nit:den slaap gewekt door den noodkreet van zijn oudsten zoon: //vader, alles staat in brand!" De jongeling was wakker geworden door bet vuur. hetwelk zich bijna reeds aan zijne bedstede mededeelde en te naauwernood had hij zijn slapend broertje nog uit de vlammen kunnen redden. De brand was ontstaan door hel broeijen van het hooi. Niets bleef van den binnen- gehaalden oogst gespaard dan een gedeelte van het hooi. hetwelk door de ijverige hulp van de buren, krachtig bijgestaan door een talrijk personeel van de buitengoederen van Z. K. H. prins Frederik, werd gered. De boe renplaats was het eigendom van jhr. Steengracht, die spoedig op de plaats des onheils aanwezig was. Te Amsterdam is eergisteren avond een treurig ongeluk voorgevallen. Dr. E. S. I.angemeijer was nk de sluis van het Koningsplein naar den Sin gel overgegaan, toen de schel van den tram hem waarschuwde, zich niet tlisscheu de rails te begeven. Hij wilde uitwijken, doch deed dit helaas naar de zijde van den waterkant en viel, door de mist misleid, in den Singel. Hulp was spoedig daar om hem te redden; een man zelf sprong hem na en weldra was hij dan ook nog levend cp het drooge en in de tapperij //de Zon", het tweede huis van den lleiligenweggebragt. Hier gekomen werden alle middelen aangewend om de levensgeesten op te wek ken. wat dan ook aanvankelijk wel gelukte, doch 's nachts ten half een ure blies hij in genoemde tapperij den laatsten adetn uit. De heer Lange- meijcr had een groote praetijk, genoot de algemeene achting en was onge veer 60 jaar oud. Uit Enspeyk, gemeente Deil, meldt men aan de Tijd: Zondag avond, omstreeks acht ure, had alhier een moordaanslag plaats, die zeer veel sen satie verwekte Eene dienstbode, te Mariënweerd wonende, een bezoek aan hare familie gebragt hebbende en naar hare woning terugkeerende, werd onverwachts aangevallen door zekeren M., landbouwer aldaar, met wien zij reeds vroeger intime en ongeoorloofde betrekkingen schijnt aangeknoopt te hebben. Na haar met een mes of ander moordtuig diepe en zware won den aan hoofd en hals te hebben toegrbragt, schijnt hij haar ook nog in wendig verwond tc hebben. Na de volvoering van hel feit sprong M. in de Linge, maar schijnt zich dadelijk daarna bedacht te hebben. Hij begaf zich naar zijne woning, die hij zorgvuldig sloot. Zoo spoedig mogelijk was de burgemeester van Deil. mr. Kolf, ter plaatse, en begaf zich onmiddellijk naar de woning van M. Deze gesloten zijnde, liet de burgemeester haar met bijstand van een raadslid openen, en vond alstoen M. aan een strop hangende. Onmiddellijk sneed de burgemeester het touw door. waardoor de delinquent niet onzacht op den vloer viel. Met de noodige middelen der kunst werd M. weder bjjgebragt en voorloopig in bewaring genomen. De toestand van slagtoffer en aanvaller is hoogst zorgelijk. Men meldt uit Deveuler: Maandag namiddag wilde een knecht van de bierbrouwerij //Davo" gebruik maken van eene roeiboot op de Klinkenbclts- kolk. Daar die boot op dat oogenblik van den wal niet te bereiken was, omdat zij op hel midden van dien kolk dreel, bood een arbeider, die 111 de nabijheid op het land werkte eu een goed zwemmer was. aan om haar naar den kant te brengen. Te dien einde begaf hij zich ongekleed te water en nadat hij reeds eeu eind gezwommen had, zonk hij plotseling in de diepte en verdronk. Men vermoedt dat hij zich te warm in het koude water heeft begeven en door eene beroerte is overvallen. Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Assen is gisteren de jaarvergadering gehouden van de Evangelische Maatschappij, onder voorzitterschap van d'. Brouwer, van Zwolle. Des avonds te voren had de gewone voorbereidende bijeenkomst plaats in de kerk der hervormde gemeenie, die ditmaal gewijd was aan eene openbare bespreking van een tweetal stellingen. Uit het ter vergadering nitgebragte verslag bleek dat het ledental bedraagt 3200. De colporteurs hebben we derom goede diensten verrigt. Te Amsterdam werd met ijver en niet zon der vrucht gewerkt, eveneens te Delden en omstrekenwaar een departe ment werd opgerigt. In Utrecht en omstreken werd vooral door de colportage van boeken nut geslicht. Het hoofdbestuur deed weder eenige voorlezingen honden in de departementendie ook uit zichzelve vergaderingen en vnor- dragten organiseerden, waarin onderwerpen op godsdienstig en kerkelijk gebied worden behandeld. Het hoofdbestuur steunde dr. Nippold in het be werken van zijn boek over de kath. kerk. door het verstrekken van mede- deelingen uit het archief der maatschappij. De prijsvraag over de geschie denis der hervorming in Nederland werd beantwoord door d». Moorrees, die bekroond werd. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten bedragen heb ben 6203.15%de uitgaven ƒ5662.62, en het batig slot, met inbegrip van overschotten van vorige diensten, bedraagt ƒ7074.93 Te Lichtenberg, in Limburg, heeft een brand gewoed, waarbij eene woning, (wee schuren en twee stallingen vernield werden. Ook aan een ander gebouw werd veel schade toegebragt. Ook te Schaesberg zijn huis, schuur en stalling, benevens hel grootste gedeelte der meubelen van den landbouwer Tummers door brand vernield. In de memorie van toelichting, behoorende bij de staatsbegrooling voor 1881, depart, van binueul. zaken, komt o. a. nog het volgende voor: Verpleging van krankzinnigen. Neemt men in aanmerking, dat in de eer ste plaats aan de overbevolking van Meerenberg te gemoet gekomen moet wordt it, zoodat de verpleegden in een gesticht te Medemblik vooral uit Noordholland afkomstig zullen zjjn. dan is, behalve op sanitaire gronden, j i ook uit dien hooide de ligging van die plaats geenszins ongeschikt te achten, j Hull, die de voorkeur zouden geven aan de opiigting van eeu nieuw ge sticht. in eene der provinciën, neg niet in het bezit van een eigen gesticht, mag worden gevraagd of de staal geroepen is tc doen hetgeen die provin ciën nalieten? Meerenberg is overvol; het huisvest ongeveer 900 krankzin nigen; in de eerste maanden van dit jaar ten minste 120 te veel. Wat ligt nu meer voor de hand dan in dien nood te voorzien door in Noordholland gelegen aan hel rjjk toebehoorende gebouwendie naar het oordeel van de inspecteurs zeer wc! voor dat doel te gebruiken zijn, met betrekkelijk ge ringe kosten tot een krankzinnigengesticht in Ie rigten. De kosten van die verbouwing zijn geraamd op 111.600. De slotsom is, naar de meening van den minister, dat zoowel in het be lang van 's rijks schatkist als in dat van een groot aantal verpleegden, die voor een goed deel uit Noordhollaiid afkomstig zullen zijn, de inrigling van de rijksgebouwen te Medemblik tot een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen in elk opzigt aanbeveling verdient. Naar het oordeel der regering is het wenscheljjk een centraal-bureau voor statistiek op te rigten. De tegenwoordige officiële statistiek mist een heid van leiding en is in menig opzigt gebrekkig en onvolledig. Dit is het noodzakelijk gevolg van de omstandigheid, dat de bewerking daarvan is overgelaten aan ambtenaren, die, hoe bekwaam zij overigens mogen zijn, van de wetenschap der statistiek geene speciale studie hebben gemaakt. Een centraal-bureau kan in dezen toestand verbetering brengen (aanvrage ƒ10000). Door raad en bijstand kan het een gunstigen invloed oefenen op de bewerking der statistiek, die tot administrative doeleinden strekt. Op die wijze zullen meer eenheid en betere inrigling verkregen kunnen wor den. De bemoeijingen van dit bureau zullen zich over den statistischen arbeid van alle departementen van algemeen bestuur uitstrekken. De zamen- stelling, inrigling en werkkring van dit bureau, hetwelk gevoegelijk onder het depart, van binnenl. zaken kan ressorterenzullen door den koning geregeld kunnen worden. Waarschijnlijk zal het voldoende zijn nevens een bekwamen directeur een wetenschappelijk gevormd ambtenaar en eenig hulppersoneel aan te stellen. 's GRAVENHAGE 30 September. Door Z. M. is de heer L. Itoyaval, laatstelijk raad van legatie bij het Belgische gezantschap te 's Gravenhage, benoemd lot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden officier van gezondheid 2e kl. dr. A. Briininghausen vergunning verleend lot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Aan den heer 11. Weldsen Storm, arts te Hamburg, is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hjj de wette lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stip- telijk nakomt'. De le luit. J. C. Alberti, van het 7' rcg. infanterie, is op non-aetivitcit gesteld, in afwachting dal omtrent hem nader zal worden beschikt. Door den minister van koloniën is 11. A. Logeman, werkman le kl. aan 's rjjks geweerwinkel te Delft, ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Nederl. ludië, om te worden geplaatst als meesterknecht- metaaldraaijer bij den artillerie constructie-winkel le Soerabaija. Z. M. de koniug zal morgen, 's namiddags 5% ure, dccommissie uit de tweede kamer der staten-geueraal ontvangenbelast met de aanbieding van het adres van antwoord op dc troonrede. Eergisteren is de heer G. i. A. A. baron van Heemstra, le luit. der huzaren, ordonnans-officier van Z. M. den koning, bij den heer Bogaardt geweest, om namens Z. M. diens innig leedgevoel te betuigen in het geleden smarteljjk verlies. Z. M. liet tevens melden, dat hij hoopte, dat het aan de justitie zou gelukken den laaghartigen moordenaar te ontdekken. De officier van justitie te Rotterdam heeft heden hier ter stede eene langdurige conferentie gehouden met zijnen ambtgenoot te 's llaae en met den procureur-generaal, in verband met de maatregelen tot opsporing van den bedrijver van den moord. Heden hielden twee hoofdonderwijzers, benoemd tot deskundigen, zich bezig met een onderzoek en de vergelijking van verschillende schrifturen met het facsimile van den brief des daders. Voor het politiebureau stonden wederom bjjna den geheelen dag groepjes menschen geschaard. Het gerucht liep, dat hel meisje, dat zich aan de school in de Trompstraat vervoegd had om te vragen of aldaar de jongeheer Bo gaardt was, opgespoord zou zjju. Door de politie werd dit echter tegenge sproken. Door de justitie waren dagbladen uitgenoodigd zich te onthouden van het opnemen van berigten omtrent den moord, die niet van haar afkomstig waren. Volgens bekomen inlichtingen, kunnen de couranten wederom be rigten. omtrent de moordgeschiedenis opnemen, mits de justitie niet entra- verende. Overigens blijft zij bereid om, teil aanzien van hetgeen door cor respondenten vernomen wordt, des gevraagd en zooveel mogelijk, inlichtin- ting te geven. Het geregtshof alhier deed heden uitspraak in de zaak jl. Donderdag behandeld en veroordeelde J. G.uit Rotterdam, wegens bedelarij met ge weldpleging, tot 5 jaren tuchthuisstraf. Behandeld werden de zaken van 1*. H. J. C., zonder vaste woonplaats, die reeds meermalen werd veroordeeld, beschuldigd van in den vroegen och tend van 26 Junij door openschuiving van een raam uit eene woning te Leiden een penduletje en een paar pantoffels, eu in den volgenden nacht uit den gang eener woning aan het Haagsche veer te Rotterdam een paar jas sen een fantaisiehoed en een parasol te hebben ontvreemd. Adv.-gen. re- quireerde eene veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Diert van Meiissant, wees het hof op eenige verzachtende omstandigheden. 2". J. v. d. B., huisvr. van N. K.te Middelburg, die uit armoede ten huize eener jufvrouw, bij wie zij voor de kost en 45 cents daags als wasch- vrouw werkzaam was en op deze wijze voor het grootste gedeelte in haar gezin met zes kinderen moest voorziendoor middel van braak 1 heeft weggenomen. Berouwvol bekende zij het feit te hebben gepleegd. Hare njjpende armoede nam adv. gen. mr. Gregory als verzachtende omstandig heid aan en hij requireerde 3 maanden celstraf. De verdediger, jhr. mp. van den Bergh, bestreed de quahficalic van braak en wekte overigens 'shofs medelijden voor zijne cliënte op.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2