LE118CIE ilfifceik Êh$m COURANT. iSSi). N°, S3I, *ybs ZATURDAG 2 OCTOBER. STADS-BE RICHTEN. RIINNISNLUV'nSCIIK REKfGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, He prijs der Courant is per vierendeel jaars J.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Ytrslug ufsouderliji. u verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expeditie!.osten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels iedere regel Qieer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 49—50 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bp deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85) de verkiezingter vervulling van de in desi Ge meenteraad opengevallen plaatsen ten gevolge van het overlijden van de hecren Dr. W. C. VAN DEN RRANÜELER en Mr. L. D. SU RING ARdie in 1881 moesten aftreden Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, die in 1883 en F. STüKHÜYZEN. die in 1885 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dins dag. den 5d,° October aanstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstemming zoo die mocht noodig wezenzal geschic- den op Dinsdag, 19 October a. s. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 September 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. LEIDEN. 1 October. Door burg. en weth. is aan den gemeenteraad eene voordrag! ingediend strekkende om het besluit van 27 December 1872, houdende dat de gelden, welke voor het bouwen van het schoollokaal op het terrein van de Baaihal hesleed zouden wowlen, aan de gemeente moesten terugkomenin te trekken. Dat besluit werd toenmaals genomen met 10 tegen 9 stemmen. Ter vervulling van de vacature in de commissie voor de bewaarscholen worden voorgedragen de hh. F. de Stoppelaar en C. Franken. Het getal dergenendie zich hebben laten inschrijven voor het aan staand lidmaatschap van het Leidsche studentencorps, bedraagt heden reeds 98. Door het kiescollegie der Ned. Herv. gemeente alhier is, ter vervulling der nog steeds bestaande predikants-vacature, het volgende zestal gevormd: dd. E. A. G. van Iloogenhuysc, pred. te Dordrecht; G. Boer, pred. te Ouder kerk a/d Ussel; P. Deetman, pred. te KampenC. de Wilde, pred. te Schiedam; W. Mense, pred. te Zwjjndrecht; D. Rijnders, pred. te Middelburg. De heer 11. Witte, hortulanus bij den akademischen kruidtuin, mogt heden den dag herdeuken waarop hjj voor 25 jaren die betrekking aan vaardde. Het is te begrijpen, dat het den in zijn vak allerwege zoo gunstig bekenden man niet aan bewijzen van deelneming ontbrak. Zoowel door den heer directeur van den horlus, als door de daaraan verbonden werklieden, alsmede door de geëmployeerden bij 's rijks herbariumwerden hem de har telijkste gelukwenschen gebragt, onder aanbieding van fraaije geschenken, ter herinnering aan dezen voor hem zoo gewigtigen dag. Door de werk lieden van den hortus werd hem eene mahoniehouten boekenkast aangebo den. Ook de afdeeling Leiden en omstreken der Nederi. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde gaf den jubilaris een blijk van belangstelling, door het afvaardigen eener commissie, bestaande uit de lib. dr. Boursse Wils. Mater en Beekman, om hem te complimenteren. Allen vereenigden zich in -den wensch, dat het den zoo flverigen man mogt gegeven worden nog vele jaren in zijne betrekking werkzaam te zjjn. Ook de custos b(j 'srijks herbarium, de heer J. Taffijn, herdacht heden <le 25-jarige vervulling zijner betrekking. Aan zjjn jjver en trouwe diensten werd door den heer directeur hulde gebragt, onder aanbieding van een herinnerings-geschenk. Gedurende de maand September 1880 zijn in de Leidsche volkskeu ken afgeleverd: 1495 portiën warme spijs, 319 portiën vleesch, 28 por tion spek, totaal 1885 portiën. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs, afd. taal- en let terkunde. te 's Hage, werden gisteren toegelaten: voor Nederlandsche laai en letterkunde de lieer 1. Brevée, van Sluis; voor geschiedenis de heer D. 11. Kievits, van Uithoorn; voor aardrijkskunde de heer A. Brendes Sz., van Waddinxvcen; voor Fransche taal- en letterkunde de heer A. D. Leeman, van Rotterdam, en voor Hoogduitsche taal- en letterkunde de heer 11. Pol, van Norden. Afgewezen werden: 1 voor Nederlandsche taal- en letterkunde, 1 voor aardrijkskunde en 1 voor Engelsche taal- en letterkunde. Terugge trokken: 1 voor Fransche taal- en letterkunde. Niet opgekomen: 1 voor Engelsche taal- en letterkunde. - Bij de acte-examens voor liet lager onderwjjs, te 's [lage gehouden, werd eergisteren voor de acte iu de Fransche taal nog toegelaten de heer W. van Beekuit 's Hage. Voor de acte in de Engelsche taal werden gis teren 7 candidaten geëxamineerd, waarvan 6 werden toegelaten: mej0 W. M. Allan, uit Rotterdam; M. van den Berg, uit Delft; C. P. Devouthon, uit Voorburg; J. E. M. Masthoff, uit Delft; M. E. II. Schillemans, uit Rotter dam, eu W. J. M. Steinmetz, uit Delft. Voor de acte als hulponderwjjzeres werden van de 12 candidaten 6 toegelaten: mej" F. M. Kruisheer, uit Gouda; W. A. van der Mceren, uit Schiedam; E. van Raalte, uit Rotterdam; A. M. Smits, uit Gouda; J. 11. Steiner, uit Dordrecht, en E van der Brugge uit Vlaardingen. Heden zijn voor vrouweljjke handwerken toegelaten: mej" C. F. leClercq, J. F. Gcrikc, M. M. E. van Hartrop, E. J. Kooy en G. II. Sissingh, uit Leiden, eu E. G. van Rijn, uit Katwijk. -- Het Fad. verneemt, dat mr. C. J. van Vladeracken, lid van den raad van state, wegens voortdurende ongesteldheid, voornemens is voor zjjnc betrekking te bedanken. Volgens het Fad. heeft de justitie nogmaals den heer Bogaardt ge hoord. benevens de gouvernante der familie, den administrateur van den heer B. en eene vrouwelijke dienstbode. Herhaaldelijk heeft de lieer B. te kennen gegeven, dat, boe hij ook zijne herinnering raadpleegde, hij geen vermoeden op een bepaald persoon had en niet aan wraak kon denken. Ook hjj familie en vrienden van den heer B. beslaat algemeen de meening, dat de misdadiger geen wraak bedoelde; geen hunner herinnert zich een geval, dat tot wraak ook maar in de verte aanleiding zou kunnen geven. Een lid van het corps diplomatique ontving dezer dagen een exemplaar van het Fad.met een lithographischen afdruk van den brief van den moordenaar, in couvert. De brief was door toevallige omstandig heden uit de courant gevallen en in de bus bljjveii liggen. De meid, den brief vindende, liep er onthutst mede naar haren heer met het berigt, dat er een brief voor den heer Bogaardt in de bus was bezorgd. Des morgens vervoegde zich de diplomaat op het parket, om de ontvangst mede te dee- len, meenende, dat zjjne aanwjjzing de politic welligt op hel spoor zou kunnen helpen. In eene bierbrouwerij op den Kadijk te Amsterdam heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl twee jongens gedurende den schafttjjd aan het spelen waren, zijn zij in een koker geraakt, welke naar de mouterij voert. De knapen zijn daardoor van eene aanzienlijke hoogte gevallen en zwaar gekwetst geraakt. In bedenkelijken toestand is een hunner naar het gasthuis gebragt; de ander werd naar de woning zijner ouders vervoerd. Eenige dagen geleden vervoegde zich aldaar een net gekleed heer bij een goudsmidom gouden kettingen te zien. Aan dit verzoek werd vol daan. De goudsmid, die juist een anderen kooper uitgeleide deed en weder achter de toonbank ging, zag zijn nieuwen klant haastig den winkel verla ten en na zijn vertrek werd een gouden ketting gemist. Op het geschreeuw van //houd den dief', werd meneer gepakt, die echter tijd had den ketting in het water te werpen. Na uren baggerens werd de ketting te voorschijn gebragt en den dief eene veilige plaats ter bewoning aangewezen. Te Wormerveer is het volgend geval van opligtcrjj voorgekomen. Des middags ontving de vrouw van eenen winkelier, wier man des ochtensnaar Amsterdam was vertrokken, een telegram van daar, waarin haar medege deeld werd, dat haar dien dag eene pretentie van ƒ73vertoond zon worden, met verzoek die te betalen. Dit telegram was geteekend met den naam van den man. Een groot half uur later kwam per trein een lieer aan, die aan het station om pen en inkt vroeg, daar eene quitantie schreef van genoemd bedrag en vervolgens deze aan de vrouw presenteerde, die, gevolg gevende aau het telegramhet geld uitbetaalde. Toen echter haar man een paar uren later te huis kwam, bleek het, dat hij van niets wist en zij dus het offer waren geworden van eenen bchendigen opligter, die inmiddels zich uit de voelen had gemaakt en niet meer te vinden was. Te floslerhout, in de Betuwe, is door den brigadier der rjjksveldwacht uil Eist gearresteerd zekere L., die zich Vrijdag jl. bij den landbouwer Til., te Ooslerhontdoor insluiping had meester gemaakt van een kistje met ongeveer 500, uit een gesloten kabinet. De dief had een gedeelte van dit geld reeds verkwist op de kermis te Lent. Deze omstandigheid heeft geleid tot zijne ontdekking en aanhouding. Itc minister van financiën heeft thans eene nota gezonden op het ver-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1