leid8che vöfe coeiant. m {sstf! fg W&km VRIJDAG 8 OCTOBER. ST ADS-BE RICIITEN. BINNEN L AN l)S( JIE BE BIB TE N ï-3 jÉ&fëffi JfrftsH&i 'U a Mm&Mk* M°. £36* De Courant verschijnt dagelijks, Zon- e« Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel juars f 1.50, franco p. p. f 2. wei /iel Verslag dei' Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, huilen de expcdilickoslen. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. PROCES-VER «AAL. van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden den 5Jen October 1880 zijn ingeleverd. Op heden den zosden October achttienhonderd en tachtig, in de gemeente Leiden is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomendes morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Louis Marie De Laat do Kanter, Bur gemeester, Voorzitter, en de heeren Jan Scheltema en Mr. Fieter Antonie Van der Lithleden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tufel twee stembussenbij hem den vijfden Oc tober 1880 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden, waarvan een met de daarbij behoorende sleutels en lijsten van kiezerskrachtens machtiging iu- govolge art. 57 der Kieswet bij Koninklijk besluit van 23 Augustus 1351 no. 04 verleend, is ter hand gesteld aan het onderbureau bestaande uit de heeren leden van den Gemeenteraad Florentius Abraham Verster, als voorzitter, Mr. Conraad Cock en Gerrit Wilhelmy Dainsté, als stemopnemers, die vun den uitslag van het door hen bevondeno behoorlijk aanteekening bobben gehoudeu eu vau hunne bevin ding behoorlijk verslag gedaan. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden negen honderd één en negontig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezersdie briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn twee meer dan het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vijftien stembriefjeswaarvan twaalf on ingevuld twee niet van het vereischte zegel voorzien zijn en één geen persoon dui delijk aanwijst. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest negenhonderd zes en zeventig. Van dit getal zrjn uitgebracht op de heeren: S. De Clercq Wz. 502 stemmen, C. W. Van Overeem 39SO. Van Overeem 11 ,T. M. E. Derckseti 9, Mr. J. T. Buys 4, S. C. M. Knappert, L C. Quant, J. Kimmel, M. S. Reyst, Dr. G. Zaalbergieder 3. Mr. J. BrodiusF. W. G. Leers, ieder 2 stemmen, A. J. Van Gemert, M. H. Fonteyu, W. C. Zuurdeeg, G. Kol ff', G. F. Alsche, Dr. E. F. Van Dissel, M. J. Markx, F. Van der Stok, Prof. H. Van der Hoeven, A. L. De Sturler, Prof. C. K. Hofman, J. C. Rating, Mr. P. J. M. L. Scheepers, P. L. van Dijk, J. A. Schmier, J. Van SchravendijkW. Van Dam, J. N. Van Rossum du Chattel, Mr. H. L. A. Obreen P. J. Convco, II L. A. Van Campcn, L. Den Houter Wz.P. J. Van Hoeken, J. Kuiper, H. L. Vervoort, C. L. De Hoger en J. Van Kampen, ieder eene stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregenzonder dat het verschil tusschen het getal gevonden briefjes en dat der kiezers, die stemden, op de stemming van invloed heeft kunnen zijn, do heer S. de Clercq Wz. Is derhalve verkozen tot lid van don Gemeenteraadom aftetreden in September 1885, do heer S. DE CLERCQ Wz., Djjkgraaf van Rjjnland, wonende alhier. En zijn tegen dezo opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers gecne bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-ver baal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den Ëden October 1880. DE KANTER, Voorzitter. J. SCHELTEMA l P. A. v. n. LITH, Stemopnemers. LEIDEN, 7 October. Bjj kon. besluit van 5 October is de beer mr. N. L. J. van Bnttingha Wichers, advocaat en procureur alhier, benoemd tot lid van de commissie van administratie over de gevangenissen alhier. Van de 6 caudidaten die zich lieden onderwierpen aan hel examen voor hen, die bewijzen wenschen te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid zrjn, is 1 geslaagd, de heer J. S. Vet, van Zaandam. Naar wij vernemenzal de inauguratie der novitii plaats hebben op Dingsdag 19 October. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging ligt alhier bij den boekhandelaar R. Fuik ter teekening een adres aan Z. M. den koning, om wederinvoering van de doodstraf. Ingevolge ons gedaan verzoek hebben wij dat adres bierachter opgenomen. Op den Rijnspoorweg nabij bet station alhier is beden middag een werkman door een Irein aangereden, waardoor bij ernstig werd verwond. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht beeft het getuigschrift voor het eerste gedcelie van het arts examen uitgereikt aan den heer 0. ten Bosch, mcd. doctor. Bij de acte-examens voor hel middelbaar onderwijs te 's Huge zrjn gisteren toegelaien: voor Nederlandsche taal- en leltcrkunde J. I,. P. Duyser, van 'sGravenhage; voor geschiedenis P. A. van llcinse, van Winlerswijk; voor aardrijkskunde A. F. Cremer, van Amsterdam, en voor Engelsche taai en letterkunde G. J. P. J. Boelaard, van Groningen. Algewezen: I voor Hoogdnitsctie taal- en letterkunde. Heeft zich teruggetrokken1 voor Fransche taal- en letterkunde. Niet opgekomen: 1 voor Nederlandsche laai- en let terkunde, 1 voor aardrrjksknnde en 1 voor Engelsche taal- en letterkunde. lieden is tocgelaien voor schoonschrijven de heer J. P. F. Kosters, van Leiden. Bij de acle-cxamens voor het lager onderwijs, gisteren te 's llagc ge houden, deden voor de acte in de Fransche laai 7 candidalen examen; 3 werden toegelaten: mej" M. E de Groot, uit Schiedam; A. J. vau der San- den en J. L. van Stipriaa» Luïscius, uil Ilolterdam. Voor de acte iu de wiskunde werden van de 7 candidate» mede 3 toegelaten: de hh. M. J. llaee en A. P. Minderaa, uit Rotterdam, eu \V. J. C. van Ewjjk, uit Nieuwkoop. liet stoomschip Gelderland, van Baiavia naar Rotterdam, is op 5Oct. van Port-Saïd vertrokken; de Prinses Marie, van Batavia naar Rotterdam, is op (5 Oei. aldaar aangekomen. Omtrent het vermissen van goudgelduit Schiedam naar Indië ge zonden, meldt de Schied. Ct. het volgende: Door den lieer J. A. Verkerk '.c Schiedam werd ecnigen tjjd geleden aan zijn broeder in Indië een kistje met goudgeld, behoorlijk verzegeld, gezonden, welk kistje op de plaats van bestemming is ontvangendoch in plaats van het geld een stuk ijzer bevattende, dat een behendige dief heeft verwisseld, zonder dat de ontvanger dadelijk bemerken kon, dat het kistje geopend was geweest. Het touw, dat om liet kistje was gebonden, is van onderen losgesneden om de zogcis bovenop niet te beschadigen, terwjjl de diet na het plegen van den diefstal de einden van het louw, waar het losgesneden was, met lak tegen den bodem heeft bevestigdwaarna men een zegel van boven hel kistje lieef't verwijderd, omdat liet adres vermeldde het getal zegels, waarmede het ver zegeld was. De dader is niet ontdekt. i Eenige ingezetenen van Utrecht hebben hij dcurwaardersexploit de ste delijke gasfabriek gesommeerd, om volgens overeenkomst behoorlijken aan voer van gas te leveren. Eergisteren had een persoon van Uithuizen, die per stoomboot langs het Boterdiep van Groningen naar huis voer, het ongeluk van de verschan sing te vallen en in het water teregt ie komen. Bewusteloos opgehaald, kwam hij Ie Onderdendam bijom echter korten tijd daarna wederom zijne bezinning te verliezen en te Middclstum was hij reeds dood. Gisteren is de boerenknecht Gerrit Zonnenberg, in dienst by den land bouwer Bosch te 's Heeren broek, op ongelukkige wjjzc om het leven geko men. Door zrjn meester met zijn makker uitgezondenwerd hij na eenigeit tijd door dezen vermist, en na cenig zoeken levenloos gevonden in de sloot, waaraan hij werkzaam geweest was. Daar hij veel aan vallende ziekle leed. schijnt hij een aanval gehad te hebben en zoodoende in het water gevallen le zijn. Te Middelburg is eene vergadering gehouden ter beraadslaging over een verbeterd postverkeer tusschen Berlijn en Londen over Vlissingen per stoomvaartmaatschappij "Zeeland". De uitslag der gedachtcnwisselingen was, dat, te beginnen mei den 15«° Mei 1881, zoodanige dienstregeling tot stand zal komendat de reis van lierljjn naar Londen in heide riglingen over Vlissingen in ruim vier cn twintig uur zal kunnen worden volbragt. Het overbrengen van de eene plaats naar de andere van voorwerpen en goederen, van betrekkelijk weinig omvang en gewigt, behoort liicr te lande nog niet lot de taak van het postwezen, maar geschiedt door de ondernemers van spoorwegdiensten en van andere openbare middelen van vervoer. De ondervinding heeft sedert gerninien lijd doen gevoelen, dat de gelegenheden voor liet vervoer van kleine pakketten niet in ovcrecnslcm- ming met of voldoende voor de behoefte zijn Aan eene goede regeling van hei bedoelde vervoer acht de regering een onmiskenbaar belang voor den handel en de nijverheid verhonden. Die overwegingen hebben haar genooptdoor raadpleging van de ondervinding in het buitenland, een onderzoek le doen instellen, of door uitbreiding van de dienst der posterijen in die b'ehoclie kan worden voorzien, ahtus, dat hei vervoer d-r pakketten langs dezelfde verbindingswegen, als voor

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1