LEID8CBE COHBANT. |SSO. fels# 210. WOENSDAG 20 OCTOBER. - -- m&Bka De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jgars 1.50, franco p. p, f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, /rauco p. p. f 2.35. liet Vei stug afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.— iedere repel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 59--60 der Handelingen van [den Gemeenteraad Ingekomen stukken). BINNEMANIKSC.Ïui iii iur.Ti;x LEIDEN. 19 October. Bij de heden gehouden herstemming voor twee leden van den ge meenteraad zijn opgekomen: in de l"e afdeeling van de 776 kiezers 518 en in de 2Je afdeeling van de 966 kiezers 643. In het geheel dus 1161 van de 1742 kiezers. Blijkens het bjj commissarissen der gasfabriek ingekomen driemaan delijkse!) rapport van prof. Bijke omtrent het lichtvermogen van het gas alhier, was de gemiddelde waarde in Julij 12.91, in Augustus 12.75 en in September 14.07. De eenheid is het licht, dat men verkrijgt van eene spermacetikaarsdie 120 Eng. grein per uur verbrandt en waarvan er zes in een Engelsch pond gaan. Het gas bevatte geen merkbare hoeveelheden zwavel-waterstof. De zwavel van de overige zwavel-verbindingen bedroeg gemiddeld 15.5 Eng. grein in de 100 kubieke Eng. voelen. In Londen is het geoorloofde maximum 25 grein. Het ammonia-gehalte was echter hoo- ger dan het maximum, dat te Londen wordt toegestaan. Het bedroeg hier altijd meer dan 5.0 grein in de 100 kubiek Eng. voeten. Te Londen is het maximum 2.5 grein. Voorts wordt nog in het rapport de opmer king gemaakt, dat te Londen hel onderzoek naar liet lichtvermogen van het gas plaats heeft in van de fabrieken verwijderde lokalen en datzal dit lichtvermogen in die lokalen aan de eischen voldoenhet in de fabrie ken minstens 12 pCt. sterker moet zijn. Met het stoomschip Prinses tmalia der maatschappij «Nederland", hetwelk 23 October a. s. uit Amsterdam vertrekt, zal van daar regtstreeks eene brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dingsdag 2 November a. s.met den trein van 7 uur 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Na pels, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 8"en November a. s. ten 9% uur des morgens, zitting houden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. -- Bij de heden gehouden acte-examens voor middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen, is toegelaten voor lagere wiskunde de heer C. van der Waalsvan Leiden. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor hel lager onder wijs werden voor de Hoogduitsche taal met gunstigen uitslag geëxamineerd 5 candidaten, rnej" E. J. Braat, II. van den Broek, A. Dobbc, V. C van der Meer van Kufïeler, uit Dordrecht, en J. C. Montijn, uit Rotterdam. Voor de acte in de Engelsche taal deden eveneens 5 candidaten examen, die allen werden toegelaten: mej» S. 3. C. Bosscher, Lankhout, Reuling, Q. M. Wichers en A. A. A. M. van Vianenuil 's Hage. Voor de acte in de handwerken werden van de 18 candidaten toegelaten: mej" M. Benne- kers, uit Leiden, voor nut; 3. J. Beydals, nit 'sllage, voor smaak; S. E. Blanc, uit Nienwenhoorn, voor smaak; P. van Bochove, uit Brielle, voor nut en smaak; H. P. M. van Dricl, uit Schiedam, voor smaak; J. S. S. Faber, uit Leiden, voor nut en smaak; B. ,1. J. Florijn, uit Leiden, voor smaak; A. W. de llondtuit Zuidland, voor smaak; II. A Jautze, uit Brielle. voor smaak; J. E. de Jongh, uit Zuidland. voor nut en smaak; J. E. Kleyn, uit Leiden, voor nut en smaak; C. van der Putte, uit Brielle, voor smaak, en J. Rijkmans, uit Leiden, voor nut. Men schrijft ons: Er is nog weinig geel in het geboomte. Behalve het lindeblad, dat begint af te vallen, verloor het groen nog bijna niet van zijn zomertooi. Hevige stormen of nachtvorsten hebben dan ook nog niet plaats gehad, welke laatste zich anders vaak in September reeds doen gevoelen. Uitgezonderd enkele gure dagen met regen, die op de langdurige droogte van Augustus welkom was, schonk de herfst kalm, zacht weer. Zoo ooit dc zwaluw als onweersvogel beschouwd en haar vertrek in verband gebragt kan worden met een vroegen winter, dan bleek de nietigheid van de ook dit jaar op nieuw gemaakte voorspelling, dat zulk een winter was te wach ten, omdat de zwaluwen elders vroeg vertrokken waren, tol heden duide lijk genoeg. Hier bleef, naar gewoonte, de zwaluw tot de eerste dagen van October. Van dat schoone weer heeft dc landman nu het voordeel on verstoord zijn vee in dc groene, met gras bezette weiden te laten. Aan moesgroenten heeft liet nog geenszins ontbroken, al is dc beste tijd voor de fijnste groenten verstreken. Het rooijen der aardappelen was gunstig; op een ruim beschot, een smakclijken aardappel, die bijna overal weinig door ziekte werd aangetast valt te roemen en daarvan staal dc Brielsche jam bovenaan. Het ooft is groolendeets geplukt en beeft althans wat de appelen betreft bevrediging gegeven. Geen wonder dat na zulk een zomer op menige schoone vrucht valt te wijzen. Ook de vruchten van den wjjn- slok zijn rijp geworden en het waas dier rijpheid ligt over de heerlijke trossen verspreid, die thans gesneden worden. Hoewel hel geblocmle bijna gedaan beeft, kan menig hovenier zich nog in bloeijende rozen verlustigen, ilij, die van den veldarbeid zijn brood wacht, kan onbekommerd den win ter te gcnioel gaan. De landman zag zijn berg met hooi beladen en de bouwman zijne schuur met graan. Van bet aan de polytechnische school te Delft gehouden examen in liet boelseren. middelbaar onderwjjs. hebben zich 4 candidaten aangemeld. Geslaagd zijn de hl). W. L. Thieme J'.van Rotterdam, en R. Eorteling, van Deventer. Hel Spinoza-comité hield zijne laatste vergadering en besloot daarin van de nog beschikbare gejden een ib-el den beeldhouwer aan te bieden, en met het overige een Spinozafonds te stichten. In de eerste plaats zal daaruit bekostigd worden eene volledige uitgaaf der schriften van Spinoza, bezorgd door de lib. prof. J. P. N. Land, dr. .1. Rutgers ui dr. J. v. Vloten. Ook de Holiandscbe levensbeschrijving van Spinoza door Golems, waar slechts 2 ex. meer van bekend zijnw ordt binnenkort op nieuw uitge geven. In de Vrijdag gehouden vergadering der pomologische verceniging te Boskoop is door den voorzitter medederling gedaan van eene missive van den minister van binnenlandscbe zaken, waarbij als beschikking op een verzoek van genoemde vereeniging wordt te kennen gegeven; «dat de be zwaren, aan de vcstigiDg eener rijks-tuinbouwschool verbonden, met name wat de practische vorming der leerlingen betreft, na onderzoek te ernstig zijn gebleken om tot het nemen van maatregelen in die rigting te kunnen overgaan, maar dat, zoodra in gemeenten, waar door vereenigingengelijk die, welke adressanten vertegenwoordigen, of door bijzondere personen de gelegenheid lot voldoende practische vorming van een genoegzaam aantal leerlingen op den duur kan worden verzekerd, bet initiatief tot oprigliug eener tuinbouwschool zal worden genomen, de minister bereid zal worden gevonden lot krachtige medewerking, mits slechts de noodige waarborgen worden geleverd dal de te vestigen inrigting aan billijke eischen zal kun nen voldoen". Naar men verneemt is door den lieer S. A. Klaasen, te Utrecht, aan vraag gedaan om concessie voor een paarden- of stoomtram van het slation Piet Gjjzenbrug langs Noordwijk naar Katwjjk-Binnen, met een zijtak naar Noordwijk aan Zee. De kamer van koophandel en fabriekcD te Haarlem heeft zich onlangs lot den minister van waterstaat enz. gewendmet het verzoek, dat de hef fing van sluisgclden aan Rijnlands sluizen voor Spaanidatn met ingang vau 1881 worde afgeschaft, of dal het tarief dier regten belangrijk worde verlaagd. Te Amsterdam hebben gisteren nacht, een pa.ar «paneilzagers" weer hun bedrijf uitgeoefend. Door den tuin van een huis in de Vondelstraat hebben zjj zicli toegang verschaft tot de keukendeur, waaruit zij bet pa neel zaagden en in het huis drongen. Zjj ontvreemdden twee overjassen en eene parapluie. De sergeanl van B., behoorende tot de 6,|e afd. vesting artillerie, iti 1878 reeds uit zijn garnizoen den Helder gedeserteerd, heeft zicli tc Am sterdam vrijwillig in arrest begeven. -- Een schipper uil Oldeboorn, die met zijn vaartuig Ie Leeuwarden ver toeft, vermiste gisteren nacht bij zijn ontwaken eene portefeuille met een vrij aanzienlijk bedrag aan bankpapier, en bemerkte tegelijkertijddat ook zijn knecht verdwenen was. Na aangifte bij de politie, is het deze gehikt, nog denzelfden nacht, den vermocdelijken dader op te sporen, die nog in het bezit werd bevonden van de ontvreemde portefeuille met geld. Te Bcrgen-op-Zoom is eene dienstmeid, gedurende 18 jaren in hetzelfde gezin werkzaam, plotseling door een aanval van waanzin getroffen; zij mis handelde in dien toestand eene vrouw en sprong daarna in een pul, waar uit zij levenloos is opgehaald.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1