PER TELEGRAAF. deze geduchte verantwoordelijkheid aanvaardt, doet men dat niet om in de wei te gaan loopen, wanneer elk oogenblik de neteligste quaestiën te berde kunnen komem. Wij weten niet, wie ihans den lande het droevigst schouwspel aanbieden: de ministers die uit wandelen gaan in plaats van op hun post te blijvenof de kamerledendie in hunne arrondissementen blijven in plaats van bijeen te komen en de ministers te nopen onmiddellijk de kamers zamen te roepen. De Mot d'Ordre zegt dat haar voorstel betreffende een petitionnement aan de kamer tegen bet ministerie terstond alterwege instemming gevonden heeft. Blijkbaar, zegt dat blad, ontslaat eene algemeene beweging, voor welke het minisLerie zich genoodzaakt zal zien de vlag te strijken. Wij twijfelen er niet aan of, met hulp onzer vakgenooten in de republikein- sche perszullen wij er in slagen de regering terug te brengen tot eene politiek, meer in overeenstemming met het gevoelen der natie en 'slands belang. Zes Franciskaner paters van Duitsche nationaliteit, die sedert verschei dene jaren te Epinal gevestigd waren, hebben aanzegging gekregen om Frank- rjjk te verlaten. Zij zijn onverwijld naar den Elzas vertrokken. Félix Pyat heeft in zijn dagblad Ia Commune voorgesteldom een eere revolver aan te bieden aan Berezowskiden Pool, die in 1867 te Parijs een aanslag deed op het leven van den Czaar en die in het tuchthuis zit. Op den spoorweg van Parijs naar Belfort raakte bij het verlaten van den tunnel van Chalendrey een gedeelte der waggons los. De eene helft van den trein vervolgde de reis naar het station Hories en de andere helft, die werd achtergelaten, rolde, op den sterk hellenden weg, met zooveel kracht tegen den voortgaanden trein aandat achttien waggons verbrijzeld werden. De eenige reiziger, die zich in dé waggons bevond, bleef ongedeerd, maar de chef van den trein werd zwaar gekwetst. De schade, door het ongeluk veroorzaaktbedraagt minstens 100,000 fr. Dingsdag, terwijl de werklieden aan het schoften waren, zijn de fon damenten van een huis in de rue Saussure te Parijs ingestort. Dit bragt in de buurt eene groolc ontsteltenis teweeg, omdat men eenige oogenblikken te voren op de plaats des onheils een aantal kinderen had zien spelen, zoodat men vreesde, dat de kleinen onder den, door de dezer dagen ge vallen regenbuijen, losgeweekten grond zouden zijn bedolven. Onmiddellijk werd van alle zijden hulp verleend, om de ingestorte massa te verwijderen. Niettegenstaande den groolen spoed, waarmede men te werk ging, werd de kleine Louis Renard levenloos van onder het puin te voorschijn gebragt. De kassier van de bank-succursale te Bordeaux legde eene portefeuille met bankbillettenjop zijn bureau, verwijderde zich even, na zijne kamer te hebben afgeslotenkeerde terug en beweert toen de portefeuille zonder de bankbilletten te hebben teruggevonden. Deze geheimzinnige diefstal wekt nog al opzien. Zekere Briat te Meyssac (Corrêze) heeft in eene vlaag van krank zinnigheid zijn vader, die in den wijngaard aan den arbeid was, met eene bijl het hoofd afgehouwen. Hij is onmiddellijk gevat. WEENEN, 8 October. Aan de Polit. Corr. wordt gemeld, dat het Engel- sche kabinet sedert heden in het bezit is van de verklaring der kabinetten van alle grooote mogendheden, dat zij zich aansluiten aan het voorstel van Engelandstrekkende lot het uitoefenen van dwang door het in bezit nemen van een onderpand in den Archipel. Den bevelhebber der in de baai van Teodo vereenigde vloot is te kennen gegevendat alles moet voorbereid worden voor het vertrek der vloot binnen 48 uren naar eene andere be stemmingsplaats. LONDEN, 8 October. Granville, Northbrook en Spencer hebben heden ten ruim 12 ure eene conferentie gehad met Gladstonewelke meer dan een uur duurde. Men verzekert, dat belangrijke dépêches van verscheidene mogend heden door de regering ontvangen zjjn. LONDEN, 9 October. Aan den Standard wordt uit Cettinje i. d. giste ren gemeld: //Morgen zal eene officiële verklaring verschijnen, houdende, dat de nota van Riza-pacha aan den Montenegrijnschen generaal gelijk stond met eene oorlogsverklaring, en ook met eene oorlogsverklaring aan de mogendheden. Deze laatsten hadden dus Montenegro moeten bijstaan. De bewering, dat de aarzeling van Montenegro het optreden der vloot heeft verlamd, gaat niet op. De vloot heeft zich onthouden uit vrees voor eene verbreking der verstandhouding tusschen de mogendheden. DUBLIN, 8 October. Het officiële blad beval een proclamatiewaarbij de graafschappen Galway en Mayo in staat van ordeloosheid verklaard worden. Versterking van politiemagt is aangevraagd. BOSTON, 8 October. De Wilsonboot Bassano is in de havea alhier ge strand; men hoopt het schip morgen vlot te krijgen. WEENEN, 8 October. In Engelands voorstel aan de mogendheden wordt de keus gelaten tusschen het bezetten van een groot eiland en het blok keren van de havens. De mogendheden toonden zich met eerstbedoelden maatregel niet zeer ingenomen maar de tweede werd de grondslag der onderhandelingen. INGEZUllfDEN. DE DOODSTRAF. Nu dal alle gemoederen door de vreeselijke gebeurtenis van 23 Sept. jl. in beweging zijn gebracht en een ieder met afgrijzen en wraak tegen den snooden bedrijver van dit gruwelstuk vervuld is, wordt weder een lang besproken en afgezaagd onderwerp op het tapijt gebracht, de doodstraf. Ook van de Leidsche Courant heeft men voor dat onderwerp gebruikt gemaakt. In het nommer van eergisteren toch leest men een verzoekschrift aan Zijne Majesteit den Koning om wederinvoering van de doodstraf. De opsteller van dat adres haalt als voorbeelden om zijn gevoelen te staven verscheidene staten aan, waar de doodstraf, eerst afgeschaft, later door het toenemen van moorden weder ingevoerd moest worden. In hoeverre dit juist is zullen wij het best kunnen beoordeelen, wanneer wij eene verge lijking maken met hel aantal in ons land, waar geen doodstraf bestaat, gepleegde misdadendie de doodstraf tengevolge zouden hebbenen die in andere landenwaar de misdadiger zijne wandaad met zijn leven geboet heelt. Opdat echter deze vergelijking niet mank ga, is het natuurlijk, dat wjj haar moeten trekken over eene nagenoeg gelijke menschenmassa, en dan ge loof ik, dat Frankrjjks hoofdstad, hoewel het veel minder inwoners telt dan ons landtoch het best aan deze vergelijking voldoet. Om ons relaas niet al te lang te maken, zullen wij eene betrekkelijk korte tijdruimte nemen, nam. drie jaar. In dezen tijd kunnen wij gerust verklaren, dat er geen misdrijf in ons land gepleegd is, dat volgens den Code Pénal de doodstraf na zich zoude gesleept hebben. Want hoe afschuwelijk, hoe vreeselijk deze laatste mis daad ook zijn moge, toch is zij niet van dien aard, dat zij volgens genoemd wetboek met den dood zoude kunnen worden gestraft. Een der eerste ver- eiscliteu hiervoor toch is, builen de gevallen van vergiftiging, vader- en kindermoorddat er met voorbedachten rade is gehandeld. Ongetwijfeld ontbreekt dit element bier; want volgens de bekentenis van De Jongh zelveh kan men niet aannemen, dat hij bij het plegen van den doodslag in normalen toestand verkeerde. Het «mens sana in corpore sano" bestond dus op dat oogenblik niet. Met recht durven wij derhalve herha len, dat in de drie laatste jaren in ons land de doodstraf, al bestond zij, niet had toegepast kunnen worden. Vertoeven wij nu een oogenblik te Parijs. Wij beginnen dan met aan te halen Billoir, die zijne maitresse in stukken sneed en daarna verbrandde. Hij stierf op het schavot. Een korten tijd hierna onderging de politieagent Prévost hetzelfde lot, wegens hetzellde misdrijf. Vervolgens werden twee studenten ter dood gebracht, omdat zij, om de som van 500 fr.ü! te be machtigen, eene melkverkoopster hadden gedood en in stukken gesneden. Onlangs stierl insgelijks door beulshanden het ondier Louis Ménesclou, die, na eerst zijne vuige lusten op de vierjarige Louise Deux te hebben botge vierd, haar vervolgens doodde, in 63, zegge drie en zestig, stukken sneed en daarna de vleeschelijke overblijfselen kookte. Ziedaar misdaden in eene stad van een land, waarin doodstraf niet tot de zeldzaamheden behoort. De lezer richte een oogenblik zijne gedachten naar Duitsehland, Spanje, Rusland en Italië, in welke landen, in weerwil van de bestaande doodstraf, menige aanslag op het leven van vorst en gebieder heeft plaats gehad. Ziedaar daii de resultaten van de doodstraf, en dit kan ook niet anders; want verre van angst en vrees in te boezemen, demoraliseert zij slechts het volk. Laten wij, Nederlanders, dus dankbaar zijn met de wet van 17 Septem ber 1870 en laten wij toonen, dat wij niet terugwenschen de barbaarsche wraaktheoriëntoen nog leven om leven, oog om oog, tand om tand als regel gold, en dat kunnen wij toonen door het aan den Koning te richten verzoekschrift niet te onderteekellen. L. ZWOLLE, 8 October. Granen. Tarwe 10 ƒ10.50; rogge 8 h J 8.50; boekweit f 6.50 h f 7; gerst ƒ6 a f 6.50; aardappelen f 2 a ƒ3, alles per HL. Boter. Aanvoer 640/S; 230/16 en 340/2 KG. stukgoed. Middelmarkt1.45 per KG. Handelswaarde ƒ44283. Notitie van heden: per KG. 1.25 a ƒ1.60; per 20 KG. of vat prima kwal. 31.50 a ƒ34; afwijkende soort ƒ29 a ƒ30.50; tweede soort ƒ23 a ƒ25. Eijeren f4 h f5 per 100 stuks. Vee. Zoowel de stalhandel als de Zwollerkerspel voormarkt en onze weekmarkt van hedenalles getuigde deze week van williger handel tot gesoutineerde prijzen. De aanvoer in deze omgeving bedroeg deze week ruim 1300 stuks. Verhandeld ruim 900. Varkens. Op p. m. 70 wagens waren heden ruim 500 biggen en ruim 250 magere varkens aangevoerd. De biggen gelden 1.80 a 2 per week. Magere varkens ƒ25 a ƒ35; vette dito 56 a 60 ets. per KG. levend gewogen. Russchen. Aanvoer 1000 bossen. Marktprijs ƒ7 a ƒ16. Wol onveranderd. Schors en talhout in één doen. Te Leideu ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6