I» HRDI, sa, RU» DROUOT CN IN ALLE OOEDE APOTHEKEN «enige dagen ie Kiel om zijn examen af ie leggen en gaal dan de keizer lijke familie te Baden-Baden bezoeken. De koning van Saksen en de groothertogen van Mecklenburg, Olden burg, Saksen-Weimar, Baden en Hessen moeten de uitnoodiging des kei zers om het Keulsche Domleest bij te wonen reeds hebben aangenomen. Te Augsburg heeft de politie dezer dagen eene goede vangst gedaan. Bij een onderzoek in verdachte huizen vond men in een bierhuis, dat sedert lang werd beschouwd als het middelpunt der socialistische beweging, na langdurig zoeken, eene massa verboden geschriften, voornamelijk afkomstig uit Londen en behoorende tot de reeks brochures en andere periodieke organen der socialistische partij, onder de leiding van den bekenden volksopruijer Most in het licht gegeven. Alle droegen zij de duidelijke sporendat de kring der lezers, door wier handen zij waren gegaan, zeer groot moet zjjn geweest Een gedeelte van het periodieke geschrift «die Freiheit'', door Most, was in zes éxemplaren voorhanden. Bij een ander persoon vond men voor namelijk exemplaren van het in Zwitserland verschijnend hoofdorgaan der Duitsche sociaal-democratie; een schoenmaker, ijverig lid dier partij, hield er niet minder dan 10 exemplaren van den Socialdemocrat op na. Naar men uit Essen meldt heeft in eene mijn te Herne een hevige brand gewoed, waarbjj 11 mijtiwerkers zijn omgekomen en 9 zwaar ge kwetst werden. De Oberammcrganer passiespelen zijn afgeloopen. De voorstelling van Zondag, de negen-en-dertigste, was niet zoo druk bezocht als men verwacht had, men telde 3509 toeschouwers. In het geheel hebben de voorstellingen een batig saldo van 300,000 mark opgeleverd. O O 9 T-I ÏDIK. BATAVIA. 27 Augustus. Generaal van der Heyden wordt met de eerstvolgende boot van Atjeh, de H'illem III, waarschijnlijk Maandag a. s. hier verwacht. Men ver neemt, dat de generaal slechts eenige dagen hier zal verblijven. De ffil- lem III, aan boord waarvan de generaal zich bevindt, vertrekt heden middag van Singapore en kan dus Maandag morgen hier aankomen. Een feest te zijner eere in de sociëteit «Concordia", zal bestaan in een vauxhall en bal en waarschijnlijk morgen over acht dagen, Zalurdag 4 September, plaats vinden. Volgens het /lig. Dagbl. is door de Indische regering bij den minister van koloniën aangedrongen op eene spoedige uitzending van officieren der infanteriebestemd tol aanvulling van het beslaande incompleet bjj het leger hier te lande. Aan een rapport van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden die van Samalangan te Kotta-Radja was teruggekeerd, wordt het volgende ontleend; Zooals in het telegram van den gouverneur, dd. 2 Augustus, op genomen in de Jav. Cour. van 6 dezer, gemeld werd, zou op eerstgenoem- den datum de vijandelijke hoofdversterking Batoe Iliq door middel van ge schutvuur vernield worden. In verband met de groote verliezen by den stormaanval op den 1™ geleden, werd het niet raadzaam geacht andermaal tot eene bestorming dier versterking over te gaan, omdat de resultaten, die onder de gunstigste omstandigheden daarvan zouden kunnen worden ver kregen, geenszins in verhouding zouden staan lot de oilers, welke daarbij gebragt zouden moeten worden. Bovendien moest in aanmerking geno.i.eu worden, dat de door de vijandelijke party bezette bergstellingen noch uit een militair, noch uit een politiek oogpunt eenige waarde voor ons hadden. Mitsdien keerden, nadat bedoelde beuling grootendeels plat geschoten was. de troepen naar het bivouac te Samalangan terug, hetgeen in de beste orde en zonder den minsten tegenstand plaats vond. De vijand, wien groote verliezen waren toegebragt, had in hel gebergte de wijk genomen. Bij zjjne terugkeer te Samalangan, vond de gouverneur aldaar verschil lende hoofden van Merdoc, door den radja gezonden om van zjjne goede gezindheid blijk te geven. De radja bleek door ongesteldheid verhinderd te zijn zelf te komen. Aan die hoofden werd daarop door den gouverneur te kennen gegeven, dat voor ditmaal met hunne verklaringen genoegen zou worden genomen en het offensief optreden gestaakt zou worden, doch dat zij zich alsnog van hunne goede bedoelingen moest overtuigen door een militairen marsch te laten maken naar het gebied van Toekoe Berdan. Die utarsch vond den 5deo dezer plaats en liep op de meest bevredigende wijze af; de kolonne werd overal goed ontvangen, waar zij hall hield werden klappers en suikerriet aangeboden en in de verschillende kampongs zoomede in de gedei le bjangka Boeja was hier en daar de Nederlandsche vlag gehcschcn. Volgens den Atjeh-correspondent van de Locomotief moet men zich van het vernielen van den bovenbedoelden Iteming niet le veel voorstellen; 's avonds toch woei de Aljehsehe vlag weder van den heuvel. De veeziekte blijft steeds op dezelfde hoogte. In de residentie Bantam werden van den I6ita tot den 31ste0 Julij afgemaakt 221 zieke en 236 ver dachte beesten In de afdeeling Krawang werden van 26 Julij tot 1 Aug. algemaakl 263 hnllels, van welke 130 aangetast ett 133 verdacht waren. -- Er is twee millioen aangevraagd om de straat Madura voorloopig open te houden, door overlegging van de monding der Solo rivier ten noorden van Soerabaijawelke bezig is met haar modder deze stad ontoegankelijk te maken. De suikeroogst is, wat de opbrengst betreft, over het algemeen be vredigend. Donr den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen; Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den commies 3' kl. bij de post- en lelegr.-dienst J. Frolieh; aan den con troleur le kl. bij hel biunenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Ma dura G. de Heer; aan den commies 2e kl. bij de post- en telegr.-diensl K. Brocx; aan den 3,n commies op het bureau van deu resident der Padang- sclte Bovenlanden (Sumatra's Westkust) A. C. J. van Eersel; aan den con troleur 1' kl. bij hel biunenl. bestuur op Java en Madura W. Donkersloot. Ontslageneervol, de adjunct-inspecteur van financiën G. J. E. Leyds Be noemd: bij de in- en uiivoerregten en accijnsen: tol verificateur 4' kl.de ontvanger te Bezoeki P. Schram; tot ontvanger te Bezoeki, de verificateur 5' kl. II. W. P. Herklots; lot ontvanger te Branla (Madura), de ambtenaar op non-activiteit J. J. van Emmerik, laatstelijk verificateur 5" kl.; tot veri ficateur 5f kl.de ambtenaar op non-activiteit J. H. Pieters. laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, en T. Kromhout, thans tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van opziener ie Morowelang; tot adsist.- resident der Ooster-districten van het gouv. Celebes en onderli.de contro leur le kl. bij het biunenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura C. M. E. Merens; tol ouderw. 2e kl. bij het openb. lager onderwijs voor Europeanen, C. van Duureu; tot werktuigkundig ambtenaar 2« kl. bj) de dienst der staatsspoorwegen op Java. de opzigter-machinist le kl. bij die dienst J. Ferwerda; tot instrumentmaker bij de dienst der exploitatie van staatsspoorwegen op Java, de opzigtcr 3'1 kl. bij de aanlegriienst L. C. C. Olifiers; lot veearts voor de btirgerl. dienst in Ned.-Indië, de ambtenaar op non-activiteit G. L. Reedijk. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, onder toeken ning van den titul. rang van magazijnot. der genie le kl. (kapt.), de maga- zijnm. der genie 2e kl. (le luit.) H. W. A. Lohn. Benoemd: tot milit. kom- mandant in de resid. Zttider- en Ooster-afd. van Borneo, de liiit.-kolonel der inf. A. J. H. Lttbeck; lot milit. ambtenaar 2e kl.de gepasp. adjttd.-onder- officier-kwartierm. M. C. van der Vlugt; bij de mil. geneesk. dienst, lot officier van gezondh. 2e kl.de tijdel. officier van gezondh. 2« kl. dr. F. J. M. Fiebig. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot majoor, de kaptl. J. II. A. IJssel de Schepper (thans met verlof in Nederland) en N. van Ma rion; tot kapt., de le luitt. F. Gusdorf. L. van der Hout en H. M. Mahne; tot O» luit de 2' luitt. H. Almerood, I. Langenbach (thans met verlof in Nederland). F. C. tiering, L. P. F. Schimpff (thans met verlof in Neder land) en A. C. Dorrenboonibij de milit. geneesk. dienst, tot dirig. officier van gezondh. 2* kl., de officier van gezondh. le kl. J. M. Muiiniks de Jough; tot officier van gezondh. le kl.de officiereu van gezondh. 2' kl. J. 11. van der Leeuw en P. Schijf!. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den directeur van het marine-etablissement op Onrust D. M. G. deSwart. PEK TEL EG SUAE. PESTH, 30 September. In de kamer van afgevaardigden is door Madarasz de volgende interpellatie tot den uiinisler-president gerigt: Is de Hongaar- sclte regering genegen baren invloed te doen gelden, opdat van de zijde tier groote mogendheden geen geweld tegen de Albanezen len gunste van Montenegro gebezigd worde, en wil zij, wat ook bet resultaat van dit haar streven zij. de Hongaarschc kamer van afgevaardigden de verzekering ge ven. dat bij eventuële maatregelen van geweld tegen de Albanezen althans de krijgsmagt van Hongarije hare medewerking niet verleenen zal? NEW-YORK, 30 September. De democratische comité's in den staal Ala bama hebben een manifest openbaar gemaakt, waarin verklaard wordt, dat de democratische partij zich verbonden heelt de gevolgen van den burger oorlog van het Zuiden aan le nemen, de gelijkheid van politieke regten voor alle burgers te verdedigen, bet crediet van den bond zoowel als van de staten te handhaven en ten krachtigste zich le verzetten tegen alle voorstellen, strekkende tot geheele of gedeeltelijke repudiatie van de open bare schuld. LONDEN, 30 September. Na een korten kabinetsraad hadden de ambas sadeurs van Frankrijk, Duitschland, Rusland en Italië en de zaakgelastigde van Turkije achtereenvolgens een onderhoud met lord Granville. Omtrent besluiten van den kabinetsraad is nog niets stelligs bekend. SCUTARI, 30 September. Aan een detachement Atbanesche vrijwilligers, van Prizrend komende, werd door de Turksche autoriteiten alhier belet naar Dulcigno te gaan. R^GUSA, 30 September. De in de haven vereeuigde eskaders zullen den 4'1'0 October naar de Bocche di Catiarn stevenen, waar eene veiliger anker plaats is dan in de haven van Gravosa liet Oostenrijksche adviesjagt, tegen deu avond van eene verkenning aan de Albauesche kust terugkeerende, rapporteerde, dat hel Turksche fregat, de Sulmanieh. nog steeds voor Dulcigno geankerd lag. LONDEN, 1 October. Admiraal Seymour heeft gisteren aan den minister van buiteulaiidsche zaken per telegram gemeld, dal bet berigt onwaar is, als zou Dulcigno aan de vlammen zijn prijs gegeven. PARIJS. 1 October. De geruchten omtrent bel terugroepen der Fransche schepen uit de Adrialische zee zijn Volwaar. De Fransche regering heeft vast besloten zich niet te scheiden van de Europesche zanten werking, met inachtneming echter van de gereserveerde houding, die zij tol hiertoe aan den dag heelt gelegd. A V EKTENT1E N. Bevallen van eene Dochter A. M. ZILI.ESEN Leiden, 1 October 1880. VAN DE START. Zij, die iels te vorderen hebben van den On.lt rgeteckendeworden beleefd verzocht hunne rekeningen op te zenden aan zijn adres «Gasfabriek te Breda. J, J. 1>KI KDK\«I1UJ. NATIONALE BELOONING Van Ir. 16,600 Groote 60UDEN MEDAILLE f DE ECHTE Spijsverterend, versterkend en koortsverdrijvend een zout met yzer vereenzelvigd en met de Kina ver mengd vormt het zekerst en krachtigst geneesmiddel tegen BloedsgebrekBloedarmoedegebrek aan krachten, aandoeningen der maag, langzame her stellingen gevolgen - van het kraambed, enz. v FABRRIEKSMERK gedeponeerd l¥pól le Leiden hij Ni. ÏL SWEMKH Apotheker.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3