BUITENLANDSCIIE BE1UGTEN. ENÜEIiAND. LONDEN. 10 October. De Pall Mall Caz. wil welen, dat de Engelsclie regering zich thans bij al de mogendheden informeert over de gemeenschappelijke maatregelen, die zonden kunnen worden aangewend, om te verkrijgen, dal Turkije de serpligtingenuit het traciaat van Berlijn voorlvloeijende, naïeve. De mari time operaliën in de Acgeïsche zee, waardoor men een daadwerkelijken dwang op den Sultan hoopt uit te oefenen, is door al de mogendheden goedgekeurd en zullen met hare toestemming worden uitgevoerd. De opera tion zullen worden toevertrouwd aan ten minste drie mogendheden, welke als mandatarissen van Europa zullen handelen. Donderdag diende voor eene regtbank te Londen eene aanklagt, door het genootschap lot bescherming van dieren tegen iemand ingebragt, die zijn hond den staart had afgesneden. De beklaagde beriep zich op de alge- meene gewoonte, om aan sommige soorten van honden een deel van den staart te ontnemen. De zaak werd verdaagd, opdat er gelegenheid zou zijn om een advies van deskundigen in te winnen. Lord Campbell deelt in de Scotsman een verhaal mede van een woe dend gevecht tusschen een waivisch en een zwaardvisch, waarvan hij eenige dagen geleden, aan boord van een schip in den Allanlischen Oceaan, oog getuige geweest is. De zwaardvisch, die meer dan zeven meters lang was, bleef overwinnaar. De waivisch trachtte te vergeefs zijn vjjand te verplet teren of te ontkomeii. Deze bleef hem met zijn zwaard geweldige wonden toebrengen, totdat de waivisch door uitputting en bloedverlies het leven liet. IRAIkRIJK. De ministerraad heelt de definitive maatregelen ten opzigte van de congregatiën vastgesteldwaarvan de uitvoering in deze week zal beginnen. De bijzonderheden omtrent de uitvoering worden geheim gehouden. Het aanwenden van dwang ten opzigte van Turkije, door middel van eene blokkade of door het in bezit nemen van een onderpand in den Archi pel, waarvan dezer dagen sprake was, valt weinig in den smaak der Parysche bladen. Het Jonm des Déb. zegt: Indien dit plan doorgaat zouden de mogendheden in die havens de invoerreglen ten behoeve der schuldeischers van de Porte heffen. Smyrna en Salonica zijn werkelijk de twee groote en trepots van den Turkschen handel in de Aegeïsche zee; de Turksche finan ciën zouden gevoelig getroffen wordenen de ongunstige toestandwaarin zij zich sedert zoo lang reeds bevinden, nog aanmerkelijk verergeren. Maar zoo dergelijke maatregel tot uitvoering kwam, zouden het niet alleen de Turksche financiën zijn, welke er onder leden; ook de mogendheden, die een voornaam deel hebben in den handel van Salonica en Smyrna, zouden ernstig in hare belangen verkort worden. Men zal het ons wel niet euvel duiden, wanneer wij de opmerking maken, dat Frankrijk onder die mogend heden den eersten rang inneemt, en dat de Franschen nog meer welligl dan de Turken over dien maatregel klagen zouden. Het Joum. off. bevat een rapport van den minister van koophandel en landbouw aan den president der republiek aangaande het oprigten van een nationaal bureau voor de maten en gewigtcn. Na herinnerd te hebben, dat aan Frankrijk de roem toekomt der invoering van het tiendeelig stelsel van maten en gewigten, geeft het rapport een overzigt van de werkzaam heden, die sedert verrigt zijn tot algemeenmaking van dat stelsel. Thans is het werk in zoover voltooid, dat de meters van platina met iridium en de kilogrammen van eene en dezelfde alliage gereed zijn. Maar nu dienen nog de prototypen van de meters en kilogrammen gereed gemaakt te wor den, die de onderteekenaars der overeenkomst of andere staten, welke nog niet toegetreden zijn, gevraagd hebben. Met dat doel stelt de minister voor een nationaal bureau voor de malen en gewigten te Parijs te vestigendat bijgestaan zal worden door de internationale commissie en dat tevens de wetenschappelijke onderzoekingen zal voortzetten. Het zal voorts elke vyf jaren tot naauwkeurige vergelijkingen tusschen de prototypen en hare onder deden overgaan. Op dit rapport is een besluit gevolgd tot oprigting van dergelijk nationaal bureau. Het bestaat uit veertien leden. Tot voorzitter er van is benoemd dc scheikundige Dumas, vaste secretaris van de akade- mie van wetenschappen. De graaf van Chambord heelt in de Union zijn dank betuigd aan zijne getrouwen, die ter gelegenheid van zijn verjaardag hem op nieuw zooveel bewijzen van genegenheid gegeven hebben. Zaturdag heeft te Parijs, onder voorzitting van den heer Cochery, mi nister voor het post- en telegraafwezen. de opening plaats gehad van het internationaal poslcongres. In den Parijschen gemeenteraad is door den heer Lafont eene motie voorgesteld tegen hel besluit der vroegere naLiouale vergadering, om ter eere van het H. Hart eene kerk op den Montmartre te stichten. Zjj stelt voor dat besluit in te trekken en de aangekochte of onteigende gronden te bestemmen voor een werk van nationaal belang. Die motie wordt door 50 leden ondersteund De raad heeft zich beziggehouden met de bekende quaestie van den stank, waardoor sinds ecnigeu tijd de hooldstad geplaagd wordt. De prelect van politie is daarbij in breedvoerige beschouwingen getreden, o. a. verklarende, dat volgens het verslag van den raad van gezondheid de algemeene gezond heidstoestand niet slechter geworden was. en voorts betoogende, dat voor zoover zijn departement betrof, hij alles gedaan had om de zaak te ver helpen wat maar eenigzins onder zijne bevoegdheid viel. De tusschen de Parijsche schrijnwerkers en hunne gezellen uitgebroken oneenigheid slaat op het punt van bygelegd te worden. De bazen nemen genoegen in een werkdag van tien uur en willen 75 centimes per uur ge ven, terwijl de gezellen 80 centimes vragen. De laatslen hebben het aan bod echter in overweging genomen en men hoopt, dal de zaak spoedig zal geschikt worden. R I 1 T C II L A K De i\ordd. Mie). Zeit deelt Oiede, dat de keizer op het Keulschc dom- feest door een groot aantal Duitsche vorsten omringd zal zyn. De keizer en de keizerin, de prinsen en prinsessen van zijn huis, de koning van Saksen en de leden der groothertogelijke familie van Baden zullen in het kasteel Briihl logeren. Van de overige Duitsche vorsten hebben de meesten de uilnoodiging reeds aangenomen, terwijl er slechts drie verhinderd zullen zijn. Enkelen, waaronder de koning van Beyeren, hebben nog niet defini tief geantwoord. De groothertog van Hessen, die in Schotland vertoeft, zal zich door prins llcinrich van Hessen doen vertegenwoordigen. De Reichs-Anz. maakt bekend, dal in den nacht van 8 op 9 dezer nabij Spandau een passagierstrein is ontspoord, waarbjj wel de reizigers en het dienstpersoneel geen noemenswaardige verwondingen hebben bekomen, maar het materiëel aanmerkelijk beschadigd en de locomotief in eene diepte gestort is. Daar het nu is gebleken, dat de rails opzettelijk waren losge maakt en zoodanig nedergelegd, dat zij bij het passeren van eene locomo tief moesten omslaan, is er een streng onderzoek ingesteld. Het kwaad willig opzet moet gepleegd zijn des avonds tusschen 10 en 12 ure, op wel ken tijd de naaste baanwachters, wegens zeer donkere lucht en digten regen, niet ver genoeg konden zien. PEil TEL KG KAAP. PARIJS, 10 October. De Siècle, de Pollaire en de Férité zeggen, dat gisteren eene belangrijke beslissing is genomen door de ministers ten op zigte van de buitenlandsche quaestie. Tol het terugroepen van het eskader van Ragusa zou besloten zijn, en dat besluit zou openbaar gemaakt wor den, zoodra de president der republiek in den miuisteraad, welke morgen op het Elysée gehouden wordt, het heeft goedgekeurd. PARIJS, 10 October. Hel berigt in de dagbladen, dat de ministerraad gisteren zou hebben besloten de vloot terug te roepen, is geheel onjuist. Dc ministerraad zal onder voorzitterschap van Grévy in de volgende week onderzoeken, welke gedragslijn gevolgd moet worden, nu een nieuwe toe stand in het leven is geroepen door de houding van Duitschlaud en Oosten rijk. die zeer aarzelend is ten aanzien van de Engelsche voorstellen. LONDEN, 10 October. Naar Daily Metc» verneemt heeft het Britsche kabinet voorgesteld dat de vereenigde eskaders de golf van Smyrna zullen binnenlonpcn om deze koopstad met embargo te treffen. De Daily Tetegr. meldt uil Konstantinopel van gisteren: Hoogstwaar schijnlijk zal de Porte besluiten Dulcigno onmiddellijk af te staan, zonder het antwoord der mogendheden op hare laatste nota af te wachten. KONSTANTINOPEL, 11 October, liet berigt, dat de raad besloten heeft Dulcigno onvoorwaardelijk over te gevenwordt bevestigd. Butrgcultjfcc &tanb. ONDERTROUWD: B. H. J. Pols, jm. en M. J. C van der Linden,jd. J. Arnoldus, jm. 2l j. en A. Buyteweg, jd. 21 j. J. Hakkaart, wedr. 39 j. en H. M. van Berkel, jd. 25 j. R. Regeer, jm. 22 j. en J. de Cler, jd. 23 j. H. F. Wirtz, jm. 29 j. en C. van der Klaauw, jd. 26 j. J. W. Havekes, jm. 33 j. en E. Lue- ken, jd. 35 j. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 11 October 1880. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. rar. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. (Uitgesteld van 7 Oct. 1.1.) Naam en woonplaats der beklaagden. B. K.Leiden, J. A. A. S., Hilversum, A. A., hvr. v. J. P. Noordwijk, J. G.hvr. v. J. J. v. H., idem, L. v. D.Katwijk, M. v. d. W., Leider dorp, A. v. d. M.Leiden, V. de G.Leiden ik E. B., Noordwijk, C, H.idem W. de K.idem, W. de G.idem, E, v. d. B., idem, P. D. B.Leiden F. v. D.idem J. H. C. K.idem C. M. R. v. Z.idem M. E. B.idem J. v. d. L., idem, H. M. v. d. idem, J. H.idem, Aard van het misdrijf. niet uitdiepen en niet schoonhou den van een slootLeiderdorp, beleedigendburengerucht, idem, diefstal van mos, Noordwijk, idem, vervoer van grom en meststof op verboden tijd en wijze, Katwijk, een hond 's nachts zonder op zicht op straat laten loopen, Leiden niet nitwijken voor een tram wagen idem met opgehaalde zeilen varen door de Vrouwenvaart, Zoe- terwoude, plukken van eens nnders vruch ten, Noordwijk, idem idem idem, Oegstgeest, idem en steeneu werpen in tuinen van anderen, idem, wateren buiten urinoir, Leiden, als publieke vrouw niet verscliij- nen voor het geneeskundig onderzoekLeiden idem, idem, idem, idem idem idem en verwekken van nachtgerucht en de deur van haar bordeel geopend houden na middernachtidem Gevallen uitspraak. /"5 of 2 dagen. ontslag van rechtsvervolging, zes dagen. idem. 3.of 1 dag. idem. vrijsprauk. 1 S.of 1 dag en 1 dagp. p.g, 1.50 of 1 dag. idem. idem. on bevoegd verklaring. idem en 3 ol' 1 dag. 1 of I dag. 1 dag p. p. g. idem. idem. idem. 2 dagen p. p. g. 3 idem. ƒ5.50 of 2 dagen, ƒ10. of 2 dagen en 1 dag p. p. g.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3