- De 31' algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap zal gehouden worden op Zaturdag 9 October, des voormiddags ten half elf ure, in een der localen van het genootschap Natura Arlis Magistra te Amsterdam. De commissie van uil voering voor het standbeeld voor graaf Jan van Nassau heeft hekend gemaakt, dat ingevolge de uitspraak der jnry. be staande uit de bh. prof. E. Gugel, J. II. Maris, C. F. Phlippeau, G. Muys- ken en J. P. Menger, van de 6 ingekomen ontwerpen voor een standbeeld van graaf Jan van Nassau welke ter mededinging naar de uitgeloofde prij zen waren toegelaten, twee zijn bekroond. Met den eersten prijs dat onder het motto: "Trouw en standvastig", met den tweeden prijs dat onder het motto: //Vaderland en Oranje". Bij opening der naambriefjes is gebleken, dat het met den eersten prijs bekroonde ontwerp was vervaardigd door den heer J. Th. Straeké, directeur der kon. school te 's llertogenboschhet met den tweeden prijs bakroonde door de hh. Eng. Lacomblé, beeldhouwer, en A. Ie Comte, architect. Op 23 October a. s. zal te Amslerdam eene algemeene vergadering worden gehouden van afgevaardigden uit de afdeelingen en sectiën van de vereeniging //Het Metalen Kruis". In die vergadering zal het hoofdbestuur een voorstel doen, omtrent de plaats en tijd der viering in 1881 van het halve eeuwfeest der vereeniging, opdat intijds maatregelen worden genomen, om die reünie op waardige wijze te doen plaats hebben. Te Nienwpoort bragl Zaturdag II. het zoontje van den grutter Voor molen. ongeveer 13 jaar oud, het paard naar de weide, liet dier schijnt den knaap een geduchlen slag te hebben toegebragtalthans kort daarna vond men hem bewusteloos in de weide liggen, aan hel hoofd vreesselijk gewond. Niettegenstaande dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is het kind nog niet tot bewustzijn gekomen. Het geregtshof Ie Amsterdam heeft den kruijersknecht F. L. Baltus, van de Kaltenburgerstraal, die op 21 Julij II. zijne huisvrouw op de kamer van den marinier, met wien zij was gaan leven, vermoord heeft, schuldig verklaard aan moord. De voorbedachte raad is uil verschillende omstandig heden af.-eletdzooals de bekende vroeger door hem gebezigde woorden, het afsluiten van de deur der kamer, een door hem aan zijn zoon geschre ven brief enz. liet hof heeft echter in het overspelige gedrag der vrouw aanleiding gevonden om in ruime mate verzachtende omstandigheden toe te passen en Item veroordeeld lot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. Te Amsterdam is eergisteren hij het ophijschen van eene waschmand het windaslouw gebroken en de mand op eene vrouw nedergekomen. De vrouw werd naar hel gasthuis gebragt, doch reeds bij aankomst aldaar bleek zij overleden te zijn. Te Landsmeer is door een drietal hoeren bij de politie aangifte gedaan dat men des nachts hunne koeijen heeft uitgemolken. liet kind, onlangs te Helder te vondeling gelegd, is overleden. De oud-zeekapitein raultts Ments te Sappemeer vierde eergisteren, om ringd van lamilie. vrienden en bekenden, zijn 100'° verjaardag. Dit zeld zaam jttbilé wekte algemeen belangstelling. Overal zag men vlaggen en de jubilaris ontving van alle zijden gelukwenschen. De man is nog gezond en krachtig. De arrond.-reglbank te 's llertogenbosch heeft den notaris J. S. Jis- koot. te Veen, veroordeeld tot 3 maanden celstraf. 3 geldboeten van 12.50 en ontzetting van zijn ambt. op grond, dat hij gelden ten eigen bate had gebruikt, die Item in zijne betrekkuig voor andere doeleinden waren toe vertrouwd. De veroordeelde zal in appèl komen. Nabij Grave is de herberg »de Vegetas" met stalling en schuur eene prooi der vlammen geworden, waarschijnlijk ten gevolge van het brocijen van het hooi. Een groote voorraad hooi en granen, benevens 5 varkens, gingen daarbij verloren. De regtbank te Middelburg heelt gisteren behandeld de zaak van den 84-jarigeti J de R.te Biervlietdie beklaagd is op 27 Augustus II. een zevental pruimen, ter waarde van enkele centen, uit den boomgaard van een zijner buren te hebben ontvreemd. Dit misdrijf, door de verklaringen van drie getuigen bewezen, werd door het O. M. gequaliflceerd als eenvou dige diefstal en tegen beklaagde, onder aanneming van verzachtende om standigheden veroordecling lot eene boete van 5benevens de kosten der procedure geëischt. Tc Middelburg is een hoedenfabrikant het slagtoffer geworden van eene opligterij. Een meisje, naar gissing 12 a 13 jaar oud, vervoegde zich in den winkel met verzoek eenigc hoeden op beziens mede te geven. Aan het verzoek werd voldaan en een achttal hoeden, netjes in eene doos gepakt, werden medegegeven. Eenigen tijd later bragt het meisje een hoed terug en vroeg een paar andere van dezelfde grootte mede te geven. Ook dit gebeurde, doch lot dusver zijn noch de hoeden noch de doos terugbezorgd. 'sGRAVENHAGE. 6 October. Door Z. M zijn benoemd: tot president der arrond.-regtbank te Almelo, m'. A. van Laer. thans regter in die regtbank; tot regter in de arrond.- reglbank te Rotterdam, de heer mr. J. W. van Oosterzee, thans regter in de arrond.-regtbank te Alkmaar; tot regter-plaatsvervauger in de arrond.- regtbank te Leeuwarden, mr. J. S. baron van llarinxma thoeSloolen, thans kantonregter-plaatsvervanger en advocaat aldaar, en mr. J. G. Meijer, ad vocaat. en procureur aldaar; tot kantonregler te Middelburg, m'. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, thans kantonregter te Alkmaar; tot kanton regter-plaatsvervanger te Gorinchem, tn'. 11. P. de Gavere, bewaarder van de hypotheken aldaar; tot kanlonregler-plaatsvervatiger leEnschedc, D. M.J. Lasonder. ontvanger der registratie aldaar. Aan J. C Vonk is. op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Alkmaar, i Tot leden van den raad van toezigt op de rijkspostspaarbank zjjn benoemd de hh. Joh. C. Zimmerman. mr. N. G. Pierson. Atir. de liaan Antz.m'. F. S. van Nierop en tur. A. van Assendelft de Goningh, allen Ie Amsterdam, en tot voorzitter van dien raad is aangewezen de heer Joh. j G. Zimmerman. De officier van administratie 1' kl. W. J. Medenbach is, op zjjn ver- zoek, op pensioen gesteld; vooris zijn bevorderd: tot officier van admi nistratie 1« kl.de officier van administratie 2' kl. J. J. van den Berghe; tot officier van administratie 2e kl.de officier van administratie 3«kl. F. J. Olivier, en tot officier van administratie 3e kl.de scheepsklerk C. M. Krul. Ingevolge hun verzoek zijn eervol ontslagen en op pensioen gesteld de kapitein ter zee titulair II. Engelsman Kleynhens uit de betrekking van inspecteur over hel loodswezen, enz. in het 6' district, alsmede uit de be trekking van Nederlandsch permanent commissaris voor het gemeenschappe lijk toezigt over de betonning, enz. op de Schelde, en zulks onder dank betuiging voor de vele en goede diensten door hem in die betrekkingen bewezen, en de kapitein-luit. ter zee titulair 0. van Slooten uit de betrek king van inspecteur over het loodswezen, enz. in hel le district, onder j toekenning van den tilulairen rang van kapitein ter zee; voorts is de kapitein ter zee titulair I'. Roodzant, thans inspecteur over hel loodswezen, enz. in het 4' en 5' district, in gelijke betrekking overgeplaatst naar het 6' district te Vlissingen en tevens belast met de betrekking van Neder landsch permanent commissaris voor het gemeenschappelijk toezigt over de betonning, enz. op de Schelde, en de betrekking van inspecteur over het loodswezen, enz. opgedragen: in het le district le Delfzijl, aan den luit. ter zee le kl. J. C. de Ruyter de Wildt, en in het 4e en 5« district le Helle- voetslnis. aan den luit. ter zee le kl. A. de Bruyne. De luit. ter zee le kl. F. J. P. M. Mulder, laatst kommandant van het schroefstoomschip Aruba te Paramaribo en van daar in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De kapitein P. A. Moorrees, van de VIIe afd. vesting-artillerie, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Op den dag der doopplegtigheid van prinses Pauline zal bij het ver laten van en den terugkeer der koninklijke familie naar het paleis eene com pagnie grenadiers met het vaandel en de muziek (van de kon. mik kapel) voor het paleis eene eerewacht betrekken. Aan de Willemskerk zal gedu rende de plegtigheid eene compagnie jagers post vatten. De gemeenteraad alhier heeft gisteren zijne onverdeelde goedkeuring gehecht aan het voorstel van burg. en weth.om aan den eervol ontslagen gemeente-secretaris een pensioen van 3000 toe te kennen. Betreffende den moord, die steeds aller aandacht bezig houdt, ver neemt men, dat mevr. v. d. B. v. II., die mede aan de school van den onder wijzer Bouscholte was, toen het zoontje van den heer Bogaardt werd afge haald, voor den regter van instructie zou verklaard hebben, dat zjj meent den persoon, die het kwam halen, in de Jongh te herkennen. Volgens het Dbl. zou ook de koetsier van mevr. v. d. B. de Jongh als dien persoon herkend hebben. Wal het getuigenis betreft van den koetsier, die den ver- moedelijken moordenaar gereden heeft, en van de dienstbode van den heer Bouscholte, zij zouden verklaard hebben niet pertinent te kunnen verklaren, dat de Jongh de bewuste persoon was. Het Dbl. meldt nog, dat de Jongh in zijne gevangenis rustig en oogen- schijnlijk kalm is. Hij wisselt met zijne bewakers bijna geen woord. De eerste aanhouding van de J. vond zijn oorsprong in de omstandigheid, dat de J. op den dag. dat volgens den brandbrief het geld op de Hoef kade moest bezorgd worden, gezien is op den Moerweg, een verbindingsweg tussehen de Hoef kade en het duin, door den hoofdcommissaris en den inspecteur Du- bel, welke laatste met de aanhouding belast was, en die op dien weg in hinderlaag lagen. Men heeft de J. toen evenwel weder moeten vrijlaten. Het koord, waarmede het slagtoffer gebonden werd aangetroffenis herkend als te zijn gekocht in den winkel van den heer Declemy, passementwerker. Oude Molstraat, waar althans een geheel daarmede overeenstemmend stuk koord door een der dochtertjes van dien heer werd afgeleverd aan twee jeug dige heeren, die petten droegen. De heer J. A. de Bergh heeft zijn gisteren medegedeeld plan weder opgegeven. Hij schrijft thans: Het verhoor heeft een gunstig tiitzigt op de ontdekking. De Jongh is vreesseljjk afgevallen. Zijne oogen zijn nat door tra nen. Hij wil nog niet spreken. De hoofdcommissaris van politie is Maan dag middag ten half zes naar Utrecht geweest in verband met eene mede- deeling, door mij om vijf uur gedaan. Ik ben dus teruggekomen van mijn voornemen om niet meer te helpen. Maandag avond is naar aanleiding hier van nog eene dagvaarding uitgegeven over eene mededeeling. die de stations chef te Utrecht zou kunnen doen. Zijn gesprek met een achtenswaardig Ha genaar heelt hel vinden van een degenstok met de letter A bevestigd. De baanwachter van het Rijnspoor te Utrecht heeft ook, naar men zegt. zeke ren A. zien komen van den trein uit den Haag en gezien, dat hjj afgehaald werd door een ander op den avond van den moord. Welligt kan eene vrouw bjj de zaak betrokken zjjn. Heden, Dingsdag avond 9 uur, moest de deur waarder Koldeweh weder eene dagvaarding doen. Gisteren avond laat heeft de Jongh wederom een verhoor ondergaan thans aau het bureau van den hoofd-commissaris van politic, alwaar de procureur-generaal en de officier van justitie zich bevonden. De verdachte werd in een rijtuig en begeleid door twee rijksveldwachters naar liet com missariaat overgebragt. Ook in dit verhoor handhaafde de Jongh zijne verklaringen, llij blijft ontkennen de dader van den moord te zijnzoodat alle geruchten alsof hij eene bekentenis zou hebben afgelegd, ongegrond blijken. Hoewel de Jongh de misdaad van den moord derhalve niet belijdt, kan men echter hebben opgemerkt, dal hjj door de justitie van den moord be ticht wordt. Immers het vonnis van de regtbank. houdende verleening van regtsingang, stelt voorop, dat hij den moord zou bedreven hebbm en denkt in de tweede plaats aan medepligtigheid. Het terugbrengen gisteren avond laat van de Jongh naar de gevangenis, gaf heden ochtend aanleiding tot het gerucht, dat eene nieuwe arrestatie had plaats gevonden. Zelfs werd de naam genoemd van iemandomtrent wien reeds eenige dagen verschillende geruchten in omloop zijn. Met zeker heid kan echter worden medegedeelddat niemand van dien naam door politie of justitie is gevat. De persoon, dien men op het oog heeft, woont zelfs niet hier Ier stede, maar houdt verblijf, zijn wjj wel onderrigl, in de overzeesche bezittingen. Tal van bijzonderheden omtrent de Jongh's levenswijze worden nog verspreid. Vrij zeker mag worden aangenomen, dal hij den brief aan den heer Bogaardt niet ten zijnen huize, doch in het café St. Hubert in de Hoog straat geschreven heelt. De bedienden dezer inrigting loch deelen mede, dat de Jongh eenige dagen voor de ontdekking van den moord geruimen tijd in het café zat le schrijven en dat hij na het voleindigen van den brief een glas water vroeg, een drank dien hij zelden gebruikte en die trouwens bij uitzondering in een koffijhuis besteld wordt. Nog vernemen wij, dat het veelbesproken meisje, dat zich aan de school in de Trompstraat vervoegde om naar den jongeheer Bogaardt te informe ren, nog niet gevonden is. In zijne gevangenschap praat de Jongh weinig met zijne bewakers en ziet steeds stil voor zich heen. Heden zijn wederom andere portretten in den handel gebragt. Daarop wordt hij afgebeeld in het uniform van sergeant bij het Indisch leger. De teekening is vervaardigd naar eene photographie in 1879 gemaakt, en vol gens personen, die de Jongh van aangezigt kenden, treffend gelijkend. In verband met den moord op den jongeheer Bogaardt en hel schrijven der brieven aan zijnen vader, verneemt men nog het volgende: Het is duidelijk bewezen, dat de tweede brief, welke de heer Bogaardt daags na den moord op zijnen zoon ontving, eveneens door de Jongh ge schreven is. Niet alleen heelt hij dit ook bekend, maar ir stond een ge tuige tegenover hem, die zulke belangrijke aanwijzingen deed, dat looche nen onmogelijk was. Deze getuige is eigenaar van hel café Mirande, een klein en net koffij huis in de Korte Houtstraat n°. 3. Maandag jl. heeft,hij voor de justitie de gewigtige verklaring afgelegd, dat

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2