Hel gereglshof te Leeuwarden heeft Eitje Boelens ter zake van kinder moord. voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegdveroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. 'sGRAVENHAGE18 October. Door Z. M. is aan den heer J. C. Opstelten verlof verleend tot het aannemen: der betrekkingen van consul van Oostenrijk-Ilongarije en van vice-consul van Portugal te Saigonen van het ridderkruis der orde van Christus, Item door Z. M. den koning van Portugal verleend. Tot notaris te Veendam (arrond. Winschoten) is benoemd de heer H. M. Janssen, thans notaris te Scheemda. De benoeming van den heer m'. 11. F. M. van Lanschot tol schoolop ziener in het district Tilburg is ingetrokken en in zijne plaats is benoemd de heer mr. A. M. Sassen. HU 1 TEN LAN DSCIIK REU 1GTE V ENGELAND. LONDEN, 17 October In Ierland wordt de toestand niet beter. Oproer en verzet zijn aan de orde van den dag. Te llallina zijn 40 extra-politieagenten uit Donegal en Sligo aangekomen. Ook Mayo heeft eene versterking van 50 constables ge kregen. In de meeste gewesten van hel graafschap zal de politiesterkte ver dubbeld worden. De groole grondeigenaars zijn volstrekt niet op hun gemak. Bij velen bestaat het voornemen, zich in Engeland of op het vaste land met der woon te gaan vestigen. Prof. Ruskin heeft hel volgende schrijven gerigl tot de conservatieve studenten der hoogeschool te Glasgowin antwoord op eene aanvrage be- Irefl'ende zijne candidatunr als rector magnificus: //Wat in des duivelsnaam hebt gijlieden te maken met mynheer Disraeli ol met mijnheer Gladstone? Gij zijt studenten aau eene universiteit, en hebt u met politiek even veel in te laten als met rattenvangen. Als gij ooit tien woorden van mij met begrip gelezen hadt, dan zoudt gij weten dal ik om Disraeli ol Gladstone even weinig maal als om een paar oude doedelzakken. En verder, dat ik alle liberalisme haat als Beëlzebuben dat ikmet Carlyle wij beiden thans alleen in Engeland pat sla voor God en de koningin." FKANkRIJK. Le Soir spreekt het berigt tegen volgens hetwelk generaal de Cissey zijn ontslag heeft gevraagd als kommandanl van het elfde legercorps. liet biad meldt, dat de minister van oorlog den generaal ontboden heeft om zich te reetvaardigen. De Cissey heeft met het einde van het jaar 50 jaren militaire dienst. Dan zal hij in elk geval ophouden kommandant te zijn. Nader verneemt men echter, dat de generaal van zijne betrekking is ontheven. Naar men verneemt, heeft de regering besloten de verkoopers van vuile bladen voortaan als medepligtigen te vervolgen en aan de verkoopers in de kiosken de concessie in te trekken, als zij voortgaan liederlijke ge schriften uit te geven. Zaturdag zijn in geheel Frankrijk de decreten van 29 Maart op de con gregatie der Carmelieten toegepast. De autoriteiten waren genoodzaakt de deuren te laten openbreken. De Carmelieten protesteerden, verklarende dat zij alleen voor het geweld weken. Bij de verdrijving der Jezuïten uit de onderwijs-inrigting «Sainle-Marie" te Toulouse wilden de paters het gebouw niet verlaten; de dienaren van politie pakteu beu toen bij den kraag om hen de deur uit te zetten. De kweekelingendie inmiddels toegeschoten waren, trokken partij voor de Jezuïten. /'Leven onze onderwijzers!" riepen zjj. Op straat gekomen, wil-' den de paters zamenscholenmaar de politie verhinderde het en dreef hen uiteen. Eene vrouw was zoo verontwaardigd over hetgeen den Jezuïten we dervoer. dat zij een der paters om den hals vloog en hem zoo stijf omklemd hield, dat de politie-dienaren hen niet konden scheiden, zoodat zij hen bei den gezamenlijk wegvoerden. Er waren bij den oploop ook eenige officie ren, die de partij der Jezuïten kozen. Een der paters werd, wegens hel belcedigen van een gendarme, in verzekerde bewaring genomen; doch hij werd korten lijd er na weer vrij gelaten. Paul de Cassagnac en Jules Amigucs hebben eene vergadering bijeen geroepen, om prins Jéróme Napoleon te bewegen van zijne reglen op den keizerlijken troon afstand te doen ten behoeve van zijn zoon Victor. Sarah Bernhardt heeft hare reis naar de Vereenigde Staten onderno men. De toiletten die zij medencemt hebben nicer dan 100,000 fr. gekost. Te New-York is reeds een begin gemaakt met het verkoopen van plaats kaartjes voor hare voorstellingen in den Booth-schouw burg. Er werden uitsluitend billetten verkocht voor de geheele reeks, van 60 dollars hel stuk. Om speculanten te weren mogl dezelfde persoon niet meer dan tien kaarten nemen. In den tijd van lwee-en-ecn-half uur had men reeds voor 25000 dollars verkocht. Vele plaatsen worden weder door overstroomingen geteisterd. TeGuin- gamp had een vrcesselijk voorval plaats. Ten gevolge van de doorzijpeling van hel water is daar een huis ingestort, waardoor een huisgezinbestaande uit vader, moeder en vier kinderen onder de puinhoopen begraven werden. De ouders werden gedood, doch de kinderen gered. DIlITiCnLAND. Bij het feest der voltooijing van den Dom prijkte de geheele stad Keulen iu feestgewaad. Alle huizen waren met groen en vlaggen getooid. Eene ontzaggelijke menigte menschen vulde de straten, vooral in den om trek van den Dom en het stationsgebouw, waar de keizer en zijn schitte rend gevolg van vorstelijke en andere hooggeplaatste personen aankwamen, onder het gedreun van de geschulsalvo's en hel schetteren der fanfares. De keizer en de keizerin werden door de autoriteiten van stad en provincie ontvangen en begaven zich toen per rijtuig naar het regeringsgebouw, waar Z M. zich dadelijk op bet balkou begal om den feeslelijken optogt te zien der Keulschc veieenigingen, door muziekcorpsen begeleid, voorop de leden van het gemeentebestuurvan de Douibouw-vereeuiging en de werklieden, die aau den bouw hadden deelgenomen. Nadat dit afgeloopen was gingen de keizer en de keizerin met hun gevolg naar de Ürieëcnheidskerkwaar eene godsdienstoefening het eigenlijk begin der plegtigheid van den dag vormde, en van daar naar den Dom, waar Z. M. op de trappen van het westelijk portaal ontvangen werd door het bestuur van den Dombouw en binnen liet gebouw door de leden van hel Domkapittel, welks deken, de wijbisschop Bandri, den keizer en de keizerin naar het portaal onder den j' zuidelijken toren geleidde en hen daar begroette met eene toespraak namens hel kapittel. De keizer dankte den bisschop voor zijne wenschen en gaf hem de verzekering, dat. "gelijk altijd, zoo ook op dezen door de geheele natie blijde gewerden dag hel hcerschen van otigesloorden vrede overal in het rijk het doel van 's keizers voortdurende zorgen en dagelijksche gebe den" blijven zou. De prelaten bragten daarop den keizer en de keizerin en hun gevolg tot voor het hoogaltaar, waar een Te Deum werd aange heven en daarna deden zij hun uitgeleide tot aan de deur van hel zui delijk portaal. Op de trappen daarbuiten stonden de schoolkinderen ge schaard, die een lied ter eere van de voltooijing van den Dom aanhieven. De keizer en de keizerin begaven zich nu over het eigenlijke feestter rein naar de voor hen en hunne vorstelijke gasten bestemde tribune etv toen allen gezeten waren en het gezang der kinderen geëindigd was, vroeg de bouw raad Voigtel verlof om de oorkonde voor te lezen, die dezen feest dag in de kruisbloem gemetseld zou worden. Terwijl dit stuk ondertee- kend werd, voerden een aantal zangers eene cantate van Ferdinand Hiller uit, woorden van Emil ltittershaus. De keizer deed vervolgens eene toe spraak, die werd beantwoord door den opperpresidenl der Rijnprovincie eu den president der centrale Dombouw-vereeniging. Daarna vroeg de lieer Voigtel den keizer verlof, om den laalsten steen iu de kruisbloem te mogen laten voegen. Dezellde adelaar, die voor 38 jaren den eersten steen liet afdalen, zweefde nu hoog boven den toren met den steen, die de kruisbloem zon sluiten. De keizerlijke vlag werd op den toren gehcschen, toen Z. M. het gevraagde verlof verleend had en het werk was voltooid. Hel gedonder van het geschut verkondigde dat heugelijk feitzich vermen gende met hel luiden der klokkenwaaronder de keizerklok zijn ontzag- wekkenden klank deed hooren, terwijl de muziek het koraal "Nun danket alle Golt" aanhief. Daarna keerde de keizer met zijn gasten naar het kasteel Briihl terug. PKII TELEGRAAF. WILMINGTON, 17 October. Uit Delaware wordt onder dagleekening van heden gemeld: "Gisteren avond is van hel dak eener woning op een optogt van democraten geschoten. Zes personen zijn gekwetst, waarvan twee het waarschijnlijk niet zullen overleven. De democraten beantwoordden het vuur; zij vernielden het huis vanwaar de schoten gekomen waren en kwet sten verscheidene der aanvallers". PARIJS, 17 Oelober. Heden is in het Cirque Fernando eene vereeniaing van Bonapartisten gehouden, uitgelokt door eene aan prins Napoleon vijan dige groep. Na eene levendige beraadslaging is het voorstel aangenomen, om prins Jérome te verzoeken van alle candidatunr af te zien eu zijn zoon Victor als erfgenaam van de keizerlijke kroon te erkennen. Pillegift der stad Leiden bij den doop van Albertinc Agnes, doelt- ter van prins Frederik Hendrik en Amalia van Soitns, a° 1634. Deze princes werd den 29,le° April 1634 op het llol van 's Gravcnhage geboren en den 8S,'° Juni van dat jaar in de Waalsehe of Fransche kerk gedoopt. Bij resolutie van de vroedschap, dd. 6 Juni 1634, werd haar eene lijfrente van ƒ800 aangeboden. Deze resolutie is van den volgenden inhoud: "By de Heeren Burgemeesteren is aen de Groote Vroedschap deser Slede "Leyden gerefereert geworden, hoe de Gecommitteerden die by de resolutie "der voorss. Vroetschappy van den X!IIe0 Marty des lopenden jaers daertoe //waren geaiUlioriseert aen den Heere Prince van Orangien hadden versocht "dat de stadt Leyden d'eere mochte wedervaren om door hare Gedeputeer- "den als geluygen te staen over het heylige Sacrament des doops dat gead- "minislreert sonde werden aen de jonge Prince of Princesse. van dewelcke "Godt Almachlich sottde belyeven de Vrouwe Princesse van Orangien t'haer- "der tyt genadelick le verlossen, dat t'sclve versoeck bij den welgemelten «Heere Prince van Orangien nyet geëxcuseert maer toegestaen was, dat //sedert by de welgemelte Vrouwe Princesse van Orangien ter vverelt gebracht "Synde eene jonge Princesse, de meer gemelte Heere Prince aen den Heere "Mr. Jacob van BrouchovenGecommitteerde Raedt haddc gedaen bekent «maecken dat d'administratie van den voorss. doop aen de jongstgeboreue "Princesse soude geschyeden op donderdach loeconiende den VllIeD van de "loopende maendt, ende dat tselve by den voorn. Ilccre Brouchoven aen de "Heeren Burgemeesteren voornt. was overgeschreven, derhalve is by de selven "Heeren Burgemeesteren aen de Vroetschappe voorgestel! geworden om te //resolveren heedanige pillegifte van wegen de Stadt Leyden tot danckbarc "erkentenisse van de voorss. cere sal werden geprcsenleerl. Waerover die »van de voorss. Vroetschappe, lellende opt gene by de Heeren Burgemecs- "teren mede was verhaelt vvat andere Steden van llollant tot diergclycke "pillegaven hadden geschoncken. ende in goede achtinge nemende de bene- "fitien ende faveuren by Syne Excellentie ende desselfs Heere vader ende 'broeder hoger gedach'enisse de stadt Leyden gedaen ende bewesen, Iicb- "ben nae rype deliberatie verstaen geconsenteert ende geresolveert by desen "dat eene ly/rente van achthonderl gulden jaerlyx ten lyve en behouve van "de gemelte jongstgeboreue Princesse van Orangien sal werden geconstitu- "eert tot laste van dese Stadt Leyden, om lol eene piliegave geoflerecrt te //werden, daer en soo des belmoren sal, aulhoriserende oversulx de Heeren "Burgemeesteren ende regierders der voorss. slede, om den bryef van de «voorss. Lyfrenle te passeren in behoorlicke forme. Gedaen den VIcn Juny «a0 XPIc vyer ende dertich." De gedeputeerdendie bij den doop van wege Leiden tegenwoordig waren en de lijlrente aanboden, waren Daniel Simonsz van Alphen, Clement van Baersdorp en mr. Johan van WevelichovenPensionaris van Leiden. Zij leverden de volgende rekening in «1», Voor eene beurse daerinne geleyt is de vereeringe voor het vrouwengesin in de Camere van Mevrouw de Princesse van Oranje 4 gl. 2'. Voor de dooze ran silver van buiten en van binnen verguit, wegende 23 oneen, 13 cngelschen, 16 asen, de once tot 5 gi. 10 st. daerinne geleyt is de piliegave darmede de voorss. jonghe Princesse van desen stede wegen is vereert geworden130 gl. 4 st. 3". Vereert in den Hage ten huize van Jan van Groenen- dael (logementhouder)4 gl. 16 st. 4". Bctaelt tot bellechier (fooi) aen de maechden 1 gl. 17 st. 8 p. 5". Aen de armen van den Hage gegeven6 gl. 4 st. 6". Vereert aen de hellebadiers10 gl. 7". Ach de Cocqs9 gl. 6 st. 8". Aen den bottelier van den Prins9 gl. 6 st. 9°. Acu de saelwachter9 gl. 6 st. Aen wagenvracht2 gl. 15 st. Aen de boden uieLle bussen deser stedetwee dachgelden 2 gl. Somma189 gl. 12 st. 8 p." Deze lijfrenlebricf van 6 Juni 1634 was voorhanden bij de tentoonstelling te 's Hage, betrekking hebbende op voorwerpen uit hel stamhuis Oranje Nassau. De genoemde Princes kreeg nog een lijfrente van Amsterdam groot ƒ1000; van de Staten van Overijssel ƒ1000; van de Stalen van Gelre en Zulfen 1200.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2