of dat artikel in twijfel verkeeren. In dezen derden drnk zijn ook de onlangs vastgestelde modellen opgenomen. De prijs, 50 cents voor een hoekje van 128 bladzijden, is uiterst matig gesteld en kan voor niemand «enig bezwaar zijn. Wij vernemeB, meldt de IV. R. C., dat de Pruissische regering tegen 1 January a. s. de transittarieven voor het spoorwegverkeer met ons land beeft doen opzeggen. De geheele portée van dezen maatregel is nog niet met juistheid te berekenen. Üingsdag zal eene conferentie van spoorweg- besiuren te Dusseldorp bijeenkomen. liet stoomschip Conrad is op 8 Oclober te Batavia aangekomen. De Celebes is op 9 October van Napels naar Batavia vertrokken. Te Amsterdam werd gisteren de 33e algemeene vergadering gehouden van het Aardrijkskundig Genootschap, onder leiding van den voorzitter prof. dr. P. J. Veth, die in zijne openingsrede de aanwezigen aanspoorde om ieder in hun kring werkzaam tc zijn tot vermeerdering van het getal ledendat noodig was om den bloei van het genootschap op den duur te verzekeren. D'. Debrincke uit Sydney, van geboorte Dnitscher, hield eene voordragt over Australië, waarin hjj meer hijzonder zijne reis van Adelaide in hel zui den naar Port Darwin in het noorden behandelde. Op de vraag van den heer Quartes van Ufford of Port Darwin wel een gezond oord voor volkplanting was, antwoordde dr. Debrincke, dat hij de minder gunstige geruchten daar omtrent bepaald kan tegenspreken, en dat het klimaat er over het geheel te vergelijken was met dat in Nederiend. Verder deed tl'. II. C. Boggc eenige mededeelingen over Dapper's beschrij ving van Afrika, meer bijzonder het Kaapland, om daaruit de verdiensleu van dezen geleerde voor de aardrijkskunde te concluderen. Dr. E. Lanrlllard. preil te Amsterdam, heeft bedankt voor het beroep van de Bemonstranlsche gemeente Ie Rotterdam. Een meubelmaker, uit 'silage, die, zelf niet voorzien van de voorliet visschen vereischlc papieren, van een vriend eene vischacle had geleend, en in het bezit daarvan door een jagtopziener was aangetrollen, visschende in eene vaart onder Zevenhuizen, terwijl hij aan dien jagtopziener ook den laim van zijn vriend als den zijnen had opgegeven, is door hel kanlonge- regt te Gouda veroordeeld lot tachtig gulden boete of acht dagen gevange nisstraf. Eerst eenige dagen later was de jagtopziener dm waren naam van den man Ie weten gekomen. Een oud echtpaar te Amsterdam, waarvan de man blind is, had zorg vuldig een sommetje van 80 opgespaard en geborgen in een houten kistje, terwijl het geld afzonderlijk in een doosje lag. Donderdag avond kwamen de oudjes in hunne slaapstede en ontdekten, dal de kist was opengebroken en het geld ontvreemd. Hun vermoeden viel op een jongeling, die in de zelfde slaapstede logeerde en dia ie Botterdam geval werd, bij zich heb bende ongeveer 16. De jongeling blijft alles ontkennen, doch onder het gestolen geld was ren Engelsch koperen muntstuk, dat werkelijk hij hem werd gevonden. Zaterdag middag is Ie Wijlré een spoorw egheamble door eene locomo tief overreden, waardoor zijne beide beenen verbrijzeld werden. Te Meppel waren Maandag avond een tweetal knapen van omstreeks 15-jarigen leeftijd, van welke er een op zich zeiven schijnt Ie wonen, te zamen naar de woning van laatstbedoelde gegaan. Een dier knapen begaf zich le bed; de ander maakte een vuurtje aan en schijnt zich in niet al te ntichtereii toestand daarvoor te slapen te hebben gelegd. Omstreeks elf uur werden de buren wakker door een hevig gekerm, en zich naar bovenbe doelde woning begevende, vonden zij den jongen geheel in brand. Nadat de kleederett gebluscht waren bleek hetdal de knaap over zijn geheele ligchaam als hel ware zwart was gebrand. In dcemiswaardigen toestand werd hg des nachts bij zijne moeder te huis gebragt. liet algemeen verslag van het verhandelde itt de sectiën van den ge meenteraad bij hel onderzoek der ontwerp-begrooting voor 1881 ziet thans hel licht. Bij het voeren van algemeene beschouwingen werd in eene der sectiën door een lid de opmerking gemaakt, dat het hem bevreemdde op deze begrooting volstrekt geene posten uilgetrokken te zien voor sommige uit gaven en ontvangsten, welke zeker in den loop van het volgend jaar, zoo al niet geheel dan toch gedeeltelijk, zullen voorkomen. Immers, noch voor de op ie rigten hoogere burgerschool voor meisjes, noch voor het nieuwe gymnasium en de te wijzigen inrigliug der hoogere burgerschool voor jon gens, noch voor de meerdere uitgaven, die de invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs zal ten gevolge hebben, met de baten die daar tegenover staan, zijn op de begrooting sommen uitgetrokken, terwijl toch zeker ip 1881 met die verschillende zaken althans een begin zal moeten worden gemaakt. Wel is het de gewoonte later bij suppletoire stalen van begrooling zondanige uitgaven en inkomsten le regelen, doch juist daardoor mist de aangeboden ontwerp-begrooting de volledigheid, die men daarbij met regt zoo gaarne zoude aantreden. Waartoe toch dient anders eene begroo ling, als niet al de vermoedelijke uitgaven eu ontvangsten daarop voor komen? Deze bezwaren werden door twee leden dier sectie gedeeld. Daarop werd geantwoord, dat vóór het opmaken der ontwerp-begrooting de aard der veranderingen, vooral wat betreft het lager onderwijs, door de invoering der wet van den 17d,n Augustus 1878 en hare gevolgen nog niet met juistheid bekend waren, zoodat zp niet in cijfers op de ontwerp- begrooting konden worden uitgedrukt; dat echter de mededeeling dier wij zigingen van de gedeputeerde staten vóór weinige dagen war ontvangen en de betrekkelijke verordeningen zoo spoedig mogelijk aait den raad zullen wor den overaclegd. De meerdere uilgaven voor de uitvoering van gemelde wet zullen evenwel genoegzaam worden gedekt dtor de inkomsten bp diezelfde wet gewaarborgd en derhalve geen overwegenden invloed op de uitkomst der begrooting kunnen hebben. liet algemeen gevoelen van de leden dier sectie wasdat in de begroo- ting voor 1881 de nieuwe toestanden toch reeds behoorden te zijn aange wezen ook wat betreft de vergoeding door hel rijk van de 30 pCt. in dé- kosten van het lager onderwps, die welligt nog in haar geheel zal worden genoten. Mogt dat bedrag de meerdere uitgaven overtreffendan zoude de hoofdelijke omslag met dat verschil worden verminderd. Ook in eene an dere sectie werd door eenige leden de opmerking gemaakt, dat de aangebo den begrooting de» waren toestand der gemeentefinanciën niet aangeeft. Uit die begrooting blijkt immers niet, welke de financiële gevolgen van de- invoering der nieuwe onderwijswet voor de gemeente zullen zpn. Te ver geefs hadden zij ook gezocht naar het bedrag dat behoorde uilgetrokken te zpn voor de 30 pCt., die het rijk aan de gemeente vergoedt in de kosten van het lager onderwijs; in sommige andere gemeenten had men zelfs, reeds over het bedrag, dat voor het jaar 1880 zal worden uitgekeerd, be schikt. Zij meenden dat een bedrag van 30000, hetwelk deze gemeente over het jaar 1881 zal ten goede komen, wel op de begrooting behoorde uigetrokken te worden. Bij de behandeling der inkomsten drukte een lid den wensch uit eene- verordening in het leven le roepen tot heffing van een liggeld voor vaar tuigen waarmede men komt lossen of laden. Hij wist wel, dat men hem zou wijzen op het nadeel dat de handel daarvan zal ondervindendoch bij hem woog dal bezwaar niet op tegen de belangrijke schade die door de vaartuigen aan kaden en wallen werd toegcbragl. Betreffende de opbrengst van schoolgelden wensebte een lid inlichting te ontvangen omtrent den maatstaf van beoordecling der meerdere of mindere gegoedheid van personen die hunne kinderen op de scholen voor on- en minvermogenden verlangen toegelaten te zien. Die scholen worden zijns inziens ook bezocht door kinderen van ouders die wel in staat zijn meer le betalen. Hij kent zelfs menschen die vaste goederen bezitten en toch. hunne kinderen naar de school voor minvermogenden zenden. Wenschelpk ware het dal daarop een strenger toezigt koude worden gehouden en dat een meer naauwkeurig onderzoek omtrent de gegoedheid wierd ingesteld. Gaarne zoude hij ook zien dat het schoolgeld voor minvermogenden eeni- germate wierd verhoogd. Op de bijzondere scholen van dien aard, zoo le Leiden als elders, is het mininnm van het te betalen schoolgeld bepaald op ƒ0,80 per maand voor iedere» leerling. Dal bedrag schijnt ook voor de openbare scholen van die klasse niet te hoog en de heffing daarvan zoude waarlijk aan de ouders geene aanleiding geven om hunne kinderen van de school le nemen. De eerste opmerking, omtrent het bezoeken der scholen voor on- en minvermogenden door kinderen van ouders die meer betalen kunnen, werd door een ander lid bestreden. De ondervinding heeft toch genoegzaam geleerd dat ouders die het schoolgeld maar eenigzius kunnen betalen hunne kinderen niet gaarne naar de scholen voor onvermogenden zenden. Vandaar de meerdere uitbreiding der scholen voor minvermogen den. En wat de kinderen van ouders uit de meer gegoede klasse betreft, dezen moeten de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs bezoeken, omdat alleen daar onderwps wordt gegeven in vreemde talen enz. In eene sectie werd inlichting verzocht omtrent het kapitaal van de voor malige halle van manufacturen. Voorts reeds de vraagwaaraan liet be- langrpk verschil is toe te schrpven tnsschen de raming van de overwinst der gasfabriek voor 1881 en de werkelpk verkregen winst over 1879, bij gelpke gasprpzen. Het antwoord luidde, dat de oorzaak ligt in de hoogere prijzen voor steenkolen te bestedenmet het oog op eene gewenschte meer dere lichtsterkte. Ook werd gevraagdwaarom het overschot van de ex ploitatie der gasfabriek voor 1881 zooveel lager is geraamd dan het bedrag der werkelijke ontvangst over 1879; de prijs der steenkolen w as niet sere. en. Door een der leden werd ernstig bezwaar gemaakt legen het verkoopen van bezittingen, waar het enkel geldt het garanderen van rente. Itenlega- rantie moest z. i. uit de gewone inkomsten bestreden worden; zij het dan ook door het cijfer van den hoofdelijken omslag te verhoogen. 'sGRAVENHAGE11 October Z. M de koning-groothertog heeft benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon den luit.-gcrieraal G. M. Verspyck, en tot groot officier den kolonel E. J. van Bel. kommandanl van liet reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon, den ad judant-onderofficier, ordonnauce des kouings F. van Straten, die reeds be giftigd is met de Militaire Willemsorde. Naar men verneemt hebben hij het leger en het regiment grenadiers en jagers verschillende benoemingen en bevorderingen in de orde van de Eikenkroon plaats gehad. Door den minister van koloniën is de tweede klerk F. W. llaus be vorderd tot eersten klerk. Ingevolge magtiging des konings worden builen dienst eesleld; met den laatsten dezer het ramschip Guinea, ouder bevel van den kapitein-luit. ter zee H. P. König; de rammouitors Adder en Haairespectivclijk onder bevel van de luitt. ter zee 1' kl. J. 0. Joekes en C. A. Le Bron de Vexela; met den 15d'D November a. s. bel fregat Everlsen onder bevel van den kapitein-luit. ter zee jhr. C. C. Six. De kommandanlen van die bodems worden eervol van liet door hen gevoerde bevel ontheven en op non-activi teit gesteld. Z. II. de vorst van Waldeck en Pyrmont is gisteren avond hier Ier stede aangekomen. Z. M. de koning begroette zijn schoonvader aan het station. Ook Z. K 11. prins Frederik, met dcnzelfden trein uil Neuwied teruggekeerd, werd door Z M. hartelijk verwelkomd. De vorst van Wal deck houdt verblijf in het paleis van Z. M. den koning. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De werkzaamheden voor het vinden van den degenstok, w aarmede het zoontje van den heer Bogaardt is vermoord zijn heden voortgezet. Ofschoon men reeds sprak van afdammen, blijft lot dusver de justitie den maatregel van alvisschen volgen. Aan het Had. wordt medegedeeld, dat men in de woning van de Jongh ook nog een tweesnijdenden, zeer scherpen Indischen dolk heeft gevonden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2