LKIR8CIE COURANT. VRIJDAG 29 OCTOBER. PATENTBLADEN. I8SD. W- -Si; iËfej f Ivllk*" i - f. '$Êm? J -PM 3 V';llk. 1 |p^r- ilT°, >54, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars L50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gimeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrteniiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BE RICHTEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te we len dat de ingevulde patenlbladen over het dienstjaar 1880/81zijnde aan- vnHingsrechten van den 6den tot den 3d™ rang, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, daselijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 27 tot en met 30 October 1880, terwijl na het ver strijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moe ten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Wethouder voornoemd. Leiden, 26 October 1880. M'. P. C. LIDRECHT LEZWUN. WN!NK!\L.\iNIKSCllK BKBIGTEfN. LEIDEN. 28 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden werden de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, de bh. mr. J. Rredius en dr. G. Zaalberg, in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de hh. Librecht Lczwijn, Hartevelt en van Heukelom, welke commissie, na onderzoek, tot de toelating dier hecren concludeerde. Tot leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool werd benoemd dr. G. Pekelharing, thans lijdelijk die betrek king vervullende. Tot commissaris der gasfabriek werd benoemd de heer J. C. van der Zweep. Tot hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor min vermogenden werd benoemd A. Cattel en tot hulponderwijzeres aan die school mej. G. Gesinkbeiden thans tijdelijk aan die school werkzaam. Een suppletoirc staal van begrooting, dienst 1880, werd goedgekeurd. De voordragl tot verhooging der jaarwedde van den leeraar in hel regtljjnig teeltenen aan de hoogere burgerschool aict 100 werd goedgekeurd. De begrootingen van het stedelijk werkhuis en van de bank van leening, alsmede die van gesubsidieerde en niet-gesubsidieerde instellingen van wel dadigheid werden goedgekeurd. De rekening der plaatselijke schoolcommissie over 1879 werd insgelijks goedgekeurd. Aan C. de Koning werd, op zijn verzoek, het leggen van een stoep toegestaan. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat van de leening ter bekoming van kasgeld weder 10000 was afgelost, zoodat nu nog afgelost moest worden ƒ35000. De onlwerp-verordening houdende Reglement voor eene hoogere burger school voor meisjes, waaromtrent in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt, werd op nieuw in stemming gebragt en aangenomen met 12 te gen 6 stemmen. De geheele zitting werd voorts ingenomen door de behandeling der be grooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1881. Bij het voeren van algemecnc beschouwingen over die begrooting gaf de heer Donner te kennen, dat hij niet voldaan was over het antwoord van burg. en weth. ter zake van hetgeen door hem in de sectiën was aangevoerd over het niet brengen op de begrooling van de bijdrage van het rijk in de kosten van het onderwijs, zooals dit te 's llage en te Amsterdam had plaats gehad. De heer Schcltema betreurde het, dat hij de vergadering zjjucr sectie niet had kunnen bijwonen, anders zou hij het een en ander in het midden hebben gebragt over den, zijns inziens, niet zoo gunstigen toestand der gemeente-financiën. Men ging in dat opzigt niet vooruit en daarbij stond men uog in de toekomst voor groole uitgaven. Ook sprak lig zijn leedwezen uit, dat het rapport van de commissie van financiën eerst gisteren middag was verschenenwant hij hechtte veel aan dat rapport. De heer van der Lith toonde aan, dat de commissie niet eerder haar rapport had kunnen uitbrengenomdat de stukken betreffende de begrooling eerst laat in hare handen waren geko men. De heer de Fremery trad in eene vergelijking van den financiëlen toestand 30 jaren geleden en thansen trok daaruit de conclusiedat men reden had dankbaar te zijn; want dat de gemeente krachtig was vooruit gegaan en dat het nageslacht geen reden zou hebben om over ons te klagen. De heer Scheltema kon zich met die zienswijze niet vereenigen. Hij ook bad eene vergelijking gemaakt, maar slechts over de laatste 10 jaren, en daaruit zag hij een achteruitgang van den financiëlen toestand. De gemeente dreef thans op de gasfabriek. Den meesten achteruitgang zag hij in de ge wone uitgaven voor de huishouding der gemeente, terwijl de inkomsten daarmede niet gelijken tred hielden. De heer Juta verklaarde, dat hij ten deele die zienswijze deelde; hij was daardoor genoodzaakt tegen alle verhoo gingen, op de begrooling gebragt, te stemmen. De voorzitter trad in eene korte beantwoording der sprekers. Wat betreft de aanmerking van den heer Donner over het niet brengen van het rijks-subsidie op de begrooting, de daartoe nnodige stukken waren toen nog niet in handen van burg. en weth. Wat betreft de financiële beschouwingen van den heer Scheltema, deze waren reeds wederlegd voor dat zij werden uitgesproken, waarbij hij wees op hetgeen door hem in de vorige zitting was gezegd, toen bij aantoonde, dat de gemeente nog in het bezit was eener waarde van meer dan ƒ600.000. Zij was dus niet achteruitgegaan. Na cenige korte replieken werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Naar gewoonte werd begonnen met de Uitgaven. Bij n». 61, jaarwedden van de bouwkundigen en opzigters der gebouwen, stelde de heer Juta voor dien post met 150 te verminderen, uitgetrokken voor de verhooging van het tractement van den opziener 2de kl. Dit amendement werd verworpen met 12 tegen 5 stemmen en de post goedgekeurd. Bij n". 65 stelde de heer Cock voor de som van 250, uitgetrokken om aan de tegen scha tiers in zake de rijks personele belasting eene tegemoetkoming te vcrleenen, te doen vervallen, op grond, dat dit eene rijkszaak was. De voorzitter be toogde, dat ook het belang der gemeente hierbij betrokken was. Met 11 tegen 7 stemmen werd het voorstel verworpen. De behandeling der Uitgaven is voortgezet tot en met hoofdstuk VIII, waarop wij morgen terugkomen, lieden avond ten 7 ure wordt de behan deling voortgezet. Het Tyroler zanggezelscbap van den heer Schöpfer, uit rusterthal, mogt zich gisteren avond niet in eene talrijke opkomst verheugenhetgeen wel jammer was, want waarlijk werden door de zangers en zangeressen aardige liederen ten gchoorc gebragt. Vooral "der Jódler" Hans Morgenast mogt de sympathie van het publiek verwerven, hetgeen Weck uit de her haalde en daverende applaudissementen, die hem telkens te beurt vielen. Ook het bespelen der ruwe instrumenten viel zeer in den smaak der toe hoorders. Wjj kunnen onzen lezers dan ook aanraden bel gezelschap aan staanden Vrijdag een bezoek te brengen. Naar wij vernemen is het gezelschap door Z. K. H. prins Fredcrik uitge- noodigd Zalurdag avond ten zijnent eene soiree te geven. De wis- en natuurkundige afdeeling" der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. liet bestuur van het pensioenverbond heeft den 19dcn dezer een adres aan Z. M. den koning ingediendwaarin nader wordt aangedrongen op wijziging der pensioen-wetgeving van burgerlijke ambtenaren, en op liet bepalen van een pensioenfonds voor weduwen en weezen der ambtenaren. Men schrijft ons uit Zevenhuizen: In de eerste vergadering der ver- eeniging "Tot Nul en Vermaak" alhier, trad als spreker op de heer P. Blok Jr.secretaris der vereeniging. Zijn onderwerp: "'tis al geen goud wat er blinkt", werd door het talrijk opgekomen publiek met onverdeelde aandacht aangehoord. De bijdragendie door verschillende heeren na de pauze geleverd werden, verhoogden niet weinig het gesmaakte genot. Zoo ook mogten de chansonnettendie de spreker ten gehoore bragt, ieders bijval verwerven. Tot hulponderwijzer aan de Is" openbare lagere school te Zevenhuizen is benoemd de heer J. Ikkink, te Moordrecht. Tegen 1 Januarjj e. k. zullen in de voornaamste garnizoenen, welke ook in het nieuw ontworpen dislocatieplan zijn opgenomen, militaire slag- terjjen worden opgerigt, op den voet van die, welke reeds sinds tweejareu te 's Hertogenbosch bestaaten goed blijft voldoen. Op de vee- en zuiveltentooiistelling te Londen zgtt bekroond; Stieren beneden drie jaar. Klasse 24, zuiver ras. Eerste ptijs (ƒ180) aan E. J. Kruit, Gasselternijcveensche-mond (Drenthe). Tweede prijs (ƒ60) aan 11. P. Smidts, Tietjcrk (Friesland). -- Koejjeu Klasse 8, 9 en 10, Ncderlandschc en Holsteinsche zuivere, gekruislc en gemengde rassen. Tweede prijs (bron zen medaille) aan J. PalensleinSchellinklioiitNoordholland. Kaas. Klasse 34, Derby en Leicester. Tweede prijs (/60), J. L. Blanksma, Ping- jum, Friesland. Vaarzen. Klasse 17. Zuiver ras. Eerste prijs (ƒ120) aan A. S. Volkema, Wirduni, Friesland. Klasse 18. Gekruist of gemengd ras. Eerste prijs (ƒ120) J. M. de Sonnaville, Alkmaar, liet llollandschc vee heeft

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1