BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. Het hof licej dadelijk in beide zaken uitspraak en veroordeelde de beide beschuldigden tot de geëischte straflen. De Maatschappij tot bevordering der bouwkunst houdt heden hier ter stede hare algemeene vergadering. Na afloop daarvan zijn de leden uitge- noodigd het kasteel van den heer van der Oudermeulen onder Wassenaar te bezigligen, terwijl welligt het nieuwe ministerie van justitie door hen zal worden bezocht. Heden middag vereenigen zich de leden aan een diner op het groot stedelijk badhuis. - Het badsaizoen te Scheveningen zal den 9tn October worden gesloten. BELKIE De Brusselsche gemeenteraad heeft de uitnoodiging van den lord-mayor te Londen aangenomen, om het feestmaal aldaar bij te wonen. Zes leden kunnen tot hun leedwezen er geen deel aan nemen. De burgemeester en twee schepenen zullen zich aan het hoofd van den raad stellen en den 17en October naar Londen vertrekken. Allen zullen op hun eigen kosten reizen. Te Brugge hebben Ongeregeldheden plaats gehad bij het ontruimen van de lokalen, waar de broeders van liefdadigheid hunne school hadden en die het eigendom van de gasthuizen waren. E Hl G E li A IV 19. LONDEN, 29 September Uit Calcutta wordt gemeld, dat in het aldaar verschijnend officiële blad eene kennisgeving was opgenomen, betreffende het slaan van een ge denkpenning voor den Afgaanschen oorlog, voorts behelzende een aantal benoemingen en eene dankbetuiging van de regering aan het leger. Uit een en ander meent men te mogen afleidendat de Britsch-Indische rege ring den oorlog als geëindigd beschouwt. -- Zekere Sweeney, onlangs uit de dienst van lord Mountmorris ontsla gen, is als verdacht van medepligtigheid aan den moord op dezen edelman in hechtenis genomen. Dezer dagen zijn in het kon. Albert-dok, eene uitbreiding derVictoria- dokken. op groote schaal proeven genomen met clectrisch licht, in tegen woordigheid van een groot aantal genoodigden. Het voldeed uitmuntend en zijne voortreflelijkheid bleek vooral toen een zware nevel over het dok dreef. De ex-keizerin Eugénie heeft het landgoed Farnborough Hill, in Hampshire, voor de som van 50000 aangekocht. Zij zal het in Januarij in bezit nemen en is voornemens er eene kapel te bouwen, waarin de overblijfselen van haren gemaal en haren zoon zullen worden bijgezet. De huur van Camden Place verstrijkt in Maart. Volgens berigten uit Zuid-Afrika is de opgewondenheidontstaan door het ontdekken van diamanten in den Vrijstaat nog volstrekt niet bedaard. In eene mijn bij Jagersfortein is een prachtige diamant gevonden van het zuiverste water, die 50 karaat weegt en op eene waarde van ƒ72000 wordt geschat. FRANHRIJH. De pauselijke nuntius heeft een langdurig onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken. Men wil weten, dat hij den minister te kennen heeft gegeven, dal hij Parijs verlaten zal, zoodra de regering hel tweede Maart-besluit gaat toepassen. Onderscheidene bladen sporen de regering aan het gezantschap bij het Vaticaan onmiddellijk op te hellen als de nuntius aan zijne bedreiging gevolg geeft. Zondag hebben de schrijnwerkersgezelleu der wijk St. Antoine te Parijs eene vergadering gehoudenwelke door drieduizend hunner bijge woond en besloten werd met eene motie, waarbij zij tegenover de patroons, die hunne werkplaatsen gesloten hadden hunne eischen handhaafden. Een kantoorbediendede heer Lemonnier. chef der portefeuilles van het Parijsche bankiershuis Armand en Michael Heine, is dezer dagen overleden. Hij trad in 1814 bij het huis in dienst en werd in die 66 jaren geen enke len dag aan zijn lessenaar gemist. Onlangs verliet hij 's avonds het kantoor en was 36 uren later overleden. Lemonnier laat een vermogen van 3,000,000 fr. na; zijne erfgenamen zijn onbekend. Dezer dagen wandelde in den avond een Spanjaard op de kusten der zee te Castel Biarritz, in gezelschap van een zijner landgenootenzekeren Castero, die eene som van 600 fr. bij zich droeg. Eensklaps vatte Palaguer eene kleine bijl en bragt er zijn makker hevige slagén mede toe op het hoofd, waarna hij hem van zijn geld beroofde en hel lijk in zee wierp. De moordenaar is aangehouden. DU1TSC1I LAN». Kort nadat de uit Berlijn verbannen socialisten Körner en Finn, we gens hunne houding ten gunste der regering, vergunning hadden verkregen aldaar terug te keeren, was dit ook toegestaan aan een derden, doch voor- loopig slechts voor den tijd van zes weken. Deze persoon, Geyer genaamd, schijnt echter bij de politie minder vertrouwen te vinden; althans zijn ver lof is dezer dagen afgeloopen en niet verlengd, zoodat hij Berlijn weder heeft moeten verlaten. De belastingplannen van Bismarck zullen het voornaamste zijn wat, de Dnitsche rijksdag in zijn volgend zittingsjaar te behandelen heeft. Volledige kennis van des rijkskanseliers plannen en voorstellen heeft men nog niet; zooveel schijnt echter zeker, dal hij 80 a 100 millioen mark aan rijksbe lastingen heffen wil, waarvan de verhooging der suikerbelasting er 15 mil lioen de verhooging der bier- en brandewijnbelasting 30 millioen en de beurs- belashng ongeveer 20 millioen zou opbrengen; de rest meent men te zullen vinden door de tabaksbelasting of door de opbrengst van de nieuwe belas ting welke ieder treilen zou die verhinderd is zijn dienstpligt te volbren gen. Under de plannen, die den rijkskanselier worden toegeschreveube hoort ook de instelling eener algemeene verzekering voor werklieden. Van de zijde der Fortschrittspartij vindt dat plan weinig ondersteuning maar te meer bijval vindt het bij de organen der nationaal-liberale partij. Te Berlijn nemen de werkstakingen toe. Eerst slaakten de timmer lieden den arbeid; nu hebben de draaijers en wevers hun voorbeeld gevolgd. Dr. Wilms, generaal-arts bij het Pruissische leger, en de hofprediker W. van Hengstenberg zijn te Berlijn overleden. Op de tentoonstelling te Dusseldorf is ecu diefstal gepleegd. De schilder E. Moratzky, leeraar bij de industrieschool te Elberfeld, had by de teeke- ningen dier inrigting een leerboek in copie nedergelegd, handelende over ornamentiek, kunstnijverheid en kunstgeschiedenis, opgehelderd met talryke teekeningen. Het was een werk van drie vingers dikte, in quarto formaat, gebonden in zwart lederen band en met een dik koord in den rug op de tafel vastgehecht. Dit werk is gestolen. Het bevatte de resultaten van een veeljarigen arbeid, en ofschoon de schrijver nog wel het klad heeft, is dit echter alleen voor hem leesbaar, zoodat hij het zelf zal moeten overschre ven, waaraan lig wegens zijne vele werkzaamheden vele maanden zal moe ten besteden. RUSLAND. Maandag vertoonde de Neva voor St. Petersburg een vlammen-zee. Eene groote schuit, hoog met hooi geladen, geraakte in brand. De vlam men spreidden zich met ontzaglijke snelheid naar andere schepen, en bin nen een half uur dreven dertig ligters en andere schepen, wier kabels waren doorgebrand, in vlammen de rivier af. Daar er geen drijvende stoomspuiten op de Neva zijn, was er geen mogelijkheid den brand te blusschen. De schipbruggen werden slechts ter naauwernood gered, door dien zij met bijlen werden losgehouwen van den kant en men ze de rivier liet afdrijven. Tal van sleepbooten rameiden onophoudelijk tegen de bran dende schepen aan om ze van de talrijke vaartuigen verwijderd te houden, welke iangs de kaaijen lagen. Gelukkig is de Neva breed genoeg om dit mogelijk te maken. De schependie midden in de rivier geankerd lagenmoesten de kabels kappen om aan de vloot branders te ontkomen. De brandende vloot verdween uit het gezigt op weg naar de golf van Finland. TURKIJE. Naar de laatste berigten te oordeelen is het niet onwaarschijnlijk, dat er van de voorgenomen demoustratie der internationale vloot niets zal ko men. De standvastigheid van den Sultan zal nu nog de overwinning be halen, daar de mogendheden terugdeinzen voor de groote gevolgen van een doortastend handelen. Toen de Duitsche ambassadeur, graaf Hatzfeldt, eene laatste poging bij den Sultan ondernam om Item te bewegen aan Riza-pacha het bevel tot over gave van Dulcigno, althans tot het in acht nemen eener strikt neutrale houding te zenden, moet de Sultan dit stellig weigerende, ongeveer dit antwoord hebben gegeven dat het met zijne volkenregtelijke begrippen en zijn menschclijk gevoel streed (e gelooven, dat de mogendheden in den eisch zouden volharden, het bloed van een vredelievenden volkstam te vergieten, w ien Europa geen andere misdaad kan verwijten dan trouw aan zijn sou- verein en zelfopofferende liefde voor zijn vaderland en geboortegrondhem was het ten minste onmogelijk die verknochtheid en. die vaderlandsliefde te vergelder, door dat volk onder vreemde pressie met wapengeweld tot ver brokkeling van zijn geboortegrond te dwingen. Aan de Times wordt uit Gravosa gemeld: De heer Radonic. Monlene- grijnsch minister van buitenlandsche zaken, kwam hier en deelde mede, dal Riza-pacha uil Konstautinopel last ontvangen had out vorst Nikolaas officiëel te verwittigen, dat iedere poging om de Turksch-Albanesche gren zen te overschrijden of Dulcigno Ie bezetten als eene oorlogsverklaring be schouwd zou worden en te keer gegaan met alle Turksche strijdkrachten in Albanië, die grootelijks versterkt zijn Vorst Nikolaas is bereid om de gevolgen van het oprukken zijner troepen aan te nemen, maar hijwenschl, voordat hg oorlog met Turkije begint, te weten, in hoever hij van de zijde der mogendheden op nog andere ondersteuning dan van de vloot kan reke nen. Admiraal Seymour heeft de overige vlootvoogden bijeengeroepen die verdere instrucliën van hunne regeringen zullen afwachten. LONDEN, 30 September. De Times meldt uil Ragusa van gisteren: "Dulcigno is, op last der Albanesche Liga. aan de vlammen prijs gegeven". KONSTANTINOPEL29 September. De ambassadeurs hebben het volgende protocol geteekend: De gouvernementen, vertegenwoordigd door de ouder- geteekendenhet bewijs willende geven van hunne volkomen belangloos heid, waarmede zij de uitvoering van het Rerlijnsche tractaal trachten Ie verkrijgen, verbinden zich, dat zij bij elke schikking, die gemaakt zou kunnen worden, als een gevolg van hun gezamenlijk optreden voor de uit voering van hel verdragbetreffende Montenegro en eventueel ook ten op- zigte der Grieksche quaestie, niet zullen zoeken het verkrijgen uoch van eenig grondgebied, noch van eenen uitsluitenden invloed, noch van eenig handelsvoordeel, dat niet gelijktijdig ten deel valt aan andere natiën. PARIJS, 30 September. Van alle geruchten omtrent eene nieuwe conferentie of omtrent eene demonstratie ter zee in den Bosporus, is hier tot op dit oogenblik niets bekend. AKADEJIIÊ-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 30steD September de heer G. Pekelharing, geb. te Zaandam, in de rcglswetenschap, na verdedigiug van zijn akademisch proefschrift: Opmer- hingen over den onderhoudsplicht can bijzondere personen ten opzichte van wegen en andere ten openbaré dienste bestemde werken.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3