LEIDSCIE COURANT. I8SD. ZATURDAG 23 OCTOBER. BINNENLAlNDSCIIE menigten. Ü"Q, 249. De Cuurant verschijnt dagelijks, Zon- en Fcestdugen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jours 1.50, franco p. p. 2. met hel Verslag der Handelingen van den Getneenleraud 1.85, franco p. 2.35. Het ierslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, builen de expeditiekostenAfzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrlcnliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant tcordt verzonden bladz. 59- den Gemeenteraad Zitting verslag -62 der Handelingen van LEIDEN, 22 October. Bij kon. beslnit van 20 October jl. is het eeretceken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen o. a. toegekend aan II. A. A. Vinkesteyn, muzikant bjj de dienstd. schutterij alhier. Ten postkantore alhier is weder a 10 cents verkrijgbaar gesteld de lijst betreflende de dienstregeling, die met 15 October II. een aanvang heelt genomen. Meermalen hebben wij gewezen op het gemak, dat deze lijst kan opleveren bij het voeren van correspondentie, daar zij, behalve opgaven omtrent de dienst ten posikantore, aanwijzing geeft van het tijdstip, waarop de brieven op het kantoor moeten bezorgd zijn om met de eerste gelegen heid te worden verzonden, zoowel wat betreft liet binnenland als het bui tenland en Nederl. Oosl-Indië. Bjj kon. besluit van 20 Oct. jl. worden gewijzigd de artt. 24, 1 te lid, en 26 van het kon. besluit van 30 Aug. 1880, lot uitvoering van art. 4 der wet van 17 Aug. 1878, Daarbij wordt bepaald 1*. Artikel 24, eerste lid, van ons voorschreven besluit wordt gelezen als volgt: Artikel 18, vjjfde lid, geldt voor lokalen, waar bijzonder onderwijs wordt gegeven, met dien verstande, dat voor "het dageljjksch bestuur der gemeente" wordt gelezen"het bestuur der school". 2". Artikel 26 van ons voorschreven besluit wordt gelezen als volgt: liet hoofd der school laat in geen vertrek meer leerlingen toe dan het naar de regelen van dit besluit mag bevatten. Ten aanzien van scholen, waar onderwjjs wordt gegeven bij het in wer king treden der wet van 17 Augustus 1878, geldt dit verbod met ingang van 1 Januarij 1883. De Staatscourant bevat de opgave van de werkelijke bevolking der provincie Friesland, volgens de zesde algemeene tienjarige volkstelling. Die bevolking bedroeg op 31 Dec. 1879 329.877 zielen als 163,752 mannen en 166,125 vrouwen. Leeuwarden telde 29008 inwoners, Harlingen 10735, Sneek 10496. Uitslag der acte-examens voor het middelbaar onderwijsafd. wis- en natuurkundige wetenschappen. 19 en 20 October. Geëxamineerd 4 can- didaten voor de acte in het boekhouden. Allen afgewezen. 20 en 21 Octo ber. Geëxamineerd 1 caudidaat voor de acte in het boekhouden, die werd afgewezen. Drie andere candidalen waren niet opgekomen. 20 en 21 Oc tober. Geëxamineerd 1 candidaat voor de acte in de lagere wiskunde. Toe gelaten de heer C. F. A. Zernike, van Amsterdam. Een tweede caudidaat was niet opgekomen. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onderwjjs werden voor de acte in de gymnastiek 5 candidaten geëxami neerd. Allen werden afgewezen. Voor de acte als hoofdonderwijzer deden 11 candidaten examen. 8 werden toegelaten, de hh.: C Bontenhal, uit Charlois; J. llaalebos, uit de Lier; J. J. llissink, uit Leerdam; J. J. Kolpa, uit Charlois; A. Lankester, uit Schiedam; J. de Visser, uit Streefkerk; A. van der Zanden, uit Gorinchem, en II. de Zeeuw, uit Ridderkerk. De plegtige inwijding van de Vrije Universiteit te Amsterdam is be sloten met een dankstond in de Schotsche zendingskerk aldaar. De heer J. W. Felix predikant te Utrecht en president-curator der Vrije Uni versiteit, was voorganger. Hij sprak naar aanleiding der woorden van Jesaja 43 vers 12. Gisteren heeft de heer mr. D. P. D. Fabius zijne betrekking aanvaard als hoogleeraar in het staatsregt bij de Vrije Universiteit met het uitspreken eener rede in de Schotsche Zendingskerk, over "het Goddelijk karakter van het regt". De pedelstaf van de Vrije Universiteit prjjkt op de vier met eene Minerva gekroonde schilden met: 1° hel Amsterdamsche wapen, 2° de Ilollandsche Maagd, 3° de spreuk "Auxilium nostrum in nomine Domini," 4° XX Octo ber Anni MDCCCLXXX Dies Natalis. Op de kleeding van den pedel staat met zilveren letters: "Universitas Libera Roformata". De Amsterdamsche diergaarde heeft eene rijke verzameling lagere die ren ten geschenke ontvangen, door de officieren van de Willem Barents gedurende de laatste reis verzameld, en dank zij de doelmatige behandeling in uitmuntenden slaat overgebragt. Bij de ten raadliuize te Leeuwarden plaats gehad hebbende opening der billetten van inschrijving op de l,,c serie a ƒ534,000 der 4 pCts. geld- leeniug van ƒ900.000, welke hoofdzakelijk dient ter conversie van een ge deelte der beslaande 5 en 4% pCts. schuldis geblekendat in het geheel was ingeschreven voor ƒ928,000, legen verschillende koersen, wisselende tusschen 10054 en 95% pCt. Het voorloopig verslag van de tweede kamer over de ontwerpen uil- makende de begrooiing van Nederl.-Indië voor 1881, is verschenen. Uil dat verslag blijkt, dat in cenc der afdeclingen over de werking der Indische comptabiliteitswet en de vaststelling der Indische begrooting bij de wet eene breedvoerige gcdachtenwisseling plaats had. Door een deel der leden werd daarbij op den voorgrond gesteld, dal de wet van 1864 geenszins aan de gunstige verwachtingen, die men daarvan koesterde, had beantwoord. Het hoofddoel: betere controle der Indi-che ueldintddelen was niet bereikt, het geen ook daaraan moest worden toegeschrevendat de leden der slatcn- generaai niet genoegzaam bekend zijn met de behoeden waarvoor gelden werden aangevraagd. Door het openen van buitengewone credieten werd telkens op de eenmaal vastgestelde begrooting inbreuk gemaakt. Sedert de toepassing der wet van 1864 is nog geen enkele Indische rekening door den Nederlandschen wetgever goedgekeurd. De uitgaven voor ludië, die in 1867 84 millioen bedroegen, zijn in 1879 reeds lot 153 millioen geklommen, het geen dan toch zeer zeker niet van een spaarzaam beheer getuigde. Men ontkende geenszins dat de Nederlandsche wetgever toezigt op de Indische begrootingen moest uitoefenen, maar dat toezigt kon, naar men meende, op andere wijze worden geregeld. Vooral ook behoorde aan de Indische regering een grooter aandeel in de vaststelling der Indische begrooiing te worden toegekend dan zij thans bezit. Tegen deze beschouwingen kwamen andere leden der afdeeling met na druk op. Huns inziens had de vaststelling der Indische begrooiing bjj de wet, waarop niet meer kon worden teruggekomen, reeds tol het brengen van velerlei verbeteringen in de zamenstelling dier begrooting geleid. Aan de eene zjjde beweerde men, dat door de Indische autoriteiten, met name door den raad van Indië, cenige wezenljjkc invloed op de zamenstelling der Indische begrooiing moest worden uitgeoefend, maar aan den anderen kant bragt men daartegen onderscheiden bezwaren in het midden. Daar door zou inbreuk worden gemaakt op het autocratisch gezag van den gouv.-generaal. Bij de waardering van den financiëlen toestand van Indië, heerschle veel verschil van gevoelen. Een deel der leden meende die toestand hoogst ongunstig te mogen noemen of althans te kunnen beweren, dat hij aanlei ding gaf tot zeer ernstige bezorgdheid, terwijl een ander deel, ofschoon niet ontveinzende, dat er redenen voor bezorgdheid bestonden, den toestand niet zoo duister inzag. Daar waren er zelfs, naar wier oordeel de minister den staat van zaken donkerder heeft gekleurd dan die bjj nadere beschou wing blijkt te zijn. Nagenoeg algemeen werd zeer ernstige twijfel geopperd of het Indi.-clt bestuur, bij het uitbreken en heerschen der veeziekte, wel den geeden weg heeft ingeslagen en of de door dat bestuur te dezen aanzien genomen maat regelen in plaats van het kwaad te beteugelende ramp niet nog hebben verzwaard. Zoowel het voortgaan met het stelsel van afmaking op groote schaal, ook toen bleek, dat het doel niet bereikt werd, als de wijze waarop schadeloosstelling is verleendkonden vele leden niet goedkeuren. Men drong aan op eene enquête en, in afwachting van den uitslag, op in krimping zooveel mogelijk van de genomen maatregelen tot beteugeling. 'sGRAVENHAGE. 22 October. De heer A. ltijser is ontslagen uit zjjne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder van de hypothekenenz. te Goes. Het thans te Goes bestaande kantoor van de registratie, de domeinen, de hypotheken enz., wordt den ls,tn Jan. aanst. gesplitst iu twee kantoren. De heer J. M. J. van Nés is benoemd tot beambte bjj het oud-provin ciaal archief in Overijssel. Aan den heer H. Pol, gcb. te Norden, is vergunning verleend tot hel geven van middelbaar onderwjjs hier te lande. De kapitein-luit. ter zee A. J. Willekens is, op zijn verzoek, op pen-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1