LMUSCHE COURANT. 1SS0. DONDERDAG 28 OCTOBER. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BKRIGTEN. 2-53. De Courant verschijnt dagelijks, 2on- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f2.—, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85franco p.p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk ii verkrfjghaar voor f 2.50 'sjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6den November 1879 ^Gemeenteblad n*. 4), houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidschc Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 October 1880. E. KIST, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie is in druk verkrijgbaar het rapport der Com missie van Financiën op de ontwerp-begrootiug der gemeente Leiden, voor 1881legen betaling van ƒ0.20. LEIDEN. 27 October. Reeds lang voor den tot de ter-aarde-bestelling bestemden tijd had zich heden voormiddag op de begraafplaats aan de Groenesteeg eene zeer talrijke schare vrienden, bekenden en belangstellenden vereenigd, om door hunne tegenwoordigheid eene laatste hulde te brengen aan de nagedachtenis van den 11. Zaturdag, bij het ongeval te IJmuiden, zoo noodlottig omgeko men student S. ten Cate. Het studenten-corps, hoewel door het collegium en deputatiën uit disputen, waarvan de overledene lid was, vertegenwoor digd, telde buitendien onder de aanwezigen honderden zijner leden, die persoonlijk de laatste eer aan den onder hen algemeen beminden doode wilden komen brengen. De stoet, deftig, schoon eenvoudig, naderde omstreeks 11 ure de begraaf plaats. Op het lijkkleed waren een drietal kransen van levende bloemen gehecht, waaronder eene van het studenten-gezelschap //Frisia". Later, toen de kist op de baar was geplaatst, werd daaraan nog eene prachtige, uit zwarte en witte kunstbloemen bestaande, door den praeses, namens het ge- heele studenten-corps, toegevoegd. Toen de kist in de groeve was nedergelatenbragt een der vrienden van den overledene, de heer E. Baak, jur. doel', een warm woord van hulde aan den ontslapene, wien hij, bij het plegtig toeroepen van een afscheids groet, het getuigenis gaf, dat hjj wèl was een vriend geweest, die, door zyn goed hart en aangenamen omgang, zijne vrienden naauw aan zich verbonden had. Na hem sprak de praeses van het corps, de heer J. A. de Vicq, de aan wezige familieleden toe om hen te troosten bjj den droevigen pligt, dien zij thans vervolden; hoewel het hun daarbij zeker goed zou doen te zien de huldeblijken, die den overledene werden gebragt. Hij wees er in het alge meen op hoe de onverbiddelijke dood in de laatste jaren, uil het stu denten-corps, vele offers had gevraagd, en hoe thans weder een van de oudste leden van het corps, één van die mede-studenten, waarop men steeds staat kon maken, op zoo noodlottige wijze aan zijne familie en vrienden was ontvallen. Maakte de pijnlijke onzekerheidwaarin men 11. Zaturdag had verkeerd, weldra voor gunstiger berigten plaats, hoe weinig had men toch kunnen denken, dat één daarbij op zoo ongelukkige wjjze den dood zou vinden. '/Zijne assche ruste in vrede!" Door een der familieleden, den heer ten Cate Fennema, werd daarop, na mens henden aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en voor de blijken van toegenegenheid op de groeve nedergelegddank gezegd. Het was eene aandoenlijke plegtigheid. Men kon het allen, vooral hen, die aan den togt van II. Zaturdag hadden deelgenomen, aanzien, dat zij den ernst van het oogenblik beseften, waarbij het stoffelijk overschot van een jongen manzoo plotseling in de kracht zijns levens weggeruktaan de aarde werd toevertrouwd. Die oogenanders zoo tintelend van levens lust en onbezorgdheid, waren thans niet alleen vochtig van weemoed, maar menige traan biggelde hier en daar langs de kaken, en men schaamde zich die niet, tolken als zjj waren van die ware menschelijkheiddie zich juist in zulke oogenblikken het ongedwongens! openbaart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Hampton, waarvan heL vertrek uit Rotterdam op 30 October aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia, wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal verzonden naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip, 's morgens vóór 9 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. De Japansctie gezant met zjjn secretaris heeft heden een bezoek ge bragt aan deze stad. Hij heeft de akademie en den botanischen tuin en ook het ethnographisch museum bezocht. Door de geneeskundige staatS-commissie is tot arts bevorderd de heer G. C. Nijhoff, nied. doctorandusen het getuigschrift voor het eerste ge deelte van hel examen uitgereikt aan de hh. J. Timmer en B. Frerike, med. doctorandi. Acte-examens middelbaar onderwjjs, aid. wis- en natuurkundige weten schappen. 25 October. Geëxamineerd 4 candidaten voor de acte in de gymnastiek. Een vijfde was niet opgekomen. Toegelaten de hh. S. van Aken, vau 'silage, en P. M. Blonk, van Schiedam. 26 October. Geëxami neerd 4 candidaten voor de acte in de gymnastiek. Een vjjfde was niet opgekomen. Niemand toegelaten. 23 en 25 October. Geëxamineerd 4 can didaten voor de acte in het boekhouden. Toegelaten voor huisonderwijs, de hh. J. G. Vervoen en G. W. II. van der Vos, beiden van Rotterdam. 25 en 26 October. Geëxamineerd 4 candidaten voor de acte in het boek houden. Niemand toegelaten. Gisteren avond bevond zich op den spoorweg tussehen het station den Ilaag en Voorschoten, ter hoogte van het buitengoed //Ter Horst" van Z. K. H. prins Frederik, eene koe, juist toen trein 12 van Rotterdam naar Amster dam in volle vaart kwam aanstoomen. Het dier bleef op de plaats dood, terwijl, na het vevwjjderen der stukken uit de machine, enz., de trein na vertraging van ongeveer een kwart uur de reis kon vervolgen. Eergisteren heeft te Rotterdam aan de Wjjnhaven een diefstal plaats gehad van een kistje met eenige gouden en jtlweclen sieraden, als: een gouden ketting, een paar juweelen oorbellen met hangers, een gouden ring met een grooten brillant, een bloedkoralen ketting, waaraan ecu dito kruis, eene broche, een doekspeld, twee gladde gouden dames-armbanden, een gouden dames-horloge, een paar dames-laarzen, enz. Te Brielle is overleden de heer J. W. Hein, oud-lid Van de eerste kamer der statcn-generaal. Te Raalte is een jongen van 15 jaar aangehouden, die Uit eene weide aldaar eene koe ontvreemd en naar een stalhouder aldaar gebragt had, om het beest op de markt te verknopen. De rijksveldwachter aldaar was den dief spoedig op het spoor, die zeide, dat hij den diefstal gepleegd had alleen om gedurende den winter onder dak te komen. Te Ambt Vollenhove heelt een treurig voorval plaats gehad. Gisteren nacht, ten 12 ore, gooiden eenige boerenjongens bij den schipper en turf handelaar H. Voerman twee ruiten in; door het geraas gewekt, sprongen man en vrouw het bed uit om de baldadigcn te vervolgen, toen een van hen in zijne haast om weg te komen in eene sloot voor het huis teregt kwam en zijn pet verloor. De vrouw raapte den pet op, zeggende, dat zij maar in huis moesten komen, om dien terug te krijgen. Hieraan gaven de daders geen gehoor, maar eischten, dat zij den pet buiten zouden brengen; daarop ging de man weder naar buiten en kreeg met een dikken dennepaal zulk een slag op het hoofddat hij bewusteloos ter neder stortte en vrces- selijk bloedende door zjjne vrouw en dochters in huis wérd gedragen eït voor dood te bed gelegd. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, doch men vreest voor zijn leven, daar hij eene diepe wonde op den schedel heeft gekregen en dientengevolge veel bloed heeft verloren. De justitie is de daders reeds op het spoor. Op het station te Rozendaal had een rangeermeester de onvoorzigtig- heid onder een nog in beweging zijnden goederentrein door te kruipen. Door een ongelukkig toeval geraakte hij onder de wielen, ten gevolge waar van hem een been op twee plaatsen werd verbrijzeld. Mij is naar het gast huis vervoerd, doch men vreest voor het verlies van zijn leven. Maandag avond ontdekten eenige voorbijgangers renen rooden gloed in de Proteslantschc kerk te Tilburg, die allengs sterker werd, zoodal men zag, dat er brand ontstaan was. Daar de deur der kerk gesloten was, trapte men die in om in de kerk te komen. Door krachtige vereende hulp en door middel van extincleurs mogt men er in slagen den voortgang der

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1