BUITKNLANDSCHK BKRIGTE.Y PER TELEGRAAF. Omtrent den gepleegden moord te Weert verneemt men nader, dat de verslagene is de veehandelaar Johannes Jonkers, oud 35 jaren, als een op passend man bekend. Op den avond van den llllM> dezer werd hijteNeder- wcert verraderlijk op straat aangevallen, en de dolksteken, hem toegebragt, waren van dien aard, dat geene geneeskundige luilp meer kon baten. Zekere W. Niens, 23 jaar ou.1, landbouwersknecht te Laar, benevens A. Maas en nog een persoon werden gearresteerd. De eerste heeft zijne mis daad volkomen bekend en het moordtuig is nog in zijn bezit gevonden. De twee eerstgenoemden zijn gevankelijk naar Roermond overgebragt, terwijl de derde voorloopig in vrijheid is gesteld. De commissie van rapporteurs acht de openbare behandeling van het wets-ontwerp tot herziening der wet betredende de maten, gewigten en weegwerktuigen genoegzaam voorbereid. Op drie punten meent zij echter de aandacht der kamer te moeten vestigen: 1°. Op het weglaten der Nederlandsche namen; de bezwaren, hiertegen aangevoerd, volgens haar gevoelen niet weggenomen zijnde, heeft de com missie van rapporteurs, ter voldoening aan het gevoelen door de meerder heid in de afdeelingen geuit, een amendement voorgesteld strekkende om de namen der maten en gewigten ook in het Nederlandsch aan le duiden. Ten einde groote hoeveelheden gewigt met weinig cijfers aan te geven, stelt de commissie voor, om het woord ton of 1000 kilogram op te nemen. 2*. De balansenijk acht de commissie niet alleen onnoodig, omdat ieder een zich ten allen tijde van de juistheid der balans kan overtuigen, maar schadelijk, omdat de ijkslag zelf eene zuivere balans onjuist kan maken. 3". De commissie meent, dat bij eene wel als deze, die met de ontwik keling van handel en industrie in zoo naauw verband staat, herziening na een bepaald aantal jaren zeer gewenscht blijft. Zij stelt dus voor, op het voetspoor der wet van 1869, in de wet te bepalen, dat zij vóór 1 Junuarij 1891 herzien wordt. 'sGRAVEN11 AGE. 19 October. Door Z. M. is toestemming verleend aan den heer Herman Keun, te Smyrna, lot het aannemen der betrekking van consul-honorair vanRumenië aldaar, en aan den heer L. D. M. A. Hoogland t, koopman te Singapore, tot het aannemen der betrekking van vice-consul van Rusland aldaar. Tot burgemeester der gemeente 's Herlogenbosch is benoemd de heer m'. II. F. M. van Lanschot. Tot directeur van het postkantoor te Smilde is benoemd de heer T. J. Meijer, thans commies der posterijen 4' kl. Aan den heer J. van Druten, ijker der maten, gewigten enz., is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend. Aan den üost-Indischen ambtenaar H. W. Hooveling. gewezen hoofd opziener bij de kinacultuur in Nederl. Indië, laatstelijk met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Het vertrek van HU. MM den koning en de koningin naar het Loo is bepaald op morgen ten 1 ure. In zijne heden gehouden zitting is de gemeenteraad alhier overgegaan tol benoeming van eenen secretaris dezer gemeente, ter vervanging van den heer K. van den Heuvel. Bij de eerste vrjje stemming verkregen van de 35 stemmen de beide voorgedragen candidaten jhr. mr. C. Beelaerts van Blokland, commies-redacteur bij de gemeente-secretarie, en E. Evers', hoofd commies. chef der 2' afd. secretarie, ieder 17 stemmen, terwijl 1 stem was uitgebragt op jhr. mr. Falck, commies ter provinciale griffie van Zuid-Holland. Bij de tweede stemming verkregen beide aanbevolenen op nieuw hetzelfde aantal (17) stemmen. Er was een bianco-billet uitgebragt. Overeenkomstig het reglement van orde had daarna eene loting plaats tusschen beide heeren. Het lot besliste ten voordeele van den heer E. Evers, die alzoo benoemd is tol secretaris der gemeente 's Dage. De raad benoemde tot hoofdonderwijzer aan de burgerschool in de Waal straat alhier den heer A. Labberton, te Ameide. Men leest in hel gisteren avond verschenen fad. de volgende adver tentie: /'Hulde en vaarwel aan hun collega den sergeant Musquelier bjj zijn vertrek naar Kampen, door de onder-officieren van het regiment grenadiers en jagers." FRANKRIJK. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heefL aan den minister van bin- neiilandsche zaken en eeredienst een nitvoerigen brief gerigt. Hij waar schuwt voor het gevaar, dat de republiek noodzakelijk loopt, indien de regering op den thans ingeslagen w eg voortgaat. Zjj zou doen gelooven dat, in strijd met hetgeen men elders ziet, de kerk en de republiek niet zameu kunnen gaan in Frankrijk. Als die overtuiging zich vastzette in de gemoederen, dan zou de godsdienst zonder twijfel er veel door te lijden hebbenmaar ondergaan zou zij nieten de republiek zoudoor de gods dienst te treilenzichzelve gevaarlijke wonden toebrengen. Te Montpellier heelt de bis/chop, naar aanleiding van de verdrijving der Carmelielcn aldaar, in pontificaal costuum en vergezeld van zijn vicaris- i generaalzich naar het hotel der prefectuur begevenom den prefect aan te kondigen, dal hij in den ban gedaan is. Te Bezicrs is over den com- n issaris vin politie en andere dienaren van het gezag mede de ban uitge sproken. Generaal Cissey heelt eene dagorder uitgevaardigd aan de onder zijn j bevel staande troepen, waarin hij zegt: «Ten einde infame lasteraars te beschamen, die mij als bevelhebber zouden kunnen treilen, heb ik den minister van oorlog om ontslag uit mijne functiën verzocht. Dit verzoek is toegestaan. Wat mij betreft, ik zie met vertrouwen den uilslag van het onderzoek le gemoetwaaruil alsdan zal blijken, dal uw gewezen gene raal nooit heelt te kort gedaan aan de waardigheid van een verleden waarop hij met regt trolsch mag zijn, noch aan de eer, die hem is aangedaan met hem aan het hoofd van het elfde legercorps te plaatsen", Het bevel is voorloopig opgedragen aan generaal Benoil. De 87sle verjaardag van de onthoofding van Marie Antoinette is Zaturdag te Parijs herdacht door het lezen van missen in de boetkapel in de Rut d'Anjon. Mevr. X., eene Duitsche dame en schoonzuster van den minister van justitie in een naburig land, is dezer dagen in een modemagazijn te Parjji op diefstal betrapt. Voor den commissaris van politie gebragt, erkende zij, dat zij zich aan diefstal had schuldig gemaakt; maar tevens gaf zij hare verwondering te kennen, dat eene vrouw van haar rang gearresteerd werd gelijk eene gemeene diefegge en naar hel politiebureau werd gevoerd. Mevr. X. bezit een groot vermogen en verkeert te Parijs in de aanzienlijkste kringen. nVITKCllLAND. Prins Hohenlohe, Duitsch gezant te Parijs en lijdeljjk minister van builenlandsche zaken, ligt ernstig ziek. Op de terugreis uit Zuid-Duilsch- land heeft hij eene zware koude gevat, waarop koortsen zijn gevolgd. De historische optogt, bij gelegenheid van het Domfeest te Keulen gehouden, heeft in alle opzigten voldaan. Hij stelde in drie hoofdgroepen de drie voornaamste perioden uit de geschiedenis van den Dombouw voor. De illuminatie op den feestavond was zoo schitterend, dat men zich daar van geen voorbeeld kan herinneren. Vooral deed de Dom te midden van eene grootsche electrische verlichting zich in alle fijne lijnen allerprach tigst voor. De daders van hel opbreken der rails, waardoor onlangs een nacht trein tusschen Spandau en Berlijn uit het spoor geraakte, zijn gevat. Het zijn twee gewezen tram-conducteurs en een orgelmaker. Hun doel was, te midden der verwarring, den postwaggon te plunderen. De Russische grootvorst-troonopvolger is met zijne gemalin en kinde ren naar Livadia vertrokken. Een Petersburgsch berigtgever van de Köln. Zeit. verklaart in staat le zijn tot de mededeeling, dat in den keizerlijken familiekring het voornemen bestaat, het huweljjk van den keizer met de prinses Dolgoruki tegen het einde der maand officiëel te erkennen. OOST-INDIE. BATAVIA. 15 September. Aan het jongste rapport van den gouverneur van Atjeh en onderhoo- righeden wordt het volgende ontleend: Blijkens een van den waarnemend.n adsistent-resident ter Oostkust ontvangen verslag, loopende tot en met 16 Augustus jl., bestond er alle uitzigt, dat aan de woelingen in Simpang Olimten gevolge waarvan de radja Toekoe Nja Lamkotta zijn gebied had moeten verlatenlangs vredelievendcn weg een einde zou kunnen gemaakt worden en de radja eerlang weder naar zijn rijk zou kunnen lerugkeercn. De bcriglen van de Westkust melden, dal sinds den aanval op de passer te Analaboeh, in den nacht van 4 op 5 Augustus jl.. er geen nacht is voorbij gegaan waarin bedoelde passer niet door kwaadwilligen verontrust w'erd. Alle passerbezoekers werden door hen beroofdzoodat .de handel geheel stilstond. Ook de landbouw, die pas weder in de buurt onzer vestiging ter - hand was genomen, leed onder dien toestand, daar de goedgezinde bevol king zich niet van hare woningen durfde verwijderen. Generaal van der Heyden is naar Atjeh teruggekeerd. Zijn verblijf alhier is eene opvolging van feestelijke ontvangsten, diners en recepties geweest bij de eerste personen in den staat. Van de zijde van het publiek werd hem een schitterend feest in de officieren-socielcit gegeven. Het dlgem. Dagbl. verneemt, dat dezer dagen, als resultaat der we tenschappelijke reis van den heer Bock door de binnenlanden van Borneo, aan het museum van natuurlijke historie te Leiden zijn verzonden onge veer 150 geprepareerde huiden van zoogdieren en vogels, waaronder eenige van zeer zelden voorkomende exemplaren. In den avond van den 3" jl. zijn door den lieer V administrateur van den prins Mangkoe Negoro, te Karang-Panrian 3 tijgers met evenveel scholen gedood. Met het vierde schol raakte hij nog een tijger, maar slechts in zijne voorpoolen, zoodat de wond niet doodelijk was en het roofdier nog kon ontvlugten. Een paar dagen later werd een klein Javaanscli meisje, bezig hare buffels te hoeden, door een tijger aangevallen en ver scheurd. De heer V. liet toen een paard in het boscli los, ten einde lot lokaas te strekken, met het gelukkig gevolg, dat de tijger daarvan dien- zelfden nacht profiteerde en door den heer V., die op den loer zat, gedood werd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den predikant bij de prot. gemeente te I'robolingo J. Faber Dzn. en aan den lr0 commies op het resid.-kantoor te Bandong W. R. Huber. Benoemd: tot predikant bij de prot. gemeente, te Salatiga (Samarang), de predikant te Soerakarta W. Mallinckrodtte Soerakarta, de predikant te Banda (Am- boina) N. van Klaveren; te Banda, de predikant te Soemenep (Madura) S. H. A. Begemann; te Pekalongande predikant te Cheribon P. F. Vigelius; tot voorzitter van den landraad le Kraksaan (resid. Probolingo), de ambte naar op non-activiteit J. B. Burger, laatstelijk omgaand regter in het gouv. Celebes. Departement van marine. Vergund: aan den hoofdopzigter voor het ineenzetten van het ijzeren drijvend droogdok voor Onrust C. Grondhout, op zijn verzoek, wegens ziekte, naar Nederland terug te kceren. PARIJS, 18 October. Ten gevolge eener Bonapartische bijeenkomst in den Cirque Fernando is door gedelegeerden een brief aan Jéróme gerigt ten verzoeke om eene audiëntie. De prins heeft daarop geantwoord, dat de audiëntie nutteloos zon zijn. Hij wil over hunne kinderachtige illusiën niet in discussie treden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2