aangenomen. Als plaats voor de volgende vergadering is Haarlem aangewezen. De turfschipper H. V.te Ambt-Vollenhove, die van baldadige boeren jongens een slag met een dcnnepaal op het hoofd had gekregen, is aan de bekomen wonden overledeneene vrouw met 7 kinderen nalatende. Te Leeuwarden hebben zich in dc week van 1723 October 99 ge vallen van mazelen voorgedaan. l)e ziekte blijft van een goedaardig karakter. Van een veelrein zjjn dezer dagen op het traject Utrecht—den Bosch vijf ossen uit den wagen geraakt. Twee vielen er uit op de brug bij tledel en kwamen door de brug heen dood op den grond neder; van de andere drie zijn er twee ongedeerd op den weg gevonden. Uil Maastricht meldt men, dat eergisteren avond de laatste trein uit Eindhoven nabij Milmorle op een goederentrein heeft geslooten. Tengevolge van den schok zijn 6 of 7 personen gedood en velen gekwetst. Men meldt uit Curagao van 2 October: Bij proclamatie van gisteren heeft de gouverneur J. II. A. W. baron van lieert tol Eversberg het be stuur over deze kolonie van den gouverneur H. B. Kip overgenomen. De nieuwe gouverneur was eenige dagen te voren met zijne echtgenoote alhier in welstand aangekomen aan boord van Zr. M'. stoomschip Bonaire en met de verschuldigde eerbewijzen ontvangen. Hij heeft in eene plegtige ver gadering van den kolonialen raad zjjn hoog ambt aanvaard. Bij de behandeling der begrooting voor 1880, in de zitting van den gemeente raad van gisteren, waarvan wij reeds gedeeltetijk verslag gaven, vestigde bij no 87, Onderhoud van straten en pleinende heer van der Lith de aandacht op de aan merking der commissie van financiënof er in de eerste plaats niet andere plaatsen der stad in aanmerking moesten komen voor eene verstrating dan die door burg. en weth. aangewezen waren. De heer Wilheliny Damsté meende, dat men, om niet onbillijk te zijn tegenover de stads werkliedenhij eene aanbesteding als proeve, ook straten moest nemen, die veel bereden werden. De voorzitter bragt hiertegen in, dat het doel der aanbesteding niet was het openen van een wedstrijd; het was alleen omdat men op de gewone wijze het werk niet kon afkrijgen. De heer Cock vroeg of onder de voor aanbesteding geraamde som alleen de arbeid of ook dekeijen waren begrepen. De voorzitter zeidc-, dat onder de geraamde f 10000 zoowel de I arbeid als het materieel was begrepen. De post werd ten slotte goedgekeurd. Bij no 89, Onderhoud van wegen en voetpaden, stelde de heer van der Lith voor I den post met/1700, uitgetrokken voor het herstel der bestrating van dc Zijlpoorts- LEIDEN, 29 October. Door den gemeenteraad is heden de begrooting voor 1881 vastgesteld, in ontvangsten en uitgaven lol een bedrag van 685,481. De plaatselijke directe belasting is uitgetrokken tol een bedrag van 120,000. Door het kiescoilegie der Ned. herv. gemeente alhier is heden tot pre dikant bij die gemeente beroepen d8. E. A. G. van Iloogenhuyze, pred. te Dordrecht. Bij de gisteren gehouden verkiezing tot vernieuwing en aanvulling van het kiescoilegie der Waalsche gemeente alhier, zjjn op nieuw gekozen de aftredende heeren 11. E. 11. Fortanier, J. H. Zitman, J. Zaalberg, P. C. Librecht Lezwijn, C. H. Dee en II. Henkes, en gekozen de hh. R. van Boueval Faure en II. M. van der Hoek. Tot lid van de commissie voor de ceredienst werd op nieuw gekozen de heer P. I. de Fremery. D'. E. C. Segcrs, pred. bij de Ned. herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Maria Uorebekc, in België. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt de persoon van A. J. M. M.als hebbende zich ten nadeclc van den stalhouder J. II. 11. B. aan valschheid in geschriften schuldig gemaakt. Men schrijft ons uit ZoeterwoudeDen ganschen voormiddag van gis teren vloog nabij bosch en woning nog een koppel zwaluwen, echte huis zwaluwen rond. Om het zonderlinge van hel gevalwant hel is bijna November, werd hierop bijzonder acht gegeven. Hel koppel was zoo leven dig als in Juljj, bewoog zich hoog in de lucht en ving in devlugt zijn aas. Wat weerprofeten hierop zullen aan te merken hebben? Ten gevolge van den hevigen regen begint het er voor het vee in de weilanden slecht uit te zien. Te Noordwijk is heden middag tegen half twee brand uitgebarsten in de woning van Klaas van Stein in de Gondkeltingbuurt, waarnaast een hooiberg stond. Men is er in geslaagd den brand in een half uur tijds te blusschen en den hooiberg te behouden. Acte-examens middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige we tenschappen. 26 en 27 Oct. Geëxamineerd vier candidaten voor dc acte in hel boekhouden. Een hunner trok zich terug. Toegelaten voor schoolon derwijs, de heer P. Weltevreede, van Amsterdam. 27 en 28 Oct. Geëxa mineerd 4 candidaten voor de acte in het boekhouden. Toegelaten voor schoolonderwijs, de heer C. Worp, van Delft. 27 Oct. Geëxamineerd 4 can didaten voor de acte in de gymnastiek. Een vijfde was niet opgekomen. Toegelaten de heer J. C. Meijer, van den Haag. 28 Oct. Geëxamineerd 5 candidaten voor de acte in de gymnastiek. Toegelaten de heer W. Visser, van Monnikendam. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dal met 1 December aanst. de betrekking van leeraar in lloogduilsch eu Engelsch aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer openvalt. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 5 November e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. 11. J. Steyn Parvé, te 's Gravenhage. - Op de vee- en zuiveltentoonstelling te Londen zijn nog bekroond: Klasse 51 (elke soort vreemde kaas, behalve Goudschc): eerste prijs (zilve- ren medaille) U. van der Breggeu, te Waddingsveen. Voor Derby-kaas en Friesche boter: eerste prijs: M. B. de Vries, te Benedenknijpe; tweede prijs: van Zuidema, te Grouw; derde prijs: K. U. Kalina, te Britsum; zeer eer-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1