LEIDSCHE COURANT. V. 247, !SS!>. DONDERDAG 21 OCTOBER. ST A DS-BE RICHTEN. BlNNKNLANDSCllE BKB1GTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, fr 'sjaars, builen de expeditiehostenAfzonderlijke nommers der Courant z De prijs der Advertenliën is van 1—4 n PUOCES -V ERIIAAL van de opening der stembrief jesdie ter benoeming van twee leden van den Gemeenteraad van Leiden den 19JeD October 1880 zijn ingeleverd. Op heden den twintigsten October achttienhonderd en tachtigin de gemeente Leiden is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomendes morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Louis Marie De Laat de Kanter, Bur gemeester, Voorzitter, en de heeren Jan Scheltema en Mr. Pieter Antonie Van der Lithleden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den negentienden Oc tober 1880 overgebracht nit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden elf honderd twee en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezersdie brieljes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn ééne meer dan het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard acht stembriefjeswaarvan zes oninge vuld waren één onderteekend is en één dat een ander stembriefje omvatte. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest elfhonderd viel en vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren Mr. J. Bredins 587 stemmen, Dr. G. Zaalberg 575, D. C Dros 570, A. L. De Stnrler 550, T. SteynmanJ. Van Kessel, J. Van Kerkhof en G. J. Grunert ieder ééne stem. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de heeren Mr. J. Bredius en Dr. G. Zaalberg. Z|jn derhalve verkozen, zonder dat het verschil tusschen het getal gevonden briefjes en dat der kiezers, die stemden, op de stemming van invloed heeft kunnen zijntot leden van den Gemeenteraad de heeren Mr. JACOBUS BREDIUS en Dr. GERA 11 DUS ZAALBERG, beiden wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allendie zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 20sten October 1880. DE KANTERVoorzitter. J. SCHELTEMA1 a. P. A. v. d. LITH, Stemopnemers. LEIDEN, 20 October. Tot arrondissement-schoolopziener te Leiden is benoemd de heer W. J. van Gorkom. - In de eerste winter-vergadering, gisteren avond in het gebouw der "Loge" door de afd. Leiden en omstreken der Holl. Maaisch. van Tuinbouw onder de leiding van den vice-praeses A'. BoursseWils, gehouden - bragt dr. Jenlink als afgevaardigde ter onlangs te Haarlem plaats gehad hebbende algemeene vergadering der Maatschappij, een uitvoerig en hoogst belangrijk verslag uit omtrent de aldaar behandelde punten ter beschrijving reeds vroeger door ons onder de aandacht onzer lezers gebragl en het resultaat der discussiën omtrent de voorstellen van deze afdeeling, zóó omtrent de middelen om den invoer van nieuwe planten uit Neêrl. Indië te bevorderen, als bet rel- B fende hetgeen door de Maatschappij gedaan zou kunnen worden om de opleiding van jeugdige kweekers aan de bevordering van den tuinbouw aldaar dienstbaar te maken. De heer Witte deed, naar aanleiding eener vroeger gedane opmerking, eenige mcdedeelingcn omtrent de Croton-cultuur. die, door eene prachtige verzameling dier planten uit den hortus, Ier vergadering vertegenwoordigd, deed zien, welke gunstige resultaten daar, door de gemeenschappelijke zorgen der gezamenlijke werkliedenwerden verkregen. Door den heer Kriest was eene Aralia voor de leden tentoongesteldwelke aan den wortel met een struik volmaakt witte bladeren prijkte. Dit gaf, zoowel dr. Wils als den heer Witte, aanleiding nogmaals op dit verschijn sel, - reeds vroeger in eene vorige vergadering breedvoerig besproken, terug te komen, waarbij door beiden andermaal in het licht werd gesteld, en door voorbeelden gestaafddat hier, en in alle soortgelijke gevallen zoo al niet aan een bepaald zickclijkenalthans zeker aan een abnormalen toestand der plant moet gedacht worden. De gelegenheid om de leden bij De prijs der Courant is per vierendeel jams 1'.50, franco p. p. 2. inro p. p. f 2,35. liet Verslag afzonderlijk is ver krijg haar voor 2.50 jn verkrijgbaar voor 5 cents. gels 1.iedere regel meer 25 cents. vernieuwing op te wekken om. wanneer zij wal nieuws of vreemds had* den, dit Ier vergadering ten toon te stellen, werd daarhy geenszins verzuimd. Ten bewijze dat hieromtrent door het bestuur steeds een goed voorbeeld wordt gegeven, gaf de heer Wiitc nog gelegenheid ter bezigliging eener Indische vrucht, hem dezer dagen door een liefhebher ter kennismaking toegezonden. Hij meende, dat zjj tol het geslacht der Capsicum (Spaansche peper) moest gerangschikt worden. Voorts deed hij daarbij eenige eigen schappen dier plant en hare wjjzc van kweeking uitkomen, en deelde, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat de zaden niet aan derden zouden ge geven worden en de verkregen resultaten later door de ontvangers zouden worden medegedeeld, in een achttal pakjes enkele korrels daarvan aan even zooveel belanghebbenden uit. De mcdedeeling van den waarn. voorzitter, dat het bestuur zou trachten te zorgen, dat, behalve de gewone vergaderingen, ook weder dezen winter bijeenkomsten zouden gehouden wordenook voor de dames der leden toe gankelijk, o. a. in December a s. eene kunstbeschouwing van platen en voorwerpen op botanisch gebied, werd door alle aanwezigen met blijkbaar welgevallen vernomen. Gisteren avond had de inauguratie plaats van de nieuwe leden van het Leidsche studentencorps, ten getale van 135 Nadat de plegtige opne ming in het corps in de stads-gehoorzaal was afgeloopcu, trok de stoet hij fakkellicht, voorafgegaan door muziek en omstuwd door eene grootc volks menigte, langs eenige straten naar de sociëteit, (lp verschillende plaatseu werd bij dien logt eene bengaalsche verlichting ontstoken. liet zesjarig bestaan der Leidsche fabriekarbeiders-vercenigingonder de zinspreuk «Eendracht maakt maakt", werd jl. Zaturdag avond door 123 leden, benevens hunne vrouwen, gevierd. Door den voorzitter, den heer R. Broestcrhuizenwerden zij hartelijk welkom geheetcn; voorts bragt hij den leden zijnen dank voor de goede órde, die er steeds op de maandelijksche vergaderingen had geheerscht, en vooral aan die leden, die door hunne voordragten op die bijeenkomsten zoo menig genocgelijk uur hadden ver schaft. Bjj vernieuwing spoorde hij de leden aan tot trouwe pligtsbetrach- ting, zoowel in het httisselijk als in het maatschappelijk leven. Het eerclid B. van Berkel bragt vervolgens iu eenige door hem vervaar- dige dichtregelen een welkomstgroet uit. Ook wist hij door lal van voor- draglen, soms van komischcn aard, allen aangenaam bezig te houden. Ook het lid F. Faes Jr. wist door zijne naïve voordragten het zamenzijn genoc gelijk te maken. Met begeleiding van muziek werden een paar coufdetten gezongendoor een lid van het bestuur voor deze gelegenheid vervaardigd. Alles werkte mede om het feestgenot te bevorderen. Gedurende de gehecle feestviering werd de goede orde door niets gestoord waartoe de medewerking der vier commissarissen niet weinig heeft bijge dragen en na afloop keerden allen zeer voldaan naar hunne woningen terug. Bij de door de commissie van administratie over de gevangenissen alhier gehouden aanbesteding van de levering der henoodigdheden tot onderhoud en verpleging der gevangenen in hel huis van militaire detentie gedurende het jaar 1881, waren de laagste inschrijvingen de navolgende, als: aardappelen ƒ188 per 50 kilogr., rundvleesch 0 79 per kilogr., rundret ƒ0.59 id., kalfsvleesch ƒ1.30 id., boter ƒ1.20 id., gort /0.1585 id., rijst ƒ0.17 id., groene erwten ƒ0.15''9 id., groenten ƒ0 0598 id., zout ƒ0.1389 id., peper ƒ070 id., azijn ƒ0 0798 pr liter, petroleum ƒ0.17 i«l.vetkaarsen /0.G8 per kilogr., groene zeep I 0.2 977 id., witte zeep ƒ0.45 id., scheerzeep ƒ0.90 id., soda ƒ00500 id kofïïj ƒ1.10 id., cichorei 0.24 id., bruine suiker ƒ0.6850 id., siroop ƒ0.17 id., etjeren ƒ0.575 per stuk, zoetemelk ƒ0 0625 per liter, tarwebloem ƒ024 per kilogr., roodc wijn /0.7 7 50 per liter, witte wijn 1.20 id., Eng. stoomkolen 1.60 per 100 kilogr.steenkolen 0.66 id.cokes 1.79 id., smeckolen ƒ0.70 id., Iigstroo ƒ16.75 per 5C0 kilogr., korte turf ƒ0.75 per dubb. Iiectol., lange turf 0.42 id., zand ƒ0 90 per stère, stalbezems ƒ0.0950 per stuk, licibezems 0.08 id. heiboenders ƒ0.0350. Door den heer M. Gahen, Nieuwen Rijn, is, even als in het vorige jaar, bij het naderen van het wintersaizoen een geïllustreerde catalogus rondgezonden van hetgeen voorhanden is in zijn magazijn van heeren- en kinderkleertingstukken. Bij de inzage daarvan maakt men kennis met eene uitgebreide collectie kleedingstukken in alle genres, zoodat aller keus en smaak Ier. volle kan bevredigd worden. Iu de in den catalogus voorko mende afbeeldingen meenen wij menige historische figuur te herkennen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1