sla? van (ie (weede kamer der staten-generaal omtrent net nader in de afdeelingen gehouden onderzoek in zake de rentewet. De minister kan niet anders dan erkentelijk zijn voor de moeite, welke de leden der kamer zich wel hebben willen getroosten, om het gewijzigd ontwerp nogmaals aan een naanwlettend onderzoek in de afdeelingen te onderwerpen, ai stemt hij ook in met de meening van die leden, welke van oordeel zijn, dat hel stelsel der wet door de omwerking, die zij heelt ondergaan, niet is gewijzigd. De minister heeft geen bezwaar gemaakt nog enkele wijzigingen in de voor drag! te brengen, llij heelt echter gemeend zich te mogen onthouden van een voortgezet schriftelijk debat tegenover de algemeene beschouwingen, die naar aanleiding van enkele zjjner memorie van beantwoording in het nader verslag zijn opgenomen. Bij gelegenheid van de kort aanstaande be handeling der begrootingswetlen voor 1881, zoowel van Nederl. Indië als van het moederland zelf, zal de gelegenheid zich ruimschoots voordoen, om over den financiëlen toestand des rijks en de tiilziglen in de naaste toe komst van gedachten te wisselen en om in het licht te stellen, dat eens deels op het tegenwoordige tijdstip niet minder dan een jaar geleden, toen dit door de kamer zelve in haar adres van antwoord op de troonrede werd erkend, behoelte bestaat aan versterking van 's rijks middelen, en dat anderdeels een voorzigtig financieel beleid niet op bijdragen uil de Indische geldmiddelen als zekere en duurzame inkomsten rekenen mag. 'sGRAVENHAGE, 1 October. Door Z. M. is aan de na te noemen personen vergunning verleend tot het dragen der achter hunne namen vermelde onderscheidingsleekenen mf. W. C. Borsitts te Middelburg, officier der Belgische Leopoldsorde; J. G. van Niflrik te Amsterdam, ridder der militaire orde van Jezus Christus vau Portugal; 11. F. Schomerus te Rotterdam, de medaille van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar van Venezuela; J. C. K. klinkenberg te 's Gravenbage, hel kruis van Verdiensten van Saksen-Weimar-Eisenach; C. Bisschop te 's Gravenbage, ridder 1' afd. vau de orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenach. Voorts is aan 1. 11. Mejjer, te Amsterdam, verlol verleend lot het aannemen van den titel van O'ficicr de ('Instruction publitpie. waartoe hij door den minister van hel openbaar onderwijs en der schoouc kunsten van de Fransche republiek is be noemd en tot het dragen van liet daaraan verbonden onderscheidingsteekeh. Tot notaris te Dongen, arrond. Breda, is benoemd de heer I). C. J. van Alpheti, cattd.-notaris aldaar; lot directeur van het postkantoor te Epe is benoemd de heer L. Schouten, thans directeur van het postkantoor te Sntilde, en tol commissaris van politie te Rotterdam de heer J. W. C. Strang, thans in die betrekking te Roermond. Aan dr. J. Wurseher, te Weenenis vergunning verleend de genees kunst uit te oefenen op Ncderlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hg de wettelijke bepalingen om trent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. - Bij tiet personeel der geneeskundige dienst van de landmagt is be noemd tot paardenarts 2' kl.de paardenarts 3* kl. W. G. vau der Wal, van dal personeel. De officier van administratie 3' kl. O. R. I'aehlig, uit O. I. terugge keerd. is op non-activiteit gesteld. De minister van binttenlandsche zaken heelt bjj zijn departement den tweeden klerk A. W. Riem-Vis benoemd tot eersten klerk, en benoemd lot tweede klerken G. J. van Eek, J. lleynen en J. Croll. Gisteren avond is de heer Lefebvre de Béhaine, nieuw benoemd bui tengewoon gezant en gevolmagtigd minister van de Fransche republiek aan ons hof, op zijne standplaats te dezer stede aangekomen. De vertegenwoor diger van het Fransche gouvernement heeft zijn intrek genomen in het hól el den Ouden Doelen. Eene mcdedeclingdoor den heer J. A. ric Bergh gisteren in een naam loos schrijven ontvangen, in verband met den moord op den zoon van den heer Bogaardt. was valt den volgenden inhoud: «Twee personen S en K. zijn omstreeks 6 uren door het binnenduin ge komen en hebben in de verte hel geschreeuw van een jongen vernomen zoodat de een tegen den ander zei"de koddebeijers hebben zeker een jongen te pakken. Met achting heb ik de eer te zjjn uw dw. d'.die u Zondag den weg naar den vlonder gewezen heeft". Onmiddellijk na ontvangst van dezen brief heeft de heer de Bergh alle pogingen in het werk gesteld om den schrijver daarvan te ontdekken. Wel herinnerde hij zich op weg naar de plek van den moord iemand te hebben gesproken, zonder echter tiaar zijnen naam gevraagd te hebben. Gisteren mogl hel hem gelukken dien heer terug Ie vinden ett toen bleek het te zijn een bejaard man, de heer II.. die dikwerf in de duinen wan delt en aan wiett de personen S. en k. de bovenbedoelde verklaring had den medegedeeld. De thans bekende wegwjjzer van den heer de Bergh. die op den dag van den moord, even 5 ure, een heer in de duinen zag heen en weer loopen, j heelt reeds vroeger van die bevinding mcdedceling aan de justitie gedaan. Waarom de personen S. en K.twee jagers, wier namen bekend zijn, hunne verklaring buiten de justitie om, aan een derde moesten afleggen, is eenigzins raadselachtig. Alleen de wensch om met de justitie niet in aan raking te komen, wettigt de medeedeeling aan een ander. Overigens blijlt het aantal geruchten, aannemelijke en ongegronde, welke j omtrent de vrecsselijke gebeurtenis in omloop worden gebragt, legio, en I j sluiten zich als van zelve min of meer aan vroegere verhalen aait. Zoo is heden bijv. opgehelderd waarin het verschil van signalement ttis- j schen den eersten verdachte en den tweeden vermoedelrjken dader moet worden gezocht. De koetsier, die onbewust liet kind lot nabij de slagtbank voerde, heeft I ut den beginne pertinent verklaard, dal de heer, die aan het Rjjnspoor- i j station in zijne vigilante stapte, was een tenger persoon, met zeer mager en lang gezigt. de man zeide "dat de verdachte moordenaar naauweliiks een gezigt had", laag hoedje, ligt bruine demi-saison en zwarte onderjas. Toen hij hem tot nabij de school bragt stond daar voor de deur een rijtuig van mevr. v. d. B.wier echtgenoot tegelijkertijd zijn zoontje afhaalde. Genoemde dame schjjnt den persoon, die naar den jongeheer Bogaardt vroeg, naauwkeuriger te hebben opgenomen en zijn signalement te hebben om schreven, gelijk het nu laatstelijk is bekend gemaakt. Ook de koetsier, die het rijtuig bestuurde, dat voor de deur stil hield, kan den heer, die uit de vigilante stapte, in het aangezigt hebben gezien. Overigens heeft Looijensteinde voerman., in wiens rjjtuig de onbekende met den jongeheer Bogaardt plaats had genomen, beiden tot de Laan van Meerdervoort gereden en later, op last van zijn passagier, tot aan de Beeklaan. De koetsier heeft toen bjj de nabijgelegen boerenwoning lucifers gevraagd om zijne sigaar aan te steken, keek nog even rond, maar van heer en kind was geen spoor te ontdekken. BUIT EN L A N LlSCl l IC BKMÜTE.V E SI G E I, A W I LONDEN, 30 September De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de magistratuur te I Manchester een schrijven gerigtover de wijze waarop mennaar zijne j meening, moet handelen met den geescl der steden, den straatrekel. De minister bevond namelijk, dat cr jaarlijks omstreeks 6800 kinderen beneden de zestien jaar naar de gevangenis worden gezondenwegens het werpen met steenen, ingoojjen van glasruiten, baden langs den openbaren weg en meer dergelijke straatschenderij. Voorts werd hem duidelijk, dat die straf in het vervolg geene terughoudende kracht bezit, aangezien de veroordeelde knapen telkens weer op nieuw en zwaarder voor vergrijpen vau gelijken aard moeten gestraft worden; de gevangenis, wel verre van hen met vrees te vervullen, schijnt juist na herhaalde kennismaking al meer en meer hare verschrikkingen voor hen te verliezen. En eindelijk bleek liet den minister, datde opgelegde matige boeten voor de ouders der kinderen ondragelijk wor den gemaakt door de bijkomende kostendie niet zelden het zesvoudige beloopen van de nominale som. Met het oog op een en ander meent de minister, dat er voor delinquenten van zoo prillen leeftijd eene andere straf moet uitgedacht worden dan gevangenis. Als zoodanig beveelt hij aan eene matige toepassing van de roede, gevolgd door een gedwongen verblijf in ze kere streng beheerde ambachtsscholen. Te Upchurch, bjj Sithingbniirne. is zekere Sears, beboerende lot de secte der "Peculiar people", aan manslag schuldig verklaard, orndat hij zyn ziek kind. overeenkomstig de leer der secte, zonder geneeskundige hulp in te roepen had laten sterven. Berigten uit Calcutta melden, dat koning Thibait van Birma eene nota aan den onderkoning van Engelsch-Indië gezonden heeft om van hem de uillevering te eisclien van twee derwaarts gevlngte Birmanesche prinsen. Thibau dreigt, als men niet aan zijn verlangen voldoet, met een inval inde provincie Rangun. FRANKRIJK. Har as meldt, dat het berigt onjuist is, volgens hetwelk de pauselijke nuntius aan den minister van huiienlandsclie zaken verklaard heelt, dal bij Pargs zal verlaten, indien het tweede Maart-besluit wordt toegepast. Te Pargs is. ter gelegenheid van den verjaardag van den graaf van Chambord, in de kerk Saint-Germain-des-Prés eene mis gelezen. Geen der prinsen van Orleans was bij de plegtiehcid tegenwoordig. Onder de aan wezigen heeft men opgemerkt den heer Buflët, generaal Ducrot en vele priesters, onder de laatsten den aartsbisschop van Texas. Allen, die tegen woordig waren, droegen in het knoopsgat witte leliën, die ondanks het verbod der politie heimelijk door jongens op straal verkocht werden. Dezer dagen heeft de heer Beattquier, afgevaardigde voor Besan^ou. van de vervulling van zijn mandaat in eene vergadering zijner kiezers re kenschap gegeven. De uitvoering der Maartsche decreten, zeide hij, zal ondoeltreflcnd zijn. De Jezuïten zijn lieden, die niet gaarne heengaan. Zij veranderen van gedaante en blijven. Zg hadden Freycinel op hunne hand in het vorige kabinet en in het nieuwe is de minister van marine een leer ling van hen. Om hen te verjagen, om hel clericalisme te niet te doen, zijn doortastender maatregelen noodig: afschaffing der begroeiing van eere- dienst. verpligte krijgsdienst voor de seminaristen, vrijheid en nog eens vrijheid om kansel tegen kansel, kerk tegen kerk te zetten, en door het ouderwijs den terugkeer der dwaling onmogelijk te maken. Te Havre is eene vergadering van socialisten gehouden, waarin bet onstuimig toeging, daar ue radicale socialisten de gematigde niet aan het woord willen laten komen. Een lid van het bureau mishandelde zelfs een dezer laatsten. De Figaro verbaalt van eene actrice van de operadie op goed geloof 300,000 fr. aan haar vriend toevertrouwd had om dit geld bij zijn oom, een wissel-handelaar, te deponeren. De goed geloovige vrouw ontving een reijudat later, toen zij zich bij den oom aanmeldde, bleek valsch te zijn, terwijl neef zich reeds over de grenzen verwijderd had. nilITMCIILAIIO. Prins Ileinricli van Prnissendie aan boord van de Prins AJethert eene reis om de wereld heeft gemaakt, is Woensdag te Kiel teruggekeerd. Zrjne ouders, de kroonprins en de kroonprinses, waren hem mgt het jagt llohenzollern tegemoet gestoomd en de twee schepen kwamen elkander bij de Deenschc eilanden tegen; ten 3 ure des namiddags liepen zij de haven van Kiel binnen, waar alle oorlogschepenfeestelijk getooidde beide stoom schepen op de gebruikelijke wijze begroetten. Prins lleinrich blijft nog

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2